Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

5 kommentaari

Wacom Intuos4 :: Digitest

Wacom Intuos4
Lauri Veerde

Graafikalaudade valmistamisel Wacomile võrdset ei ole. See on päevselge. Ilmselt just selle monopoolse seisundi pärast on Wacom oma vana, Intous3 seeriaga saanud läbi ajada juba viimased viis aastat – koletu pikk aeg arvutitehnika vallas.

Oleks ilmselt vabalt veelgi saanud vana versiooniga jatkata, sest ega keegi sellest paremat teha ei suutnud. Wacom ise aga suutis – Intuos3-seeria vahetas 2009. aasta algul välja intuos4, ja see on vanast oluliselt parem kunsttükk.

Kõige olulisem

Kõik arvustused, mida ma Intuos4 kohta lugema olen juhtunud, libisevad üle uuendusest mis selle riistapuu juures minu jaoks kõige olulisem on. See on aktiivset ala kattev pind.

Kõigil Wacomi senistel graafikalaudadel – olgu see siis Graphire või Intuos – on see pind olnud suhteliselt libe ning ainult veidi suurema hõõrdeteguriga kui näiteks klaas. Uue Intuos4 laua puuteala pindmine kiht takistab puutepliiatsi libisemist oluliselt rohkem. Igaüks, kellel on Wacomiga eelnevalt kokkupuudet olnud, märkab seda kohe.

imgp9623-copy1

Takistus puutepliiatsi ja aktiivse ala pinna vahel on pea samasugune nagu hariliku pliiatsiga tavalisele paberile joonistades. See on Intuos4 graafikalaua abil otse arvutisse joonistamisel päris suureks plussiks. Senisest täpsemalt saab näiteks topeltklõpsuga programme avada ning muid veebitoiminguid toimetada.

Mingi dokumendi kiiresti üle ekraani vedamiseks või laiade pliiats-laual viibutuste sooritamiseks oli Intuos3 libedam pind muidugi parem. Minul – ja ma eeldan et ka enamikul teistel – pole aga selliseid poognaid väga tihti ekraanile vaja vedada. Täpsus ja parem tunnetus on tähtsamad, ning neid uus Intuos4 ka pakub.

Tehnilised parameetrid.

Tehniliste omaduste poolest ei erine Intuos4 väga palju Intuos3 mudelist. Mõlema lahutusvõimeks on 5080 joont tolli kohta, pliiats eristab laua pinda +/- 0.25 mm täpsusega ning suhtleb sellega kuni 1 cm kõrguselt.

Üks oluline muutus siiski on – pliiats on eelmisest kaks korda survetundlikum. Intuos3 puutepliiatsil oli surveastmeid 1024, Intuos4 sama näitaja on aga 2048. Wacom on ka vähendanud surve määra mida on vaja pliiatsiga lauale avaldada selleks et laud vajutuse registreeriks. Kui enne oli selleks 10 grammi siis nüüd on vaid üks gramm.

Express-nupud ja üldine disain

Disain on Intuos4 üks põhilisi trumpe. Minu subjektiivse arvamuse kohaselt näeb Intuos3 küll märksa kenam välja, kuid uus on jällegi päris mitme aspekti poolest funktsionaalsem.

imgp9634-copy1

See, et Intuos4 on oma eelkäijast õhem, on vaid optiline illusioon.

Nagu vanal, nii on ka uuel mudelil kaheksa programmeeritavat nuppu. Need asuvad aga kõik ühel pool aktiivset ala. Intuos3 puhul olid paremal pool asuvad neli nuppu vasakukäeliste jaoks ja vasakul pool asetsevad neli nuppu paremakäeliste jaoks. See aga tähendas, et kumbki grupp käelisi sai efektiivselt kasutada kaheksast nupust vaid nelja.

Ka uue graafikalaua juures on mõeldud parema- ja vasakukäelistele. Kõik nupud on küll ühel pool, aga laud on disainitud vertikaalse asemel (nagu Intuos3) horisontaalselt sümmeetrilisena. See tähendab, et selle saab keerata 180 kraadi ümber ning siis on kõik kaheksa nuppu vasaku käe all. Geniaalne.

imgp9638-copy1Selle tarbeks on laual ka kaks USB-pesa. Et USB-juhe lauda ümber pöörates ette ei jääks, saab selle siis taas ülevalpool olevasse porti ühendada. Laua serva all on väike liugur, mida saab üles-alla lükata ja nii mitte kasutatava USB-augu kinni katta, et sealtkaudu graafikalaua sisse sodi ja tolmu ei pääseks.

Nuppude-poolne riba on kaetud musta värvi, läikiva ja sõrmejäljetundliku materjaliga, muu pind on matt ja peaaegu sametisena tunduv. Express-nuppude juures on veel see oluline üra märkida, et need ei ole kõik tasapinnale joondatud. Igaüks on oma naabritega võrreldes veidi teistsuguse nurga all. Nii on oluliselt lihtsam ilma vaatamata sõrmega kohe õiget nuppu tabada.


OLED-ekraanid näitavad nuppudele omistatud funktsioone

imgp9658-copy1Eriti cooli väljanägemise annavad Intuos4 graafikalauale muidugi express-nuppude kõrval asetsevad OLED-ekraanid sinaka teksti ning ikoonidega. Kõiki neid kaheksat nuppu saab seadistada tegema peaaegu mida tahes – avama ükskõik millist programmi, vallandama mingit (photoshopi) keerulist klahvikombinatsiooni jne. OLED-ekraanid nuppude kõrval näitavad kasutajale, mida mingi nupp teeb kui sellele vajutada.

Mõned käsklused (edasi, tagasi, ringmenüü jne) on tähistatud ikooniga. Kõigile saab ka draiveris anda endale meelepärase nime. Niipea kui uus nimi/käsklus on draiverisse sisestatud, näidatakse seda ka vastava nupu juures. Kui vasakukäeline pöörab laua ringi, peab ta seda kinnitama ka draiveris. Vastasel juhul liigub pliiatsit laual vasakule liigutades kursor ekraanil paremale ja vastupidi. Vastava kinnituse tegemise korrral draiveris keeratakse teistpidi ka OLED-ekraanidel olevad kirjed.

Puuterõngas e Touch Ring

touch-ringIntuos3 graafikalaual oli kaks nn puutetriipu (Touch Strip). Uuel, Wacom Intuos4 graafikalaual on üksainus puuterõngas. See üks toimib tegelikult aga nelja eest.

Kui puuterõngal näpuga päripäeva vedada, saab näiteks sisse suumida, kui aga vastupäeva, siis saab välja suumida. See ei ole aga veel kõik. Puuteringi keskel on nupp, mida vajutades läheb põlema esimesest veidi allpool olev tuluke- nüüd on puuterõngal hoopis uus funktsioon.

Teist korda sinna keskmisele nupule vajutades süttib järgmine tuluke ja aktiveerub kolmas funktsioon. Neljandat korda neljas ja viiiendat korda jälle esimene. Nii on puuterõngale võimalik seadistada neli erinevat funktsiooni ja siis neid keskmise nupu vahel vahetada.

Ringmenüü e Radial Menu

radial-menu-copy2Uue Intuosi puhul on nähtud kõvasti vaeva, et kui kujundaja tegeleb mingis graafikaprogrammis, siis oleks tal klaviatuuri vaja nii vähe kui võimalik.

Kui graafik juba on läinud sellist mõistlikku teed, et on õppinud kasutama programmi klaviatuurui-otseteid tööriistade valikul ja muude funktsioonide korral, siis ta klaviatuurist arvatavasti ei loobu. Kui ta aga ei ole jõudnud või viitsinud oma näppe kärmelt klahvidel liigutama, tervitab ta kindlasti palavalt Intuos4 uut lisandust – ringmenüüd. Mis siin ikka seletada. Vaadake videot (ise tegin):

Muud uued ja huvitavad tarkvaralised lisad

Üks uus ja päris vajalik Intuos4 funktsioon on täpsusrežiim e Precision Mode. Selle funktsiooni saab seadistada ükskõik millise nupu alla. Kui siis seda nuppu vajutada ja all hoida, ja pliiatsit laual liigutada, liigub kursor ekraanil väga aeglaselt. Täpsusrežiim on sarnane kallimate arvutihiirte tundlikkuse muutmisega mingile hiirenupule vajutades. Nii saab väga täpselt mingit objekti ekraanil õigesse kohta nihutada jms.

Graafilalaua kõige ülemine express-nupp on juba vaikimisi programmeeritud nii, et selle kõrval, OLED-ekraanil on küsimärgi-ikoon. Kui sellele nupule vajutada, tumendub ekraan ja selle keskele ilmub pildi-kujuline informatsioon nii nuppude hetkel seadistatud omaduste kui ka kõigi nelja puuteringi hetkel seadistatud režiimi kohta.

Puutepliiats ja selle uus alus

imgp9651-copy1Intuos4 puutepliiats on eelmisest lühem ,musta värvi ja musta otsikuga. Karbis on kaasas ka veidi paksem kummümbris, millel ei ole sees auku pliiatsil oleva kahe nupu tarvis. Kui teid need nupud nagunii segavad, siis saab nad pliiatsilt lihtsalt ära tõmmata ja sellele uue kummümbrise peale tõmmata.

Puutepliiatsi alus on saanud täiesti uue disaini ja lisafunktsioonid. See ei ole nüüd enam ainult alus vaid ka pliiatsiotsikute hoidja. Ülemise osa saab alumise küljest lahti keerata. Pliiatsialuse sisse on juba torgatud kümme lisaotsikut. Keskel on metallist rõngas – selle abil saab hetkel pliiatsi sees olevat otsikut välja tõmmata.

imgp9657-copy2

Neli erinevat suurust.

Kui Intuos3 seeriat oli saadaval nii tavalise, kui ka laiekraanile sobiva aktiivse alaga (laiekraan-versioon on tavalisest oluliselt kallim, sest aktiivne ala A5 lauale ekvivalentse mudeli puhul on suurem kui A5), siis Intuos4 on saadaval ainult laiekraanile sobiva versioonina.

Minu Intuos4 M aktiivse ala suurus on 223,5 × 139,7 mm (Photopointis 6190.-). Saadaval on veel:
Intuos4 S – 157,5 × 98,4 mm (Photopointis 3790.-)
Intuos4 L – 325,1 × 203,2 mm (Photopointis 7990.-)
Intuos4 XL – 487,7 x 304,8 mm