Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Roccat Isku FX - tasakaalustatud klaviatuur igaühele :: Digitest

Roccat Isku FX – perfektselt tasakaalustatud klaviatuur sinu laual
Silver Pik

Klaviatuuririndel ei ole viimase kahe aasta jooksul suurt revolutsiooni toimunud. Roccati Ryos MK Pro klaviatuur on jätkuvalt Roccati klaviatuuritroonil, oodates valgusajastu esindaja – Ryos MK FX troonisaali saabumist. Razer rindel on valgusrevolutsioon juba täies hoos ning varasemad valgustusega Ultimate versioonid saavad Chroma näol uuendusi. Aegadel mil mehhaanilised klaviatuurid hakkavad koguma samasugust staatust nagu täiskaader kaamerad fotograafide seas – ehk mehhaaniliste lülititega pole sa õige tegija. Sellistel aegadel ei tasu ära unustada, et aastakümneid tegid membraanklaviatuurid suurepäraselt töö ära ning ka tänasel päeval on neil mehhaaniliste klaviatuuridega võrreldes omad eelised.

Pika sissejuhatuse sissejuhatuseks – võtame ette Roccat Isku FX klaviatuuri valge uusversiooni. Isku on Roccati maailma tundvale kasutajale vana tuttav – troonis see aastaid Roccati klaviatuuride tooterivi ning selle uuendatud FX versioon on Roccati universumis see kõige kangem membraanklaviatuur.

Roccat-Isku-FX--DT-002-+sissejuhatus

 

Membraan või mehhaaniline lüliti, selles ei ole küsimus

Mehhaanilised lülitid, hoolimata nende üleshaibitud staatusest, ei ole tegelikult A ja O klaviatuurimaailmas. Mängurluse kontekstis ning juhtudel, kus sul töö tegemiseks on omaette ruum, pakub mehhaaniline klaviatuur omi eeliseid. Samas ka kõige vaiksemad Stealth versioonid suudavad tekitada päris jõhkrat klõbinat ning näiteks avatud kontoris kolleegid hulluks ajada / kodus samas toas oleva elukaaslase närvid sellega välja süüa. Lisaks suurele vaiksusele on membraanklaviatuurid madalamate klahvide ning lühema klahvikäiguga, mis omakorda teeb sellisest klaviatuurist sobiliku töövahendi paljudele kasutajatele.

 

Roccat Isku FX disain

Isku FX on harjumuspärase Roccati disainiga – võrdlemisi suur klaviatuur koos integreeritud mugava ja laia randmetoega. Kõikidel Isku iteratsioonidel on klahvide paigutus jäänud samaks – M1-M5 makroklahvid vasakul küljel, T1-T3 pöidlaklahvid tühiku all randmetoe sees ning makrode salvestamise, multimeedia juhtimise ning valgustustugevuse muutmise klahvid klaviatuuri ülemisel äärel. Tegelikult on selline disain efektiivne ning Roccat kasutab analoogset lähenemist ka oma Ryos MK Pro tooteseeria juures.

Roccat-Isku-FX--DT-003-m1-m5

Roccat-Isku-FX--DT-003-t1-t3

Klaviatuuril on taustvalgustusega klahvid – täpselt nii, nagu igal teisel Iskul omane. FX versioonil on omakorda võimalik valida, millist värvi taustvalgustust kasutada. Kahjuks on see piiratud – tervele klaviatuurile sama värv korraga (võiks luua ju vikerkaareefekti üle klaveri). Valgustuse enda tugevus võib eredamas valgustuses, nagu näiteks päikeselisel päeval otse akna all oleval töölaual, natuke vajakaks jääda. Teisalt tüüptingimustes ehk kontrollitud valgustusega töökohas on see täiesti piisav.

Roccat-Isku-FX--DT-004-valgustus-punane

Roccat-Isku-FX--DT-005-valgustus-tyrkiis

Selles ülevaates nähtava valge klaviatuuri suureks eeliseks on see, et valgel pinnal ei jää sõrmejäljed väga paistma. Mustal versioonil, mis igapäevaselt kasutusel, on läikiv pind klahvide ümber plekilisem kui… . Samas nuriseks selle üle, et valgel versioonil oleks võinud ka klahvid heledamad olla.

Roccat-Isku-FX--DT-011-eest

Roccat-Isku-FX--DT-010-numbriklahvid

Roccat-Isku-FX--DT-008-makroindikaator

Roccat-Isku-FX--DT-009-logorandmetugi

Roccat-Isku-FX--DT-007-laudprofiil

Klaviatuuri alumisel küljel on mugavad sooned kaablite vedamiseks. Tihtilugu kasutajad alahindavad neid, kuid isiklikult pean antud varianti hädavajalikuks – kontorilaual oleva Isku alt jookseb kõrvaklappide kaabel läbi ning koduses kontoris on Roccat Tyon’i saba Ryos MK Pro alt läbi tõmmatud. See omakorda võimaldab laual vedelevaid kaableid natuke kontrolli all hoida.

Roccat-Isku-FX--DT-006-kaablisooned

 

Tarkvara

Roccati tarkvara on kõikidel toodetel sarnase disainiloogikaga. Olles varasemalt mõnda teist Iskut või Ryos seeria klaviatuuri kasutanud, leiad iga asja omalt kohalt. Täiesti seadistavaid klahve – neid nuppe, mille funktsionaalsust saab muuta oma suva järgi, on kokku kaheksa (M1-M5 + T1-T3). Lisaks saab muuta meediaklahvide (need klaviatuuri ülemisel äärel olevad nupud) ning vasaku ääre ehk EasyZone klahvide (kokku 20 klahvi) funktsionaalsust mingi piiranguga.

 

iskufx-soft-001-main

iskufx-soft-002-preset

Täies mahus funktsionaalsuse muutmine tähendab seda, et lisaks standardfunktsioonidele ehk vaikeseade, otseteed ja makrod, saab lisada ka Roccat Talk funktsioone. Piiratud mahus tähendab seda, et standardfunktsiooni asemel saab teise klahvi panna ning EasyShift[+] laiendusega lisada makrot või otseteid.

EasyShift[+] lahtiseletanuna tähendab seda, et seda funktsiooni aktiveerides (ehk lisanuppu all hoides) aktiveeritakse klahvidel teine kiht funktsioone. Näiteks on mul koduses arvutis T3 all Win+L kombinatsioon (ehk arvuti lukku), siis EasyShift[+] + T3 sisestab automaatselt PIN koodi sisselogimiseks. Niimoodi on M1-M5 klahvidel ning pooltel EasyZone sektsiooni jäävatel klahvidel lisatud lisafunktsionaalsust.

iskufx-soft-003-soft

iskufx-soft-004-light

iskufx-soft-005-RAD

Makrode salvestamine on täpselt samasugune teistele Roccati toodetele – salvestad klahvide jada koos ajavahede/viivistega või ilma ning klahvivajutusega sülitatakse see teiselt poolt välja. Kuna antud funktsionaalsus toimub riistvara baasil ning makrod salvestatakse sisemällu, siis käskude andmine toimub ka tarkvara üles laadimata. Makro BIOS’e avamiseks või Windowsi sisselogimiseks – arvuti jaoks on klahvivajutus nagu klahvivajutus ikka.

Roccat Talk pidi tulema überfunktsionaalne, võimaldades muuta samaaegselt klaviatuuri ja hiire värve, reageerida mängudele jms. Kahjuks on praegust veel tarkvara natuke piiratud ning Roccat Talk funktsionaalsus piirdub pigem näiteks sellega, et klaviatuurilt saan Roccat Tyon sensori tundlikkust käigu pealt muuta läbi EasyAim funktsiooni. Teisisõnu – senikaua kui klahv all, omistatakse sensorile äärmääratletud tundlikkuse aste – kasulik nii mängudes kui Photoshopis. Sellist funktsionaalsust, nagu Razer Chroma pakub, moment veel ei ole. Ehk tulevikus tuuakse Razeri tooted Swarm tarkvara alla kokku ning aktiveeritakse ka ühtne valgusmäng. Elame, näeme.

 

Kasutusmugavus

Mis puudutab klaviatuure – ma ei ole tüüpiline mängurkasutaja. Pigem harva Civilization seeria, Battlefieldi, Far Cry ning paari rallimängu kõrvalt (kuu peale rohkem nagu loetud tunnid) ma rohkem mänge ei mängi. World of Warcraft’i suured raidid jäid pigem kataklüsmi aegadesse ning pandadega polegi madistanud. Ehk et – mul on hea ettekujutus sellest, mida mängur soovib, kuid ise kasutan pigem power user’ina / ohtralt sisuloome jaoks.

Mänguri seisukohalt – vaikne klaviatuur mida saab väga edukalt kasutada ka klaviatuuriintensiivsete mängude mängimiseks. Lühike klahvikäik ning konkreetne jäikus sümpatiseerivad kõiki, kes ei soovi valjut ning pikemate klahvikäikudega mehhaanilist klaviatuuri. Samas on sel klaviatuuril ka anti-ghosting funktsioon ning kolme-nelja-viite klahvi samaaegselt alla vajutades klaviatuur sõrmede all lolliks ei lähe. Ehk et jällegi – kiiret rallimängu mängides või WoW’i-laadses mängus sõrmeakrobaatikat tehes ei jää ükski käsklus sisestamata. Roccat Talk ning Easy Aim kombinatsioon tegelikult meeldib väga – hiirel akrobaatikat tegemata saan klahviatuuri abil hiire tundlikkuse maha tõmmata. Järjekordne headshot ning võit minu tiimile. Lihtne. Klahv lahti ning hiir tavapärases töörežiimis tagasi.

Rääkides fotograafi või ohtra tekstikirjutaja seisukohalt – Roccati klaviatuurid on väga mugavad. Fotograafi seisukohalt – makroklahvide alla olen pannud nii Lightroom kui Photoshop otseteid. Actionite käivitamine Photoshopis või enimkasutatud tööriistade valikuks ei ole vaja hiirega tõmmelda – ikka otse klaviatuurilt.

Roccat-Isku-FX--DT-012-pealt

Suuremaid kirjatöid tehes on samuti klaviatuur väga mugav. Vähe sellest, et lühike ning piisavalt jäik klahvide käik teeb trükkimise mugavaks; vähe sellest et klaviatuur on piisavalt vaikne ning ei häiri kontoris kaastöötajaid; vähe sellest et teinekord hämaras töötades on taustvalgustus väga mugav; on ka tarkvarast väga palju kasu. Oma igapäevast tööd tehes on vaja näiteks tihti erisümboleid lisada teksti – alates kordaja märgist, lõpetades takistuse või kraadidega. Charmap koodide tippimine oleks ebamugav ning copy-paste võtab sealt allikast liiga kaua aega. Seetõttu on enamkasutatud 10 sümboli otseteed pandud M1-M5 klahvide alla ja nende otseteede peale sisestab PhraseExpress (vabavaraline tarkvara just nende tüüptekstide sisestamiseks) vajalikud sümbolid. Samuti kasutan eelnevat kombinatsiooni näiteks osade kirillitsa tähtede või hoopis WordPress’i shortcode lisamiseks. EasyShift[+] + 2 teeb kaks tulpa, EasyShift[+] + 3 teeb kolm tulpa tekstiredaktoris valmis ja… sellised optimeerimised säästavad väga palju aega. Päeva peale jah, räägime minutitest aga kuu peale teeb see tunde kokku. Sellistel põhjustel eriti meeldib mul kasutada mänguritele suunatud klaviatuure igapäevases töös.

Teine näide, kuidas analoogset funktsionaalsust edukalt ära kasutada. On vaja kopeerida tekst ühes kohast, liikuda teise aknasse ning kleepida see küljenduseta teise aknasse (ehk näiteks markeeritud tekst veebist panna WordPressi või kasvõi Notepad’i). Ühe klahvivajutusega käivitatakse Ctrl+C (kopeeri) -> Alt+Tab (teise aknasse) -> Ctrl+Shift+V (kleebi küljenduseta). Kui peaksid seda korra tegema – võib ju hiirega. Teed seda tunnis 5 korda – õpid klahvikombinatsioonid ära. Vaja andmeid sisestada 10 korda minutis – teed makro.

 

Kokkuvõte

Üht ma võin kindlalt öelda – Isku on väga töökindel ning vastupidav klaviatuur. Eelmise põlvkonna mitte-FX versioon on mul kontoris töölaual olnud juba pea kolm aastat ning igapäevase intensiivse kasutuse (WhatPulse sõnul keskmiselt üle 12 000 klahvivajutust päevas). Sellise koormuse juures on klaviatuur jätkuvalt viisakas ning kõik klahvid töötavad suurepäraselt.

Roccat-Isku-FX--DT-013-kokkuvote

Teisalt – see ei ole mehhaaniline klaviatuur ning nii mõnigi kord tahaks seetõttu Ryos MK Pro Isku vastu vahetada – lühem klahvikäik teeb pikemate tekstide trükkimise mugavamaks ning ei tekita nii suurt lärmi. Kolmandaks, erinevalt väga paljudest teistest klaviatuuridest on Isku FX randmetugi üks väga positiivne osa selle klaviatuuri juures. Tekste kirjutades on väga mugav kätel lasta vahepeal puhata ning õiget asendit kasutades ei teki liigset pinget ei randmes ega sõrmedes. Samas on sel ergonoomikal oma hind – väikesele lauale ei sobi klaviatuur kohe üldse.

Lisades vastupidavusele ning ergonoomikale ka mugava tarkvara, mis suhtleb ka teiste Roccati toodetega, saame kokku ühe väga mugava kompoti.

+ Mõistlik hind
+ Mugavad membraanklahvid
+ Hästi seadistatav läbi tarkvara
+ Suurepärane randmetugi
+ Vastupidav
+ Mitmevärviline valgustus
– Roccat Talk pole Synapsega võrreldav (veel)

Roccat-Isku-FX--DT-014-kokkuvote

Neid, kes mõtlevad et 109 eurone (või 89 eurone kui loobuda uhkest valgustusest) klaviatuur on kontoritööks liiga kallis, leidub palju. Samamoodi leidub neid, kes ei pea membraanklaviatuuri õigeks mänguriklaviatuuriks. Võta üht ning viska teist – olen Iskut mõlemal otstarbel kasutanud nii väiksema kui suurema intensiivsusega ning julgen seda südamerahuga soovitada. Tagasihoidlikus kontoris võib laua peal natuke veider välja näha või pisikesel mängurilaual liigset ruumi enda alla võtta, kuid see ongi mugavuse, funktsionaalsuse ja ergonoomika hind. Tegelikult väga väike hind, kuna klaviatuur on ja jääb veel põhiliseks sisendvahendiks ning käepikenduseks arvuti taga.

Ülevaade numbrites

Disain
10
Tarkvara
9
Funktsionaalsus
9
Kasutusmugavus
9
Koostekvaliteet
9.5
9.3

Ülim ergonoomika

Roccat Isku klaviatuurid on kahe maailma mugav kooslus - suurepärane mängimiseks ning perfektne kontoritööks. Vaikne ning konkreetne klahvide liikumine, suuremõõduline randmetugi, anti-ghosting funktsionaalsus ning makroklahvid teevad sellest mugava kaaslase; samas uhke mitmevärviline taustvalgustus paneb laua särama. Kahju ainult, et hiirega suhtlemine selle kõige kõrvalt natuke vaevaline veel.