Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 16. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Archos 97 Titanium HD ülevaade :: Digitest

Archos 97 Titanium HD – üliterav ekraan ning hea koostekvaliteet mõistliku hinnaga
Silver Pik

Aastaid paar tagasi, kui iPad lõi maailmas laineid kui „esimene“ tahvelarvuti, võistlesid erinevad riistvaratootjad selle nimel, kellest saab esimene Apple troonilt kukutaja. Aja möödudes suunati oma energia paremale tootearendusele ning Android ökosüsteemi võlude välja toomisele. Või noh, vähemalt kuni selle seadmeni. Välimustelt sarnase disainiga kui iPad (mitte nii sarnane, et neid kahte omavahel saaks sassi ajada) ning vähemalt ekraani osas iPadiga otseselt konkureeriv Titanium 97 HD üritab seekord õunast päris suure tüki ampsata. Kas see kõik ka õnnestub, saame kohe teada.

Tehnilised andmed:

  • Operatsioonisüsteem: Android™ 4.1 Jelly Bean
  • Ekraan9,7” IPS LCD, 2048 x 1536 pikslit, mahutundlik puuteekraan, kuni 10 sõrme multitouch
  • Protsessor: Rockchip 3066 Dual Core 1,6GHz, ARM Cortex-A9
  • Graafikaprotsessor: Mali 400 neljatuumaline
  • Sisemälu: 8GB, kuni 64GB microSD mälukaart
  • Operatiivmälu: 1GB
  • Võrgud: WiFi 802.11 b/g/n
  • Sensorid: G-sensor
  • Ühendused: microUSB host funktsiooniga, 3,5mm kõrvaklapi väljund, microSD kaardi pesa
  • Kaamera: 5 megapiksline tagapaneelil, 2MP ees
  • Vooluallikas: liitium-polümeer aku
  • Mõõdud: 240 x 184 x 9 mm
  • Kaal: 640 g

Disain

Sissejuhatuseski sai mainitud, et Archos 97 Titanium HD on pealtnäha sarnane iPad’iga. Sellel väitel on teatud tõepõhi all.

Tahvelarvuti eesmine külg on äärest ääreni kaetud klaasiga, mis teeb kasutamise ning ka ekraani puhastamise mugavamaks. Tagumine pool on tehtud monoliitsest alumiiniumpaneelist, mis katab ka tahvelarvuti küljed. See lisab seadmele jäikust ning teeb käes hoidmise kindlamaks. Teisalt tagab suur alumiiniumpind seadme parema töötemperatuuri ning ei lase sel liigselt kuumaks minna.

Lisaks leiab eespaneelilt eesmise kaamera videokõnede tegemiseks. Erinevalt paljudest nutitelefonidest ei ole selle objektiivi jaoks eraldi auku sisse lõigatud, mis vähendab liigse mustuse ning tolmu kogunemist selle silmale.

Vasakule küljele on peidetud toitelüliti ning füüsilised nupud seadme helitugevuse reguleerimiseks.

Ülemiselt äärelt leiab aga, lugedes vasakult, reset lüliti, toitesisendi, mälukaardi pesa, mis toetab kuni 64GB microSDXC kaarte, kõrvaklapiväljundi ning microUSB pesa. Viimane on HOST funktsiooniga, mis tähendab võimalust tahvelarvutile USB mälupulga või klaviatuuri taha ühendamist. Loomulikult ka välise USB 3G modemit. Toetavate seadmete kohta tootja pole infot avaldanud, kuid näiteks esimese ettejuhtuva Huawei modemi võttis probleemideta omaks.

Tagumisel küljel on 5 megapiksliga fotosilm ning kõlarid. Kaamera kvaliteet pole küll parimate killast, kuid hädapärase pildi või videoklipi saab sellega tehtud. Lisaks on tagumisel paneelil stereokõlarid. Arvestades nende paigutust paremale küljele võib eeldada, et filmide vaatamine on ette nähtud seadet põiki hoides.

Riistvara

Selle seadme ekraan on sama punktiarvuga, mis Apple iPad 3 ja 4 retina ekraan. Teisisõnu, 2048 x 1536 piksliga IPS paneel. See teeb teoreetiliselt silmad ette enamusele tahvelarvutitest. Siin leidub hoopis pisike AGA koht.

Nimelt vaikimisi on tahvelarvuti seadistatud 1600 x 1200 piksli peale, kus töötab see suurepäraselt. Lülides maksimaalse peale hakkavad esiteks paljud rakendused tõrkuma ning tahvelarvuti jõudlus langeb allapoole arvestust. Nimelt tekivad ekraanile nn rebenemise efektid, mis on märk sellest, et graafikaprotsessor ning ka protsessor ise ei tule toime nii suurel hulgal info töötlemisega, kui ekraan seda nõuaks. Samas tuleb ka nentida tõsiasja, et 1600 x 1200 pikslit on piisavalt palju 9,7“ ekraani peal, tagades meeldiva ning ääretult terava pildi. Tavakasutaja tegelikult üldjuhul ei näegi erinevust nende kahe režiimi vahel.

Ekraani suuremaks puuduseks muutus hoopis natuke nõrgemapoolne taustvalgustus. Nimelt senikaua, kuni otsene päikesevalgus otse peale ei paistnud, polnud probleemi. Kirkad värvid ning väga suur vaatenurk paitavad silmi. Niipea kui välitingimustes otsese päikese alla sai mindud, oli võimalik tahvelarvutit kasutada ainult täisnurga all ekraani vaadates.

Tulles nüüd muu riistvara juurde. Seadme tuumaks on Rockchip 3066 kahetuumaline protsessor, mille taktsagedus on surutud 1,6GHz peale. Tuleb nentida tõsiasja, et see ei ole Exynos 4 või Tegra 3 protsessor, samas oma jõudluse, voolutarbe ning hinna poolest väga tasakaalustatud valik. Nii mõnigi mäng, mis oli disainitud keskpäraselt, tekitas kergeid rebenemisefekte ekraanil või mäng jooksis aeglaselt.

Teisalt, nii mõnigi ressursinõudlik tarkvarajupp, nagu näiteks Dead Trigger jooksis probleemideta. Seal on oma mõjutus Mali 400 neljatuumalisel graafikaprotsessoril, mis suudab päris efektiivselt 3D graafikat jooksutada. Lisaks on sellel tahvelarvutil 1GB vahemälu, mis on täpselt selline harju keskmine – ei midagi uhket, samas rohkem kui küllaga enamus toimingute jaoks.

Seadme sisemälu on tagasihoidlik 8GB, kuid selle korvab microSD kaardi pesa. Lihtne loogika ütleb, et ühest küljest on see piisav, teisest küljest lisa 50€ maksta 16GB eest oleks ka natuke naljaks. Seda situatsioonis, kus selle raha eest saab lausa 32GB microSD kaardi sisse panna.

Ühendustest on seadmel olemas ainult WiFi. Enamus kasutajatele sellest iseenesest täitsa piisab. Aeg-ajalt tekkis vajadus Bluetoothi järgi, et üle selle internetiühendus luua läbi telefoni. Seda just seetõttu, et WiFi Hotspot’i mitte luua. Samas, kuna reaalsuses on võimalik taha ühendada 3G USB modemit, sai sellega lahendatud nii mõnegi ebameeldiva olukorra. WiFi puhul ka lisamärkus – kui teil peaks olema probleeme signaali tugevusega, siis tootjal on tarkvara uuendus kodulehel alla laetav selle probleemi eemaldamiseks.

Aku mahutavust või selle vastupidavust tootja kahjuks pole avaldanud. Reaalses elus õnnestus kaks täispikka HD filmi (720p) ära vaadata ühe laadimisega. Seda keskmise ekraani taustvalgustusega ning WiFi ühendus oli aktiivne.

Tarkvara

Archos 97 Titanium HD operatsioonisüsteemiks on Google Android 4.1 Jelly Bean. Viimane asjatab ilma probleemideta selles tahvelarvutis ning näeb välja, nagu enamus Jelly Bean tahvelarvuteid selles hinnaklassis – nii stock kui võimalik. Tootja pole hakanud niigi perfektset kasutajaliidest ära rikkuma enda visiooniga või imiteerima näiteks iOS’i (erinevalt ühest Lõuna-Korea tootjast).

Positiivse nähtusena on 97 Titanium HD’l olemas täielik Google Play tugi, mis annab võimaluse kasutada tahvelarvutit täpselt nii, nagu Google Android ökosüsteemi luues ette näinud on. Eelpaigaldatud on osa Google rakendusi ning mõned mängud. Lisatud sellele veel kontoritarkvara OfficeSuite (mitte PRO versioon), failihaldusrakendus ning osad Archose rakendused. Viimased iseenesest ääretult silmasõbralikud, just muusikamängija ning videopleier, seega proovige järgi. Üleüldiselt on tahvelarvuti hoitud liigse tarkvara (nn. bloatware) vaba, mis on ääretult positiivne nähtus.

Plussid ja miinused

  • Hea koostekvaliteet ning läbimõeldud disain
  • Üliterav 9,7“ IPS ekraan oma suure vaatenurgaga. Pole päris sama mis iPad 4, samas enamus inimeste jaoks piisav
  • Android 4.1 muutmata kujul koos Google Play toega
  • USB HOST funktsioon microUSB pesal
  • USB laadimise võimaluse puudumine sunnib kohmakat laadijat kaasas kandma
  • HDMI ning Bluetooth puudumine. Esimene pole kõige hullem miinus, teine aga piirab tõsiselt kasutamisvõimalust osadel kasutajatel.

Hinnang

Archos 97 Titanium HD on tahvelarvuti, mis suutis üllatada pea igas aspektis. Esimene oli loomulikult ekraani reaalne lahutusvõime ning see, kuidas on võimalik tahvelarvutiga tegelikult tööd teha. Samas väga positiivse mulje jättis hoopis kasutatud IPS ekraani suur vaatenurk ning kirkad värvid. Lisades sinna juurde võimaluse lisada lisaseadmeid USB pessa ning ka mälukaardipesa, saame kokku hea kasutuskogemuse.

Tõsi on see, et Archos ei üritagi iPadi kloonida vaid viib Android tahvelarvutid uuele tasemele enda evolutsioonis – loob soodsa hinnaga võimeka ning kvaliteetse seadme. Ning ei tasu ära ehmatada Archose madalast hinnast võrreldes iPadi või kasvõi Asuse Transformer seeria masinatega – võttes välja ülikõrged arenduskulud ning kallid reklaamikampaaniad ning teha mõistlikud kompromissid riistvara osas, saamegi kokku ühe hea ning natuke soodsama tahvelarvuti.

Enamus kasutajad ei puutu kokku nende üksikute, ülalkirjeldatud hetkedega kus protsessor natuke nõrgaks jääb või graafikaprotsessor natuke särtsakam võiks olla. Need muutuvad pigem triviaalseks üldise mugavuse foonil. Fakt on see, et 97 Titanium HD sobib nendele kasutajatele, kes otsivad mõistliku hinnaga kvaliteetset seadet, mis oleks paindlik ning ka silmasõbralik.

Archos 97 Titanium HD Photopointi veebipoes 229€

Ülevaade numbrites

Riistvara & jõudlus
6
Ekraan
6.5
Disain
8.5
Ühendused
5.5
Hind
8.5
7

Mõistlik tahvelarvuti

Enamus kasutajad ei puutu kokku nende üksikute, ülalkirjeldatud hetkedega kus protsessor natuke nõrgaks jääb või graafikaprotsessor natuke särtsakam võiks olla. Need muutuvad pigem triviaalseks üldise mugavuse foonil. Fakt on see, et 97 Titanium HD sobib nendele kasutajatele, kes otsivad mõistliku hinnaga kvaliteetset seadet, mis oleks paindlik ning ka silmasõbralik.