Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

5 kommentaari

Prestigio MultiPhone 5430 ülevaade :: Digitest

Prestigio Multiphone 5430 – soodne ning nutikas telefon
Silver Pik

Android nutitelefone mainides tuleb meil kõigil silme ette Samsungi, HTC, LG, Sony ning miks mitte ka Huawei või ZTE toodang. Mida te arvaksite siis, kui ma ütleks, et üks Küprose firma pakub korralikke Android telefone soodsa hinnaga? Tegelikult ei ole see üldse hiline aprillinali. Prestigio kaubamärgiga tahvelarvuteid on Maarjamaal müügil olnud enne euro tulekut, nüüd loogilise sammuna ka nutitelefonid. Tänaseks staariks Digitestis saigi üks Prestigio viimase mudelipõlvkonna isend: MultiPhone 5430.

 

Tehnilised andmed
Ekraan 4,3″ IPS LCD, mahutundlik puuteekraan, 960 × 540 pikslit
Tarkvara Android™ 4.0 Ice Cream Sandwich
Protsessor Intel® Atom™ Z2420 koos Intel Hyper-Threading tehnoloogiaga, 
1,2GHz ühetuumaline
Operatiivmälu 1 GB
Sisemälu 4 GB
Võrgud 2G/3G, WiFi IEEE 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 + HS
Sensorid: asendisensor, lähedussensor, valgussensor, GPS, A-GPS
Ühendused microUSB, microSD kaardipesa (kuni 32GB), 3,5mm heli väljund/sisend
Kaamera 8MP tagapaneelil, 0,3MP eespaneelil
Aku 2000 mAh liitium-ioon aku, 400h ooteaeg, 12h kõneaeg
Mõõdud 126 × 64,7 × 10 mm
Kaal 140 g
Disain, riistvara

Prestigio pole kunagi üritanud luua kõige paremini välja paistvat seadet egas ka paista sümpaatsena moehipide silmis (maailmas on ju ainult üks Jony Ive). Eks need seadmed, kaasa arvatud ka MultiPhone 5430, paistavad välja pigem tagasihoidlikud. Minu silmis on küll see positiivne aspekt.

Selles hinnaklassis oleva telefoni kohta on disain piisavalt viisakas ning kasutusmugavusest otseselt puudust ei tule (teatud kiiksudega, aga nendega harjub). Vaatame seda telefoni nüüd aga lähemalt.

5430-eestEespaneelil jääb koheselt silma suur ning selge IPS ekraan, millel on üllatavalt hea vaatenurk ning eredus. Loomulikult ei saa me seda võrrelda HTC One, iPhone 5S, Samsung Galaxy S4 või muude 2013. aasta “kõige kangemate” mudelitega, kuid 200€ hinnaklassi kohta on sellel telefonil üle ootuste hea pilt. Norida võis ainult natuke tuhmimate värvide üle, kuid seda ei pane ennem tähele kui ei kõrvuta mõne muu seadmega.

Ekraani all paistavad silma ka mahutundlikud lisanupud, mis asendavad muidu telefoni ekraani alumisse ossa kuvatavaid lisanuppe – tänu sellele kuvatakse ekraanile rohkem vajalikku infot ning 4,3 tolli mõjub koheselt suuremana. Nupud ise on ka taustvalgustusega (antud pildil paistab küll halvasti välja) – niipea kui seadme ekraan sisse lülitada või nuppe puudutada, lülitatakse ka valgustus sisse.

Lisaks on eespaneelil pisikene kaamerasilm videokõnede või selfie’de tegemiseks. Kvaliteet ei ole eesmisel kaameral midagi erilist, kuid videokõnede seisukohalt on sellest maa ja ilm.

5430-tagant

Tagumine paneel on tehtud läikivast plastist, millel oleks nagu kergelt kummeeritud kate peal. Peos istus see hästi ning kordagi ei tekkinud tunne, et libiseks käest ära.

Tagumisel küljel asub ka suurem 8 megapiksline kaamerasilm koos LED välguga. Pildikvaliteet on selline keskpärane – enamus kasutajate vajadused rahuldab see vabalt, kuid fotograafid ning pixel peeping tüüpi kodanikud ärgu mõelgugi sellele, et antud telefoniga pilti saab teha. Positiivselt üllatas aga Prestigio väide, et antud telefoniga saab pildistada kuni 8 kaadrit sekundis sarivõtet. Proovisin seda – väitel on üldjuhul täitsa tõepõhi all – sarivõttega asjatab korralikult.

Lisaks on alumisel äärel üks kõlar – käed vaba kõnede jaoks või muusika kuulamiseks ilma klappideta. Nende kohta ütleks ma nii, et midagi erilist need ei ole, midagi väga halba ka ei ole, kuid jätsid siiski täitsa külmaks.

Nii mõnigi kasutaja võib ära ehmatada selle suure Prestigio logo peale seadme tagapaneelil. Eks see ole kahe otsaga jälle – väiksemad tootjad üritavad oma kaubamärki massidele omaseks muuta. iPhone tunneb igaüks ära, kui seda näeb, HTC One seeria või Samsung Galaxy S seeria on samamoodi kaugelt ära tuntav. Prestigio paneb veel nime ja logo, kuni oma koha päikese all leiab.

Teine suur logo seadmel on Inteli oma, mis annab teada, et just nende toodetud kiip on seadme sisse peidetud. Atom Z2420 ei paista esmapilgul midagi erilist olevat – 1,2GHz taktsagedus ning üks ainukene tuum. Suht keskpärane, eks? Tegelikult on protsessorid nagu auto – mootori töömaht või hobujõud ei tähenda midagi, kui seda jõudu ei suudeta vajalikul ajahetkel õigesse kohta suunata. Hyper Threading tehnoloogia ning madal voolutarve Z2420 protsessori juures annab lõpptulemiks sujuva kasutajaliidese ning väga hea aku vastupidavuse. Jõudlus oligi üks väga suur üllataja – paberil seadet vaadates olid suured eelarvamused kasutamise osas, kuid peale kaht nädalat pidin nentima, et eelarvamused olid täielikult valed. Kuna artikli autor on nn “power user” tüüpi kasutaja, kes seadme paneb korralikult proovile ning iriseb iga väiksema probleemi kallal, siis hindamiskriteeriumid olid kõrged. Seade töötas korralikult, rakendused käivitusid kiirelt ning ülearust uimerdamist telefoni poolt ei olnud. Veebi sirvides, videoklippe vaadates, erinevaid rakendusi kasutades oli vähe neid kordi kus MultiPhone 5430 jäi kuvatava pildi ekraanile ladumisega hätta ning tekkis nö. rebenemise efekt. Tavakasutaja, kel kriteeriumid ei ole nii ranged (statistiliselt on vähenõudlikke kasutajaid kordi rohkem kui neid, kes iga väiksema viivise pärast nina kirtsutavad), ei pane neid erinevusi ja viiviseid sisuliselt tähele.

5430-külg1

Paremal küljel on antud telefonil helitugevuse reguleerimiseks nupud ning ka eraldi kaamera päästik. Jah, tänapäeval pannakse seda nuppu isegi seadmetele juurde, tehes pildistamise mugavamaks. Nende lülitite vajutamine oli natuke umbmäärane ning tihti ei tabanud sõrmega ära, millal vajutus üles loetakse. Samas konkreetselt lõpuni (tugevamalt) litsudes ei ole probleemi.

5430-külg2

Vasakul küljel on microUSB pesa andmeedastuseks ning aku laadimiseks. Viimane polnud kahjuks HOST toega, seega väliseid hiiri-klaviatuure või mälupulki sinna ei saa ühendada.

5430-pealt

Pealmisel küljel on samamoodi suhteliselt tavapärane lähenemine – kõrvaklapi väljund/mikrofoni sisend ning toitelüliti. Viimase paigutus on küll natuke halb või on telefon lihtsalt suunatud vasakukäelisele, sest paremakäelisel kasutajal on vasakus ääres oleva lüliti tabamine raskendatud. Või noh, võimalik see on, kuid nõuab natuke rohkem võimlemist sõrmedega. Seda just ühe käega seadet kasutades, teine käsi appi võttes ei ole vahet kus need lülitid asuvad.5430-alt

Alumine äär on seadmel tühjaks jäetud – ainult väike avaus on tagumise paneeli eemaldamiseks.

5430-tagapaneelita

Tagumise paneeli eest võtmisel tuleb välja osa seadme sisemusest: SIM kaardi pesa, microSD kaardi pesa ning mahukas 2000mAh aku, mida saab eemaldada ning vahetada.

5430-karbis

Ning kõige lõpuks vaatame ka mis pakendis kaasas on antud seadmega. Lisaks telefonile on tavapärane kompott laadijast, microUSB kaablist ning mittemidagi ütlevast kõrvaklapipaarist. Üllatuseks on aga olemas vutlar telefoni jaoks. See on valmistatud küll võrdlemisi kõvast kunstnahast, kuid oma töö teeb suurepäraselt ära ning istub telefonile ümber nagu valatud.

 

Tarkvara

Operatsioonisüsteemiks on antud telefonil “vanake” Android 4.0.1 Ice Cream Sandwich. Sõltumata sellest, et OTA (over the air) Update funktsioon on telefonil olemas, on väga vähe usutav, et mõni tarkvarauuendus antud seadmele tuleb. Nimelt eelnevad kogemused näitavad seda, et niisama naljalt Prestigio seadmed uuemale tarkvaraversioonile ei lähe. Mida see aga tähendab tavakasutajale? Suurimaks miinuseks on Android Project Butter puudumine, mis kasutajaliidese veel sujuvamaks tegi, kuid sellegipoolest tuleb antud telefon pea kõigega edukalt toime.

5430-homescreen

Operatsioonisüsteem läheb kategooriasse “puhas Android”, ehk teisisõnu: tootja pole visuaalseid muudatusi kasutajaliideses teinud ning pakub head kasutajakogemust.

5430-rakendused

Kaasa pantavate rakenduste osas on Prestigio olnud võrdlemisi tagasihoidlik – liigset bloatware kategooriasse minevat rakendustemüriaadi kasutajale peale ei suruta. Siit sealt midagi on, kuid lõppkokkuvõttes jäetakse siiski kasutaja valida need rakendused, mida on soov kasutada.

Kui mingil põhjusel kogu see “stock” lähenemine  siiski ei sobi, siis selle pärast ei pea laskma end heidutada – Google Play rakendusepood on täis erinevaid rakendusejuppe, mis on loodud konkreetselt selle jaoks, et seadet isikupärastada ning kasutamist enda jaoks mugavamaks teha.

 

Plussid ja miinused

+ Hea aku vastupidavus
+ Kasutajaliidese võrdlemisi “stock
+ Liigseid rakendusi peale ei suruta
– Vana operatsioonisüsteem
– Natuke nurgeline disain
– Vähene sisemälu

 

Hinnang

Prestigio MultiPhone 5430 oli selline seade, mida testimisse võttes saatsid suured eelarvamused: Inteli protsessor (mida ei ole palju kasutatud), tundmatum telefonitootja (Prestigio tahvelarvuteid me hindame kõrgelt samas) ning mitte just kõige paremad tehnilised andmed. Samas peale mõnenädalast kasutamist pidin enda hinnangud üle vaatama: Intel on teinud väga hea protsessori ning Prestigio on suutnud seda oma seadmes väga hästi ära kasutada.

Disain on seadmel natuke nurgeline, kuid kasutamismugavuse kohalt otseselt väga ei nurisegi. Seade tundub korraliku koostekvaliteediga ning peos istub see hästi. Ekraan on korralik ning aku vastupidavus on üllatavalt hea.

219€ hinna eest on seda telefoni täitsa mõistlik endale soetada – eriti arvestades seda, et sama hinna eest mõnda väga tuntud brändi seadet soetades ei pruugi isegi poolt nii head toodet saada.

Prestigio MultiPhone 5430 must Photopointis 219€

Prestigio MultiPhone 5430 valge Photopointis 219€

Ülevaade numbrites

Riistvara
8
Tarkvara
7.5
Disain
7
Kasutamismugavus
7
Hind
8.5
7.6

Mõistlik telefon

Selle hinna eest midagi paremat tahta oleks vist juba soovunelm - 200€ hinnaklassis leida kvaliteetse 4-tollise ekraaniga nutitelefon, mis suudab täita pea kõik ülesanded mis sa ette suudad sööta. Mida enamat veel tahta?