Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite laseb kergendatult hingata

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite laseb kergendatult hingata
Erki Oras

Inimesed reeglina ei mõtle oma hinge, vabandust, hingamise peale enne, kui sellega mingeid probleeme tekib või kui ümbritseva õhu kvaliteet juba väga märgatavalt halveneb.

Tegelikult panen, aga kohe kõigi teie paranoiad tööle. Asi on selles, et õhus sisalduvad imepisikesed nö peenosakesed, mille läbimõõt on umbes 0,3% juuksekarva läbimõõdust. Need osakesed on niivõrd pisikesed, et kõik meie organismi kaitsevahendid ei suuda takistada nende imbumist meie organismi. Seal aga võivad need tekitada palju pahandust ja seda peamiselt südamele ja hingamissüsteemile. Ma parem räpastesse detailidesse ei lasku, aga põhimõtteliselt võivad nende peenosade poolt põhjustatud komplikatsioonid kustutada ka visama eluküünla.

Mida vähem neid peenosakesi meid ümbritsevas õhus leidub, siis seda tervislikum ja pikem on meie elukene. Loodetavasti. Vähemalt üks mure vähem. Peenosakeste sisalduse õhus määrab PM2,5 näitaja ning kõnealuse Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite üks põhifunktsioone ongi peenosakeste püüdmine ümbritsevast õhust, nende hulga st PM 2,5 näitaja määramine ja selle demonstreerimine.

 

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite välimus

Xiaomi nutikas õhupuhastaja 4 Lite näeb välja nagu keskmisest pisut suurem ja kandiline valge prügikast, millel on kaane asemel rest ning küljel pisike ümmargune must tabloo, millel erksad valged neoonnumbrid ja -ikoonid. Üldiselt üsna kiretu disain, mis seetõttu sobib põhimõtteliselt igasse interjööri.

Xiaomi Smart Air Purifier 4

Ainult, et erinevalt prügikastist ei maksa seda lükata kuhugi seinaäärde, nurka või laua alla, vaid tema ümbrusse peaks õhu liikumise jaoks jääma pisut (vähemalt paarkümmend sentimeetrit igast küljest) ruumi. Õhuringluse kindlustamiseks on õhupuhastaja alumine pool perforeeritud.

Meeldiv on, et õhupuhastaja sisse-väljalülitusnupp on toodud selle nö katusele ning sealsamas asub ka teine nupuke töörežiimide vahetamiseks. Ehkki nupukestel pole mingit spetsiaalvalgustust, et neid näiteks pimedas paremini leida, siis on mõlemad nupud üsna loogilised ja peale mõningat kasutamist ei pea isegi seadme poole vaatama, et neid nuppe kasutada.

Ehkki seadme tabloo pole teab mis suur ega silmapaistev, siis on võimalik selle eredust reguleerida või tabloo hoopis ära pimendada. Ma küll ei oska hinnata selle omaduse väärtust, kuid küllap ka see kellelegi meelt mööda on. Küll aga on ilmselt kasulik see, et tablool olev info muudab oma värvi vastavalt õhus olevale peenosakeste sisaldusele.

Xiaomi Smart Air Purifier 4

Mis mind antud toote välimuse juures ehk kõige enam häiris, oli selle odavavõitu välimusega pealisrest. Samas, arvestades selle seadme positiivseid külg, siis vilistan ma selle välimusele kõrges kaares.

 

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite tarkvara

Nagu iga nutiseade, siis nii ka peab nutikal õhupuhastajal olema oma rakendus. Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite äpp paigutub telefonis Xiaomi raamrakenduse alla (Mi Home / Xiaomi Home), kus asuvad ka teiste Xiaomi seadmete äpid. Tarkvara paigaldamine ning samuti ka seadme ühendamine rakenduse ja telefoniga käisid täiesti valutult, võiks isegi öelda, et igati sujuvalt. Sama sujuvalt läks ka seadme ühendamine kodusesse wifi-võrkku.

Xiaomi Smart Air Purifier 4

Tarkvara võib vabalt kiita – see on piisavalt minimalistlik ja intuitiivne, samas kõik vajalik on kohe avaekraanil saadaval. Ei pea kuskile tarkvara sügavustesse tungima, et vajalikke muudatusi teha. Peale seadme sisse- ja väljalülitamise on ilmselt kõige kasulikum funktsioon seadme töörežiimi ajastamine. Samuti on ilmselt kasulik võimalus õhupuhastaja efektiivsuse tõstmiseks ruumi üldise kubatuuri seadistamine, et seade oskaks oma võimsust sellele vastavalt reguleerida.

Xiaomi Smart Air Purifier 4

Nii nagu sisult, nii on meeldivalt lakooniline ka tarkvara kasutajaliides. Xiaomi’t võib nagu üldiselt esile tõsta tarkvara kasutajasõbralikkuse poolest ja eks see ole üks põhjuseid firma toodete populaarsusele.

 

Kasutamine

Vajuta nuppu ja it just works, nagu ütles Steve Jobs. Täpsemalt ongi sul põhimõtteliselt kaks nuppu, millele vajutada, kui sa just ei eelista seadet läbi oma nutiseadme hallata. Et minu puhul asus Xiaomi Smart Air Purifier 4 põhimõtteliselt otse minu töötooli kõrval, siis oli mul märgatavalt lihtsam vajutad nuppe, kui krabada oma telefoni järele. Aga eks igaühele oma.

Ah, et miks see seade mu töötooli kõrval asus? Aga sellepärast, et lisaks peenosakeste püüdmisele on Smart Air Purifier 4 Lite’il veel üks suurepärane funktsioon – see töötab ka ventilaatorina ja mingil moel nagu jahutab seda läbivat õhku. Ja hetkel valitseva kuumalainega on see lihtsalt suurepärane – eriti kui mingil põhjusel ei saa akent lahti hoida. Normaalse välistemperatuuri puhul kasutasin ma seadet valdavalt öösel, sest pidin igaks juhuks tervislikel põhjustel akent suletuna hoidma. Päeval lasin tublil aparaadil rahulikult avatud akna all puhata ja ööseks jõudu koguda.

Xiaomi Smart Air Purifier 4

Igatahes ületas tulemus minu kõige julgemad ootused – peale pikka ööd oli hommikul õhk toas meeldivalt jahe, värske ja puhas. Ilma korraliku ventilatsioonita magamistubades on hommikuks õhk reeglina üsna paks tänu väljahingatud õhule ning muudest keha avadest eraldunud gaasidele.

Kuna ise vaevlen mitme erineva kroonilise kopsuhaiguse käes, siis oli selline õhk hommikuks otsekui taeva kingitus, kui nüüd arhaisme kasutada. Igatahes vähemalt minu enesetunne sai küll võimsa boosti. Eks see efekt võib aja jooksul muidugi kahaneda, kuid igatahes mina julgen seda soojalt soovitada kõigile neile, kellel hingamisega ka kõige pisemaid probleeme peaks olema. Kindlasti pole tegu raviseadmega, kuid teie kopsud ja hingamisteed tänavad teid kindlasti kogu südamest.

See, et Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite ka palavust aitab leevendada on juba puhas boonus.

Ära peaks mainima ka selle, et seade kasutab kvaliteetseid HEPA-filtreid, mille olukorrast ja vahetamisvajadusest annab teada juba toote telefonirakendus. Umbes 40 eurot maksev filter peab vastu ümmarguselt aasta või veidi vähem.

Xiaomi Smart Air Purifier 4

Kindlasti küsib nüüd elukogenum lugeja, et mis selline jahutamine ja peenosakeste küttimine ka maksma võib minna – eriti veel arvestades üha kasvavaid elektrihindasid. Ka siin on põhjust rõõmustada, sest kuna seadme koguvõimsus on vaid 30W, siis ööpäeva ehk 24 tunni jooksul tarbib see vaid 0,84kWh elektrienergiat. Kuigi kellegi jaoks võib ka selline hulk olla liiga suur, siis vähemalt minu jaoks on korralik hingamine palju kallim. Ja kui veel mõelda kõigi nende kahjulike peenosakeste peale, mida nutikas seade endasse tõmbab, siis on seadme kasulikkust võimatu küsimärgi alla seada.

Ahjaa, lisaks peenosakeste määrale näitab seadme tabloo ka õhutemperatuuri ning õhu niiskusesisaldust ning ühendust wifi-võrguga.

 

Kokkuvõtteks

Ilmselt suurim kiitus, mida arvustaja võib tootele anda, on see, kui ta otsustab antud seadme ka endale soetada ning täpselt selline asi juhtus Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite õhupuhastajaga. See tähendab, et ühel või teisel moel pean ma selle oma majapidamisse, täpsemalt magamistuppa, kindlasti soetama. Ehkki sellel pole otseseid raviomadusi, siis ärgata hommikul värske õhuga toas on üks parimaid kingitusi, mida igaüks endale teha võib.

Xiaomi Smart Air Purifier 4

Erinevatel sotsiaalmeedia platvormidel levivad videod sellest, kuidas nutikad hiinlased oma kodu erinevate seadmete abiga võimalikult nutikaks ning tervislikuks muudavad. Arvan, et see Xiaomi nutikas õhupuhastaja on vähemalt minu jaoks esimene samm sellise kodu poole.

Nii et kõigile, kellele meeldib hingata puhast õhku, siis on minu soovitus üks – vutt-vutt poodi Xiaomi õhupuhastaja järele, sest hea enesetunne on väärt kaugelt enam, kui sellise kasuliku ja nutika seadme soodne hinnasilt väidab.