Ebakindlalt kindlad Silicon Power BP51 kõrvaklapid :: Digitest
Kas teie ostaksite endale näiteks arvutiruuteri või kõvaketta, mille on valmistanud firma Beats by Dre? Või televiisori, mille on valmistanud näiteks Ford? Ilmselt oleksite üllatunud, aga reserveeritud ega tõttaks hoogsalt oma vaevaga teenitud eurosid sellisesse tootesse investeerima.
Üllatunud olin ka mina, kui mu lauale maandus paar kõrvaklappe, mille tootjaks on… Silicon Power! Firma poolt, mis on juba 15 aastat tegelenud peamiselt kõvaketaste, mälupulkade ja muude mäluseadmete tootmisega, oli selline kõrvalhüpe enam kui kentsakas. Firma enda sõnul püütakse selliste uute toodetega väljuda mugavustsoonist. Iseenesest kiiduväärt mõte ja meie kiireltmuutuvas maailmas jätkusuutlik strateegia, kui püütakse kohaneda tarbija vajaduste ja soovidega.
Allpool vaatame lähemalt, kas Silicon Power BP51 kõrvaklapid on samm, mis astutud õiges suunas.
Välimus
Mustvalge ümbris räägib kvaliteedist ja vihjab nagu kõrgemale hinnaklassile. Klapid on karbis pakendatud kompaktselt, lisaks klappidele on pakendis eraldi karbikeses ka lühike mikro-USB juhtmejupp klappide laadimiseks, sest tegu ju juhtmevabade klappidega.
Klapid ise on üpris minimalistlikud. Kui tavaliselt on juhtmega juhtmevabadel klappidel klappe ühendava juhtme peal paksend mikrofoni ja meediaklahvidega, siis BP51 kaabel on neitsilik, mitte mingeid ümarusi. Klapid ise on keskmise suurusega, väikese ’konksuga’, millega neid kõrva taha kinnitada. Samuti ei tundu plast käe all väga odav, kuigi klapid ise on ülimalt kerged. Klapikorpused on mustast matist plastist, mis sobib hästi näiteks kasvõi musta ülikonnaga.
Klapid ise on keskmise suurusega, väikese ’konksuga’, millega neid kõrva taha kinnitada. Samuti ei tundu plast käe all väga odav, kuigi klapid ise on ülimalt kerged.
Küll aga häiris mind veidi, et klappe ühendav kaabel oli selline vonklev st kaabli pakkimisest jäänud voltimisjäljed ei tahtnud kogu testperioodi vältel kaduda. Need mõjusid kergelt nagu kortsud sellel mustal ülikonnal, millega neid võidaks kanda.
Kasutamine
Olen juba pikki aastaid kõrvaklappide fänn, mul on neid kodus mitmeid ja ma isegi ei tea enam täpselt, kui palju neid on. Kasutan klappe igapäevaselt marsruudil töö-kodu ning eraldan end klappide abiga ka tööruumides, kui vajan keskendumist.
Ma ei pea ennast otseselt heligurmaaniks, kuid suudan vääriliselt hinnata kvaliteetset heli. Seega võin ennast pidada teataval määral eksperdiks kõrvaklappide alal. Kui nüüd aga päris aus olla, siis olid need BP51 klapid esimesed omavahel ühendatud kõrvasisesed juhtmevabad klapid, mida mul on õnnestunud pikemalt testida. Igapäevaselt kasutan ma Apple AirPode ning töölaua taga on mul suured juhtmega Denon D600 ülekõrvaklapid.
Sissejuhatuseks võiks öelda, et BP51 klapid on mugavad. Isegi mugavamad kui Apple AirPodid ja seda kahel põhjusel. Esiteks käivad need kõrva silikoontropi abil, mis hoiab neid seal suhteliselt tihedalt. Teiseks on klappidel kummist ’konksud’, millega saab need veel omakorda kõrva taha kinnitada.
Apple AirPodide suurimaks miinuseks minu jaoks on nende plastkorpus, mis pikemal kandmisel läheb higiseks ning tekitab tunde nagu hakkaks klapid kohe kõrvast välja libisema. Kuigi need seni veel kukkunud pole, on see tunne piisavalt ebamugav ja sunnib klappidele liigset tähelepanu pöörama. Nagu öeldud BP51 klappidel aga sellist probleemi pole, klapid püsivad kõrvas nagu kleebitult ja neid ei suudaks sealt eemaldada mistahes füüsiline aktiviteet.
Silicon Power tegi need klapid väidetavalt sportlaseid silmas pidades ja tulemus on tal hästi välja kukkunud. Kasutamisel hakkas mulle isegi meeldima see, et klappe ühendaval juhtmel igasugused liidesed puudusid ning ka mikrofon oli klappide endi küljes, sest nii jäid ka klapid veidi märkamatumaks. Kuigi olles samas siiski veidi silmatorkavamad või eristuvamad kui AirPodid.
Klappide juures ei pääse üle ega ümber helikvaliteedist ning siin pean ma ütlema, et oluliselt hõisata pole siin millegi üle. Ka helikvaliteet on tehtud sportlaseid silmas pidades, kes ähkides ilmselt nagunii erilisi helinüansse nautida ei suuda. Seega pole mõtet pingutada ka tootjal. Heli ongi nagu üks tervispordi rada – ühtlane ja ilma üllatusteta. Higistama just ei aja ja janu ei tekita, võibolla paneb ehk lihtsalt sammu kiirendama. Selline sportlik ja asjalik rütm, ei mingit tammist järelmaitset. Sama käis ka telefoniheli kohta. Ka nö väljuv heli oli pea olematust mikrofonist hoolimata suhteliselt selge ja vali.
Mis veel helisse puutub, siis klappide kiituseks võib veel öelda, et ehkki pole tegu mürasummutavate klappidega, siis vähemalt üldise taustamüra ja kolleegide jutu lülitasid need välja üsna hästi. Tänavaliikluses kostsid küll läbi telefonihelinad ja autode signaalid ning vali jutt otse naabruses.
Positiivse poole pealt käis veel ka ühendumine minu iPhone’iga üpris kärmelt ja valutult. Mitte küll nii sujuvalt nagu AirPodidega, aga paremini kui näiteks Bose juhtmevaba kõlar.
Pean tunnistama, et ei teinud koormustesti klappide akule. Minu tavalist tsüklit tööle ja tagasi kattis nende mahutavus suurepäraselt ja ilmselt jäi ka üle. Laadimise puhul olin üllatunud, kuivõrd kiirest täitus aku. Paraku ka siin ei mõõtnud ma kulunud aega ja tulemus jääb puhtalt empiirilisele tasandile.
Järeleproovimata jäi ka klappide vee- ja higikindlus. Ehkki ise higistan ma üle keskmise, siis paraku oli klappide testimise ajaks kuumalaine Eesti kohalt juba lahkunud ning igapäevane tegevus mind oluliselt higistama ei ajanud. Samas ei näe ma siin põhjust tootja sõnades kahelda, sest võimalik ligipääs niiskusele on nende klappide puhul minimaalne.
Paraku siin minu kiidulaul ka lõpeb
Virisemist alustaks siis sellest, et klapikorpus on pisike. Iseenesest pole see ju paha, aga kui sellele pisikesele punnile on pandud kolm klahvi, siis pole nende haldamine isegi keskmisest väiksemate mehesõrmedega eriline nauding. Pigem meenus mulle siin rahvanaljand sellest, kuidas raskekaallased peavad põrgus sukasilmi nö üles võtma ehk siis õhkõrnu naistesukki parandama. See, et tootja on nendele nuppudele lisanud veel mitu funktsiooni ei muuda asja paremaks, vaid pigem vastupidi.
Kirsiks sellele ’koogile’ on mikro-USB port. Täpsemalt selle kate. Minul seda oma küüntega avada ei õnnestunud ning pidin selleks kasutama terariista. Lisaks tundus kate kinnituvat klappide külge umbes juuksekarvajämeduse kummiriba abil, et pikka iga ma sellele seal ei ennusta.
Kui ühendus telefoniga oli üldiselt stabiilne, siis paaril korral esinesid kummalised ja segavad nö eetrihäired, mille põhjuses ma selgusele ei jõudnudki. Õnneks oli neid piisavalt vähe, et sellel pikemalt peatunud.
Lisaks oleks mul Silicon Power’ile väike soovitus, kuidas näidata üles hoolitsust tarbija vastu. Arvestades, et vähemalt välisel vaatlusel tundus komplekt pisut õrnavõitu, siis oleks olnud väga loogiline lisada komplekti ka väike vutlar klappide jaoks. Kui tänapäeval isegi arvutihiirte ja kõrvaklappide müüjad panevad koos tootega ka ümbrise nende toodete edasiseks transpordiks, siis klappide puhul oleks see ju otse vältimatu, et klapikaabel taskus või kotis sõlme või hoopis katki ei läheks. Pole ju palju palutud või mis? Seda enam, et samas hinnaklassis on konkurents juba üpris teravaks läinud.
Kokkuvõtteks
Mõtlesin pikalt, et kellele need klapid on mõeldud. Kõigepealt muidugi sportlastele, sest klapid püsivad peas igasuguse füüsilise aktiivsuse juures. Seejärel ilmselt naisterahvastele või vähemalt keskmisest pikemate küüntega meestele, et klappide laadimisaugu katet ilma abivahenditeta eemaldada. Korralikud küüned aga tähendavad hoolitsetud välimust ja vaheldusrikast ning tervislikku menüüd.
Ilmselt sobivad need klapid ka kasutajale, kes soovib, et tema klapid väga silma ei paistaks st et kaablil puuduks mikrofoni ja meedianuppudega varustatud junn. Klappide must ja minimalistlik välimus toob silme ette mustades ülikondades turvamehed või siis akvalangikostüümis eriteenistuse agendid. Seda enam, et nende klappide kasutamine eeldab keskmisest enam tähelepanelikkust tänu ekstrapisikestele klahvidele.
Ehk annavadki need lisaväärtust sportimisel, et füüsilise kurnatuse puhul proovile panna ka kasutaja füüsiline koordinatsioon ja vaimuteravus. Terves kehas terve vaim, ütlesid juba vanad roomlased.