Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Pentax K-3 II - mees nagu orkester :: Digitest

Pentax K-3 II – mees nagu orkester
Sven Vahar

Pentax on kaameramaailma Linux: need kaamerad on head, odavad ja tohutute võimalustega, kuid miskipärast ikkagi vähe levinud. Vaatame, mida on pakkuda Pentaxi edasijõudnuile mõeldud kaameral K-3 II.

Pentaxi leivanumbriks – ja ühtlasi ka selleks, miks sel kaameral on endiselt andunud kasutajaskond – on kõik need väikesed lisamugavused ja lisavõimalused, mida konkurentidel kas pole või pole need vähemalt koondatud ühte kaamerasse. Pentaxi kaamerad on alati pakkunud sama raha eest rohkem. Algtaseme kaamera puhul on see hea ostuargument, ent kui vaadata kaameraid, mille hind läheneb tuhandele eurole, siis muutub olulisemaks ka see, kas see kaamera teeb midagi paremini kui teised või vähemalt sama hästi.

pentax-k-3-2-peegelkaamera-photopoint-151

K-3 II kere maksab vähem kui Canon 70D, kuid on võimaluste poolest Canonist peajagu üle. Ilmastikukindlus? Olemas. Sensori nihutusega kõrglahutus? Olemas. Kaks mälukaardipesa? Jah. Sisseehitatud GPS? Muidugi! USB 3.0 port? Otse loomulikult.

Sellega Pentaxi väikesed nipid veel ei lõpe. Režiimivalikuratas on keskse nupuga lukustatav nagu see viimasel ajal paljudel kaameratel kombeks, kuid selle saab ka välja lülitada, kui see sind segab. Neljasuunalise valikuratta funktsioonide muutmiseks on eraldi nupp, mis võimaldab kiirelt lülituda kas tavapärasesse funktsioonide aktiveerimise režiimi või hoopis fookuspunkti valida. Samuti on olemas Pentaxi tuntud roheline nupp, mis soovitab manuaalrežiimis sätteid kaamera automaatika abil.

Teisest küljest ei saa jätta mainimata, et Pentax on otsustanud mõne asja ära jätta, mida justkui võiks moodsalt kaamerat oodata. Esimesena torkab silma see, et kaameral pole välklampi. Sisseehitatud välklambi kasutusvõimalused on piiratud ja enamasti leiab see kasutust väliste välklampide juhtimiseks. Selle teadmisega pead arvestama, kuid välklambi puudumine ei pruugi olla nii suur probleem, kui esmapilgul näib. Canon on oma täiskaaderkeredelt välklambid ära jätnud juba ammu ja see ei ole kuidagi nende kaamerate populaarsust vähendanud.

Küll aga tunnen mina puudust kallutatavast ekraanist. Puutetundlik ekraan võiks olla, ehkki ilma selleta saab ka, kuid kallutatav ekraan peaks olema juba standardvarustuses, sest see avab nii palju uusi võimalusi. Jah, ma sain teha madalalt pilti ka selle kaameraga, aga see käis katse-eksituse meetodil ja mul kulus kõvasti rohkem aega ja kaadreid, kui see mõistlik oleks. Pole ka sisseehitatud WiFi võimekust, mis kipub nüüdseks olema pigem reegel kui erand, pildid tuleb kaamerast kätte saada vanamoodsal moel.

Kogu nurin ununeb, kui pildistama asuda. Olgu kohe ära öeldud, et JPEG-vormingus piltide kvaliteet pole selle kaamera tugev külg. Fujifilmile sarnast erksust siit ei saa ja Nikonilgi on vaikeväärtused pisut inspireerivamad, Pentaxi failid on vaikimisi veidi plassid ja müraeemaldus sõidab üle ka peenematest detailidest. See-eest RAW-vormingus pildistades saab fotosid pärast oma käe järgi mudida nii, kuidas hing ihkab. Mul vedas, sest ajal, mil kaamera minu käes oli, mahtus sügishalluse vahele ka paar päikeselist päeva ning sain pildile ohtralt pilvi ja kõikvõimalikke toonivahemikke tumedatest varjualadest säravvalgeni välja. K-3 II tuli kõikidest katsumustest auga välja. Peaaegu alati sai RAW-failidest kätte toonivarjundid, mis pildistamisel üle- või alasäri ohvriks langesid. JPEG’i vaadates on raske Pentaxit armastada, RAW-faile vaadates aga raske mitte seda teha. Spetsiaalse kõrglahutusrežiimiga saab sama megapikslite arvuga, kuid teravamad ja parema värviesitusega pildid. Paraku kehtib see siiski vaid staatilisete objektide puhul; käest sellega naljalt pilti ei tee. Maastikufotograafias või tootepildistamisel on see aga suurepärane abivahend. Pildid ja pildikvaliteet ei ole selle kaamera puhul probleem, peaasi, et sa need kätte saad.

Käes on kaamera uskumatult mugav, kere on küll väiksem kui Nikon D7200-l, kuid pide on mugavam ja istub paremini pihku. Pildistamise ajal ei ole tarvis menüüdesse sukelduda, sest kõik on tehtav paar näpuliigutusega kaamera kerelt. Pärast Pentaxiga pildistamist on keeruline minna tagasi konkurentide lihtsamate kerede juurde. See on K-3 II kindel pluss.

Autofookus on enamasti adekvaatne ja kiire. Nikon D7200 on siiski alati veidi kiirem, Pentaxi teravustamine ei ole silmapilkne, aga mina sporti ei pildista ja minul probleemi polnud. Tihti annavad ka sarivõte kaheksa kaadrit sekundis ja selle hinnaklassi kaamerate kohta päris hea puhver – umbes neli sekundit RAW-vormingus faile! – veidi mänguruumi, võimaldades tabada paar ideaalselt teravat kaadrit.

Pentax K-3 II näidispildid

 

GPSi, nutika sensorikallutuse ja ilmastikukindlusega K-3 II on justkui loodud matka- ja looduskaameraks, aga ka heaks reisikaameraks. Kas võtta ümbermaailmareisile kaasa Canon EOS 80D või Pentaxi K-3 II? Pigem Pentax. APS-C-objektiivide valik on Pentaxil lai ja tõenäoliselt leiad sa nende seast just sinu vajadusi rahuldavad objektiivid. Kui sa otsid hästi head fotokaamerat võimalikult vähese raha eest, siis pane kindlasti K-3 II võimalike valikute nimekirja. Ostmisel kokkuhoitud hinnavahe pead sa aga võib-olla hiljem kinni maksma oma ajaga, mis kulub RAW-failide töötlemisele. Kui see pole sinu jaoks probleem ja sa ei karda käsi Lightroomis õliseks teha, siis anna tuld, saad väga hea kaamera! Kui eelistad pigem saada suurepärase tulemuse otse kaamerast, siis vaata veel veidi ringi.

  • Pentax K-3 II + DA 16-85mm WR Kit
  • Hind: 1399 eurot
  • Müügil: Photopoint
  • Sensor: 24 megapikslit, APS-C CMOS
  • Stabilisaator: sensori nihutusega
  • Teravustamine: 27 teravustamispunkti
  • Tundlikkus: ISO 100 – 51 200
  • Säriaja vahemik: 1/8000–30 sek, aegvõte
  • Sarivõte: 8,3 k/sek
  • Ekraan: 3,2-tolline, 1 037 000 pikslit
  • Failivormingud: JPG, RAW (PEF või DNG), RAW + JPG
  • Videosalvestus: 1920 × 1080 60i/50i/30p/25p/24p, 1280 × 720 60p/50p/30p/25p/24p, MPEG-4 H.264
  • Muu: kaks mälukaardipesa, GPS, USB 3.0, HDMI, helisisend, heliväljund, intervallvõte
  • Mõõtmed: 13,1 × 10 × 7,7 cm
  • Kaal: 800 g (kere koos aku ja mälukaardiga)

Kokkuvõte: Väga kasulikud lisavõimalused, kuid ekraan on fikseeritud ja puudub WiFi. Parima tulemuse saamiseks pead kasutama RAW-vormingut.

Hinne: 4 / 5

Pentax K-3 II ülevaade ilmus algselt [Digi] ajakirjas 2016. aasta oktoobris

Pentax K-3 II peegelkaamerad Photopointis »