Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 29. sept. 2022

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Canon Ixus 1100HS – puutetundliku ekraani ja 12x suumiga digikaamera :: Digitest

Janar Tiiroja

Canoni Ixus seeria kaamerad on juba ammu teada oma hea pildi ja lihtsa kasutamise poolest. Disain ja koostekvaliteet on samuti pidevalt tasemel olnud. Kuidas läheb ühel uusimal perekonna liikmel, vaatame.

Canon Ixus 1100 HS kaamera üllatab kohe suure suumiga – 12x optiline suum (28-336mm), lisaks veel 3,2” puutetundlik vedelkristallekraan, FullHD video ja sellele suumile kohane korralik pildistabilisaator.

Tehnilised andmed:

 

  • 12x suum, 28 mm lainurk. Nutikas pildistabilisaator
  • HS-süsteem (12,1 MP)
  • Ülikompaktne metallkorpus
  • 8,0 cm (3,2-tolline) PureColor II puutetundlik vedelkristallekraan
  • Täis-HD, võimendusega pildistabilisaator
  • Nutikas automaatrežiim (32 stseeni)
  • Kiire sarivõte (High-speed Burst) ja üliaegluubis video (Super Slow Motion Movie)
  • iFrame’i video. Movie Digest
  • (ehk saab kuskilt paremad)

Väljast ja seest

Kuna Ixus 1100 HS omab puutetundlikku ekraani, siis nuppudega sellel isendil hõisata ei ole, kuid mõned siiski leiame. Kaamera pealt leiame tavapärase päästikunupu ja selle ümber asetseva suuminupu. Neist vasakule jäävad sisse/välja lülitus ja automaatrežiimi ja programmirežiimide vahel valimise nupu. Programmirežiimis saab valida suisa 32 erineva seadistuse vahel. Tagaküljelt leiame suure, 3,2 tollise, puutetundliku ekraani ja vaid ühe nupu – piltide vaatamiseks.

Ixus seeria on mulle alati silma jäänud oma hea välimuse poolest, kuid nüüd julgen küll nuriseda. Jääb mulje, et insenerid on hea asja kokku pannud võimalikult väiksesse korpusesse ja seejärel disainiosakonna täiesti vahele jätnud. Minu käes olnud hall mudel jätab eriti mittemidagi ütleva mulje. Ei saa öelda, et tegemist oleks koleda kaameraga, kuid latt on juba varasemalt piisavalt kõrgele seatud, et 1100 HS mõjub näotu ja iseloomutuna. Silma ja kätt ei riivama ka see, et mälukaardi pesa avanev kaamera esiküljele, innovatiivne kui harjumatu lahendus. Küll aga koostekvaliteedi kohta ei saa ühtegi paha sõna öelda, kaamera mõjub käes tugeva ja korralikuna.

Konkurendid

 

Üks suur konkurent tuleb kohe Canonite endi hulgast, Powershot SX230 HS. Tõsi, konkurendid ollakse peamiselt vaid suumi (12x vs 14x) ja pildikvaliteedi osas, Powershoti eeliseks on rohkem manuaalseid seadistusvõimalusi ja GPS’i olemasolu. Ixus 1100 HS saab kindla eelise kompaktsuse osas. Maksimaalse suumi peal on 1100 HS’i objektiiv ligi kolmandiku võrra lühem kui Powershot 230 HS’i oma, mis vähendab võimalust seda kuhugi pihta ära lüüa ja teeb kasutust mugavamaks.

 

Teiste tootjate poolelt on konkurentideks Fujifilm Finepix F550/500 ja Olympuse SZ-20. Kahjuks teiste kaamerate põhjalikumalt tutvunud ei ole ja seega kvaliteedi vahet suhteliselt keeruline nii hinnata. Fuji’l on suumi veidi rohkem (14x) ja EXR CMOS sensor, mis peaks tagama päris korraliku tulemuse.

 

Kasutuses

 

Tüüpilisele eestlasele kohaselt saan nüüd hakata ilma kiruma, oli soov seda kaamerat just välitingimustes proovile panna, kuid sattus olema kaunis hilissügisene aeg kus lakkamatu vihmasabin ja paks pilvekate mind sugugi ei toetanud.

Esimeseks miinuseks kerges vihmas pildistades sai kohe puutetundlik ekraan, sest vihmapiiskade ära pühkimisel kippusid kohe menüüdes asjad liikuma, klassikalise nuppudega lahenduse juures oleks see kindlasti olemata probleem. Samas ei ole selle ekraani tundlikus kindlasti võrreldav nutitelefonide omaga, mingil hetkel tuleb nuppe siiski mitu korda pressida, et soovitud asi ette manada. Mõeldes ka hetkel väljas valitsevale pakasele, ei taha ma uskuda, et -20 temperatuuri juures ka see ekraan veel väga aldis suhtlema oleks.

Üldiselt on Ixus seeria ülimalt mugav. Lihtsalt võta kätte ja hakka pildistama, automaatika valib sinu eest sobivaimad seaded. Piltidega võib rahul olla, värvid on ilusad ning müratse meeldivalt madal ka veidi kõrgemate ISO’de puhul.

12x suum

ISO testpildid

 

Minu silmale on ISO 400 juures veel pilt väga korralik, 800 juures on ka veel olukord päris hea, kuid sealt edasi kipub juba asi käest minema.

Järgnevalt siis 100% väljalõiked pildi mürasemast osast:

ISO 100 ISO 200
ISO 400 ISO 800
ISO 1600 ISO 3200

Testvideo

 

Esimene miinus jääb kohe kõrva, mitte silma. Suumimootor teeb siiski piisavalt tugevat häält, et see korralikult video heliribale salvestuks. Ka liikuva objekti teravustamine tahab vahepeal kaamerale raskuseks muutuda. Suumi lõpuotsas on filmimiseks kindlasti vajalik statiiv, mida, nagu näha, minul käepärast ei olnud.

 

Kokkuvõte

 

Hea ja suure suumiga kaamera inimesele kes ei soovi pildistamise juures ise ülepalju erinevate seadistustega pead murda. Lihtne ja loogiline, kuigi, tõsi, menüü tahab alguses harjumist saada, sest ilmselt pole just paljud meist veel puudetundliku ekraaniga fotoga kohanenud. Välimusega mina isiklikult rahule ei jää, kuid see on ka täiesti subjektiivne faktor ja ei muuda seda, et korraliku pildiga kaamera hakkama saab.

Canon Ixus 1100HS Canoni veebilehel.