Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Nikon D7200 - traditsioonides kinni :: Digitest

Nikon D7200 – traditsioonides kinni
Sven Vahar

Kas oled algtaseme kaamerast välja kasvanud? Tahaksid odava peegel- või hübriidkaamera asemele juba tõsisemat tööriista? Nikonil on just üks selline kaamera, mis sind huvitada võiks.

2010. aastal tõi Nikon müügile D7000, mis osutus tohutult populaarseks, sest selle hinna ja võimaluste tase oli väga hea. Sellele järgnes D7100, mis enam nii revolutsiooniline polnud ning mille ostmisest paljud loobusid, sest D7000 ometi ju veel töötas. Nikon D7200 on taas samm edasi ning see on just see kaamera, mille poole peaksid vaatama kõik, kel seni kasutuses vana D90, D7000 või hoopis D5300 või D3300.

Esimese hooga tunduvad D7200 uuendused pettumust valmistavad, sest sensoril on 24 megapikslit nagu vanemas mudelis, sama on ka sarivõte ja teravustamispunktide arv ning asukoht ning isegi ekraan on sama suur ja sama eraldusvõimega. Erinevused on pinna all: teravustamissüsteem on kiirem ja töötab hämaras paremini, tundlikkust on tõstetud ja parandatud ning lisandunud on WiFi ja NFC.

Nikon D7200 on pildistamisel väga enesekindel, sellise tunde tekitab kiire teravustamine. Mul on tavaks kaamera fookuse märguandepiiks välja lülitada, kuid sel kaameral pidin ma selle uuesti sisse lülitama, sest ma ei jõudnud märgata, kui kiirelt kaamera teravustab. Ükskõik, kas pildistasin tänavakorvpalli või rulapoisse, kaamera mind hätta ei jätnud. Kui Pentax K-3 II-ga pildistades tundsin kohati, et parema tulemuse annab etteteravustamine ja päästikule vajutamiseks õige hetke ootamine, siis D7200 võisin sageli ülbelt tõsta viimasel sekundil, suunata ja pildistada. Arvutist pilte vaadates tõdesin, et hägusevõitu kaadrid olid minu, mitte kaamera süü.

Märkimisväärseks uuenduseks vanema mudeliga võrreldes on suurem puhver. Kiirest sarivõttest pole kasu, kui pole kohta, kus neid pilte enne mälukaardile salvestamist hoida. D7200 suudab hoida kuni 18 12-bitist RAW-faili, mis teeb umbes 3 sekundit 6 kaadrit/sek pildistamist. 14-bitise RAW puhul on kiirus pigem 5 kaadrit/sek. Andmelehel märgitud 7 kaadrit/sek kehtib ainult 1,3× lõikefaktori sisselülitamisel menüüst, ent see sunnib kaamerat kasutama sensori keskmist 15 megapikslit. Nii on failid väiksemad, sarivõte kiirem ning autofookuspunktid katavad peaaegu terve kaadri, tõsi, väiksema vaatenurga arvelt. See on väga hea trikk, kui sul on tarvis järgivat autofookust terve kaadri ulatuses.

Kaks mälukaardipesa on selle taseme kaameratel juba standardiks saamas, ka siin on need olemas. Teisele mälukaardile saab suunata kas need pildid, mis esimesele ei mahu, teha jooksvalt varukoopiat või salvestada RAW ja JPG eraldi kaartidele. Kõiki nuppe ja rattaid saab kohandada ja parameetrite peenhäälestamist on küllaga, näiteks saab muuta kaadri keskosa säri mõõtmise ala suurust vahemikus 6–13 millimeetrit. Tõenäoliselt pole sul vaja seda muuta, kuid see on näide sellest, mida kõike selle kaameraga teha saab.

Pildid, mis kaamerast tulevad, on suurepärased, ka JPEG-failid. Vaikesätted on head, värvid rahulikud ja neutraalsed, kuid teravust ja kontrastsust on täpselt niipalju, et otse kaamerast failid ei mõjuks plassina. RAW-failides on venitamis- ja päästmisulatust omajagu, rohkem kui vanemate mudelite failides. Uue sensori ja uute algoritmide tõttu ei teki varjualadest detaile päästes enam inetuid digitaalmüra triipe ja see võib päästa mõne sellise pildi, mis vanema mudeli puhul tuli lootusetuks kuulutada. Kvaliteetse objektiiviga (mina kasutasin keret koos Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD objektiiviga) pääseb sensori võimekus mõjule, 18–270 mm tüüpi objektiivid hakkavad sensori tõelist kvaliteeti varjutama. Kui ostad selle kaamera, osta ka korralik klaas.

Ent on siiski märke, mis näitavad, et Nikon ei jõua või ei taha ajaga sammu käia. Fikseeritud ekraan ei võimalda loovat vaatenurka ning piirab otsevaaterežiimi kasutamist. See viimane on niigi ebagmugav, teravustamispunkti valimine on kohmakas ning automaatteravustamine hüplik ja aeglane. Säri kontrollida otsevaates ei saa, samuti puudub focus peaking. WiFi on, aga on kehvake, sest kaamerat juhtida äpi kaudu ei saa, saab ainult fookuspunkti määrata ja päästikule vajutada. Pilte saab telefoni tuua, kuid sul on valida kas originaalsuurus, umbes kahemegapikslised, või VGA-suurus (milleks?). RAW’i pildistades pole originaalist kasu, kuid RAW kaamerasisene eksport tekitab pildid suurusega 1620 × 1080. See muudab asja suhteliselt mõttetuks, sest isegi sotsiaalmeediasse panemiseks võiks tahta parema kvaliteediga pilti.

Videorežiim on, aga 60p/50p saamiseks peab kasutama 1,3× lõikerežiimi, mis vähendab aga vaatenurka. Samuti ei saa filmimise ajal muuta ava. Olgu, oletame, et see on selleks, et vältida säri järsku muutumist videoklipi lõikes, aga miskipärast ei saa ava muuta ka enne, olles filmirežiimi otsevaatekuvas (LV nupp ja hoob kaamera tagaküljel) enne filmima asumist. See võiks olla just see hetk, kui sa paned paika video parameetrid, kuid ava muutmiseks pead otsevaaterežiimist väljuma, muutma, ja siis tagasi tulema. See on seda veidram, et kui oled fotorežiimi otsevaates, siis on ava muutmine täiesti võimalik.

Nikon D7200 peegelkaamera näidispildid

 

Oluliseimad tehnilised andmed:

Sensor: 24,2-megapiksline, APS-C CMOS
Pildistabilisaator: kasutab objektiivisisest stabilisaatorit
Teravustamine: 51 teravustamispunkti
Sensori tundlikkus: ISO 100–25 600 (laiendatav kuni ISO 102 400, mustvalge)
Säriajad: 1/8000–30 sek, aegvõte
Sarivõte: 6 kaadrit/sek
Ekraan: 3,2-tolline, 1 228 800 pikslit
Failivormingud: JPEG, RAW (14-bit ja 12-bit), RAW + JPEG
Videosalvestus: MPEG-4 H.264
1920 × 1080 60p/50p (ainult 1,3× lõikerežiimis)
1920 × 1080 30p/25p/24p
1280 x 720 60p/50p/30p/25p
Muu: kaks mälukaardipesa, intervallvõte
WiFi, NFC, HDMI, helisisend, heliväljund
Mõõtmed: 136 × 107 × 76 mm
Kaal: 765 g (kere koos aku ja mälukaardiga)

See kaamera võiks sobida entusiastidele, kes tahavad pildistada natuke iga asja: loodust ja loomi, portreid, amatöörsporti ning miks mitte teha ka tootefotosid. Seda kõike saab ja peaaegu alati kas hästi või väga hästi. Kui oled seda tüüpi fotograaf, kes tahab pildistada edasi täpselt samamoodi, nagu sa oled seda viimased kümme aastat teinud, siis pane mõttes kaamera hindele veel üks pall otsa ja osta rahuliku südamega, saad väga hea kaamera. Kui sa aga oled juba harjunud moodsamate võimalustega, mis pildistamise paindlikumaks ja huvitavamaks teevad, või soovid soetada kaamerat videoprojektide jaoks, siis ei saa D7200 sulle soovitada.

Hinne: 4

Kokkuvõte: Traditsiooniline fotokaamera, kiire ja suurepärase pildikvaliteediga. Moodsamad võimalused puuduvad, ekraan on fikseeritud ja mobiilirakenduse tugi väga nõrk.

 

Nikon D7200 ülevaade ilmus algselt [Digi] ajakirjas 2016. aasta novembris

Nikon D7200 peegelkaamerad Photopointis »