Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Fujifilm XF1 kompaktkaamera :: Digitest

Fujifilm XF1 kompaktkaamera
Maris
  • Avaldatud 29. märts 2013

Fujifilm XF1 on kahtlemata üks huvitavamatest kaameratest, mis viimasel ajal poelettidele jõudnud on. Minimalistliku disainiga korpuses peidab end veidi suurem sensor kui tavaliselt kompaktkaamerates, seega pildikvaliteet on hea. Eriliseks teeb selle fotoka asjaolu, et sisselülitamiseks ei ole vaja on/off nuppu vajutada, vaid kaamera läheb tööle hoopis objektiivi keerates.

Välimuselt jätab pisike Fuji samuti hea mulje, nahkset korpust on ühtlasi tunduvalt mugavam käes hoida kui läikivast plassmassist kaameraid.

Olulisemad tehnilised andmed

  • Sensor: 2.3’’ EXR CMOS,  12 Mpix
  • Suurim pildimõõt pikslites: 4000 × 3000
  • Objektiiv: 25 – 100 mm, ava f/1.8 – f/11
  • Optiline suum: 4×
  • Pildistabilisaator: optiline
  • Teravustamine: kontrastituvastusega TTL AF
  • Teravustamisrežiimid: ühekordne AF, jälgiv AF, manuaalfookus
  • ISO tundlikkus: 100 – 3200 (laiendatav 12800 S pildimõõduga)
  • Teravustamiskaugus: 0,5/0,8 m kuni lõpmatus (lainurk/tele), makrovõttel 3/50 cm kuni 3 m (lainurk/tele)
  • Värvustasakaal: automaatne, peenhäälestus, varjus, päevavalguslamp, hõõglamp, vee all, eriseadistus, värvustemperatuuri valik
  • Särimõõtmise režiimid: TTL 256 tsooniga mõõtmine, multi, keskmestatud, punkt
  • Säriajad: 8 – 1/2000 sek
  • Sarivõtte kiirus:  umbes 10 kaadrit/sek M ja S pildimõõdus kuni 8/16 kaadrit, umbes 7 kaadrit/sek kuni 8 kaadrit
  • Pildistamise režiimid: automaatrežiim, stseeniprogrammid, P, A, S, M
  • Stseeniprogrammide arv: 16
  • Välklamp: integreeritud automaatne välklamp
  • Välklambi režiimid: automaatika, sundvälk, välgukeeld, sünk. pika säriajaga, punaste silmade vähendus
  • LCD ekraan: kriimukindel karastatud klaasiga 3-tolline TFT LCD, 460 000 punkti
  • Salvestusmeedium: SD/SDHC/SDXC mälukaart
  • Liides: USB 2.0, mini HDMI, AV väljund (NTSC/PAL)
  • Mõõtmed: 107,9 × 61,5 × 33 mm
  • Kaal: 225 g koos aku ja mälukaardiga

Reaalses kasutuses

Esimest korda kätte võttes ei saagi aru, kuidas fotokale pildi ette saab. Kaamera töölepanemine on esialgu veidi hirmutav, sest objektiivirõngast peab keerama ja pöörama ja tõmbama. Õnneks on kaamera küljes õpetusega kleeps, samuti on kasutusjuhendis lihtsalt näidatud, kuidas see käib. Mõne aja pärast harjub sellega ära ja ei otsi enam on/off nuppu

Kui tavaliselt on kompaktkaameratel elektrooniline suum, mis toimib päästiku ümber olevat rõngast vasakule-paremale liigutades, siis siin saab suumida objektiivi suumirõnga abil. Mehhaaniline suum on ülimugav. Samuti on suumimine palju täpsem.

Menüü on selge ja seal on mugav liikuda. Pildiprogrammide ja eriefektide valik on hea. Valikuratastega on mugav parameetreid muuta. E-Fn nupuga saab tagaküljel olevate nuppude funktsioone muuta.

Fujifilm XF1 pildikvaliteet

Heade valgustingimustega teevad kõik fotokad korralikke pilte. Pisikesed taskukaamerad kipuvad aga hämaras hätta jääma. Siis tuleb appi kaameras olev stabilisaator, mis XF1 puhul on väga hea. Kuigi päris korraliku peeglkaamera kvaliteediga XF1 pilte võrrelda ei anna, võlub see fotokas hämaras üsna häid pilte välja. Müra on vähe, iseenesest võiks ju pilt olla detailsem, aga samas see ei häiri.

F/4.9 1/30sek ISO 640

F/4.9 1/30sek ISO 640

Mulle meeldivad fotoaparaadid, mis teevad kaamera-siseseid panoraampilte. See on nii mugav ainult ühe nupuvajutusega. Tihti saab muidu igavana tunduvast kohast palju huvitavama pildi kui see teha panoraamina. Fuji XF1-ga saab teha 360kraadiseid panoraampilte.

Mõlemad hämaras tehtud näidisfotod on pildistatud käest ilma statiivita.

f/2.1 1/120sek ISO 800

f/2.1 1/120sek ISO 800

Tausta udustamise funktsiooni põhimõte on hea. Vahepeal kaamera jonnib ja ei oska pildistatavat taustast eraldada, aga enamusel juhtudes saab hakkama.

XF1 võimaldab pildistada raw formaadis. See on suur pluss, mida õnneks üha rohkem uued kompaktkaamerad võimaldavad. See on selline parajalt hea kaamera, et endaga kaasa võtta kuhugi, kus suurt fotokat oleks ebamugav kaasas kanda. Enamus ootusi, mis kompaktkaamerale olla saab, täidab ta ära.

Teravustamine on üsna kiire. Jooksvad lapsed saab kenasti teravalt pildile jäädvustada. Linde või ralliautosid pildistades peab küll veidi kannatust varuma, aga korraliku pildi saab küll.

f/4.9 1/105sek ISO 100

f/4.9 1/105sek ISO 100

Varem olen kasutanud palju kaameraid, millel on suumi ülearu palju, sellel mudelil on aga vastupidiselt vähe. Vahel ei saa pildistatavale nii lähedale minna kui soovid ja siis oleks suurem suumivõimalus kasulik. Ent pikalt väljasuumitud objektiiviga tehtud foto on alati kehvema kvaliteediga kui vähe suumitud. Kuigi mõnekümne meetri kaugusel hüplevat rohutirtsu sellega ei pildista, on 4x suurendus tavaolukorras täiesti piisav.

Makrovõtet saab teha 3cm kauguselt. Kompaktidel enamasti on see 1-5 cm vahemikus, niiet lähivõtet saab täitsa hästi teha. Vahel oleks tore kui saaks veel lähemale, aga enamasti on 3cm küllalt. Makrovõte võiks olla detailsem. Tulbiõiest tehtud fotodes on see teravaim, mis kaamera suutis teha.

f/11 1/15sek ISO 400

f/11 1/15sek ISO 400

Valgustundlikkus

iso 100

iso 320
iso 100 iso 320

iso 800

iso 1600
iso 800 iso 1600
iso 12800
iso 12800

Plussid ja miinused

+ Mugav käes hoida

+ Kena disain

+ Väiksed mõõtmed

+ Võimaldab teha 2:3 külgedesuhtega fotosid

+ Hea stabilisaator

+ RAW pildistamise võimalus

– Suumi võiks olla rohkem

– Objektiivi rõngast keerates võib kogemata suumimise asemel kaamera välja lülitada

Kokkuvõte

Fuji XF1 on hea kaamera, mis sobib fotohuvilisele, kes suurt peegelkaamerat igale poole kaasa võtta ei taha. See näeb kena välja, on mugav käes hoida ja teeb ilusaid pilte. Temas on natuke kõike, mida võib tahta ühelt pisikeselt kaameralt. Valgusjõulise objektiiviga on hea pildistada siseruumides, kus on alati natuke hämar. Ta on mõõtmetelt piisavalt pisike, et kanda taskus või käekotis. Ja muidugi kõige tähtsam – pildikvaliteet on tal väga hea.

Fujifilm XF1 kompaktkaamera Photopointis: 399€