Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 14. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Metz välklambid Mecablitz 58 AF-2 ja Mecablitz 50 AF-1 :: Digitest

Hiljuti tõi Saksa firma Metz turule kaks uut fotovälku, mis ühilduvad Canoni, Nikoni, Sony, Pentaxi ja Olympuse kaameratega. Tegu on lipulaevaga Mecablitz 58 AF-2 ja selle lihtsamat sorti kaaslasega 50 AF-1. Nad on juba niigi tuntud välkude Mecablitz 58 AF-1 ja 48 AF-1 järeltulijad. Esimene neist pälvis 2007-2008 aastatel EISA Award auhinna kategoorias „Euroopa parim välk“. Teine sai EISA Award auhinna kategoorias „Parim fototarvik 2008“. Loomulikult on mõlemad seadmed saanud olulise edasiarenduse võrreldes oma eelkäijatega.

Varem on olnud üks kriitika koht selle tootja suhtes – ebakindlad plastikust kinnitused. Uutel välkudel on kinnitus metallist ja ühtlasi varustatud ühe käeliigutusega fikseeritava lukustussüsteemiga. Siinkohal peab aga ära märkima, et Sony välklampide versioonid on (tulenevalt ilmselt Sony välgukinga erilisest konstruktsioonist) ikka plastmassist kinnitusega.

Mõlemad välgud näevad välja väga soliidsed. Välku kätte võttes saab kohe aru, et tegu on kvaliteetse Saksamaa toodanguga. Mõlemad mudelid on varustatud väikse ekraaniga, kus kuvatakse kasulikku infot. Mõlemal on sisseehitatud hajuti ja peegeldaja, pead liiguvad nii küljelt-küljele kui ka üles-alla. Igati kiiduväärt on fakt, et sellised väiksed detailid on olemas mitte ainult lipulaeval vaid ka Mecablitz 50 AF-1 välgul. Metzile omaselt on mõlemal olemas ka micro-USB pesa tarkvara uuendamiseks. Hetkel jääb muidugi arusaamatuks, kui tihti läheb arvutiga ühendamise võimalust vaja. Võimalus ise on aga sellegipoolest kiiduväärt.

Metz Mecablitz 58 AF-2

Kui võrrelda uut Metz 58 AF-2 selle eelkäijaga, siis leidub hulk erinevusi. Lisaks juba eelpool mainitule on tal uus lamp ja uuendatud suumimikonstruktsioon vahemikuga 24-105 mm. Tänu sisseehitatud lainurkhajutile, saab välku probleemideta kasutada ka lainurkobjektiividega.

Välgu korpuse alumises osas on lisalamp. Ilmselgelt on see mõeldud parandamaks valgustatust portreevõtetel. Kuigi – päris ausalt öeldes – jäin mina siin siiski arvamusele, et see on rohkem turunduslik vidin kui päriselt kasulik omadus.

Nagu on näha välgu nimetusest, on selle juhtnumber 58 (ISO 100/21°). Välgu pea on pööratav vertikaalasendis -7° kuni +90°, ja horisontaalasendis kuni 300°. Komplektis on kaasas nailonist vutlar ja plastmassist alus.

Seadmel on manuaalrežiimis 25 astet, kiirsünkroniseerimise võimalus, esimese ja teise katiku järgi sünkroniseerimine, modelleeriva valguse võimalus ning impulsikorrektsiooni ja täitva välgu režiimid. Mulle oli lisaomadustest kõige enam meeltmööda orjarežiimi olemasolu, mis tähendab seda, et välklampi saab välkuma panna n.ö juhtmevabalt – kaamera sisseehitatud välklambi abil. Kui sisseehitatud välklampi pole, siis saab käivitada orjarežiimi ka välise välgu abil.

Lühidalt: Mecablitz 58 AF-2 välgul on suur hulk seadistusi ning iga kasutaja saab rakendada just neid, mis tema jaoks olulised on. Arvestades kõike seda peab ütlema, et välgul liiga keeruliseks ajatud menüü. Kusjuures navigeerimiseks on ainult neli nuppu. Nendest on ilmselgelt vähe, arvestades sellega, et menüüvalikud ei ole üles ehitatud tsükliliselt. See tähendab, et kui jõuad menüü lõppu, siis „edasi“ nuppu vajutamine ei vii sind algusesse tagasi. Peab klõpsama kõik menüü read uuesti läbi enne kui algusesse jõuad.

Ausalt öeldes on selline puudujääk väga ootamatu, arvestades asjaoluga, et välk on mõeldud reportaažvõteteks. Olen omal ajal töötanud reporterina ühes Tallinna ajalehes ja tean omast käest, et sellistes oludes on iga sekund kuldaväärt. Loodame, et varem või hiljem parandavad saksa arendajad olukorra ning Metz 58 AF-2 omanikud saavad uuendada menüü tarkvara lihtsalt – läbi USB kaabli.

  • Tugevused: kvaliteetne kokkupanek, lai valik võimalusi
  • Nõrkused: ebamugav menüü, Sony jaoks on plastmassist kinnitus

Metz Mecablitz 50 AF-1

Nagu sai juba varem öeldud on Metz Mecablitz 50 AF-1 ülipopulaarse 48 AF-1 mudeli järglane. Juba 48 AF-1 oli hea välklamp, uus pakub aga veelgi paremat omaduste kooslust. Näiteks on see vanast versioonist võimsam: juhtarv 50 eelneva 48 vastu (ISO 100/21°).

Väga meeldiv oli avastada, et isegi sellel odavamal mudelil on olemas orjarežiim. Välgule on lisatud ka sisseehitatud hajuti ja peegeldi. Kõige enam üllatas mind aga see, et nii uues kui ka vanemas mudelis on olemas micro-USB pesa tarkvara uuendamiseks.

Komplekti lahti võttes sattusin segadusse. Oodata oli, et komplektis ei ole vutlarit, kuid ma ei osanud arvata, et orjarežiimis töötava välguga ei käi kaasas alus. Testimise ajaks leidsin siiski üles oma Sony välklambi aluse, sest muidu oleksin pidanud välgu kinnitamiseks kleeplinti kasutama.

Väliselt on see välk Metz 58 AF-2 vägust lihtsama väljanägemisega. Ta on mõnevõrra kompaktsem ja tal ei ole lisareflektorit. Mis puudutab menüüd, siis minule tundus see aga veelgi keerulisem kui 58 AF-2 mudelil. Ma olen kindel, et algajal sellest ilma juhendita võimalik aru saada ei ole. Ning juhendit läheb ilmselt tarvis rohkem kui esimesel korral. Märkimisväärne on aga see, et odavamal mudelil on funktsioone peaaegu sama palju kui kallimal mudelil.

On aspekte, milles 50 AF-1 on 58 AF-2 välgust üle. Näiteks kasutasin kogu testi vältel kahte ühesuguse mahtuvusega akude komplekti. Juhtudel, kus mõlemad välgud töötasid sama koormusega, kestsid 50 AF-1 akud oma muidu võimekama kaaslasega võrreldes märgatavalt kauem. Põhjuseks oli loomulikult Metz Mecablitz 50 AF-1 väiksem võimsus.

  • Tugevused: kvaliteetne koostekvaliteet, lai valik erinevaid funktsioone ja režiime
  • Nõrkused: ebamugav menüü, Sony jaoks on plastmassist kinnitus, komplektis ei ole alust