Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

3 kommentaari

Kolme soodsa tahvelarvuti võrdlusülevaade. :: Digitest

Kolm soodsat tahvelarvutit testis – Asus MeMo Pad, Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0 ja Omega MID 7132 3G
Silver Pik

Lähtudes viimasest statistikast on praegu müüdavate arvutite hulgas tahvelarvutite osakaal 70%. Ning selle 70% sisse mahub seadmeid, mis on väga erinevas hinnaklassis. Tihti ei ole mõistlik joosta suurte numbrite pärast poodi ning soetada kõige kõigem seade, mis aasta pooleteise pärast on juba nn vanake. Antud hetkel ei propageeri ka liigsoodsa seadme ostmist, kuna sellisel juhul võib kasutamismugavus jääda kehvaks. Sel lihtsal põhjusel sai valitud kolm alla kahesaja eurost tahvelarvutit, mis oleks kompaktsemad ning mugavad kaasas kanda. Nendeks on Asuse MeMo Pad, Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0 ning Omega MID 7132 3G tahvelarvuti.

 

Tehnilised andmed
Asus MeMo Pad Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0 Omega MID 7132 3G
ASUS_thumb
PRESTIGIO_thumb
OMEGA_thumb
Operatsioonisüsteem Android™ 4.1 Jelly Bean Android™ 4.1 Jelly Bean Android™ 4.0 Ice Cream Sandwich
Ekraan 7 tolline mahutundlik puuteekraan
1024 × 600 piksliga TFT LCD (160 dpi)
8 tolline mahutundlik puuteekraan
1024 × 768 piksliga IPS LCD
7 tolline mahutundlik puuteekraan,
1024 x 600 piksliga IPS LCD
Protsessor VIA WM8950 1GHz
1 tuum
ARM Cortex-A9
Rockchip RK3066 1,6GHz
2 tuuma
ARM Cortex-A9
RockChip RK2918 1,2GHz
1 tuum
ARM Cortex-A8
Graafikaprotsessor Mali 400-MP Mali 400 MP4
4 tuuma
Vivente GC800
Sisemälu 16GB
kuni 32GB microSD mälukaart
8GB
kuni 32GB microSD mälukaart
8GB
kuni 32GB microSD mälukaart
Operatiivmälu 1GB DDR3 1GB DDR3 1GB DDR3
Võrgud WiFi 802.11 b/g/n (2,4GHz) WiFi 802.11 b/g/n (2,4GHz) WiFi 802.11 b/g/n (2,4 GHz)
Bluetooth 4.0
integreeritud 3G modem
Sensorid Asendisensor Asendisensor Asendisensor
Ühendused microUSB
microSD kaardi pesa (kuni 32GB)
kaks ühes 3,5mm kõrvaklapipesa
microUSB host funktsiooniga
microSD kaardi pesa (kuni 32GB)
3,5mm kõrvaklapi väljund
microUSB host funktsiooniga
miniHDMI
microSD kaardipesa (kuni 32GB)
3,5mm kõrvaklapi väljund
Kaamera 1 megapiksline eespaneelil 2 megapiksline tagapaneelil
0,3 megapiksline eespaneelil
2 megapiksline tagapaneelil
0,3 megapiksline eespaneelil
Vooluallikas 16 Wh liitium-polümeer aku
kuni 7 tundi kasutamist
4600 mAh liitium-polümeer aku
kuni 5 tundi video vaatamist
36 tundi muusika kuulamist
3400mAh liitiumaku
Tarkvara Google rakendused
Asus Launcher kasutajaliides
mõned lisarakendused
Google rakendused
mõned lisarakendused
Google rakendused
mõned lisarakendused
Tootjakood  ME172V-1B099A PMP7280C_WH_DUO MID7132
Mõõdud 196,2 × 119,2 × 11,2 mm 204 × 158 × 9,3 mm 194 × 123 × 10 mm
Kaal 358 g 440 g  340 g
Hind 169€ 159€  179€

 

Milleks tahvelarvutid võimelised on?

Eelnevast tabelist on näha, et tahvelarvutid on väga erineva konfiguratsiooniga. Samas ei tasu kohe üks ühele üldistusi teha ning viime läbi seadmete koormustesti. Vaatame, kui särtsakad on seadmed testitarkvaraga ning kuidas reaalsetes oludes neid kasutada on.

Asus MeMo Pad

Antud grupis sai algselt kõige suuremad ootused pandud Asuse tahvelarvutile. Seda suuresti põhjusel, et esimest korda karbist välja võttes meenutas MeMo Pad hoopis Nexus 7 tahvelarvutit. Kasutamine oli kahjuks midagi muud.

Esiteks on MeMo Pad tahvelarvuti ekraan testis olevate seadmete võrdluses kõige nõrgem, pakkudes kõige väiksemat vaatenurka ning teravus ja värvisügavus jätsid soovida. Samas, kuna tegu on ainukese TN TFT tüüpi paneeliga (teistel seadmetel IPS paneel), siis väga suurt ootust ei tasuks sellele masinale ekraani osas pannagi.

Riistvaraline jõudlustest sai tehtud AnTuTu tarkvaraga, mis on üks levinumaid Android seadmete rakendusi erineva raua võrdlemiseks. AnTuTu punktisumma oli MeMo Pad’il 3243 (võrdluseks Asus Nexus 7 punktisumma oli 11956)

Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0

Paberil kõige võimsama sisuga ning reaalselt kõige nägusama välimusega (viimane subjektiivne hinnang) tahvelarvuti on Prestigio toodang. Kuna ekraaniks on IPS tüüpi paneel, siis sellele kohaselt värvid ning teravus on kordi parem võrreldes MeMo Pad’iga. Miinuseks aga natuke nõrgem taustvalguse tugevus, mistõttu eredates valgusoludes (rannas päikese käes näiteks) on ekraanilt lugemine natuke keerulisem. Samas, sarnaselt Asus‘ega olid ka Prestigio tahvelarvutil ekraani värvid meeldivalt soojad ning suure ulatusega.

Raua koormustest andis punktisummaks muljetavaldava 10636, mis on nii soodsa seadme kohta väga hea tulem. Üllatav on ka selle seadme võrdlemisi jahe töötemperatuur: pikemat perioodi protsessorit maksimaalsel koormusel hoides püsis Prestigio alumiiniumkorpus meeldivalt jahedana.

Omega MID 7132

Omega tahvelarvuti on antud testis kõige vanem. Kõrgema hinna osas on oma osalus sisseehitatud 3G modemil, mis annab paindliku lähenemise kasutajale. Nimelt piisab ainult SIM kaardi sissepanekust, et kasutada internetti kõikjal. Lisaks oli see ainuke seade, millel Bluetooth ühendus.

MID7132 oli kolmest tahvelarvutist parima ekraani vaatenurgaga ning ka parima taustvalgustuse tugevusega. Samas ekraani vähene teravus paistis võrreldes teiste seadmetega tugevalt silma. Lisaks oli Omega seadme ekraani värvid kõige külmemad ning natuke tuhmimad kui Asus’el ning Prestigiol.

Riistvara koormustestis sai napilt teise koha Asus’e ees oma 3951 punktiga. Vahe ei ole teab kui suur, samas igapäevases kasutuses tähendab see vähem surnud närvirakke uimase seadme pärast. Pilte sirvides või internetis ringi uidates oli vahe tuntav – kõik toimus juba talutava kiirusega.

Loomulikult sai testitud antud seadmete aku vastupidavust. Kuna puudus sobiv tarkvara, mis kõigil kolmel seadmel paralleelselt probleemideta töötaks, siis sai lähenetud natuke lihtsamalt. Sama 42 minutiline videofail (mkv konteineris, mp4 formaadis video, mp3 heli) kõikidesse tahvelarvutitesse, ekraani heledus maksimaalse peale, WiFi sisse lülitada ning heli kõigil vaigistada. Üllatavalt kõige kauem askeldas Asus millele napilt järgnes Prestigio. Omega kahjuks oma tükkmaad väiksema akuga vandus kõige kiiremini alla. Andes reaalse elu võrdlusmomendi seadmetele – Prestigio ning Asus lubasid seda videofaili vaadata neli korda, siis Omega kustus ära peale kahte korda ning natuke peale.

 

Disain, liidesed

Kõige ontlikuma välimusega seade nendest kolmest on Omega MID7132. Selle eespaneel, nagu ka ülejäänud kahel, on kaetud äärest ääreni ühe klaasitükiga. Külgedel asetsevad liidespesad, mida on lausa hulgim ning nendest tingitud äärte kõrgenemine tekitavad tunde, et disainer on seadme loomise ajal aevastanud ning hiljem jooni mitte korrigeerinud. Nimelt on see seade kõige ebamäärasema kujuga ning harjumine võtab kõige rohkem aega.

Omega MID7132 3G

Omega on ainuke seade antud grupis, millel kaasas eraldi laadija koos spetsiifilise ümara laadimispesaga. Ärge laske sellest end heidutada – läbi microUSB pesa õnnestus laadimine ilusasti.

Omega MID7132

Klassikalise kasutajaliidesega on Omega seadet mugav kasutada.

Omega MID7132

Laienduspesadega siin kokku pole hoitud. Lugedes vasakult: SIM kaardi pesa, microSD kaardi pesa, miniHDMI pesa, microUSB pesa, toitesisend, kõrvaklapiväljund.

Omega MID7132

Tagumine paneel on ühtsest alumiiniumitükist ning lisatud ka kaamerasilm.

Omega MID7132

Pakendi sisu MID7132 seadmel rikas: laadija, microUSB kaabel arvutiga ühendamiseks, microUSB OTG kaabel lisaseadmete ühendamiseks, kõrvaklapid ning loomulikult tahvelarvuti ise.

 

Asus MeMo Pad

Asus kasutab üldjoontes sama lähenemist, mis Nexus 7 juures tuttavaks saanud ning seade tundub pea sama peos. Erinevuseks ainult see, et tagumine paneel on natuke pehmemast plastikust ning seetõttu samamoodi natuke ebamäärane.

Asus MeMo Pad

Eestpoolt tundub, et oleks tegu Nexus 7 tahvelarvutiga. Sama kujuga ning äärest ääreni klaasiga kaetud.

Asus MeMo Pad

Alumisel äärel on microUSB pesa ning microSD kaardi pesa

Asus MeMo Pad

Tagumine paneel on reljeefne, tehes hoidmise mugavamaks. Samas mõjub plastik odavana.

Asus MeMo Pad

Karbist leiab kõik esmavajaliku: Asus MeMo Pad tahvelarvuti
maakeelse juhendi, microUSB kaabli ning laadija.

 

Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0

Prestigio on kätte võttes teistest natuke soliidsem. Klaaspaneel katab kogu pealmise poole. Tagumine pool on ühest alumiiniumitükist ning lisaks on microSD kaardi pesa peidetud plastikkatte taha. Suurimat nurinat saab heita ette USB pesale. Kuna seadme äär on niivõrd õhukeseks aetud, siis microUSB pesa jaoks on tehtud väljaulatuv osa. Ning sinna sisse ei õnnestu korralikult libistada muid kaableid kui see, mis seadmega kaasas on.

Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0

Prestigio disain õhkab kvaliteeti (nii soodsa hinna eest). Ning näeb ilus välja.

Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0

Sellel seadmel on microSD kaardi pesa nutikalt katte taha ära peidetud.

Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0

Suurimaks nurisemiskohaks on imelik USB pesa paigutus ning disain.

Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0

Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0 karbi sisu on rikkalik – USB laadija, millega Euroopas hätta ei jää, USB kaabel laadimiseks /arvutiga ühendamiseks, microUSB kaabel lisaseadmete ühendamiseks ning ka nahkvutlar.

 

Tarkvara

Android seadmete puhul on tüüpiline see, et teiste tootjatega konkureerides üritatakse oma seadme erilisemaks tegemisel kõvasti kasutajaliidest muuta. Antud juhul on ainukesena seda teed läinud Asus, kes on vahetanud välja hulgim visuaalseid elemente. Seda alates rakenduste pisipiltidest, lõpetades menüüde ning ka teadeteriba rippmenüü visuaalidega. Lisaks oli Asus see, kes erinevat bloatware ehk lisatarkvara kõige rohkem kaasa pani. Sealt võib leida kõike – alates failihaldustarkvarast, lõpetades videotöötlusrakendustega.

Prestigio ning Omega muudatused on siinkohal kõige väiksemad. Nipet-näpet lisatarkvara juurde pandud, kuid ei ole rikutud niigi ilusat ja esteetilist Android kasutajaliidest.

Loomulikult on kasutajaid, kel ei meeldi Androidi vaikimisi kasutajaliides ning võivad leida Asuse lahendi võrreldes vaikedisainiga paremana. Teisalt, kui kasutada erinevaid seadmeid siis on hea kasutada sissekulunud radu ja lihasmälu Omega ning Prestigio menüüdes liikumiseks.

 

Mida arvata neist?

Antud võrdlust tegema hakates pidasin Asus MeMo Pad tahvelarvutit testi liidriks, kuid pidin kiirelt enda sõnu sööma. Järgmine hinnang on tugevalt siinkirjutaja subjektiivsel hinnangul ning peale mõneajast kasutamist.

Omega tahvelarvuti jättis antud testis kõige külmemaks. Selle ebamäärast disaini ning ebamugavat kasutust ei kompenseerinud laiad ühendusvõimalused ning ka 3G olemasolu. Tänu HDMI väljundile võiks see asjandus sobida suurepäraselt teleri taha meediaseadmeks kuid mitte mänguplatvormiks või tööseadmeks.

Asus oma natuke ebamäärase materjalivalikuga oli siiski antud testis paremini läbi mõeldud liideste asukohaga. Iga pesa ning lüliti hoolikalt läbi mõeldud ning kõik mõjus ühtse tervikuna. Kahjuks ei olnud see seade tehniliselt kõige teravam pliiats karbis. Kui võrrelda MeMo Pad’i ainult Nexus 7’ga või Asus FonePad tahvelarvutiga, siis on see igatepidi õigustatud ning leiab oma koha päikese all. Lisades konteksti teised tootjad, siis MeMo Pad tahvelarvuti parimad argumendid saavad otsa.

Prestigio tahvelarvuti osutus suurimaks üllatajaks antud ülevaates ning seda kõige soodsama hinna juures. Arvestades selle seadme tehnilist võimekust ning kõige paremat ekraani, julgen antud tahvelarvutit südamerahuga soovitada. Norimiskohaks jääb ainult natuke nõrk ekraani tagantvalgustus ning viimase vaatenurk ning fakt, et sellel puudub ka Bluetooth ühendus. Lisaks on ette heita väga ebamäärasele USB pesa disainile, mis takistab teiste tootjate microUSB kaablite kasutamist.

Asus MeMo Pad Photopointis 169€

Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0 valge Photopointis 159€

Omega MID7132 3G Photopointis 179€