Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 7. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Garmin fenix 7 multispordikell on parimatest parim

Garmin fenix 7 multispordikell on parimatest parim
Kadi Huizinga

Kaua oodatud kaunikene! Selle aasta alguses turule jõudnud Garmin fenix 7 seeriat lasti meil küll pikad aastad oodata, kuid ootamine teenis end ära. Fenix seeria õhkab kvaliteeti – see näeb välja professionaalne ja vastupidav ning selle sisse on pakitud iga võimalik andur ja treeningrežiim. Uue generatsiooni fenix 7-le on lisatud nutikella maiku andev puutetundlik ekraan, veelgi täpsem pulsiandur ja ka parema kestvusega aku.

Mul õnnestus Garmin fenix 7 Sapphire Solar mudel randmele haarata täpselt enne Šoti mägismaale matkama asumist, nii et sain proovile panna kella navigatsioonifunktsioonid ja ära testida, kui hea selle aku siis ikkagi päriselt on. Mida uut ja vana fenix 7 endaga tõi ja kuidas temaga pea kolmenädalasel matkal läbi sain, saadki teada, kui loed edasi!

 

Garmin Fenix 7 disain

Võrreldes eelkäijaga ei ole seitsmenda seeria fenixi disainis kiirel pilgul suurt palju muutunud ning ega ma ei oskaks ka öelda, et selles otseselt midagi parandada oleks vaja. Nagu ka varasemalt tuleb ka fenix 7 mitmes erinevas suuruses ja variandis: ilma päikeselaadijata fenix 7 / 7S; päikeselaadijaga fenix 7 / 7S / 7X Solar ning lõpuks kõige vingemad fenix 7 / 7S / 7X Sapphire Solar mudelid koos eriti vastupidava Power Sapphire klaasi ja titaanist raamiga.

Garmin fenix 7

Minu randmel ja neil fotodel on just Garmin fenix 7 Sapphire Solar, mis asendas mõneks nädalaks mu tavapärast eelmise generatsiooni fenix 6s Pro kella. Et olen harjunud igapäevaselt väiksema kellaga, olid esimesed päevad fenix 7-ga veidi kohmakad – kell tundus randmel liiga suur. Ent ajaga see möödus ja testperioodi lõpuks tundus mu oma kell juba liiga väike. Nimelt on Garmin fenix 7 mudelil 47 mm läbimõõduga korpus, 7S mudeli korpus on seejuures 42 mm ja 7X tervelt 51 mm. Kusjuures korpuste suurused on jäänud võrreldes fenix 6 kelladega samaks, nii et kui Sul on plaanis vana uue vastu vahetada, siis selles osas muutust ei tule.

Garmin fenix 7 on varustatud sama 1,3-tollise 260 × 260 TFT ekraaniga nagu varem, kuid see on nüüd ka puutetundlik. Uue Garmin epix 2 erksa AMOLED ekraaniga kõrvutades tundub fenix 7 traditsiooniline TFT ekraan ilmselt üsna kahvatu, kuid tasub silmas pidada, et see tagab tunduvalt kauem kestva aku. Kui teiste mudelite ekraanid on kaetud Gorilla Glass klaasiga, siis Sapphire mudelil on eriti vastupidav safiirklaas. See peaks kindlustama kella pikaealisuse, kuna safiirklaas ei võta kergelt omaks ühtki kriimu ega täket. Miinuspunktiks võib aga lugeda selle, et safiirklaasiga mudeli ekraan on väga peegelduv ja mitte nii kontrastne, kui standardmudelite ekraanid.

Garmin fenix 7

Kella ekraani palistavad viis füüsilist nuppu, mille kaudu saab sirvida kella menüüd, alustada treeninguid ja muud. Puutetundlik ekraan võimaldab samas ekraanil aktiivsus- ja treeninginfosse süvenemiseks hõlpsalt libistada, puutega menüüd sirvida jm. Kuigi treeningu ajal tunduvad nupud endiselt mugavama lahendusena, on igapäevakasutuses puutetundlik ekraan omal kohal. Näiteks selline lihtne asi nagu äratuse seadistamine on ekraanil libistades tunduvalt mugavam ja kiirem kui nuppudel lõputult pressides, et lõpuks soovitud minutini jõuda. Ma ei teadnudki enne, et oma fenix 6s Pro juures puutetundlikust ekraanist puudust tundsin, aga näe..

Garmin fenix 7

Kella hoiab käe ümber 22 mm laiune silikoonist QuickFit käerihm, mida on väga lihtne vahetada juhul, kui tahad erinevat värvi või materjalist rihmasid katsetada.

Garmin fenix 7

Muidugi on fenix 7 seeria ka veekindel tervelt 100 ATM, nii et sellega sobib teha nii ujumistreeninguid, kui ka minna duši alla. Minu jaoks tähendas see, et vihmaste matkapäevade kestel oli kell viimane asi, mille märjaks saamise pärast muretsema pidin.

Aku kestvus

Fenix seerial on alati olnud muljetavaldav aku ning koos päikeseenergia integreerimisega polnud küsimustki, et fenix 7 painutab veelgi Garmini varasemaid piire. Võrreldes fenix 6-ga kestab uue kella aku tavakasutuses 4 päeva kauem (14 > 18) ja päikeseenergiat arvesse võttes isegi 6 päeva kauem (16 > 22). Garmin fenix 7S Solar aku kestab standardmudelist veidi vähem (11/14 päeva) ning Garmin fenix 7X Solar kauem (28/37 päeva). Muidugi mõjutavad akukestvust igasugused faktorid nagu pulssoksümeetri kasutamine, mitme satelliidi kasutamine GPS-treeningu kestel jm.

Kuna kell käis minuga intensiivsel matkal, siis täpselt kinnitada või ümber lükata mul neid tavakasutuse numbreid ei õnnestu. Aga minu kogemuse järgi, kus ma matkasin kolme nädala kestel iga päev 8–10 tundi, vajas kell laadimist umbes iga 3,5 päeva tagant. See number tundub väike, aga arvestades, kui intensiivselt kell kasutuses oli, on see minu jaoks hämmastav. Ma olen varem pidanud teiste kelladega matkapäevade kestel laadimispause tegema, et päeva lõpus laagrisse mitte täitsa tühja kellaga jõuda, nii et fenix 7 ületas mu ootuseid vägagi.

Fenix seeria on varustatud ka nutika toitehaldamise vidinaga, mis võimaldab välja lülitada erinevaid funktsioone, et akukestvust pikendada. Samuti on sel Expedition GPS režiim, millega saab kulgeda tervelt 40 päeva järjest! Sel puhul on miinuseks küll, et kell salvestab GPSi vaid kord tunnis ja on muul ajal välja lülitatud, nii et kõige täpsemat GPS-marsruuti see päeva lõpuks üles ei salvesta. Samuti ei saa Expedition GPS režiimis kasutada kella laetud marsruute ja seetõttu ma seda ka sisse ei lülitanud, aga muidu oleksin saanud terve matka ilma kella laadimata läbi teha.

Garmin fenix 7

Muidugi on Solar mudelitel nutikas päikeselaadijaga ekraan, mis päikeserohketel päevadel akukestvust boostib. Seda, kui palju päikeseenergiat kell ammutab, saab jälgida kella Päikese intensiivsuse alalehelt. Kahju on sellest, et Garmin neid numbreid minutiteks ei tõlgenda, sest ausalt öeldes, mulle kui lihtinimesele need lux’ide numbrid väga palju ei ütle. Garmin ütleb oma lehel, et akukestvuse pikendamiseks peaks kellaga päikese käes viibima vähemalt kolm tundi 50 000 luxi juures. 

Arvestades, et fenix seeria on Garmini pärliks, on veidi kahju, et see ei ole saanud kiirlaadimise või juhtmevaba laadimise tuge. Kella täislaadimine, kui see on alla 10% langenud, võtab umbes 2-3 tundi, et taas 100% saavutada.

Ekraan Värviline 1,3″ ekraan
260 × 260 pikslit
33,02 × 33,02 mm
Taustvalgustus
Power Sapphire klaas
Sensorid Baromeetriline altimeeter
Kompass
Asendisensor
Kiirendusmõõtja
Termomeeter
Optiline pulsiandur
Verehapniku sensor
GPS + GLONASS + Galileo
Ühendused Bluetooth LE
ANT+
WiFi
Ilmastikukindel 10 ATM
Sobib ujumiseks
Aku Integreeritud liitiumaku
18 päeva nutikellana / 22 päeva päikeselaadimisega
57 tundi GPSiga / 73 tundi päikeselaadimisega
10 tundi GPSi ja muusikaga
136 tundi Max GPS režiimis / 289 tundi päikeselaadimisega
40 päeva Expedition GPS režiimis / 74 päeva päikeselaadimisega
Laadmine spetsiaalse kaabliga
Mõõtmed 47 × 47 × 14,5 mm
Kaal 73 grammi
Rihma pikkus 125–208 mm
Värvivariandid must
valge

Garmin fenix 7 Garmin fenix 7 Garmin fenix 7 Garmin fenix 7

Treeningud & navigeerimine

Uh, kust alustada? fenix 7 pakatab treeningfunktsioonidest. fenix seeriale omaselt pakub see kõikvõimalikke välis- ja sisetreeningu režiime – jooksmine, rattasõit, kajakisõit, SUP, suusatamine, jooga – kui vaid mõned välja tuua. Minu jaoks oli testperioodil aktuaalne aga vaid üks neist – matkamine.

Garmin fenix 7

Sensorite poolest on kellal kõik, mida seiklemiseks vaja – ABC sensorid ehk altimeeter, baromeeter ja kompass. Pulssoksümeeter, mis mõõdab vere hapnikusisaldust, on ideaalne kõrgmäestikes matkates aklimatiseerumisel silma peal hoidmiseks. Uus Garmin Elevate 4 optiline pulsiandur hoiab pulsil igal sekundil silma peal ja hoiatab, kui pulss liiga madalaks või kõrgeks läheb. Lisaks võimaldab see mõõta isegi hingamist jooga ja Pilatese treeningute kestel.

Garmin fenix 7

GPS-treeningute jälgimiseks on kõigil fenix 7 seeria kelladel nii GPS, GLONASS kui Galileo tugi ning Sapphire Solar mudelil on ka mitmeribalise Multi GNSS tugi, mis võimaldab juurdepääsu mitmele navigatsioonisatelliitide saadetud sagedusele, mis parandab asukoha täpsust piirkondades, kus GNSS-signaalid peegelduvad, on nõrgad või lihtsalt ei tule läbi. Teisisõnu, Sapphire Solar on isegi eriti ekstreemseteks seiklusteks kõige kaugematesse paikadesse valmis. Maksimaalne täpsus tuleb küll ühe ohverdusega – aku –, kuid kui soovid eriti usaldusväärset navigeerimist, siis see valik on olemas.

Garmin fenix 7Hõlpsaks navigeerimiseks on kõigil fenix 7 seeria kelladel ka integreeritud kaardid. Tänu värvilisele kaardile on lihtne saada aimu, kus Sa täpselt maastikul asud. Võrreldes mu matkakaaslase randmel olnud Garmin Instinct 2 matkakellaga, oli fenix 7-ga navigeerimine nii palju lihtsam. Kuigi meie matkavarustusse kuulus ka paberkaart, ei olnud tänu kellale vaja seda päeva kestel kotist välja võttagi.

Garmin fenix 7

Matkal oli mu suurimaks abiliseks kahtlemata võimalus kella GPX marsruudid üles laadida ja nende järgi maastikul liikuda. Tänu sellele teadis kell igal hetkel öelda, kui palju on veel matkata jäänud ja mis kell võiksin sihtkohta jõuda. Vähe sellest, et niimoodi on rajatul maastikul kergem oma teed leida, tegi see ka päeva planeerimise tunduvalt lihtsamaks.

Garmin fenix 7

Kuid soistel mäenõlvadel tekkis ka olukordi, kus oli keerulisem nuputada, millise suuna võtmine arukam on. Siis sukeldusin ninapidi juhtraamatusse ja lugesin soovitusi, millisesse ilmakaarde nõlval hoiduda. Kuigi mul oli ka füüsiline kompass kaasa pakitud, ei läinud seda kordagi vaja, sest kompass on ju ka fenix 7 näol randmel kohe olemas.

Päeva lõpus telgis puhates meeldis mulle sukelduda Garmini telefonirakendusse ja seal päeva kokkuvõtet uurida.

Garmin fenix 7

Garmin fenix 7

Garmin fenix 7

igapäevaelu Garmin Fenix 7’ga

Treeningute vahepeal jälgib Garmin fenix 7 muidugi ka kõikvõimalikke aktiivsusparameetreid nagu sammud, kalorid, trepiastmed, pulss ja unekvaliteet.

Garmin fenix 7Kell hindab ka Su stressitaset ning keha energiataset. Body Battery mõõtmiseks võtab kell arvesse Sinu stressitaset, südametööd, hiljutist aktiivsust ja unetunde ning ühendab selle kõik üheks arvuks 100st. Selle arvu järgi saad teada, kas Su keha vajab puhkust või oled valmis aktiivseks päevaks. See on heaks täienduseks Garmini stressimõõtmisele, andes üsna lihtsastimõistetava parameetri, millega oma enesetunnet seletada. Näiteks pealekippuvat haigust on võimalik juba ette ennustada, kui näed, et Body Battery näit kiirelt alla kukub.

Garmin fenix 7

Garmin fenix 7 

Garmin fenix 7

Garmin fenix 7

Nagu mainitud, on fenix 7 varustatud ka pulssoksümeetriga, mis tegelikult ei ole vaid mägironijaid silmas pidades kella sisse pandud, vaid ka tavainimene saab sellest tervisemõõdikust kasu. Isegi kui sul üldiselt hapniku omastamisega muret pole, siis näiteks COVIDi põdemise ajal on hea sellelt igaks juhuks jälgida, kas Su SpO2 näit püsib tervislikus vahemikus. Muidugi ei ole tegemist meditsiinilise seadmega, sellepärast tasub kella näite hinnata suhtes varasemate mõõtmistega.

Garmin fenix 7

Kella sisse on pakitud ka unejälgimine, mis hoiab öösel silma peal nii Su pulsil, vere hapnikusisaldusel kui hingamisel. Kõige selle ja käe liikumise järgi hindab see ka, millises une faasis oled, eristades pindmist, sügavat ja REM und. Samuti saab Garmin Connectis näha lisaks unefaaside vaheldumisele ka öist liikumise graafikut. Nii näed ära kuivõrd rahutu või rahulik uni oli. Kell annab ka soovitusi, kuidas eelolevat päeva sisustada – kas said liiga vähe und ja peaksid jõudu koguma või oled hästi puhanud ja võid trenni vihtuda.

Garmin fenix 7 

Garmin fenix 7

Garmin fenix 7

Lisaks ei puudu fenix 7 funktsioonipagasist ka Garmini elustiilikellade populaarsed hingamise, naiste tervise ja veetarbimise jälgimise funktsioonid. Ilmselt pelgalt nende aktiivsusmõõdikute pärast keegi fenix’it randmele ei soeta, kuid kasuks tulevad nad ikka.

 

Nutifunktsioonid

fenix 7 on Garmini lipulaev, nii et muidugi ei puudu sellest ka nutifunktsioonid. Garmin ei küündi loomulikult Apple Watch ega Samsung Galaxy Watch’i tasemele, kuid omab täpselt seda baaspagasit, mida võiks igapäevaelus vaja olla.

Garmin fenix 7

Kella ekraanile jõuavad nii kõned kui kõik erisuguste rakenduste teavitused, mida on võimalik ka terves mahus läbi lugeda, nii et iga tilina peale polegi vaja telefoni järele haarata. Kui kasutad Android nutitelefoni, siis saab sõnumitele ka otse kella ekraanilt vastata. Nutikella maiku lisab ka võimalus kella ekraanilt näha kalendrisse ülesmärgitud kohtumisi ja ka ilmaprognoosi.

Garmin fenix 7

Garmin fenix 7

Garmin fenix 7

Lisaks saab fenix 7-ga saab ilma telefonita ka muusikat kuulata. Kellas on ruumi kuni tervelt 2000 muusikapalale, nii et kui Sul on Spotify premium konto, siis saad sealseid esitusloendeid ja taskuhäälinguid otse kella laadida. Ühenda veel vaid juhtmevabad kõrvaklapid.

Garmin fenix 7

Garmin fenix 7

Garmin fenix 7

Samuti ei puudu kella seest Garmin Pay viipemaksete lahendus, mille telefonis üles seadmine on üsna lihtne ning seejärel saad juba poes maksta ka siis, kui tahad jooksu järel poest läbi hüpata, aga pole rahakotti kaasa võtnud. Turvalisuse tagamiseks peab enne maksmist muidugi ka kella ekraanilt pin-koodi sisestama, et päris igaüks ei saaks Sinu kellaga ostutuuridele minna ning ka see on nüüd tänu puutetundlikule ekraanile tunduvalt mugavam.

Garmin fenix 7 ühildub Android ja iOS nutitelefonidega ning laeb kogu kella kogutud info Garmin Connect rakendusse. Seal saad lähemalt uurida oma treeninguid ja seadistusi muuta. Samuti saab seal ligi Connect IQ rakenduste poele, mille kaudu saab kella erinevaid vidinaid, ekraanikuvasid jm laadida.

 

Kokkuvõte

Garmin fenix 7Mul leidub Garmin fenix 7 jaoks ainult kiidusõnu – see on ilmselt parim seikluskell ja matkakaaslane, kellega retkele minna. See juhatas mind õigele teele tagasi, kui olin rajaotsa kaotanud, aitas matkapäeva ette planeerida ja tõusudeks valmistuda ning jälgis kõiki marsruute ülima täpsusega, andes hea ülevaate läbitud teekonnast.

fenix 7 ei ole eelmise põlvkonnaga võrreldes saanud küll tohutut ümberdisaini, kuid see valem töötab suurepäraselt. Lisatud puutetundlik ekraan teeb kella kasutamise treeninguväliselt oluliselt mugavamaks ning nutifunktsioonid tulevad abiks ka siis kui matk läbi saab. Garmin fenix 7 seerial on küll üsna krõbe hinnasilt, aga Sa saad just selle, mille eest maksad – töökindla, kauakestva akuga ja viimasepeal funktsionaalsusega spordikella, mis püsib Sinuga aastaid.

+ Suurepärased navigeerimisfunktsioonid
+ Integreeritud värvilised kaardid
+ Hea puutetundlikkusega ekraan
+ Kauakestev aku
– Laadimine võtab kaua aega
– Safiirklaas peegeldub tugevalt päikese käes

 

Garmin fenix 7 seeria multispordikellad leiad Photophointist ››