Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 19. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Godox V1 välk võiks kuuluda iga fotograafi varustusse

Godox V1 välk võiks kuuluda iga fotograafi varustusse
Mikk Otsar

Olgugi, et Godox V1 välklamp tuli müügile juba 2019. aastal, siis on see jätkuvalt üks parimaid kaamera pealseid välke, mis turul hetkel saadaval. Täpselt nii tugeva väitega julgen seda artiklit alustada, sest pärast selle välgu testimist soetasin sama mudeli ka enda Sony täiskaader hübriidkaamera peale.

Godox V1 on välklamp, mis on saadaval enamikele populaarsematele kaamerasüsteemidele. Selle ümmargune pea annab valgust, mis sarnaneb rohkem stuudiovälkudele ja kauakestev laetav aku tähendab, et te ei pea enam patareide kallal askeldama. Välgul on hea jõudlus ja seda saab kasutada väljaspool kaamerat koos juurde ostetava juhtmevaba päästikuga.

 

Godox V1 ümmargune välgupea

Godox V1 disain ja ümmargune välgupea muudavad selle üheks omapärasemaks välguks turul. Selle disainiga kaasnes ka süüdistus Profoto poolt, kes väitis, et disain on varastatud otse nende A1 välgult. Nüüd aastaid hiljem pole sellest süüdistusest rohkem suurt saanud ja Godox V1 on jätkuvalt üks enimmüüdavaid välklampe.

Ümmargune välgupea ja fresnel hajuti välklambi ees pakuvad palju eeliseid. Välgupea kuju tekitab ümmarguse valgusvihu, erinevalt ruudukujulisest kiirest, mida toodavad tavalised välgud. Kuna paljud fotograafide poolt kasutatavad valgushajutid on ümara kujuga, aitab see neid ühtlasemalt täita. See kehtib eriti hajutite kohta, kus välklambi pea on suunatud ettepoole, nagu näiteks läbipaistvad vihmavarjud ja softboksid. 

Godox V1

Teine eelis on seotud sellega, kuidas valgus servadest maha langeb. See on palju ühtlasem kui enamiku välkude ristkülikukujulised peadel. Allpool on toodud tavalise ristküliku kujulise välgu ja Godox kiirte võrdlus. Nagu näete, pole mitte ainult valguse kuju erinev, vaid V1 järkjärguline hajumine pakub pehmemat üleminekut.

Godox V1

Kolmas eelis tuleb mesikärg filtri (grid) kasutamisel. Filtri kinnitamisega piirame välgukiire liikumissuunda. V1 valgusvihu ümmargune kuju võimaldab luua prožektori stiilis valgustuse, mis sarnaneb rohkem stuudiovälkudele.

Godox V1

Muidugi on ümmargusel peal ka miinuseid. Üheks suurimaks miinuseks on see, et välgupea ei suuda nii palju suumida kui tavalisel välklambil. Godox V1 välgu katvus on 24 – 105 mm, aga näiteks populaarse Canon Speedlite EL-1 ulatus 14 – 200 mm.

Tehniliselt poolelt tuleks ära mainida ka, et välgu võimsus on hinnatud 76 Ws, mis ei tee sellest küll kõige võimsamat välklampi, kuid kasutades seda peamiselt ürituste jäädvustamisel on sellest küll ja veel. Godox V1 pakub ka ühtlast värvustemperatuuri kogu võimsuse vahemikus: 5600±200K. Muidugi kasutab ka välk TTL juhtimist, mis muudab välguga pildistamise veelgi lihtsamaks.

Godox V1

 

HSS ja kiire laadimisaeg

Üks suurimaid põhjuseid miks otsustasin ka endale selle välgu osta on selle HSS funktsioon. HSS ehk High speed sync tähendab seda, et kaamera säriaeg pole välku kasutades enam piiratud 1/160 või 1/250 kiirusega. Suureks eeliseks tuleb see päikselisel päeval pildistades kus soovid kasutada lahtist ava. Näiteks jäädvustasin sellise pildi Tartu Rattarallilt, kus kaamera säriaeg oli 1/5000 ja ava f/2.8. Kuna päikesevalgus langes lõpetajatele selja tagant, siis korraliku särituse saavutamiseks oligi vajalik lisada veidi valgust ka eestpoolt.

Godox V1

Lisaks HSS funktsioonile on Godox V1 välklambil ka keskmisest kiirem laadimisaeg. Godoxi andmetel on täisvõimsusel laadimisaeg 1,5 sekundit, aga reaalses elus testides tundub see isegi kiirem. Kasutades välku päikeselisel päeval täisvõimsusel võib vahele tulla kaadreid kus välk ei jõudnud ennast uuesti laadida, kuid kasutades seda siseruumides toimuvatel üritustel suudab välk ilusti sammu pidada ka kiirema sarivõttega.

 

Juhtmevaba kasutamine

Godox V1 kinnitatakse otse kaamera külge, kuid see sisaldab ka Godox 2,4 GHz Wireless X System süsteemi kaameraväliseks kasutamiseks. Kui teil on rohkem kui üks V1 või omate teisi Godox juhtmevabasid välklampe, saate teiste välkude juhtimiseks kasutada ühte kaamerat.

Kui soovite juhtmevabalt kasutada ainult ühte V1 seadet, peate ostma kaamerapealse raadiosaatja. Välklambil on ka 2,5 mm pesa ja seda saab optiliselt käivitada, kuid kumbki neist ei paku TTL-mõõtmist.

Godox V1

TTL-i ja HSS-iga kaameraväliseks kasutamiseks peate ostma Godox XPro saatja, mis oli mul endal olemas Godox AD300 Pro komplektist. Saatja ja välkude omavaheline töö on laitmatu ja juhtimine tõeliselt lihtne ka mitme välgu puhul.

 

Disain ja kasutusmugavus

Peamine disaini erinevus teiste välklampidega on Godox V1 ümmargune valikuratas. Valikuratas pakub kiiret juurdepääsu suumile, välgu võimsusele, režiimidele ja modelleerimisvalgusele. Kuna need neli funktsiooni on kiirelt ligipääsetavad, siis on välklambi kasutamine imelihtne ja menüüd tuleb harva avada.

Võimalik, et parim asi, mida sellel valikurattal on rakendatud, on võimsuse muutmise meetod. Valikuratast keerates saate muuta võimsust 1/3 või 1/10 astme kaupa (olenevalt teie seadetest) või vajutada ketast üles ja alla, et muuta võimsust täisastemetega.

Godox V1

LED modelleerimislambi aktiveerimine võimaldab seejärel seadistada selle väljundit ka valikurattaga. Kuigi see pole kõige eredam valgus, mida ma näinud olen, saab seda kasutada pimedas valguse langemise visualiseerimiseks või fookuse abistamiseks. Sellel on ka 10 erinevat võimsus seadet, mis tähendab, et saate seda oma vajadustele kohandada.

Spetsiaalne menüünupp on väga mugav neile, kes menüüd sageli kasutavad. Isiklikult olen avastanud, et kui oled heli välja lülitanud ja seadistus tasemed valinud, on menüüdesse sisenemiseks väga vähe põhjusi.

 

Toide & Kokkuvõte

Enamik kaameratootjate poolt pakutavaid välklampe selles hinnaklassis – mõtlen Canoni Speedlite ja Nikoni välkusid – kasutavad toiteallikaks AA-patareisid. Godox V1 on eemaldatav liitiumaku, mis võimaldab 480 täisvõimsusel välku ühe laadimise kohta.

Godox V1

Olen välku regulaarselt kasutanud ürituste-, toodete-, ja portreede pildistamiseks kolme kuu jooksul, mil see on minu käes olnud, ja olen pidanud vaid kolm-neli korda seda laadima. Varasemalt oli pidevalt mureks, et kas patareid on piisavalt täis ja kas patareide laadija on ikka kaasas. Godox V1 aku laadimine käib kaasasoleva adapteri abil ja toimub kiirelt.

Kokkuvõteks võin öelda, et tegu on tõesti ühe parima kaamera pealse välklambiga, mida olen testinud. Funktsioonidest sellel välklambil juba puudust ei tule ning ainukesed asjad, mis uue välgu otsijat mõtlema paneksid on selle veidi lahjem võimsus, ning vastupidavus võrreldes Profoto samalaadse tootega, kuid kaldun ise arvama, et hinnavahe seda ei õigusta.