Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 19. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Pentax ZD 10x43 WP binokkel - suurepärane linnuvaatlejale :: Digitest

Linnuvaatleja binokkel Pentax ZD 10×43 WP
Tiiu Tali

Binoklite kasutusalasid on mitmeid ja üheks populaarseimaks valdkonnaks, kus binoklita pole võimalik elada, on linnuvaatlus. Paljud küsivad, milline on parim linnuvaatlusoptika: mis võiks olla binokli suurendus, objektiivi läbimõõt ja mida võiks veel tähele panna? Üheks eeskujuks saab tuua Pentax ZD 10×43 WP binokli. Pentax on binokleid tootnud alates 1932. aastast, kui valmistati esimesed binoklid ja sihikud sõjatehnika tarbeks. Pärast 1960ndaid kogusid populaarsust Zeissi-Leitzi loodud katusprismaga (roof prism) binoklid, sest olid võrreldes porroprismaga oluliselt kompaktsemad ja seda on nad siiani. Ka siin käsitletav Pentax ZD 10×43 WP on katusprismaga binokkel.

 

Millist binoklit valida?

Valides lindude vaatlemiseks binoklit tuleks kõigepealt silmas pidada binokli suurendust ja objektiivi läbimõõtu, samal ajal aga mitte unustada binokli konstruktsioonis kasutatud klaaside kvaliteeti ja vääristust – viimaseta ei ole võimsa suurenduse ja objektiiviga midagi teha, sest pildi kvaliteet on halb. Lindude vaatlemiseks on valgusjõuline ja terav pilt iseäranis olulised omadused, sest määramistunnused puudutavad iga sulestiku detaili: täpne värvus, kuju, proportsioonid jne. Kui rahakott ei luba, siis pigem eelistada veidi väiksema suurendusega binoklit (nt 8×), millel on hea kvaliteediga optilised klaasid: soovitavalt täielikult mitmekihilise vääristusega (Fully multi-coated). Valdavalt kõik Pentaxi binoklid alates odavamast U-seeriast kuni Z-seeria tippmudeliteni on vääristatud läätsedega. Käesolev binokkel on pärit Z-seeria mudelite seast, mida iseloomustab parim võimalik kvaliteet Pentaxi binoklite hulgast. Nimetatud seeria suurendused ulatuvad alates 8× kuni 10× ja objektiivide läbimõõdud algavad 43 mm kuni 50 mm.

pentax6Kui kõikuda porro- ja katusprismaga binokli vahel – kumb on parem? – siis sellele küsimusele ei saa üheselt vastata. Samade näitajatega porroprismaga binokkel võib olla oluliselt soodsam kui katusprismaga binokkel, kuid katusprisma kasuks kõneleb selle väiksus ja pisut suurem põrutuskindlus. Mõnele võib porroprismaga binokkel tunduda käes hulga mõnusam, teisele jällegi mitte. Ise eelistan katusprismaga binoklit selle kompaktsuse tõttu ja et ma oma tehnikat kaldun rohkem loksutama, siis valin võimalikult vastupidava vahendi.

pentax5Pentax ZD 10×43 WP binokkel on 10× suurendusega ja 43 mm objektiiviga, mis on linnuvaatleja seisukohast väga head näitajad. Üldiselt sobivad linnuvaatlemiseks kõik binoklid alates 8× kuni 10× suurenduseni, sealjuures peaks tähele panema, et mida suurem on suurendus, seda väiksemaks muutub binokli valgusjõud ja vaateväli. Ehk siis näiteks 8× suurendusega binokkel, millel on 42 mm objektiiv, on veidi valgusjõulisem ja vaateväli mõni kraad suurem (7,5°) võrreldes 10×43 binokliga (vaateväli 6°). See, mis on sinu jaoks oluline, on sinu enda otsustada: kas veidi laiem vaateväli, valgusjõulisem või parem suurendus. Kõik omadused on head ja väärtuslikud, kuid paratamatult tuleb teha mõne parema omaduse arvelt kompromiss teise omadusega.

pentax3Nagu öeldud, siis kõik Pentaxi U- kuni Z-seeria binoklid on vääristatud klaasidega. Vääristamata klaasi pind peegeldab sellesse otse sisenevast valgusest tagasi 8 või isegi kuni 15% olenevalt klaasi materjalist ja see protsent suureneb vastavalt valguse langemisnurga suurenemisega. Kui klaase ei vääristataks, siis okulaarini jõudev valgushulk oleks kahetsusväärselt väike, arvestades, et binokli konstruktsioonis on erinevaid klaaspindu rohkem kui üks. Seega, kui optika on täielikult vääristatud – kõik optiliste klaaside pinnad on vääristusega – siis seeläbi väheneb valguse kadu ja optikal on parem valguse transmissioon. Tulemuseks on eredam pilt.

Pentaxi teine pluss on asfäärilised läätsed. Asfäärilisi läätsi kasutatakse nii binoklites kui ka fototehnikas, vähendades sfäärilist aberratsiooni ja teisi optilisi moonutusi. Sfäärilist aberratsiooni tekitab asjaolu, et läätse erinevates osades – keskel vs servades – murduvad valguskiired erineva nurga all ja seetõttu ei koondu nad ühes punktis (fokaalpunktis). Selle tulemuseks on ebaterav pilt. Selle efekti vähendamiseks on hakatud tootma asfäärilisi läätsi, mille kujust tingitult koonduvad valguskiired enam-vähem samas punktis. Üldiselt on asfääriliste läätsede tootmine kallis ja pigem eelistatakse kasutada mitut läätse, mis samamoodi vähendab vaatepildi ebaselgust. Samal ajal muudab mitme läätse kasutamine tehnika raskemaks.

Pentaxi välised klaaspinnad on kaetud õli- ja vetthülgava kihiga, mis kergendab oluliselt ka optika puhastamist. Tegemist on suure plussiga, sest binokli klaase tuleb aeg-ajalt ikkagi puhastada ning kui puhastamisprotseduuride teostamine on raske, siis kujuneb sellest kaunis tüütu tegevus.

Lisaks eelmainitud omadustele – suurendus, objektiivi läbimõõt ja optilise klaasi kvaliteet – on oluline ka veekindlus. Kõik Pentaxi binoklid, mis on veekindlad, on üldiselt tähistatud märkega WP (waterproof) ja nende korpus on täidetud lämmastikuga, mis ei lase optikas tekkida korrodeerumist ja hallitust (viimane on ilmselt minevikku jäänud probleem).

 

Pentax ZD 10×43 WP binokli tehnilised andmed

Prisma tüüp Katusprisma (roof prism)
Teravustamine Keskteravustamine
Dioptri lukustus Olemas
Veekindlus Peab vastu kuni 1 m sügavusel vees mõned minutid
Suurendus 10×
Objektiivi efektiivne diameeter 43 mm
Reaalne vaateväli
Vaateväli 1000 m kauguselt 105 m
Väljundava 4,3 mm
Suhteline eredus 18,5
Okulaar 17 mm
Lähim teravustamiskaugus 2 m
Silmadevahelise kauguse reguleerimine 58 mm – 74 mm
Lämmastiktäitega Jah
Mõõdud 146 × 126 × 53 mm
Kaal 730 g
Komplektis Objektiivi läätsekatted, okulaaride vihmakaitsed, binokli kott, kaelarihm

 

Kasutamine

Pentax jätkab oma parimate binoklite seerias tavapärast joont: tumerohelist värvi kummeeritud korpuses katusprismaga optika. Kummeeritud korpus takistab binoklil libisemast, püsib käes mugavamalt ja lisaks sellele suurendab antud omadus binokli põrutuskindlust. Põrutuskindlust ja mugavust lisab ka katusprisma kasutamine porroprisma asemel. Sealjuures tasub siiski binoklit ettevaatlikult käsitleda, sest nagu igasugune optiline tehnika, nii ka binokkel ei talu kõrgelt kukkumisi.

pentax8Võrreldes vanema Pentaxi mudeliga, milleks on minu vana 8×42 DCF CS (fotol paremal), on kasutatud veidi voolujoonelisemat disaini. Mis aga kohe silma jääb, on dioptriketta paiknemine mitte teravustamisketta vahetus läheduses, vaid paremal okulaaril. Lisaks sellele on dioptriketas lukustatav võrreldes vanema mudeliga. Tegemist on teretulnud edasiarendusega, sest teravustamiskettaga kõrvuti asetsev dioptriketas, mida pole võimalik lukustada, tekitab rohkelt ebamugavaid olukordi.

IMG_1392Välitööde binoklil on okulaaride vihmakaitse kõige vajalikum asi, selle puudumisel peab end korduvalt kiruma – okulaaride vihmapiiskadest pidev kuivatamine on ebamugav ja kriitilises situatsioonis kaheldav ettevõtmine, sest see veerand minutit võib kujuneda otsustavaks mõne linnuliigi tuvastamiseks ja/või kaotamiseks. Pentaxil on lisaks okulaaride vihmakaitsele olemas ka objektiivide katted, mis on kinnitatud statiivikruviga binokli kere külge. Vajadusel saab need ka eemaldada, ma ise neid üldjuhul ei kasuta. Binoklit on võimalik asetada ka statiivile või üksjalale, kasutades selleks spetsiaalset Pentaxi binoklite tarbeks loodud statiiviadapterit. Statiiviadapter tuleb kruviga kinnitada binokli kahe objektiivi vahele. Helikoidselt väljakeeratavad okulaarid on tunduvalt mõnusamad kui vanemal binoklil, samas väga olulisi erinevusi siinkohal välja ei saa tuua.

pentax7Kaelarihmaga on seekord rohkem vaeva nähtud ja lastud teha ristipidiseid topeltõmblusi nendes kohtades, kus seda ka vaja on: olen oma vana binokli kaelarihma mõlemat kinnitust pidanud parandama, sest need on ühendustest lahti tulnud. Pentaxi Z-seeria binokli puhul ei tohiks seda probleemi tekkida, vähemalt kui visuaalselt hinnata rihmade vastupidavust. Kui linnuvaatlusega aktiivselt tegeleda, siis soovitatavalt tuleb kaelarihm üldsegi eemaldada ja hankida korralikud “traksid”, mis ei sooni kaela. Pärast paaritunnist vaatlemist tekib tugev vastumeelsus kaelasrippuvate esemete suhtes ja kui aus olla, siis see võib kujuneda reflektoorseks.

Pildikvaliteet on Pentax ZD 10×43 WP binoklil hea. Võrreldes Pentaxi ZD binoklist avanevat vaadet oma vana Pentaxiga, siis võib märgata väga kerget toonierinevust: vana binokkel kuvab veidi soojema alatooniga pilti, samas kui Z-seeria binoklipilt omab külmemat varjundit. Vaateväli on mõlemal selge ja terav ning olulisi pildimoonutusi ei tuvasta.

pentax-1

Kokkuvõte

Z-seeria binokli puhul on Pentax parandanud mõningaid tehnilisi küsimusi, muuhulgas dioptriketta üleviimine paremale objektiiviteljele ja selle lukustamisvõimaluse tekitamine – oluline detail, mida ei saa kuidagi alahinnata –, lisaks suurendanud kaelarihma vastupidavust ning uuendanud/lisanud vääristusi. Pildikvaliteedi osas väga suuri erinevusi ei leia, ka vana Pentax on jätkuvalt tasemel, samas kasutusmugavuse poolest edastab Z-seeria binokkel mu vana binoklit paari olulise täiendusega.

Pentaxi ZD 10×43 WP binokli plussid-miinused:

+ Katusprisma teeb binokli kompaktseks
+ Kummeeritud korpus, mis tagab parema haarde ja lisab põrutuskindlust
+ Ilmastiku ja veekindel, lämmastiktäitega korpus
+ Okulaarikatete olemasolu
+ Lukustatav dioptriketas vältimaks probleemide tekkimist (suurim pluss üldse)
+ Pildi kvaliteet väga hea
– Okulaaride kate kergemast plastikust, mis võib aktiivsel kasutamisel puruneda
– Teravustamisketas suhteliselt jäik, mis võib (aga ei pruugi) kasutamise järgselt “pehmemaks” minna

pentax-2