Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 19. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Samsung NX30 hübriidkaamera :: Digitest

Samsung NX30 hübriidkaamera
Toomas Ili

Tuntud ja hinnatud telefoni- ja koduelektroonikatootja logo kandvaid fotoaparaate ei olnud ma enne Samsung NX30-ga kohtumist käes hoidnud. Tehniliste näitajate järgi – 20,3 MP APS-C suuruses sensor, nurk-pildiotsijaks väänatav elektrooniline pildiotsija, puutetundlik ekraan, Full HD videosalvestus, sisseehitatud WiFi liides, autoshare ehk automaatne pildijagamine (näiteks) mõnda suhtlusvõrgustikku – ei ole ju üldse paha partii. Umbes tuhandeeurose väljamineku eest saab vähemalt numbreid uskudes üksjagu vastu ka.

 

Samsung NX30 – väljast ja seest

DSC_0713

Tänapäevased “kodukasutajale” suunatud foto- ja videokaamerad muutuvad järk-järgult väiksemaks, nii võttis Samsung NX30 “peegelkaameralikult” suur välimus esimese hooga kulme kergitama. Oletatavat sihtgruppi silmas pidades oleks kompaktsemat vormi oodanud. Käekoti- või rinnataskukaamera see kindlasti ei ole.

DSC_0714

Kätte istus NX30 hästi, nagu keskmised või keskmisest suuremad kaamerad ikka. Ka vajalikud nupud oluliste funktsioonidega olid loogilise paigutusega kenasti käe-jala juures olemas.

DSC_0726

Hakatuseks võib öelda, et vaatamata oma pisut “plastmassisele” välimusele ja tunnetusele oli esmamulje täitsa aus.

 

Samsung NX30 reaalses kasutuses

DSC_0733

Menüüd olid Samsung NX30-l lihtsad ja loogilised, paari minutiga oli oluline läbi käidud ning aparaat enda käe järgi häälestatud.

DSC_0721

Lisaks kallutatavale ja pööratavale ekraanile on sel kaameral ka tõstetav-langetatav elektrooniline pildiotsija. Tõeline maiuspala näiteks makropildistamisel või lihtsalt ülimadalatel võttenurkadel toimetades ning mõnus ja praktiline aseaine traditsioonilisele nurk-pildiotsijale, mis sõltuvalt tootjast just odav lisavarustus ei ole.

 

DSC_0723

Pildiotsija ise pole paraku teab mis kiita kaup. Ei läinud kaua, kui sealt läbi vaadates tekkis paralleel “slaiditorbikuga”, mida minuealised ja vanemad inimesed lasteaia või algkooli aegadest mäletavad.

Ekraanil endal ei olnud see-eest viga. Päikese käes oli pilt kohati halvasti nähtav, aga nii on enamike puutetundlike ekraanidega. Kuigi ekraanilt saab näpuvajutusega ligi paljudele funktsioonidele, oli elementaarseid asju (näiteks ava või säri) mugavam vanade-heade ketaste abil sättida. Fookuspunkti, tõsi, on alati puute-ekraani pealt mugav paika panna.

 

DSC_0731

Nagu tänapäeval kombeks, on NX30-l ka sisseehitatud WiFi võimalus, kuid see kaamera läheb tavapärasest nutiseadme kaudu juhtimisest või piltide läbi õhu arvutisse saatmisest sammu kaugemale – tehtud kaadreid on vaid nupuvajutusega võimalik otse sotsiaalmeediakanalitesse saata. Või siis videoklippe YouTube-i. Või siis teiste sarnaste kaamerate või ühilduvate seadmetega paaritada, et omavahel pilte jagada. Sheerimise-laikimise maniakkide jaoks kahtlemata tore lisaväärtus.

 

DSC_0732

Kuigi Samsung NX30-ga filmides on olemas nii focus peaking kui automaatne suurendusabi täpseks manuaalseks teravustamiseks, puudub kaameral eraldi videorežiim. See on suureks miinuseks, kui kaameraga soovitakse tõsisemat videotööd teha. Filmimist saab alustada ja lõpetada vajutades pöidla alla jäävat punast nupukest. Mitte, et keegi seda kaamerat vaid filmimise eesmärgil ostaks, aga siiski.

 

DSC_0717

Kui esimese hooga tunduvad kaamerast tulnud fotod päris kenad, siis 100% peal piksleid uurides on seda “seebikarbilikku mudru” siiski kohe hoomata. Samuti jätab kaadrite detailsus ka madalatel tundlikkustel ja fiksobjektiividega pildistades soovida, rääkimata siis suurte ISO-de kasutamisel. ISO 1600 on see hetk, kust koledat digimüra märgatavalt juurde tekib, samuti hägustub joonis. Peendetaili neilt kaadritelt enam mõtet otsida ei ole. Järgnevad kaks topisepilti on võetud tundlikkusega ISO 3200 ja nagu näha, on mõlema looma kasukas sulanud ühtlaseks pudruks. Kõik pildid on suuremaks klikitavad.

 

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

ISO 800 juures on pildis veel piisavalt detaili, kuigi kaadri fookusest väljas osades paistab juba sõrmeotsaga värvilist müra.

SAMSUNG CSC

ISO 1600 toob pildi tumedamatesse aladesse juba tõsisema müra, samuti on hundi käpa karvad detailipuuduses kergelt “kokku sulanud”.

SAMSUNG CSC

Autofookus sai hämaramates oludes isegi suhteliselt hästi hakkama, kuigi siiin-seal tuli “saagimist” ikka ette. Küll aga oli NX30-l probleeme just kontrastse keskpäevase päikese all, kus fookus korduvalt õigest kohast mujale jooksis. Allolev pilt heaks on näiteks, kuidas fookus murdosa sekundi jooksul enne päästiku täielikku allavajutamist taustale põgenes. Plaanis oli pildistada esiplaanil olevaid taimi, mis nüüd udused on.

 

SAMSUNG CSC

 

Keerame tundlikkust juurde

Nagu öeldud, hakkavad ebameeldiv digimüra ja detailikadu end juba kuskil ISO 1600 kandis ilmutama. Hämaras tulistamise kaamera see kindlasti ei ole. Tegemist on 100% väljalõigetega kaadri müraseimast osast. Pisipildid on suuremaks klikitavad.

iso100

iso200

iso400

iso800

iso1600

iso3200

iso6400

iso12800

iso25600

 

Plussid ja miinused

DSC_0718

+ Sisseehitatud WiFi kõige selle juurde kuuluvaga
+ Automaatne piltide jagamine Facebooki-maniakkidele
+ lihtsad ja loogilised menüüd
+ puutetundlik, pööratav ja kallutatav ekraan
+ tõstetav/langetav elektrooniline pildiotsija

– tõstetav/langetatav elektrooniline pildiotsija (kujutise kvaliteet)
– mürased ja detailitud keskmised ja kõrged tundlikkused
– eraldi videorežiimi puudumine ja video kvaliteet
– kesine autofookus, nii kiiruselt kui täpsuselt

 

Kokkuvõte

DSC_0738

Kellel on tõsine vajadus tehtud pilte või videoklippe kohe kuskile laadida või lihtsalt maailmale näidata, on see kaamera kahtlemata huvitavaks valikuks. Kui need pole aga pildimasina juures peamised argumendid, tasub samas hinnaklassis ka alternatiividele pilk peale visata.

Samsung NX30 hübriidkaamera Samsungi veebilehel