Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Canon PowerShot S110 – tõsiselt kompaktne kaamera tõsisele fotograafile :: Digitest

Canon PowerShot S110 – tõsiselt kompaktne kaamera tõsisele fotograafile
Janno Lepind

Canon PowerShot S110 pakub mõningaid häid uuendusi talle eelnenud suurepärasele Powershot S100’le (loe Digitesti ülevaadet siit). Sarnaselt eelnenud mudelile on ka uuel kaameral 5-kordne lainurkzoom vahemikuga 24-120 (avavahemikuga F2-F5,9) ning Digic 5 pildiprotsessor. Ka jagavad kaamerad sama tüüpi HS (high sensitivity – suur tundlikus) 12,1 megapikslist CMOS sensorit ning teevad 1080p HD videot 24 kaadrit sekundis.

Kuna omadused, mis teevad kaamerast hea kaamera olid ka eelmisel kaameral paigas, siis andis parandada vaid funktsionaalset ning kosmeetilist poolt. Powershot S110’l on loobutud sisseehitatud GPS moodulist, kuid seevastu on uus kaamera nüüd võimeline wifi sidet looma, omab puutetundlikku ekraani, pisut kiiremat autofookust ning talle antud uus korpus on vanemast S100 omast väiksem.

Ma olen päris mitu aastat pildistanud eranditult suurte kaameratega, vedades iga päev vähemalt kilogrammi jagu kaamerat kaasas ette kujutamata, et ka väikestest kaameratest võib saavutada suurepäraseid tulemusi. Fotograafide seas on levinud ütlus „Parim kaamera on see, mis sul on kaasas“ ning taskukaamerast on raske rohkem tahta kui S110’l pakkuda on.

Pisut funktsionaalsusest


Nagu eelpool mainitud on tegemist väga väikese kaameraga, mõõdult võrreldav Canoni Ixus tüüpi kaameratega, kuid omades neist suuremat sensorit, paremat optikat, ning – mis kõige olulisem – ligipääsu samadele režiimidele mis on olemas peegelkaameratel.

Olemas on täismanuaalne režiim, lastes määrata nii ava-säri, kui ka poolautomaatsed ava/säri prioriteedid ja, kusjuures, lastes neid muuta 1/3 stoppide kaupa (säri vahemikus 15 sekundit kuni 1/2000 sekundit ning ava lahtiseimast kuni F8’ni). ISO ehk valgustundlikus on muudetav samadel 1/3 sammudel vahemikus ISO 80 kuni ISO 12800, võimaldades ISO jätta ka automaatse, seadistatava vahemiku peale. Seadistatav on ka tagaküljel olev „Func ring“ nupp.

ISO 80, 0,6sec statiivilt, F8, 120mm

ISO 800, 1/40, F5,9, 120mm

Func ring“ ehk funktsiooniratas

Objektiivi ümber asub keeratav, seadistatav funktsiooniratas. Funktsioonirattale võib määrata kas menüüst või vajutades nupule „func ring“ erinevaid funktsioone nagu näiteks kuid mitte ainult: ISO, värvustasakaalu valiku, särikompensatsiooni, manuaalfookuse või fookuskauguste vahetamise läbi sammudel. See viimane funktsioon on minu jaoks kindlasti kõige huvitavam implementatsioon, lastes mul muuta fookuskagust sammudena, mis vastavad täiskaaderkaamera fikseeritud objektiivide vaatenurkadele (sammud 24, 28, 35, 50, 85, 100, 120mm) mis muudab pildistamiskogemuse metoodilisemaks ning sunnib fotograafi mõtlema, võimalik, et parandades fotograafi kadreerimistehnikat.

Kui funktsioonirattale on kasutaja poolt antud sobiv väärtus võib „func ring“ nupule määrata menüüst muu, kasutamist lihtsustava, rakenduse. Võimalus on menüüst välja tuua ISO, värvustasakaalu muutmise, särimõõtmise (valitavad on kas keskmestatud, hindav või spot), salvestusformaat (kas jpeg, raw või raw+jpeg), särilukk ning veel mõned vähemtähtsad funktsioonid.

Kui ma peaksin välja tooma ainult ühe omaduse, mis mulle Canoni S seeria juures meeldib, siis see on kindlasti funktsiooniratas. Ka on väga palju abi võimalusest muuta särikompensatsiooni või ISO käigult, ilma menüüsse minemata. On selge, et funktsiooniratast implementeerides mõtlesid insenerid just edasijõudnud fotograafidele ning seda on vahelduseks kompaktkaamerate juures meeldiv näha.

Pildikvaliteedist heas valguses & pildikvaliteedist mitte-nii-heas valguses

Heas valguses on pildikvaliteet suurepärane, värvid on täpsed ning pildid teravad. Valguse mõõtmine ning värvustasakaal on täpsed, moonutused ja erinevad pildidefektid jpeg režiimis olematud. Kuni ISO 400’ni või mööndustega isegi 800’ni võiks julgelt A4 formaadis pilte trükkida.

Pildikvaliteet siseruumis on kompaktkaamera kohta väga eeskujulik – hõõglambi valguses saab ta värvustasakaalu õigeks ning värvid jäävad kirkad. Müra oleks ISO 1600 puhul A4 pildil näha, kuid ei rikuks pilti ning tavamõõdus 10×15 pilte julgeks trükkida ka ISO6400 peal.

Stabilisaator töötab ning ma annaks talle hinnanguliselt umbes 2 stopi jagu efektiivsust. Pildikvaliteet langeb pisut üle 85mm fookuskaugustel

Arvestades, kui hea on pildikvaliteet kõrgetel ISO’del, oleks oodanud Auto ISO seadistamist üle ettenähtud 80-1600 vahemiku. RAW formaadis on müra üllatavalt madal, kuid moonutus lainurga otsas väga suur – pilte tuleks RAW formaadist konverteerida Canoni enda tarkvara läbi või pusida Photoshopis “lens correction” tööriistadega.

Üks omadus, mille poolest S110 silma paistab, on teravustamise kiirus ning sellest tulenevalt ka väga kiire nupulevajutusest-pildini aeg, minu tagasihoidlikul hinnangul on S110 Canoni kõige vilkam kompakt. Kui nupulevajutusest-pildini aeg on kiire, siis pildist järgmise pildini aeg võiks olla kiirem.

ISO 250, 1/80, F4, 50mm

Wifi ning puutetundlik ekraan

Kaks funktsiooni, mis mu esimese hooga täiesti külmaks jätsid, olid Wifi ühenduvus ning puutetundlik ekraan. Üks funktsioon osutus praktiliseks, teine seevastu liialt mitte.

Puutetundlik ekraan töötab väga hästi ka külmas ning kinnastega. Ekraanile vajutades on võimalik vahetada fookuspunkti, muuta seadeid ning libistades pildivaatamise režiimis ekraanil näppudega suurendada pilti ning liikuda pildilt pildile. Kõik funktsioonid, millele pääseb ligi puutetundliku ekraani abil, on võimalik ette manada ka nuppude abil, kuid üsna peatselt sai mulle selgeks, et ekraani abil saan ma teha toiminguid palju kiiremini.

ISO 80, 0,6sec statiivilt, F8, 120mm

Wifi aga, kui ma just selle funktsiooni praktilisust nägin kõige rohkem paberil, avaldas pettumust. Jah, üle wifi on võimalik pilte liigutada kaamerast arvutisse, kuid kopeerimise kiirus on aeglane ning wifi käimashoidmine kulutab kiiresti akut. Piltide või videote üleslaadimiseks sotsiaalvõrkudesse on vaja luua konto Canon Image Gateway alla ning paigaldada arvutisse või tabi/telefoni CameraWindow tarkvara.

Kui ma sellest funktsioonist esimene kord kuulsin eeldasin ma, et läbi telefoni/arvuti on võimalik kaamerat läbi Wifi ka juhtida – kahjuks see nii ei ole. Ikkagi, näiteks tootepildistuskaamerana, toiteadapteriga kasutades, võib üks inimene ühes ruumis pildistada ning teises ruumis inimene pilte ilma arvuti tagant lahkumata töötlema asuda.

ISO 800, 1/60, F4, 28mm

Kas vastab ootustele?

Lühidalt – jah. Tegemist on kõige väiksema kompaktkaameraga, mis pakub täielikku kontrolli pildiparameetrite üle ning omab RAW formaati. Pildikvaliteet on ühtlaselt kõrge igasugustes valgustingimustes ka juhul, kui kasutada automaat-režiimi, teravustamine kiire ja säritused, värvid ning välk täpsed.

Kaamera on robustselt ehitatud ning kõik funktsioonid (peale wifi) tunduvad läbimõeldud ning suunatud just inimesele, kellel on olemas peegelkaamera, kuid kes otsib võimalikult kompaktset rinnataskukaamerat juhuks, kui pole vaja trükkida suuremalt kui 21x30cm fotot.

Kuidas aga võrrelda Powershot S110 teiste omasugustega? Hetkel tundub, et ainukene kaamera, millele S110 rohkem kui ühes valdkonnas alla jääb, on Sony RX100, kuid seal on põhjuseid eelistada S110’t üle Sony RX’i – kui S110 on oma suuruse ja kaalu poolest rinnatasku, siis RX-100 rohkem püksitasku-kaamera, S110 on umbes neljandiku võrra odavam, Canon teravustab kiiremini ning pildikvaliteedi vahe kuni A4 formaadini on minimaalne.

Üks asi on kindel – kui võtta arvesse kõiki kompaktkaamerat defineerivaid omadusi, siis on Powershot S110 Canoni kõige parem kompaktkaamera.