Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

2 kommentaari

Prestigio MultiPad 2 Pro Duo 7.0 tahvelarvuti – viisakas välimus ja malbe sisu :: Digitest

Prestigio MultiPad 2 Pro Duo 7.0 tahvelarvuti – viisakas välimus ja malbe sisu
Erki Oras

Külastades ühte suhteliselt nimetut telefonipoodi võttis mind õõvastustest ja imetlusest pahviks terve seinatäis erinevaid Samsungi mobiiltelefone,olgu siis  enam või vähem nutikaid. Diametraalselt erinevalt Apple’ist, kes püüab lihvida ühte telefonimudelit võimalikult heaks kõigi jaoks, püüab Samsung teha erineva telefoni iga väikseima kui turusegmendi jaoks.

Sama poliitika näib olevat ka Prestigio’l tahvelarvutitega. Tänu taevale pole nende erinevaid mudeleid nagu liivateri merekaldal ning isegi vähem, kui Samsungi mobiilimudeleid. Okei, see oli nüüd väike kunstiline liialdus, aga sellest hoolimata eeldab Prestigio tahvelarvutite eristamine ülimat süvenemist ning asjatundlikkust. Aga laskem kõneleda kainetel faktidel.

 

Pakend ja sisu

prestigio-multipad-2-pro-duo-tahvelarvuti-2

Korralikus ja tugevas mustas karbis olulisi üllatusi ei varitse. Tahvel ise mustjaspunases ümbrises, laadija ning kasutusõpetus. Viimase jätame selle kileümbrisesse rahulikult puhkama ning süveneme olulisemasse s.o tahvlisse ja selle ümbrisesse.

Etteruttavavalt võiks öelda, et ümbris jättiski Multipad 2 Pro Duo 7.0 juures kõige positiivsema mulje. Kuigi see oli tehtud kunstnahast, jättis ta ometi vägagi soliidse mulje. Minu silmale ja käele isegi soliidsema mulje kui näiteks märksa soolasema hinnaga Samsung Galaxy Note 3 pseudohiilgus ja võltsnaturaalsus. Must ümbris punaste õmbluste ja punase sisuga oli silmale hea vaadata ja käele mõnus katsuda. Väärikast välismuljest lähtudes võiks neid tahvleid anda oma müügitöötajatele mõni alustav või lihtsalt kokkuhoidlik firma, kellele on oluline avaldada oma  klientidele muljet.  Kerget meelehärmi tekitas esialgu ainult see, et tahvlit tuli ümbrisest välja sikutada nagu tigu karbist. Arvatavasti pikema kasutusperioodi vältel see probleem laheneks iseenesest.

prestigio-multipad-2-pro-duo-tahvelarvuti-4

 

Tahvel

prestigio-multipad-2-pro-duo-tahvelarvuti-7
prestigio-multipad-2-pro-duo-tahvelarvuti-6

Rahulolu pakub ka Multipad 2 Pro Duo 7.0 koostekvaliteet, mis jätab kindlalt kõvasti kallima mulje, kui tahvel ise väärt ongi. Kaaludes ühes käes iPad mini ja teises Multipad 2 Pro Duo’t olulist kaaluvahet ei tähelda. Võib-olla vaid Pro Duo matsakam (loe: paksem) välimus kipub sellele ka lisakaalu omistama.  Tahvli väljanägemine on samuti igati väärikas. Esiklaasi mustavat minimalismi ’rikub’ vaid pisike heledam kaamerasilm, tagakülje matt metalne pind on käe all meeldiv. Ainult odavalt särav firma logo tuletab halastamatult reaalsust meelde. Kõikvõimalikud avad ja nupud on koondatud aparaadi külgedele – micro SD mälukaardi ja kõrvaklappide jaoks, USB port ja imepisike mikrofoniauk. Sisse/välja- ja volüüminupud tunduvad olevat veidi vales kohas, aga sellest räägime pisut hiljem. Vanakooli mehena olen harjunud, et mälukaardi pesa varjab mingi kummi või plastitükk, kuid Multipad 2 Pro Duo jätab microkaardi alasti.

Ekraani kuju poolest võiks öelda, et tegu oleks nagu iPadi ja Nexuse sohilapsega – ekraan on pigem piklik nagu Nexus 7 oma, kuid, ekraani servad on laiad nagu varasematele iPadidele omane. Mõõtude poolest istub tahvel kenasti isegi minu mittekõige mehisemasse kämblasse.

Üllatavalt esiletulevaks osutub tagakülje kaamera, mis asub peaaegu tervet ülemist külge hõlmava väljalõike keskel. Esimesel hetkel tekib isegi tunne, et kaamera suunda saab reguleerida, kuid see osutub illusiooniks. Teise kummalise detailina torkab silma, et esikülje kaamera ei asi mitte sümmeetriliselt ülaserva keskel, vaid on nähtavalt nihkunud paremale.

Lisaks kaamerale on tagaküljel alumisse ossa mahutatud ka kõlar. See tähendab, et filmi või juutuubi videot vaadates ei saa tahvlit hellalt padjale toetada, vaid tuleb kindlustada helivõngetele piisavalt vabadust.

Igasuguseid põnevaid ja igavamaid numbreid ja fakte Pro Duo 7.0 kohta võib iga soovija leida näiteks siit.

prestigio-multipad-2-pro-duo-tahvelarvuti-11prestigio-multipad-2-pro-duo-tahvelarvuti-10

prestigio-multipad-2-pro-duo-tahvelarvuti-13

prestigio-multipad-2-pro-duo-tahvelarvuti-14

 

Kasutamine

prestigio-multipad-2-pro-duo-tahvelarvuti-8

Multipad 2 Pro Duo 7.0 kasutades tuleks kogu aeg silme ees hoida tahvli hinda – 119 eurot. Ehkki Prestigio valikust on saadaval isegi soodsama hinnaga arvutitahvleid, siis ilmselt on erinevate emotsioonide vältimiseks targem hinnanumbrit enda vaimusilma ees hoida. Eriti siis, kui tekib tahtmine antud toodet võrrelda ülalmainitud iPadi või Nexus 7-ga. Iseasi, kui kerge on sellisest võrdlemisest hoiduda. Hambad ristis püüan siiski objektiivseks jääda.

Alustame 1280×800 pikslisest IPS-ekraanist. Numbriliste näitajate poolest peaks see algsele iPad minile silmad ette andma, kuid reaalsus on paraku teine. Värvid tunduvad tihti luitunud ja kahvatutena, video värvid kergelt mudastena. Tekstid aga on piisavalt teravad, kuigi lugeda on iPad miniga märgatavalt silmasõbralikum.

prestigio-multipad-2-pro-duo-tahvelarvuti-5

produo
produo1
produo2

Muuseas, kentsaka lugemiskogemuse sain proovides kasutada Prestigio enda rakendust e-raamatute lugemiseks. Romaani avades muutis lugemise pisut raskeks teksti väiksus ja tihedus, mis sarnanes veidi erinevatele eksporttoiduainetele kleebitavatele eestikeelsetele tekstidele. Avades aga Shakespeare’i „Kuningas Leari“ oli tegu jälle vastupidise efektiga, kus ühel leheküljel oli vaid üks repliik ning ülejäänud lehekülje ulatuses ilusat valget ruumi, mida oleks vägisi tahtnud täita kommentaaride või mõtlike sirgeldustega. See aga oli paraku võimatu. Seega tuleb muidu eduka e-lugerite tootja Prestigio enda tarkvara asemel otsida Google Play’st sinna midagi normaalsemat.

Prestigio tarkvarast olen rääkinud juba oma eelmistes Prestigio tahvelarvutite arvustustes ning sellel siin tegelikult pikemalt peatuda ei tahakski. Pealgi pole siin mõtet vaese Prestigio peale näpuga näidata, sest oma bloatware’i topib tahvli täis iga endast lugupidav tootja. Ilmselt ainukeseks erandiks on siin teatavasti LG ja Google’i koostöös sündinud Nexus 7. Antud mudeli juures tundub, et Prestigio on ennast isegi taltsutanud ja oma tarkvara enam nii intensiivselt kaela ei määrita s.o installimiseks ei pakuta.

Nadivõitu ekraanist häirivamaks kipub osutuma nõrgavõitu protsessor, mis sunnib sunnib kasutajat pidevalt ootama, kas siis rakendusi avades, nende vahel ringi liikudes. Pisikesed pausid jäävad ehk esmakordsele kasutajale märkamatuks või peetakse neid loomulikuks, aga kui harjumused on teised, siis kipub vist kahetuumalisest 1,5GHz ARM Cortex A9 protsessorist ja vaid ühest gigast muutmälust napiks jääma.

Peatuks hetkeks ka volüümi- ja sisse/välja-nupul. Mõlemad nupud on paigutatud tahvli vasakule serva ülemisse otsa. Miskipärast aga kipuvad need kasutamisel järjekindlalt minu töntside näpukeste alla jääma ja niimoodi näiteks ekraani välja lülitama. Pikemal kasutamisel õpiks sellest tõenäoliselt muidugi hoiduma. Samas pole mul ühegi teise tahvliga sellist probleemi tekkinud.

Tõsisemalt paneb kukalt kratsima Prestigio kaameravalik selle tahvli juures. Kõigest 2Mp põhikaamera ja 0,3 Mp esikaamera pärineksid nagu kuskilt tolmustest 21. sajandi algusaastatest. Sellise kaameraga teeb pilti ainult viimases hädas, siis, kui see on elu ja surma küsimus. Heameelega oleks selle tahvli juures kaamerateemast hoopis häbelikult vaikinud, kuid et ka tahvlitega pildistamine kogub kogu maailmas populaarsust, siis pidasin paremaks siin lugejaid hoiatada. Fotohuviline võiks Multipad 2 Pro Duo 7.0 vältida nagu vanapagan välku.

Heli seevastu kõlas hinnaskaala kohta päris kenasti. Täielikult puudus odavama otsa…eeehm…heliallikatele omane kerge plärin. Mõistagi ei kuule me ei mahlakat bassi, säravaid kõrgeid või täpseid keskmisi sagedusi, kuid arukas inimene seda antud toote juures päris kindlasti ei oota.

 

Kokkuvõtteks

prestigio-multipad-2-pro-duo-tahvelarvuti-9

Kokkuvõtteks võiks öelda, et Prestigio Multipad 2 Pro Duo 7.0 pole mitte lõbus vembumees ja uljas reisikaaslane, vaid tagasihoidlikus mustas ülikonnas projektijuht. Maa sool. Usina ja töökana hoiab ta asjad kontrolli all, ei kaldu liialdustesse, ei ilmu tööle napsisena. Tema triiksärk on alati plekitu ja triigitud. Lips on küll veidi vanamoodne, kuid samas praktiliselt silmatorkamatu. Töömehena ta ei hiilga, vaid on pigem selline Eesti keskmine. Korralik, kuid veidi pika vinnaga. Sõltuvalt vaatenurgast võib seda ka mõtlikkuseks pidada. Jõudehetkel nokitseb solitaire’i asemel pigem sudokuga. Armastab mappe ja portfelle, olukorrast sõltuvalt ka sülearvutikotte. Kõige kallimaks peab aga meilindust, tabelarvutust ja tekstitöötlust.

 

Ülevaade numbrites

Riistvara
8
Disain
7
Ühendused
7.5
Kasutamismugavus
5
Hind
10
7.5

Saab kenasti hakkama

Prestigio Multipad 2 Pro Duo 7.0 pole mitte lõbus vembumees ja uljas reisikaaslane, vaid tagasihoidlikus mustas ülikonnas projektijuht. Maa sool. Armastab mappe ja portfelle, olukorrast sõltuvalt ka sülearvutikotte. Kõige kallimaks peab aga meilindust, tabelarvutust ja tekstitöötlust.