Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. mai 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Pentaxi pisike valgusjõuline makroobjektiiv - HD Pentax DA 35mm f/2.8 Macro Limited :: Digitest

Pentaxi pisike valgusjõuline makroobjektiiv – HD Pentax DA 35mm f/2.8 Macro Limited
Maris
  • Avaldatud 4. mai 2017

Pentaxi tootevalikus on mitu makroobjektiivi. See artikkel siin räägib neist kõige pisemast – HD Pentax DA 35mm f/2.8 Macro Limited objektiivist. Paar aastat tagasi tõi Pentax turule HD seeria, vahetades muuhulgas välja varasema smc Pentax DA 35mm f/2.8 Macro Limited objektiivi. Uus toru sai endale punase rõnga ja objektiivi elemendid kaeti HD vääristusega, mis muudab fotod kontrastsemaks ja kvaliteetsemaks.

 

TÄHTSAMAD TEHNILISED ANDMED

Sobib Pentax poolkaader peegelkaameratele
Pentax KAF bajonetiga
Fookuskaugus: 35 mm
(35 mm ekvivalendina 52,5 mm)
Maksimaalne ava: f/2.8
Minimaalne ava: f/22
Optiline konstruktsioon: 9 elementi 8 grupis
Diafragma labade arv: 9
Pildistabilisaator: puudub
(Pentaxil on keresisene stabilisaator)
Ilmastikukindlus: puudub
Lähim teravustamiskaugus: 13,9 cm
Maksimaalne suurendus: 1×
Läbimõõt: 63 mm
Pikkus: 46,5 mm
Kaal: 215 g
Filtrikeere: 49 mm

 

REAALSES KASUTUSES

HD Pentax DA 35mm f/2.8 Macro Limited objektiiv on suurepärase ehituskvaliteediga. See on tehtud üleni metallist, kõik tähised on graveeritud. Juba peale vaadates saad aru, et tegu on kvaliteetse objektiiviga.

Sellega pildistamine on mugav, sest tänu objektiivis kasutusel olevale Pentaxi Quick Shift süsteemile saad teravustamisrõngast liigutada ka siis kui kaamera on parajasti seatud automaatsele teravustamisele. Ehksiis kui kaamera ei saanud kohe fookusesse õiget kohta, võid ise teravustamisrõngast natuke pöörata. Automaatne teravustamine võiks olla pisut kiirem, aga kui sul pole aega oodata, millal objektiiv ise soovitud objekti fookusesse saab, võid manuaalselt teravustada. Selle lihtsustamiseks on objektiivi küljele abiks märgitud fookuskauguste skaala, mis teeb käsitsi teravustamise mugavaks. Kaugus on märgitud nii meetrites kui jalgades. Teravustamisrõngas liigub umbes 160 kraadi ja selle pööramine on ülisujuv. Ei ole liiga kerge ega liiga raske, täpselt parajalt liigub. Tänu sellele saad väga väikeste osade kaupa liigutada teravustamisrõngast, et täpselt sobiv koht fookusesse saada.

Üsna ebamugavaks osutus asjaolu, et objektiivi esiosa liigub teravustamisel, ja liigub päris palju (lausa 2,5 cm ettepoole), seega teravustamispunkti muutes muutub ka kadreering. See ei oma eriti tähtsust kui pildistad kaugemal olevaid asju, siis on muutus minimaalne ja vaevumärgatav, ent lähivõtete puhul on ikka halb küll kui fookuspunkti muutes ilmub ootamatult külgedele ülearu palju ruumi või vastupidi – pildistatav objekt ei mahu enam korralikult ära. Seega pead kaamerat liigutama. Muidugi enamus juhtudel saad sa tõenäoliselt liikuda edasi-tagasi, ent statiivilt pildistades on pisut tülikas statiivi ennast hakata liigutama pidevalt ning olukorras, kus pildistad näiteks putukaid ja kiirus loeb, võid pildist ilma jääda samal ajal kui pead korraga õiget fookuspunkti ja kadreeringut sättima.

Tore oli avastus, et varjuk on objektiivi sisse ehitatud: tahad kasutada – tõmbad välja, ei taha enam kasutada – lükkad sisse tagasi. Objektiivikorgi saad peale panna ka siis kui varjuk on väljatõmmatud. Jääb ära varjuki eraldi peale keeramine ning ei pea mõtlema, kas pead selle kaamerakotti panema ja kuigi enamus eraldiseisvaid varjukeid saab objektiivile tagurpidi peale panna kui parasjagu ei kasuta neid, siis selline „sisseehitatud“ lahendus on ikka tunduvalt mugavam.

Säriaeg 1/500 sek | Ava f/2,8 | Tundlikkus ISO 400

HD Pentax DA 35mm f/2.8 Macro Limited lähim teravustamiskaugus on 13,9 cm. Maksimaalne suurendus on 1:1, nagu enamus makro-objektiivide puhul. Pead arvestama, et olles pildistatavale objektile võimalikult lähedal, on teravussügavus väga väike ja seda nii ava f/2.8 kui ka kinnisema ava (nt f/8) juures.

 

PILDIKVALITEET

HD Pentax DA 35mm f/2.8 Macro Limited objektiivi elemendid on kaetud HD (High Definition) vääristusega, mis tõstab fotode kontrastsust ja elimineerib sisepeegeldusi ja varikujutisi, mis võivad tekkida vastu valgust pildistades. Rasketes valgusoludes saab HD Pentax 35mm Macro objektiiv tõesti hästi hakkama. Värvid on ilusad ja pildid on teravad.

Lisaks on objektiivi esiläätsel SP (Pentax Super Protect) vääristus, mis tõrjub mustust ja sõrmejälgi.

Valgusjõuline f/2.8 ava tekitab mõnusa uduse tausta piltidele ja 9 diafragma laba loovad ilusa ümara bokehi.

Kuigi tegu on eelkõige makroobjektiiviga, võid seda loomulikult kasutada ka muu pildistamiseks. Arvestada tasub, et näiteks inimesest otsevaates lähivõtete tegemise puhul moonutab objektiiv pisut. Olles kaugemal pildistatavast, ei ole moonutused enam silmapaistvad.

Vinjett on minimaalne. Ava f/2.8 juures on näha ühetoonilisel pildil nurkade tumenemist, ent f/4 juures ei ole see enam eriti silmapaistev. Pildistades looduses ei paista vinjett üldse silma.

Ainus murettekitav asi pildikvaliteedis on kromaatiline aberratsioon, mida selle objektiiviga pildistades esineb pisut rohkem kui võiks.

Säriaeg 1/160 sek | Ava f/2,8 | Tundlikkus ISO 400. Esiplaanil oleva huulepulga hõbedasel osal on selgelt näha kromaatilisest aberratsioonist tingitud roosad jooned.

 

KOKKUVÕTE

+ suurepärane koostekvaliteet
+ sisseehitatud varjuk
+ vinjett minimaalne
+ pildid on teravad ja värvid ilusad
+ Pentaxi Quick Shift tehnoloogia
– kromaatiline aberratsioon
– objektiivi esiosa liigub teravustamisel
– ei ole ilmastikukindel

HD Pentax DA 35mm f/2.8 Macro Limited on päris huvitav objektiiv, mille head omadused on niivõrd head, et teised objektiivid võiks eeskuju võtta. Selle objektiivi pildikvaliteet on suurepärane ja kui väga kontrastsetes valgusoludes ei pildista, siis ei häiri ka kromaatline aberratsioon.  Fotod on teravad ja värvid ilusad. Objektiivi koostekvaliteet on silmapaistev. Teravustamisel liikuvast esiosast on natuke raskem mööda vaadata, aga ilmselt harjub ka sellega mõningase aja järel.

HD Pentax DA 35mm f/2.8 Macro Limited objektiivid Photopointis »

Kõik Pentaxi objektiivid Photopointis »

 

NÄIDISFOTOD

Ülevaade numbrites

Pildikvaliteet
9.5
Koostekvaliteet
9.5
Kasutamismugavus
8
Autofookus
7
Hinna ja kvaliteedi suhe
8
8.4

Valgusjõuline makroobjektiiv

Valgusjõuline makroobjektiiv, mis tänu HD vääristusele tagab hea pildikvaliteedi ka vastu päikest pildistades. Sisseehitatud varjuk ja avarõnga sujuv liikumine teevad selle objektiivi kasutamise mugavaks.