Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

6 kommentaari

Technics AZ80 juhtmevabad kõrvaklapid tekitavad sõltuvust

Technics AZ80 juhtmevabad kõrvaklapid tekitavad sõltuvust
Erki Oras

Sissejuhatuseks pean tunnistama, et olen sõltlane. Mul on juba pikki aastaid neid mitmeid nagu sõltuvus heast söögist, mõnusast seltskonnast ja imelisest ning kvaliteetsest muusikast.

This addiction has also led me to spend a significant amount of money on high-end audio equipment. I’ve even taken out a 1000 dollar loan just to finance my latest purchase.

Samas olen 100% kindel ja oma lohutuseks võin öelda, et mõni sõltuvus on ilmselt ka kõigil neil, kes seda teksti siin loevad.

Ehkki minu sõltuvused on piisavalt raskekujulised, siis pole neil õnneks mingeid negatiivseid kõrvalnähte. Kui mitte arvestada gurmaanlusest tekkinud liigset kehakaalu.

Tegelikult on toidu ja seltskonnasõltuvused siiski pisut kergemad, sest nendega ei teki nö arenguvajadust. See tähendab, et toit ei pea aja jooksul muutuma paremaks või ei pea kasvama seltskonna suurus.

Muusika taasesitusega paraku nii lihtne pole, sest tehnika areneb ajas ja sellega koos ka muusika esitusvõimalused. Mis põhiline – aja jooksul hakkad Sa paremini mõistma ja hindama erinevaid detaile muusika taasesituse juures.

Ja kui sa kord selle konksu alla oled neelanud, siis selle otsast end lahti raputada on neetult raske. Technics AZ80 juhtmevabad kõrvaklapid on suurepärane näide sellest, kuidas ettevõtte tootearendus on tänu oma tublile tööle mind oma lõa otsa saanud. Ja see ei ole põrmugi nende esimene „doos“, millega ma kokku puutun.

Technics AZ80 välimus

Kui ooper algab puhvetist, siis kõrvaklapid saavad alguse välimusest. Ja siin pean tunnistama, et Technics EHA-AZ80 karp on paremuselt teine kõikidest nendest arvukatest klapikarpidest, mis on mu näppude vahelt läbi käinud.

Kui esimesele kohale paigutaks ma Master & Dynamicsi roostevabast terasest karbi, siis Technicsi harjatud alumiiniumiga kaetud hõbedane karp neist väga kaugele maha ei jää.

Metallümbrisega karp räägib vaieldamatult kõrgemast klassist kõigi nende plastkarpidest hordide kõrval. Eriti edev oleks muidugi veel klassikaliselt must ja kuldse Technics logoga karbike… aga paraku mul sellega nii hästi ei vedanud, kuigi ka selles toonis on see saadaval.

Technics AZ80 juhtmevabad kõrvaklapid

Kui ma nüüd karbi kuju võrdlen oma truude Huawei FreePuds Pro 2 omaga, siis on tegu pigem madalama, pikema ja õige pisut jämedama karbiga, aga üldiselt jätab karp meeldivalt kompaktse mulje.

Kompaktsed on ka klapid ise. Kui juhtmevabad klapid jagunevad laias laastus kaheks – varrega ja ilma varreta, siis antud juhul on tegu ilma varreta punnidega, mis hoolimata oma hõbedasest pealisest üsna diskreetselt kõrva ära kaovad. Eriti veel kui võrrelda minu Huaweidega, mis esimesel hetkel jätavad mulje kõrvarõngastest.

Technics AZ80 juhtmevabad kõrvaklapid

 

Technics Audio Connect nutirakendus

Tänapäevase klapikasutaja nõuded tippklassi juhtmevabadele kõrvaklappidele on üsna sarnased ja ilmselt seetõttu on üsna sarnane ka eri firmade kõrvaklappide tarkvara. Vähemalt funktsionaalsuselt ning väikeste mööndustega ka välimuselt.

Ühtedel korralikel klappidel, nagu seda need Technicsi juhtmevabad kõrvasisesed klapikesed on, peab olema mürasummutus koos võimalusega taustaheli tugevust reguleerida.

Lisaks veel valik eelhäälestatud helisätteid, et kasutaja elu võimalikult mugavaks muuta ning edasijõudnutele ka ekvalaiser, et heli just endale täpselt sobivaks mudida. Samuti peab rakenduse abil olema võimalik valida ja muuta neid funktsioone, mis kõrvaklapile koputades või seda laapides aktiveeruvad.

Technics Audio Connect rakendus

Technics Audio Connect rakendus

Täiesti elementaarsena peab rakendus ka näitama klappide ja laadimiskarbi laetuse taset. Kõik see on “Technics Audio Connect” äpis olemas ja seda igati maitsekas minimalistlikuvõitu “kostüümis” ehk siis kasutajaliidesega.

Ainus, mis mind kõrvaklappe kasutades veidi häiris, oli pisut pikavõitu lääg, kui rakendus klappidega ühendust võttis. Õnneks polnud see probleem kuigi tülikas, sest kasutasin rakendust pigem harva.

Need, kes armastavad oma klappide sätteid pidevalt muuta, peaksid aga iga kord arvestama vähemalt 5-10 raisatud sekundiga oma elust.

 

Technics EAH-AZ80 helikvaliteet

Siin võiks olla üsna lakooniline ja väita, et see on üks ja ainus põhjus nende klappide ostmiseks – tegelikult ka!  Need Technics kõrvaklapid pakuvad kõike ja teevad seda külluslikult.

Siin on nii detailsust, avarat helipilti, rammusat bassi, säravaid kõrgeid sagedusi ning südantliigutavat kesksagedust. Ja kõike seda vägagi lopsakal kujul nagu pakuks seda mõni kõrgerinnaline Baieri ooperiprimadonna.

Puudust ei tule millestki, samas ei muutu bass mudaseks ning kesksagedus ei viruta sulle otse näkku nagu paljude moodsate kõrvaklappide puhul tihti ette tuleb. Muusika kõlas elavalt, rõõmsalt ja orgaaniliselt. 

Technics AZ80 juhtmevabad kõrvaklapid

Ühesõnaga on klappide heli sõltuvusttekitavalt hea ja kui mul on muidu tavaks õuest tuppa tulles esimese asjana klapid karpi pista, siis AZ80-ga ei raatsinud ma neid kohe kuidagi kõrvast võtta. Vähemalt mitte enne, kui ma seda kasvõi perekondlikel põhjustel tegema ei pidanud.

 

Technics AZ80 juhtmevabade kõrvaklappide kasutamine

Technics AZ80 on ühed mugavamad kõrvaklapid, mida ma kasutanud olen ja mugavus on igasuguste klappide juures võib-olla isegi helikvaliteedist tähtsam. Ükskõik kui hea on heli, aga ebamugavaid klappe sa endale ikkagi pähe ei pane, sest sa ei taha lihtsalt neid kasutada.

Teiseks püsivad need klapid väga hästi peas. Kõrva sisestades tuleb neid veidi keerata, ning see annab neile konkurentsitu püsivuse vähemalt minu jaoks. Jookse, hüple, karge või viska või kukerpalli – need klapid ei kao õige paigalduse korral kuhugi.

Technics Audio Connect rakendus

Nii nagu varem juba öeldud, siis mängib kaasaegsete klappide juures olulist rolli aktiivne mürasummutus. AZ80 puhul kuulub see päris kindlasti tippklassi koos teiste klapitootjate lipulaevadega. Minu kõrvale oli see üsna samast klassist näiteks Sony WF-1000XM4 omaga jäädes viimasele vaid õige pisut alla.

Vaadates aga teiste arvustajate mõtteid AZ80 kohta, siis lähevad need kohati diametraalselt lahku, nii et siin pole muud, kui oma kõrv on kuningas. Täpselt sama lugu on ka selle taustaheli tugevuse reguleerimisega (ambience).

Ise ma siiski seda vähemalt teiste inimestega suheldes ei kasutanud, vaid võtsin pigem viisakalt ühe klapi kõrvast, et inimeste paremini kuulda. Ning nagunii ei halda ükski teine klapp hetkel taustaheli sh teiste inimeste juttu paremini kui Apple AirPods Max. Selle peale võin ma mürki võtta.

Mulle endale isiklikult klappide funktsioonide kasutamine igasuguste koputuste või silituste abil eriti ei meeldi. Ok, ma võtan niimoodi vastu kõnesid ja vahetan lugusid, aga näiteks helitegevuse reguleerimine koputuste abil tundub mulle piisavalt ebamugav ja isegi naeruväärne.

Technics AZ80 juhtmevabad kõrvaklapid

Oluline osa just juhtmevabade klappide juures on ka aku vastupidavus, ning ka siin võisin ma vaid puhast rõõmu tunda. Kuulasin klappe umbes kolm korda päevas, peamiselt siis, kui koeraga jalutamas käin. Tänu sellele piisas mul vaid ühest karbi laadimisest näiteks 10 päeva jooksul. Ehk oleks klapid koos karbiga pidanud vastu ka kaks nädalat, kuid mul endal sai enne närv otsa.

Muide, pärast kõnealuste klappide tagastamist pidin naasema oma vanade lemmikute Huawei FreeBuds Pro 2 juurde ja juba peale paaripäevast kasutamist pidin tõdema, et tunnen Technics AZ80-st puudust nii selle mugavuse, kui ka helikvaliteedi tõttu. Kui helikvaliteedi vahe polnudki ehk nii valus, siis kõrvas püsisid Technicsid küll kordades kindlamalt, jäädes samas praktiliselt märkamatuks.

 

Kokkuvõttes

Nii nagu ma juba alguses tunnistasin, et olen muusika- ja helisõltlane ning seetõttu julgen Technics AZ80 juhtmevabasid kõrvasiseseid kõrvaklappe ainult kiita. Need ei jää oma omadustelt alla teiste tootjate parimatele juhtmevabadele kõrvaklappidele ei kvaliteedis ega paraku ka hinnas.

Mõningate asjade poolest aga isegi ületavad oma konkurente. Kui mina isiklikult peaksin hetkel oma Huaweide asemel valima endale uued juhtmevabad klapid, siis ma ei kõhkleks hetkegi Technics AZ80 kasuks otsustamast.

Technics AZ80 juhtmevabad kõrvaklapid

Kui aus olla, siis mõtlesin pikalt, kas mitte soetada endale Huaweide kõrvale ka Technicsi klapid, kuid siin sai kaine mõistus minust võitu. Ütleme nii, et helikvaliteedi vahe oli küll märgatav, aga siiski mitte uute klappide hinna vääriline.

Seega jään esialgu lihtsalt ootama ja lootma, et minu vanade klappidega peatselt midagi tagasipöördumatut toimub.

Tegelikult ei pidanud ma siiski kiusatusele vastu ning edastasin oma tellimuse Technics AZ80 klappidele. Ainult et hõbedaste asemel soovin ma siiski klassikalist musta kuldsega nagu Technicsile omane.