Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 1. okt. 2022

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Samsung Galaxy Tab 8.9 – iPadi troonikukutaja? :: Digitest

Janar Tiiroja

Samsungi Galaxy Tab’ide sarja uusim tulija on kohal – Samsung Gabaxy Tab 8.9. Minu kätte sattus antud seeria 16GB sisemälu ja 3G toega isend, operatsioonisüsteemiks spetsiaalselt tahvelarvutitele loodud Android 3.0 Honeycomb, lisaks kahetuumaline 1 GHz Cortex-A9 protsessor. Tundus pretsensioonikas.Kuna omal seniseks bussisõitude lõbusamaks muutmiseks ja hädavajalike toimingute tegemiseks olen kasutanud Archos Arnova 8 Tabletit, siis uue Galaxy Tabiga said igapäevatoimingud erilise meki juurde, seda võib võrrelda vanast Žigulist tutikasse Audi A6’te istumisega. Töötavad ju mõlemad, kuid tasemevahe on kõigile selge ning ega Galaxy Tab olegi mõeldud Arnova seeriaga konkueerima, mäng käib hoopis teises klassis, vastased on Mercedesed ja BMW’d. Konkreetselt võib pilgu pöörata kindlasti tahvelarvutite turuliidri iPad2 poole, Samsungi uusim tahvelarvuti kindlasti Apple lipulaevale tormituult teha kavatseb. Tugev see tuul on ja kas ka iPad 2 põhja (või vähemalt teisele kohale) viib, vaatame.

Samsung Galaxy Tab 8,9 välimus ja nupud/ühendused

Esmapilgul näeb kõik väga hea välja. Disain on minimalislik ja kena, ekraani ümber must raam ning tagapool valge plastik. Seda peaks saada olema ka mustas värvitoonis, mis ehk vähe praktilisemgi. Üleval vasakus ääres tulid järjest sisse-väljalülitamisnupp, helitugevuse nupp ning 3,5mm kõrvaklappide pistik.

All ääres on Samsungi oma spetsiaalse otsaga ühenduspistik mida siis laadimiseks ja arvutiga ühendamiseks saab kasutada. Esimese miinusena saabki just seda nimetada, sest palju meeldivam oleks ka standartne USB micro pesa, mis elu lihtsamaks teeks ja kasutusmugavust suurendaks. Jõle narr kui kodust eemal olles aku tühjaks saab ning juhe maha on unustatud, USB micro juhet ikka kelleltki laenata saab, Samsungi omaga ilmselt võib veel keeruline olla. Tõsi. Saab küll eraldi juurde osta adapteri mis nende ühenduse tavaliseks USB’ks teeb, kuid eeldab jällegi lisa väljaminekut ning rohkem kola kotti.

Muidu võib välimuse osas inseneride tööd kiita, visuaalselt kena ning kuskil ei nagise ega logise.

Samsung Galaxy Tab 8,9 ekraan

Ekraani juurde tulles, siis võib öelda, et seda oli suisa lust vaadata. Toonid olid ilusad ning pilt hea resolutsiooniga. Lisaks olid Samsungi peakontori mehed suutnud tulla paarile uuele ideele, et juba tavaliseks saanud capacitive-tüüpi ekraanile särtsu juurde anda, nimelt koos erinevate sensorite abiga oli võimalik pilti/veebilehte suumida lisaks kahe näpu lohistamisele ka lihtsalt näppude ekraanile asetamise ning edasi tagasi kallutamisega. Lisaks albumis pilte vaadates ei pidanud jällegi järgmise pildi jaoks näppu lohistama, edasi sai lehitseda ka näpu pildile asetades ning siis tahvlit vasakule/paremale pöörates. Huvitav, aga milleks see kasulik või hea võib olla? Tõesti ei tea.

Ekraani all serval on otsetee nupud, nagu ikka. Järjest vasakult tulles, siis back nupp, home, töölauale tagasi toob, seejärel akende vahetamise nupp (kuvab vasakule äärele tulpa viimati jooksutatud aplikatsioonid ja lehed) ja viimasena selle reas nupp ekraanitõmmise jaoks. Jällegi võib kiita Samsungi härrade ja prouaste uusi lahendusi, kuid mingit väga suurt mõtet sellele ei suutnud välja nuputada. Kasutasin seda vaid siin samas figureeriva pildi tegemiseks, ilmselt võib arvata, et selle nupuga lihtsalt tegi tehniline tugi oma elu omajagu kergemaks.

Miinuseks on ka see, et ekraanil nt töölaudade vahel liikudes on siiski märgata kerget hangumist ja väikseid jõnkse – miski, mida iPadil ei kohta. Siin aga ilmselt on süüdi Google oma veel mitte päris ideaalse Android 3.0 Honeycomb’iga. Jõudluse taha ei tohiks siin küll midagi jääda.

Samsung Galaxy Tab 8,9 kasutusmugavus

Reaalses kasutuses on seade igati korralik, ei oska ühegi asja üle nuriseda. Mingeid hangumisi ette ei tulnud ning probleemid olid pigem kinni tõmmatud aplikatsioonide endi piiratuses või kasutumugavuses. Plusspoolele võib kanda ka Samsungi poolse algse töölaudade seadistuse, neid on kokku 5, vaikimisi on lisatud mitmed kasulikud widget’id ning nende seadistamine on päris lihtne. Võimalik on lisada erinevaid otseteid netilehtedele, hallata kõiki suhtluskeskkondi ühes aknas, rääkimata ilmainfost ning muudest variantidest.

Samsung Galaxy Tab 8,9 GPS

Kiita tasub ka Galaxy Tab’i GPS’i. Ühenduse satelliitidega leidis kiiresti ning kaartide laadimine ning teekonna leidmine käis meeldivalt ruttu. Eeliseks ja puuduseks korraga on siin suur ekraan. Ühest küljest on ütlemata hea jälgida kaarti kui see nii suur on, teiselt aga normaalseks kasutamiseks on siiski tarvis kaardilugejat, kes kõrvalt juhendab või tahvlit juhile sobivas kohas hoiab, sest esiklaasi külge seda kinnitada küll kuidagi ei saa.

Samsung Galaxy Tab 8,9 kaamerad

Kaameraid on Galaxy Tab 8.9’l kaks. Tagaküljel 3,15 megapiksline autofookusega ning eespaneelil 2 megapiskline kaamera ilmselt enda filmimise/pildistamise tarvis. Tagakülje kaamera kohta midagi suurt kurta ei saa ning just tolle tagaküljel asuva kaameraga on tehtud pildid komplektisolevatest kõrvaklappidest ning Samsungi spetsiaalsest ühenduskaablist. Päris pildistamiseks ta ilmselgelt mõeldud ei olegi, pigem lihtsalt emotsiooni ja hetke jäädvustamiseks.

Samsung Galaxy Tab 8,9 3G ühendus

3G tugi on just see lisaväärtus mida paljud tahvelarvutite soetajad soovivad ning Samsung seda ka oma mitmetel mudelitel pakub, ka minu kätte sattunud isendil oli see täiesti olemas ning midagi ette heita siin on keeruline. Lisab suure portsu mobiilsust ning võimaldab olla võrgus igalpool.

Samsung Galaxy Tab 8,9 aku kestvus

Aku kestvus tuleb jällegi positiivsete asjade poole kanda, täpseid kasutustunde küll öelda ei oska, kuid 2 nädala jooksul oli tarvis seadet laadidida vaid 2-3 korda, kuigi wifi ühendus oli enamasti sisse lülitatud ning muusikat kuulatud ja videosi vaadatud sai päris hulga. Siinkohal aga tuli minu jaoks esile üks suurimaid miinuseid Galaxy Tab’i juures. Kõlarid on paigutatud alumisse äärde ning neid on väga lihtne tahvlit sülle asetades või lihtsalt käes hoides kinni katta. Lisaks pole sealt tulev heli ka eriti hea kvaliteediga. Plekine ja palju läheb kaduma. Seega muusika kuulamise puhul soovitan kindlasti kõrvaklappe kasutada.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõttes võib öelda, et tegemist on turul tõsise alternatiiviga iPadile, sest raud on masinal korralik ning küll ka tarkvara areneb, mis annab tahvlile kindlasti veel funktsionaalsust juurde. Julgen öelda, et iPad jääb veel troonile, kuid Samsung Galaxy Tab 8.9 on asunud hooga jalgealust õõnestama. Kuigi mõnes pisikeses aspektisjääb ta Apple’i toodangule alla, siis soovitaksin just Androidi pärast oma pilk Galaxy Tab’i poole pöörata. Olukorras kus tahvelarvuti ei ole veel meie elu lahutamatu ja vajalik osa, vaid pigem otsime ostetud masinale kasutusvõimalusi, on Androidipõhistel tahvlitel tunduvalt rohkem potentsiaali kasulik olla.