Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 14. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Olympus E-M5 Mark II – raputab peegelkaamerate maailma :: Digitest

Olympus E-M5 Mark II – raputab peegelkaamerate maailma
Penelope Russak

Katsetasin Olympus OM-D E-M5 Mark II hübriidkaamerat, mis on hetkel Olympuse hübriidkaamerate perekonnas üks võimekamaid. Tegu on tõsiselt võimsa pilliga pisikeses keres, nii et kui oled uue fotoka otsinguil, siis loe kindlasti edasi – äkki on just see kaamera sinu jaoks see õige!

 

 

Üldiseloomustus ja olulisemad omadused

Kaamera rahuldab ka tõsisema fotohuvilise vajadused, aga jääb seejuures mõnusalt kergeks ja kompaktseks (kere kaal 417 grammi). Välimuselt jätab ta koos 14-42mm kitobjektiiviga armsalt retroka mulje. Korpus on mõnusalt kätte istuv, tugeva disainiga, kummeeritud kattega ja näeb väga kena välja. Koos kitobjektiiviga on kaamera piisavalt väike, et mahtuda näiteks mantlitaskusse, nii et selle kaasaskandmine pole probleem.

Olympus OM-D E-M5 olulisemad omadused:

 • 16 mp CMOS sensor 4/3 formaadis
 • Kompaktne ja ilmastikukindel magneesiumsulamist korpus
 • Metallist valikukettad
 • 40 MP foto režiim (soovitatavalt statiivilt pildistades)
 • 5-suunaline sensorinihutusega värinastabilisaator, CIPA standardite kohaselt 5 stoppi efektiivsusega
 • 3tolline väljakeeratav ja pööratav LCD-ekraan
 • 2 360 000 pikslit mahutav elektrooniline pildiotsija
 • Full HD Video, 1080p, 60/50/30/25/24p. 60p režiimis on maksimaalseks andmesageduseks 77 Mbps
 • Kaameral on 3.5 mm mikrofonisisend. Eraldi müüdaval akutallal on 3.5 mm audioväljund (kõrvaklappide jaoks)
 • 10 fps sarivõte ilma autofookuseta kaadrite vahel. 5 fps sarivõte jälgiva autofookusega
 • Sisseehitatud Wi-Fi – kaamera juhtimiseks ja fotode laadimiseks nutiseadmesse
 • Komplektis on keeratava peaga välklamp
 • Aku vastupidavus: 750 säritust “Quick Sleep” režiimis, 310 säritust tavarežiimides.

 

33

Sisseehitatud välku kaameral ei ole, aga kaasa on pandud väike pööratava peaga lisavälk juhtarvuga 9 (ISO 200).

Välguga näkku pildid pole teadupärast kõige kenamad, nii et igas suunas pööratav pea võimaldab põrgatada välku laest või seinalt, mis annab palju hajutatuma valguse.

Olympus OM-D E-M5 Mark II nuppude ja funktsioonide kohta on juba tehtud põhjalik ülevaade Photopointi ajaveebis, nii et seda juttu ma üle kordama ei hakka, vaid räägin hoopis oma kogemustest selle kaameraga pildistamisel ja näitan fotosid, mida sellega tegin.

2

Tagaküljel on tõeliselt suur kolmetolline ekraan, mida saab igat pidi keerata ning kriimude vältimiseks transpordiasendis tagurpidi oma pessa pöörata.

Ekraan on väga hea pildikvaliteediga. Pildistamise ajal sealt pilte üle vaadates tahaks endale hea töö eest õlale patsutada, sest paistab, et juba otse kaamerast tuleb vaid kulda :) Pärast arvutist vaadates muidugi suurem lummus kaob kuid väike fototöötlus teeb hea siiski veel paremaks.

 

Kolm objektiivi

1

Komplektobjektiiv 14-42mm F/3,5-5,6 EZ

See imepäraselt pisike objektiiv on üldse kõige kompaktsem suum, mis hübriidkaameratele tehtud. Kompaktsus on väga suur pluss, sest kui suuremad torud fotoka ees on, siis kaamerat enam taskusse ei pista ja kaob ka armas retrokaameralik välimus.

14-42mm F 3,5-5,6 võimaldab minna pildistatavale objektile väga lähedale, nii et sellega saab teha lähivõtteid ja püüda pildile suures plaanis lilleõisi, putukaid või muid väikesi objekte. Objektiivi kahjuks räägib aga tema varieeruv maksimaalne ava. Sisse suumides muutub ka maks. aga väiksemaks, nii et pildistades 42mm juures, saab kasutada vaid avaväärtusi alates F 5,6.

4

Valgusjõuline universaalne 12-40mm F/2,8

Universaalne 12-40mm F/2,8 objektiiv on põhimõtteliselt asendusobjektiiv kompaktsele komplektobjektiivile. Suunatud professionaalsema kasutaja jaoks, sest ava on läbivalt valgusjõuline f/2.8, klaas on kvaliteetsem ja pilt teravam,  leidis teisena kõige rohkem kasutust. Fikseeritud ava 2,8 võimaldas soovi korral teha uduse taustaga pilte ja objektiiv suutis teravustada ka väga lähedal asuvat objekti, sobides seega lähivõtete tegemiseks.

3

Portreeobjektiiv 75mm F 1,8

75mm F 1,8 objektiiv oli minu lemmik – fiksobjektiivi teravusele ei saanud suumid vastu ja sellega sai pildistada kauneid portreesid ka väheses valguses. Lähim teravustamiskaugus on sellel 0,84m, nii et väga lähedale objektile minna ei võimaldanud, kuid kuna sellise objektiivi valivad ilmselt inimeste pildistamist armastavad fotograafid, siis see ei sega.

 

Pildistamiskogemus

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 1,8, 1/1000sec, ISO 200, 75mm

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 1,8, 1/800sec, ISO 200, 75mm

Teravustamiskiirus ↑

OM-D E-M5 Mark II automaatse teravustamise kiirus on muljetavaldav. Ei ole mingit viivitust, vahet pole, kas pildistad vastu valgust, hämaras, või proovid teravustada vähekontrastset pinda. Inimeste pildistajana lülitasin muidugi sisse ka näotuvastusrežiimi ja nii paljude võimalustega näotuvastust pole ma varem näinudki.

Menüüst saab valida, kas teravustada lähemal olevale silmale, või hoopis paremale või vasakule silmale. Profiilis oleva näo tuvastamisega jäi kaamera veidi jänni, aga kui mõlemad silmad paistsid, siis hüppas teravus alati eksimatult näole, olgugi, et proovisin trikitada ja tegin pilti näiteks okste vahelt. Kaamera ei läinud hetkekski segadusse ja ei hakanud oksi teravustama, vaid leidis kohe näo üles.

 

Värinastabilisaator →

Olympuse kaameratel on värinastabilisaator kere sees. See võimaldab teha väiksemaid objektiive ja nii võid kindel olla, et ükskõik millise objektiivi kaamera ette keerad – värinastabilisaator on ikka olemas.

Kirjade järgi peaks stabilisaator lubama kasutada kuni 5 stoppi pikemat säriaega. Testimise perioodil loobusin oma tavalisest harjumusest tõsta ISO ja kasutada kiiret säri ning valisin meelega pikemad säriajad ja võin omast kogemusest kinnitada, et Olympuse värinastabilisaator on väga tõhus.

Need pildid pildistasin käest ja kasutasin säriaegu 1/30 sek ja 1/40 sek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 3,5, 1/30sec, ISO 200, 14mm

↑ OM-D E-M5 Mark II automaatse teravustamise kiirus on muljetavaldav. Ei ole mingit viivitust, vahet pole, kas pildistad vastu valgust, hämaras, või proovid teravustada vähekontrastset pinda.

↓ võin omast kogemusest kinnitada, et Olympuse värinastabilisaator on väga tõhus. Need pildid pildistasin käest ja kasutasin säriaegu 1/30 sek ja 1/40 sek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 1,8, 1/40sec, ISO 200, 75mm

 

ISO ulatus – 100 vs 1600

Kaamera ise soovitab kasutada ISO väärtusega 200 ( Kui ketast keerad ja ISO 200ni jõuad, siis lööb ette kirja “recommended”) 200 ongi kõige madalam numbriline ISOväärtus, mida valida saad. Sellest madalam, ISO 100, on tähistusega LOW.

Kuulasin siis kaamera soovitust ja kasutasin enamasti ISO 200, aga testisin muidugi ka teiste väärtustega ja pean ütlema, et ka ISO kergitades ei juhtu pildikvaliteediga midagi hullu.

Tegin näidispildid kõige madalaima võimaliku ISOga ja kõrvale võrdluseks 1600. Viimasel on müra küll näha, kuid üldse mitte häirivalt. (Klikka pildile, et näha suuremalt.) →

10

Vasakpoolne: F 8, 1/25sec, ISO 100, 35mm; Parempoolne: F 8, 1/200sec, ISO 1600, 35mm

 

Sensor on kaameral 4/3 formaadis, nii et vaikimisi teeb ta ka sellise küljesuhtega pilte. Kui aga selline formaat sulle ei meeldi, siis on võimalik menüüst valida teistsuguseid küljesuhteid ja kere sees lõigataksegi pildid just sellisesse formaati nagu tahad. Võid valida kas 4:3, 16:9, 3:2 või 1:1 külgede suhte.

 

Peegelkaamera kasutajana on 3:2 pilt mulle kõige omasem:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 F 2.8, 1/250sec, ISO 200, 40mm

 

Panoraamisõbrad saavad valida 16:9:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 6,3, 1/100sec, ISO 200, 42mm

 

Ja klassikalise ruutformaadi fännid võivad kohe kaamerast välja lasta 1:1 suhtega pilte:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 7,1, 1/160sec, ISO 200, 42mm

 

Mina olen harjunud pea kõigil piltidel mingitki fototöötlust kasutama, aga kes arvuti taga oma piltide kallal nokitseda ei taha, siis pakub menüü “picture mode” väga palju valikuid, mida juba kaamera sees oma piltidega teha saad. Vivid, Portrait ja Enhance valikud piltidel väga suurt muutust ei teinud, aga näiteks valides Monotone, Pop art, Cross processed või teised “ART” kategooria seaded, mida on kokku 14, saad kohe pildistamise ajal kaameralt tellida oma fotod mustvalgena või keeratud värvidega.

 

Näidisfotod

Allpool veel mõned pildid, mis ma OM-D E-M5 Mark IIga tegin:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 2,8, 1/40sec, ISO 200, 75mm

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 4,1, 1/80sec, ISO 250, 20mm

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 2,8, 1/400sec, ISO 200, 40mm

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 2,8, 1/250sec, ISO 200, 40mm

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

F 1,8, 1/500sec, ISO 200, 75mm

 

 

Kokkuvõte

Olympus OM-D E-M5 Mark II pöörab hübriidkaamera usku ilmselt ka parajalt skeptilised peegelkaamerakasutajad, sest pildikvaliteet on kaameral suurepärane, kasutusmugavus väga hea ja muidugi kergus ja kompaktsus, millest peegelkaamera kasutajad ei või undki näha.

See hübriidkaamera on sobilik valik inimesele, kes palju ringi liigub ja tahab pidevalt hetki oma elust jäädvustada, kuid ei soovi kopsakat fotokotti kaasas vedada. Ideaalne kaamera, mida võtta kaasa reisile ja väga hea valik emale, kes tahab salvestada hetki oma laste kasvamisest.

Kaamera on juba automaatrežiimil pildistades nii tasemel, et ka algaja saab ilma ajusid ragistamata head pildid, kuid ei valmista kindlasti pettumust ka tõsisele fotohuvilisele.