Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 20. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Tamron 90mm f/2.8 VC USD makroobjektiiv ja makropildistamine :: Digitest

Tamron 90mm f/2.8 VC USD makroobjektiiv ja makropildistamine
Urmas Tartes

Sain paar nädalat uurida uut Tamroni makroobjektiivi Tamron 90mm f/2.8 VC USD. Mõistagi huvitas mind eelkõige selle objektiivi võimekus ja mugavus makromaailma jäädvustamisel.

Võrreldes oma varasemate makroobjektiividega on Tamron uue objektiivi juures kasutanud mitmed olulisi uuendusi. Kõigepealt on objektiivil hammasratasteta kiire teravustamismootor. Sellele viitab nimelühend USD (Ultrasonic Silent Drive). Teise olulise omadusena on objektiivil optiline pildistabilisaator – VC (Vibration compensation). Kolmanda uuendusena tasub nimetada sisemist teravustamismehhanismi ehk objektiivi pikkus teravustamisel ei muutu. Kõik need on ühe tänapäevase makroobjektiivi vajalikud omadused. Proovisin, kuidas see objektiiv saab hakkama minu 5D Mark III ees.

Konstruktsioon

Kui objektiiv kätte võtta, siis jätab ja igati soliidse tunde. Tootja kinnitusel on objektiivi konstruktsioon niiskuskindel. Sellele viitab ka bajoneti ümber asuv kummitihend, mis kaamera ja objektiivi vahelise ühenduse veekindlaks teeb. Praktikas jätsin niiskuskindluse järele proovimata, kuid ei näe põhjust Tamroni inseneride töös kahelda. Objektiiv tuleb koos valgusvarjukiga – vajalik abivahend nii liigse valguse varjamiseks kui ka objektiivi esiotsa kaitsmisel.

Ühe pipratera pean siiski konstruktsiooni osas välja tooma. Nimelt puudub objektiivil võimalus statiivikraed kasutada. Aeg-ajalt makrotaja ei pane statiivikrae puudumist ilmselt tähele. Tõsine makromaailmas tegutseja oskab hinnata statiivikrae poolt pakutavaid lisavabadusastmeid kaamera sättimisel.

Autofookus

Vahel öeldakse, et makros pole autofookus vajalik, sest niikuinii tuleb teravustada käsitsi. See väide võis paika pidada ajal, kui objektiivide teravustamine käis aeglaste hammasrataste ragina saatel. Tänu hammasratasteta teravustamismootorite ja järjest paremate kaamerate tulekule on autofookuse kasutamine makropildistamises mitte ainult võimalik, vaid ka tulemuslik. Eriti tillukeste mutukate taga ajamisel on autofookus sageli väga vajalik ja annab lisavõimalusi.

Autofookuse töö osas on objektiiv ülesannete kõrgusel. Teravustamine toimub piisavalt kiiresti ja täpselt. Objektiiv saab makrosuurenduste juures hakkama ka jälgiva autofookusega. Fookuseerimine jääb kenasti toimima ka siis, kui objektiivi vahele 24 mm vaherõngas asetada.

Talvine surusääsk. Tamroni 90 mm makroobjektiivi saab edukalt teravustada kaamera autofookuse abil. Fokuseerimine töötab kiiresti ja suudab ka makrorežiimis objekti jälgida. Stabilisaator toimib kuni 1:2 suurenduseni. Canon EOS 5D Mark III, Tamron 90mm f/2.8 VC USD, f/13, 1/40s, ISO 800. Pildistatud käest maapinnale toetudes. Pilt on kärbitud.

Pildistabilisaator

Tamron on välja töötanud uue optilise pildistabilisaatori, kus stabiliseerivat läätse liigutatakse 3-teljelisel suunal. Stabilisaatori efektiivsuseks tavarežiimis lubab Tamron kuni 4 astet. Teadaolevalt on makrorežiimis värinate kompenseerimine tunduvalt keerukam, kui lõpmatusse pildistamisel. Objektiivi kasutusjuhendis öeldakse, et pildistabilisaatori toime väheneb, mida suuremat suurendust kasutada. Ehk siis 1:1 pildistades on stabilisaatori toime väiksem, kui lõpmatusse pildistades. Täpseid piire ja numbreid kasutusjuhendis ei ole. Ka Tamroni koduleht jätab selles osas konkreetse võimekuse täpsustamata.

Minu esmane praktiline kogemus võimaldab nimetada stabilisaatori töö piirina suurendust 1:2. Alates 1:2 suurendusest hakkas muidu vaikselt töötav stabilisaator vinguvat häält tegema. See näitab, et siit edasi ja ka 1:1 suurendusega pildistades stabilisaatorile eriti loota ei maksa. Võimalik, et selle objektiiviga hästi kokku kasvav inimene suudab stabilisaatorist ehk rohkem välja pigistada, kui minu paarinädalane proovimine. Kes teab ja tunnetab täpselt oma tehnika toimimist, oskab alati parema tulemuse saavutada.

Kasetüve muster. Pildi kvaliteet on korralik. Detailid on teravad ja hästi välja joonistatud. Otsisin pildistamiseks peaaegu tasapinnalise kasetüve fragmendi, kus vaid vasak ülanurk fookustasapinnast välja kaardus.  Canon EOS 5D Mark III, Tamron 90mm f/2.8 VC USD, f/8, 1/160s, ISO 100. Pildistatud kolmjalalt.

Pildikvaliteet

Makroobjektiivid on alati hiilanud korraliku pildikvaliteediga ja siinkohal võib kommentaari kõige lühemaks jätta. Pildikvaliteet on oodatult korralik ja kompromissideta.

Kokkuvõtteks võib öelda, et tegemist on tegusa makroobjektiivga, millel on olemas enam-vähem kõik vajalikud omadused, mida ühelt kaasaegselt makroobjektiivilt oodata. Kevade poole, kui lumi sulanud ja pildiobjekte rohkem leida, siis tulen selle objektiivi juurde uuesti tagasi ja võrdlen teda Canoni 100mm makroobjektiiviga.

Hundinuiad ja pilliroovarred Ähijärve ääres. Makroobjektiivile kohaselt saab teda kasutada ka suuremate objektide pildistamisel. Canon EOS 5D Mark III, Tamron 90mm f/2.8 VC USD, f/11, 1/200s, ISO 100. Pildistatud kolmjalalt.