Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. juuni 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Fitbit Sense ülevaade :: Digitest

Fitbit Sense – parim nutikell tervise jälgimiseks
Kadi Huizinga

Fitbiti uus lipulaev Fitbit Sense näeb esmapilgul küll välja just nagu teised Fitbiti nutikellad, kuid peidab enda sees nii mõndagi uut. Sense toob randmele portsu uusi sensoreid mõõtmaks kõike stressist, verehapniku, kehatemperatuuri ja iga uneminutini. Tervise jälgimise kõrvalt ei unusta see muidugi ka tavapäraseid nutikella oskusi ega aktiivsusmonitori ülesandeid.

 

DISAIN

Varasemate Fitbiti kelladega võrreldes ei ole Fitbit Sense märkimisväärset muutust läbi teinud. Siiski on sellelt mõned nurgad maha lihvitud ning asetatud krooniks kaunis ja erk 1,5-tolline AMOLED ekraan. Kella 40,5 mm laiune korpus on piisavalt paras, et randmel mitte liialt suur tunduda, kuid siiski ekraanile rohkelt infot mahutada. Selline universaalne disain sobitub hästi nii naise kui mehe randmele.

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense’i ekraan on puutetundlik ning sel on vaid üks füüsiline nupp korpuse vasakul küljel. Kusjuures esmapilgul võib see nupuke täitsa kahe silma vahele jääda, sest väljaulatuva lüliti asemel on nupu funktsioon omistatud hoopis õrnale süvistusele korpuse sees. Küllap see silma riivamiseks ära on peidetud, kuid väga mugav seda kasutada küll ei ole. Õnneks toimub kella menüüs orienteerumine enamjaolt niikuinii puutetundliku ekraani kaudu, mis reageerib puutele väga hästi.

Fitbit Sense nutikell

“Nupp” kella korpusel.

Energia kokkuhoidmiseks ei ole kella ekraan alati aktiivne – see tähendab, et ekraan läheb “magama” kui käe silme eest ära tõstad ja ärkab uuesti kui selle üles tõstad. Kui ekraani puutetundlikkus on üsna hea, siis ekraani automaatne ärkamine vajaks küll veidi kõpitsemist. Võrdlesin Sense’i samaaegselt Garmin Venu Sq nutikellaga ja reaktsioonikiiruse plusspunktid lähevad siin Garminile. Kui väike viibeaeg tüütu tundub, siis saab õnneks sisse lülitada ka ekraani alati aktiivse režiimi, kuid sel juhul kestab kella aku poole vähem.

Fitbit Sense nutikell

Alati aktiivses režiimis jääb kellaaeg alati nähtavale.

Tavakasutuses kestab Fitbit Sense’i aku kuus päeva, mis on nutikella kohta päris hea tulemus. Alati aktiivse režiimiga väheneb see kolme päevani ning muusika kuulamine, nutiteavitused ja aktiivsem kasutamine muidugi lühendab aku kestvust veelgi. Äge on see, et Sense toetab ka kiirlaadimist – vaid 12-minutilise laadimisega saab kella veel terve päeva jagu energiat sisse puhuda.

Fitbit Sense nutikell

Kella kauni ekraani kinnitab randmele mugava kiirühendusega käerihm, mille vahetamine on lihtsamast lihtsam. Kellaga on komplektis silikoonist käerihm, millel on Versa nutikelladega võrreldes uus disain, mis peitub enese alla sarnaselt Apple Watch kellarihmadele. Silikoonist rihm hoiab kella kindlalt naha vastas, et sensorite töö oleks võimalikult täpne ent igapäevaseks kasutuseks sobiks ehk paremini tekstiilist rihm, mis laseb nahal kergemalt hingata.

Ekraan Värviline 1,58″ AMOLED
Puutetundlik
Taustvalgustus
Sensorid Optiline pulsiandur
Elekrilised sensorid (ECG & EDA)
Asendisensor
Altimeeter
Kiirendusmõõtja
Temperatuurisensor
Valgussensor
Vibratsioonimootor
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Sammud
Tunni aktiivsus
Nädala treeningud
Une kestus
Sleep Score
Põletatud kalorid
Trepiastmed
Päeva eesmärgid
Aktiivse tsooni minutid
Läbitud vahemaa
Pulss (hetkepulss, puhkeasendi pulss)
Veetarbimine
Menstruaaltsükkel
Kaal
Temperatuur
Nutitelefoni märguanded
Ilmateade
Kalender
Muusikarakendus
Nutitelefoni märguanded Kõned
SMS
E-mail
Kalender
Rakendused
Sotsiaalmeedia
Passiivsus
Äratus
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Trepiastmed
Aktiivsed minutid
Unekvaliteet
Passiivsus
Ühendused Bluetooth 5.0
WiFi
NFC
Ilmastikukindel 5 ATM
Sobib ujumiseks
Aku Integreeritud liitiumpolümeeraku
Kestab 6+ päeva
Kiirlaadimine: 12 minutiga 1 päev
Laeb 10–80% 40 minutiga
Mõõtmed 40,4 × 40,4 × 12,4 mm
Kaal 46 grammi
Rihma pikkus Komplektis kaks suurust:
140–180 mm
180–220 mm
Värvivariandid Carbon/graphite
Lunar white/soft gold

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Tervis

Pikema jututa: Fitbit Sense tervise jälgimise funktsioonid on viimasepeal. Kell hoiab silma peal stressitasemel, naha temperatuuril, vere hapnikusisaldusel, südametööl ja unekvaliteedil. Selleks on kellal uus pulsiandur ja mitmeotstarbelised elektroonilised sensorid, mis töötavad koos EKG ja EDA äppidega, et iga viimne parameeter üles mõõta.

Fitbit Sense nutikell

Enne kui tervisefunktsioonidesse sukeldume, peab mainima, et nii mõnedki detailsemad uneanalüüsi ja stressimõõdikud on peidetud Fitbit Premium teenuse taha. Fitbit Sense’i ostes saab Premium kontot esialgu kuus kuud tasuta kasutada, kuid edaspidi maksab see teenus 9,99 € kuus.

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Uni

Fitbiti võimekus unestaadiume eristada ja kvaliteeti analüüsida on teadaolevalt üks parimaid. Une kestus, unefaasid, pulss uneajal, hingamine ja verehapniku muutused – Sense tunnetab seda kõike. Kell on uneajal ka väga tundlik, nii et see tuvastab ära ka kõige kergemad ärkamised, mida Sa ehk ise ei mäletagi. Aja möödudes saad tänu kellale hea ülevaate oma unekvaliteedist ning võtta ette samme, et seda parandada.

Fitbit Sense nutikell

Koos Fitbit Premium teenusega saab unest väga põhjaliku ülevaate ning kogu öise info seob Fitbit ühte hinnangusse nimega Sleep Score. Mida kauem ja rahulikumalt magad, seda kõrgem on ka unehinnang. Sleep Score võib parandada näiteks see, kui lähed varem magama, ei tarbi enne ööund alkoholi ning paned nutiseadme varem käest, et end sotsiaalmeedias ja uudistes toimuvaga mitte närvi ajada.

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Stress

Stressijälgimine on Fitbit Sense’i üks olulisemaid omadusi. Kell hoiab igal hetkel pilku peal Su südametööl, et anda igale päevale stressihinnang (Stress Score) ning samuti saab kellaga stressi mõõta spetsiaalse EDA rakenduse kaudu. Kusjuures Sense on ainus nutikell, mis keha stressireaktsioonile viitavat elektrodermilist aktiivsust mõõdab.

Fitbit Sense nutikell

Ka stressi mõõtmisel annab Sense ühtse Stress Score hinnangu. Sedagi ainult kui Sul on Fitbit Premium teenus tellitud. Stress Score võtab arvesse kolme bioloogilist signaali: südame tundlikkus (heart responsiveness – jälgib pulsisignaale), pingutuse tasakaal (exertion balance – jälgib, kas oled piisavalt palju, aga ka mitte liiga palju liigutanud) ning unemustreid. Stressihinnang ei pruugi viidata sellele, et oled mentaalselt läbipõlemise veerel, vaid annab märku, kui Su keha on stressis. Ehk oled liiga palju treeninud, liiga hoogsalt pidutsenud või lihtsalt igapäevatoimetustest väsinud.

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Samuti saad oma stressi suvalistel hetkedel hinnata EDA rakendusega testi tehes. Ava EDA Scan rakendus kella ekraanil ning aseta peopesa kella ekraanile, nii et käsi katab kella raami – kell mõõdab seejärel kahe minuti jooksul (või pikemalt kui soovid) Su stressitaset. Testi lõpus saad ülevaate, kuidas Su pulss testi käigus muutus ja kui mitu EDA vastust kell sai – mida rohkem vastuseid, seda rohkem stressis võid olla.

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Pingelistel hetkedel aja maha võtmiseks saab Sense’iga teha ka juhendatud hingamisharjutusi. Selleks jälgi vaid kella ekraani ja see ütleb ise, millal sisse ja välja hingata.

Fitbit Sense nutikellFitbit Sense nutikell

Temperatuur

Esimese nutikellana oskab Fitbit Sense ka naha temperatuuri mõõta. Et kell Sind tundma õpiks, peab esialgu kella kandma vähemalt kolm päeva järjest. Siis teab kell, mis on Sinu keha jaoks normaalne temperatuur ning oskab selle järgi tuvastada, kui Su kehatemperatuur läheb normist väljapoole. See võib olla heaks abiliseks algava palaviku märkamisel – praktiline funktsioon nii globaalse pandeemia ajal kui selle järel.

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

EKG

Lisaks oskavad Fitbit Sense sensorid hoida pilku peal südame tervisel ning mõõta ka EKG’d ja tuvastada seeläbi südame rütmihäireid. Kahjuks ei ole kirjutamise hetkel see funktsioon Eestis saadaval, sõltumata sellest, kas Sul on Premium konto või mitte. Jääb üle vaid loota, et tulevikus, saame ka meie siin osa kõigest, mida Sense’il pakkuda on.

Health Metrics

Täiendatud 18.12.2020
Peale ülevaate ilmumist saabus kellale uuendus, mis annab ka meie regioonis Health Metric leheküljele ligipääsu.

Premium kasutajatele loodud Health Metrics alalehekülg Fitbiti telefonirakenduses kogub kokku kõik terviseinfo, mille kell Sinu kohta kogunud. Uuri nädala või kuu graafikuid, mis kuvavad selgelt, kuidas Su hingamissagedus, vere hapnikusisaldus, naha temperatuur, südametöö varieeruvus ja puhkeasendi pulss aja jooksul on muutunud.

Fitbit Sense nutikell

AKTIIVSUS JA TREENING

Fitbit Sense nutikell

Lisaks tervisele hoiab Fitbit Sense kullipilku ka igapäevasel aktiivsusel. Kell loeb üles kõik astutud sammud, põletatud kalorid, läbitud vahemaa, ronitud trepiastmed ja jälgib südametööd nii trennis kui puhkehetkel. Samuti mõõdab see ka seda, kui palju aktiivseid minutid kogud. Maailma Terviseorganisatsioon soovituste järgi peaks täiskasvanud inimene nädalas vähemalt 150 minutit mõõdukalt aktiivne olema. Sense jälgib täpselt, kui hästi Sa seda soovitust täidad.

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Kella “Today” ekraanilt näeb terve nii sammueesmärgi täitmist, kalorite põletamist, hiljutisi treeninguid ja pulsiinfot, uneraportit jm. Samuti ilmuvad kella ekraanil aeg-ajalt soovitused, et Sa ei unustaks end liigutada.

Sport

Kuigi Sense näeb välja nagu luksuslik nutikell, on sel ka päris asjalik spordipagas. Kella on laetud mitmeid traditsioonilisi ja vähem traditsioonilisi treeningrežiime nagu jooksmine, rattasõit, poksimine, kõndimine, ujumine, võitslukunstid, jooga jms. Meelepäraseid treeningrežiime saab seadistada Fitbiti telefonirakenduses.

Fitbit Sense nutikellFitbit Sense nutikell

Lõpuks ometi on Fitbit otsustanud ka GPSi oma nutikelladesse pakkida. Jää hüvasti, Connected GPS! Tänu sellele ei ole enam vaja telefoni jooksma minnes kaasa võtta ning välitreeningute kestel kogutud distantsi ja tempo infot saab kindlama südamega usaldada.

Fitbit Sense nutikell

Vaade ühe jooksu andmetele Fitbiti veebiversioonis.

Lisaks asukohapunktidele salvestub trenni ajal ka iga südametukse. Sense on varustatud uusima PurePulse 2.0 pulsianduriga, mis tõotab olla täpsem kui varem. Suurt läbimurret siin Fitbit küll teinud ei ole – nagu optiliste sensoritega ikka, ei saa seda siiski pulsivöö tööga võrdväärseks pidada. Kui Sa just tõsine sportlane pole, siis see aga otsustav ei tohiks olla.

Fitbit Sense nutikell

Lisaks on kellas ka mõned ettelaetud treeningud, mis juhendavad Sind erinevaid harjutusi tegema. Liitudes Premium teenusega saab kella juba rohkemaid treeninguid laadida, et siis nende järgi kodus või spordiklubis harjutusi teha. Tänu kella värvilisele AMOLED ekraanile on juhiseid eriti mugav järgida.

Fitbit Sense nutikellFitbit Sense nutikell

NUTIFUNKTSIOONID

Nutiteavitused

Fitbit Sense toob randmele kõigi rakenduste teavitused, mida soovid ning jätab teavitamata neist, mida Sa randmel näha ei taha. Tänu sellele valikule võid lubada kõiki WhatsApp või Messengeri sõnumeid, aga ei pea taluma mängude või suvaliste rakenduste üleskutseid.

Fitbit Sense nutikell

Android telefonide kasutajatele on saadaval ka eriti mugav sõnumite kiirvastuste funktsioon – kui kellale tuleb sõnumiteavitus, siis saad sellele otse kellalt vastata. Eelseadistatud vastuseid saab seejuures telefonirakenduses ise seadistada ning kasutada ka emotikone. (iOS kasutajad sellest funktsioonist endiselt osa ei saa.)

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Kui suhtled aeg-ajalt välismaalastega või soovid võõrkeeli harjutada, siis saad kasutada ka eriti mugavat mikrofoniga vastamise funktsiooni. Võõrkeeli seepärast, et eesti keelt Sense ei mõista, küll aga saab aru, kui räägid inglise, saksa, hollandi või muus suuremas keeles. Vajuta sõnumile vastamiseks mikrofoni märgisele ning kell kuulab ja transkribeerib Su öeldu.

Fitbit Sense nutikell

Kell sai kohe esimese korraga aru, mida ma ütlesin.

Muusika

Sense toetab ka muusika kuulamist. Muusikat saab kuulata nii Deezer kui Spotify äpiga, kui Sul on nende teenuste Premium konto. Kellalt muusikat kuulata on mugav nii igapäevatoimetusi tehes kui ka trenni ajal. Ühenda kellaga vaid juhtmevabad kõrvaklapid ja kogu muusikarakenduse sisu saab kuulata otse kellast. Veider on vaid see, et Sense ei toeta Spotify’ga playlistide alla laadimist ning sel ei ole ka eraldi muusikamälu nagu oli näiteks Fitbit Versa 2 nutikellal.

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Bluetooth kõned

Täiendatud 10.12.2020
Peale seda, kui see Fitbit Sense ülevaade ilmuda jõudis, saabus kellale uuendus, mis võimaldab nüüd ka kellaga kõnesid vastu võtta. Selleks on vaja Fitbiti telefonirakenduses Bluetooth helistamine sisse lülitada ning järgmine kord, kui keegi Sulle helistab, saab kõne otse kella ekraanilt vastu võtta ja selle mikrofoni rääkida. Tasub kindlasti silmas pidada, et helistamine toimib vaid siis, kui telefon on kella läheduses ja Bluetoothi kaudu ühendatud. Kuna kellal puudub eSIM tugi, siis kahjuks ilma telefonita kõnedele vastamiseks kella kasutada ei saa.

 

Rakendused

Lisaks muusikrakendustele saab kella alla laadida teisigi äppe. Kalender, uudised, trenniäpid või isegi mängud – kõik lihtsalt alla laetavad Fitbiti rakenduses.

Fitbit Sense nutikell

Näiteks The New York Times’i rakendusega saab otse kella ekraanilt pilgu maailmauudistele heita.

Fitbit Sense nutikell

Ussimäng kella ekraanil? Miks mitte. (Tegemist on tasulise rakendusega.)

Kontaktivabad maksed

Fitbit Sense toetab ka Fitbit Pay kontaktivabasid makseid. Lisa oma pangakaardi andmed Fitbit rakenduses ning saad kassajärjekorrast kiirelt läbi vuhiseda ning rahakoti järele haaramata hoopis kellaga viibates maksta. Turvalisuse tagamiseks peab enne makse tegemist ka Sinu seatud PIN-koodi kella ekraanil sisse toksima, nii et päris igaüks ei saa Sinu kellaga poodides pööraseks minna.

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Vahetatavad ekraanikuvad

Kella isikupärasemaks muutmiseks saab vahetada selle ekraanikuvasid. Fitbiti rakenduses on saadaval suur hulk erinevaid Fitbiti loodud ja ka kasutajate endi disainitud kuvasid, mille seast Sulle meelepärane valida.

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense nutikell

Häälassistent

Täiendatud 18.12.2020
Peale ülevaate ilmumist sai kell uuenduse, mis tegi ka meie regioonis häälassistendi funktsiooni aktiivseks.

Fitbit Sense’iga saab Eestis regioonis kasutada Google Assistant häälassistenti, kellega saab kella mikrofoni kaudu suhelda. Palu tal kalendrisündmusi näidata või üles märkida, taimer seada või küsida talt kõiksugu olulisi ja vähemolulisi küsimusi.

 

KOKKUVÕTE

Fitbit Sense nutikell

Fitbit Sense on ambitsioonikas tervisekell, mis hoiab silma peal unekvaliteedil, stressitasemel, südametööl, verehapnikul ja isegi temperatuuril. Sense on truu kaaslane, kui huvitud erinevatest nüanssidest, mis Su tervist ja heaolu mõjutavad. Samas ei unusta Fitbit Sense aktiivsusmonitori ega nutikella ülesandeid, samuti on sel muljetavaldav spordipagas, kuhu kuulub lõpuks ka integreeritud GPS. Sense uued nutifunktsioonid – Bluetooth helistamine, Google Assistant tugi – ja juba tuttavad nutiteavitused, erinevad rakendused ja muusikarakenduste tugi teevad igapäevaelu mugavamaks küll. Eriti meeldiv on see, et Sense aku kestab päris kaua ning see toetab ka kiirlaadimist. Kahju on sellest, et mitmed kella funktsioonid ei ole tänasel päeval veel Eestis saadaval ja mõningad andmed on peidetud Fitbit Premium teenuse taha.

+ Palju infot tervise kohta
+ Integreeritud GPS
+ Hulgim rakendusi alla laadimiseks
+ Toetab muusika kuulamist
+ Ilus, selge, kontrastne ekraan
+ Kauakestev aku ja kiirlaadimine
+ Käerihma on väga lihtne vahetada
– Ekraan ärkab aeglaselt
– EKG funktsioon pole Eestis saadaval
– Fitbit Premium on liialt krõbeda hinnaga
– Silikoonrihm on ebamugav

Fitbit Sense nutikell

Ülevaade numbrites

Disain
9.5
Kasutusmugavus
9
Funktsionaalsus & täpsus
9
Hinna & kvaliteedi suhe
9
9.1

Ambitsioonikas tervisekell

Fitbit Sense on oma uute tervise jälgimise funktsioonide ja hea akukestvusega tugev konkurent kõikide nutikellade seas.