Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 25. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

3 kommentaari

Canon EOS 60D :: Digitest - Part 5

Canon EOS 60D
Toomas Ili

Reaalses kasutuses

Peale aku täislaadimist vaatasin üle kaamera menüüd ning panin enda käe järgi paika peamised pildistamiseks tarvilikud valikud – lülitasin välja kõikvõimalikud automaatseaded, keerasin video Full HD ja 25k/s peale ning suundusin õue.

Nagu juba mainisin, istub kaamera käes hästi ning pööratav-kallutatav ekraan on suureks abiks nii keerulisematel pildistamistel kui videot võttes.

Kui kasutusmugavus ning ekraan välja arvata, oli pildistamine põhimõtteliselt sama nagu EOS 550D-ga. Pisikesest pildiotsijast ja üheksast autofookuse punktist rääkisin pikemalt 550D artiklis. Autofookuse kiirus on 60D-l 550D-ga samast klassist, ehk ei midagi erilist, aga samas ka ei midagi hullu. Üheksa ristanduriga AF-punkti pisikesel 1.6x sensoril katavad kaadrit oluliselt paremini kui sama palju punkte näiteks täiskaadrilisel EOS 5D Mark II-l.

18 megapiksli kohta ei hakka kõike EOS 550D kohta kirjutatut ümber jutustama, lühidalt öeldes on needsamad pikslid selle kaamera, nagu ka 550D, nõrgim lüli difraktsiooni pärast. Maksimaalne kinnine ava võiks pildistamisel jääda f/8 ja f/10 vahele, sealt edasi hakkab pilt silmaga nähtavalt pehmenema. Nii kõrge lahutusvõimega sensorist täit rõõmu tundmiseks läheb vaja kvaliteetseid L-klassi objektiive. Kesisemad objektiivid, sealhulgas kaameraga kaasa tulev KIT-objektiiv, ei paku nii peent joonist ja detaili, kui selline hulk megapiksleid vajab.

Video osas mingeid üllatusi ei ole – vana head Full HD videot on rõõm vaadata. Valitavad kaadrisagedused teevad elu palju lihtsamaks, kui väljundiks on näiteks televisioon või klippide müügisoov üle lombi videopankadesse. Nagu EOS 550D-l, on ka 60D-l videoseadete valikus lisaks tavaformaatidele ka VGA Crop võimalus. Peale umbes seitsmekordset suurendust ei jää suurest HD pildist küll palju järele – 640x480px video kõlbab hästi netis esitlemiseks või heal juhul PAL-i mõõtu venitamiseks, aga kui vaja kaugelt tegevus kaadrisse püüda, siis sel viisil on see võimalik. Piltlikuks näidiseks kaks kaadrit ühes – üldplaan on Full HD stoppkaader, selle peal täpselt samast kohast samas suunas võetud VGA Crop video stoppkaader. Lainurk muutus ühtäkki teleobjektiiviks. Ettekujutuse loomiseks – 600mm objektiivi muudab VGA Crop 4200 millimeetriseks teleskoobiks.

Mina pildistan manuaalrezhiimil. Nii 60D-l kui 550D-l on M-(foto)rezhiimilt tõeliselt tülikas videoseadesse minna – programmikettale tuleb põhimõtteliselt täistiir peale keerata. 60D-l on programmiketta keskele veel ka “turvanupp” pandud, et ketast mingil juhul lihtsalt kahe näpuga keerata ei saaks. Videovõtte alustamine võiks siiski ühe nupuvajutusega võimalik olla. Üks positiivne asi foto ja video vahel hüplemisest – 60D jätab kasutaja poolt määratud tundlikkuse, ava- ja särivalikud meelde nii foto- kui videovõttel. Kui oled just pildistanud näiteks ühesekundilise säriaja ja ISO 100-ga, teed vahele samast objektist kiire videovõtte, kus pead muutma nii tundlikkust kui säriaega, siis fotoseadesse tagasi tulles on ava, ISO ja säri nii nagu nad jätsid, ehk üks sekund ja ISO 100. EOS 1D Mark IV selle koha pealt näiteks nii tark ei ole.

Leheküljed: 1 2 3 4 5 6 7 8