Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. mai 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Manfrotto Befree Alpha statiiv on tehtud Sony täiskaadrile :: Digitest

Manfrotto Befree Alpha statiiv on tehtud Sony täiskaadrile
Lauri Veerde

Manfrottol palju erinevaid Befree-nimelisi statiive. Kõige uuem neist on Manfrotto Befree Advanced Alpha. See on Befree-stiilis kokkuklapitava disainiga alumiiniumist statiiv, mille 4-sektsioonilised jalad lukustuvad klambrite abil ja millel on komplektis päris korralik kuulpea. Nagu kõik Befree seeria statiivid, on ka Advanced Alpha sobilik fotoentusiastile, kes soovib oma kaamerale võimalikult kompaktset, aga siiski head toestust pakkuvat ja paindlikult seadistatavat statiivi.

Tavalisest Befree Advanced statiivist erineb “Alpha” kahe omaduse poolest: oranžijooneliine disain ning oranž kiirkinnitusplaat mis on valmistatud spetsiaalselt Sony A7 (välja arvatud A7 esimesed põlvkonnad a7, A7S ja A7R) ja A9 seeria hübriidkaameratele ning näiteks peegelkaamerate alla üldse ei sobigi. Milline see statiiv on ja miks see oranž kiirkinnitusplaat siis Sony täiskaadersensoriga hübriidkaamerate jaoks tavalisest parem on, sellest allpool kirjutangi.

 

STATIIVI ÜLDISELOOMUSTUS

Manfrotto Befree seeria statiivide põhiliseks ja olulisimaks iseloomustajaks on kompaktsus. Befree nimigi tuleneb ju ettekujutusest, nagu saaks fotograaf kergemat statiivi kaasa võttes ennast vabana tunda.

See kompaktsus ei väljendu tööasendis, sest Befree Advanced statiivi maksimaalne tööasendi kõrgus on 144 cm ja tavaasendis kokkupandud jalgadega umbes 55 cm. Need on keskmise suurusega statiivi näitajad.

Kui Befree statiiv aga kesksamba üles sikutamise ja jalgade taeva poole tõstmise tulemusel transportasendisse transformeerub, on see 40 cm pikkune (ehk päris lühike). Niimoodi kinnitub see statiiv mugavalt seljakoti külge kõlkuma või mahub koguni suurema fotokoti sisse ära.

Befree Advanced statiive on kahte tüüpi: ühel on jalgade kinnitused keeratavad, teisel klambritega. Advanced Alpha statiivil on klambriga kinnitused, kuid pole välistatud, et Manfrotto tulevikus selle kõrvale ka keeratavate kinnitustega Alpha mudeli teeb.

Jalgade kaldenurga muutmiseks vajalikud lukustushoovad ei ole torude ülemise sotsas (nagu vanematel Befree statiividel) vaid mugavamalt iga jala ülemise osa külje peal.

Befree Advanced statiiv on asetusvõimalustelt peaaegu sama paindlik nagu Manfrotto kallimad profiseeria statiivid. “Peaaegu” sellepärast, et kesksammast ei saa horisontaalasendisse seada. Muu vajalik baasfunktsionaalsus nagu näiteks EasyLink keere statiivi kesksamba juures, väike aas lisaraskuse kinnitamiseks, eemaldatav statiivipea, tõstetav kesksammas on siingi olemas.

Manfrotto Advanced seeria kuulpea Mini MH494-BH on üsna hiljutine lisa Manfrotto statiivide peres. Pea konstruktsioon on metallist, kahe hoova katted plastikust. See erineb klassikalsistest 496 RC2 ja BHQ2 kuulpeadest selle poolest, et friktsiooni hoob on integreeritud kuulpea kuulilukustusratta sisse. Võrreldes 496 RC2 kuulpeaga tundub friktsioon ka paremini toimivat, kuigi väga hästi ei toimi see ausaltöeldes kummalgi.

Lisaks kuuli lahtilukustamisele on kuulpea allservas eraldi hoob, millest saab lahti lukustada horisontaalse liikumise. Hea näiteks panoraamide pildistamisel või juhul kui vertikaalne kadreering on paigas ja soovid kaamerat veidi ainult horisontaalselt liigutada.

 

 

KÕIGE OLULISEM: KIIRKINNITUSPLAAT

Nüüd jõuame selle juurde, miks Manfrotto Befree Advanced Alpha statiivist just “Alpha” nimetust kannab. Kiirkinnitusplaat. Selle oranž värv harmoneerub Sony täiskaadersensorite bajoneti ümber oleva oranži rõngaga. Ja see kiirkinnitusplaat sobib ainult Sony A7 (alates II generatsioonist) ja Sony A9 kaamerate alla.

See kiirkinnitusplaat sobib ainult Sony A7 (alates II generatsioonist) ja Sony A9 kaamerate alla.

Tänu plaadi peal eesääres olevale väljaulatuvale nõgusale astmele asetuvad need nimetatud kaamerad selle plaadi peale väga hästi – ilma et kiirkinnitusplaat ka pisut lahtises olekus kaamera all ringiratast liikuma hakkaks. See nõgus aste tähendab aga teisalt, et laia põhjaga hübriidkaamerate ja peegelkaamerate alla seda kiirkinnitusplaati kinnitada ei saa.

Kuna Alpha statiivikomplektis olev kuulpea on standardne Mini MH494-BH kuulpea (erineb ainult kiirkinnitusplaat), siis saab selle oranži plaadi vajadusel välja vahetada ka universaalse 200PL-PRO kiirkinnitusplaadi vastu. Kui sul on aga Sony A täiskaaderkaamera, siis sa seda universaalset ilmselt ei taha, sest 200PL-PROSONY plaat on tõepoolest hästi mugav kasutada.

200PL-PROSONY plaat on tõepoolest hästi mugav kasutada.

Ühtepidi saab 200PL-PROSONY kiirkinnitusplaadi kinnitada Manfrotto RC2 süsteemi statiivipeade külge. 90 kraadi keerates saab selle aga kinnitada Arca Swiss süsteemi statiivipeade külge.

 

STATIIVI KASUTAMINE

 

 

Mis meeldib:

  • Mugav kaasas kanda
  • Sony kaameratele mõeldud plaat on mugav, sest isegi kui plaati väga tugevalt kaamera alla kinni ei keera, ei pääse plaat kamera all liikuma
  • Mugavalt kasutatav kuulpea
  • Jalgade alumised jätked on küll üsna peenikesed kuid pakuvad hübriidkaamerakomplektide jaoks piisavat toestust. Eeldusel et kaamera ees väga rasket teleobjektiivi ei kasutata. Ka avatud tööasendis on statiivi ühenduskohad (v.a kesksammas) piisavalt tihedalt suletud nii et statiiv tundub hästi jäik ja justkui “ühes tükis”. See on märk kvaliteetse statiivist.

 

Mis häirib:

  • Kõige ebamugavam ja ebastabiilsem osa selle statiivi juures on kesksammas. Täpsemalt kesksamba kinnitus. See plastikust ratas seal kuulpea all on päris ebamugav keerata. Lisaks ei lukustu kesksammas piisavalt kindlalt kinni, isegi kui plastikust ratast päris kõvasti kinni keerata. Seega soovitaks selle statiiviga vältida pildistamist tõstetud kesksambaga (tegelikult soovitatakse seda küll iga statiivi puhul). Kahjuks peab aga transpordiasendist pildistamisasendisse ja vastupidi liigutamiseks kesksammast ikka tõstma-langetama
  • Jalgade kaldenurga muutmine ei ole kõige mugavam, sest lukustusdetaili saab alla vajutada alles siis, kui jalga pisut sissepoole kallutad
  • Kui kesksammas oleks näiteks pooleks võetav (nt keermega), saaks oluliselt madalamalt kadreerida. Praegu on minimaalseks töökõrguseks 40 cm, mis jääb mõne pildistamisoliukorra jaoks kõrgeks.

 

KOKKUVÕTTEKS

Manfrotto Befree Advanced Alpha on nagu keskklassi asjad ikka. Teeb töö ära, aga kui oled paremaga harjunud, siis ikka virised. Manfrotto 055 seeria statiividega seda võrrelda ei tasu, sest kesksamba lukustus on ebamugav ja peenikesed alumised jalajätked suurema teleobjektiiviga kompekti ei kannata. Kuid hei – see ei olegi ju peegelkaamera statiiv ja see maksab umbes poole 055 seeria hinnast. Kui sa oled hobifotograaf kellel on Sony A7 III või Sony A7R II või midagi sellist, ja sa vajad kompaktset statiivi mida saab vajadusel ka suuremasse fotokotti pista (näiteks kasvõi reisile minnes), siis võib täitsa olla nii, et Manfrotto Befree Advanced Alpha statiivist paremat ei leiagi.