Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Prestigio Roadrunner 511 autokaamera – soodsaim FullHD videosalvesti Prestigiolt :: Digitest

Prestigio Roadrunner 511 autokaamera – soodsaim FullHD videosalvesti Prestigiolt
Erki Oras

Reeglina, mida lihtsam ja funktsionaalsem on asi, siis seda keerukam seda arvustada on. Vastasel korral eeldab see ülimat eruditsiooni antud alal. Algajal on ilmselt võimatu üle paari lause iseloomustada näiteks labidat, kuid vana kraavihall võib sel teemal kirjutada terve essee.

Seega olin omajagu kimbatuses seoses Prestigio Roadrunner 511 autokaameraga. Omamata autojuhilube on raskevõitu iseloomustada ilmselgelt elukutselise autojuhi abivahendit. Samas aga võib anda autokaamerale hinnangu toetudes oma aastapikkusele kogemusele erinevate elektrooniliste vidinatega. Liiatigi et kõrvalistmel istudes ongi autokaamerat mugavam ja turvalisem uurida kui autoroolis olles.

Autokaamerad pole Eestis ilmselt eriti laialt levinud. Erinevalt meie suurest idanaabrist, kus tänu epideemiliselt levinud liikluspettustele, hullumeelsele liikluskorraldusele ning üdini korrumpeerunud liikluspolitseile, pole ilma kaamerata rooli istuda ilmselt mõtetki. Seal on autokaamera midagi lennuki musta kasti taolist, mis talletab olulise info, mida peale avarii või mõne muu probleemi tekkimist uurida. Lisaboonusena ummistavad idanaabri erinevate seikluslike motiividega liiklusvideod ka Youtube’i.  Viimane võimalus võita ka oma liiklusvideoga kuulsust eelmainitud kanalis võiks olla motivaatoriks ka Eesti noortele ja auahnetele autojuhtidele.

 

Kaamera

_MG_4818-10
_MG_4819-11
_MG_4820-12

Prestigio RoadRunner 511 kuulub Prestigio autokaamerate liini keskossa. Saadaval on nii soodsamaid, kui kallimaid mudeleid. Roadrunner 511 on soodsaim Full HD-ga kaamera. Välimuselt meenutab see tavalist moodsat videokaamerat, mis mahub mugavalt ära peopessa.

Kuna suure tõenäosusega pole 1080p resolutsioon autokaamera juures põrmugi oluline, siis ilmselt loodab Prestigio, et see kaamera leiab kasutust ka autost väljapool. Paraku paneb kaamera kerglane olek mind selles kahtlema. Erinevalt nt Canoni ja teistes suuremate kaameratootjate toodetest on RoadRunner 511 äärmiselt plastine, jättes seest tühja ning kergelt nagiseva mulje (tegelikult see muidugi ei nagise, ausõna).  Teisest küljest on aga aparaadi kergus abiks avarii puhul, et kaamera inertsist läbi esiakna püssikuulina putku ei pane. Vaid vastu esiakent pilbastub – muutes mugavaks mälukaardi kättesaamise.

Kaameraga koos on karbis igasuguseid kaableid ja ühendusi. Isegi täismõõdus HDMI kaabel on kaasa pandud

Kaameraga koos on karbis igasuguseid kaableid ja ühendusi. Isegi täismõõdus HDMI kaabel on kaasa pandud

SD-mälukaarti muuseas komplektis ei ole, see tuleb ise juurde osta. See on muidugi sulaselge koonerdamine, mis ei tohiks kuidagi klappida kokku Prestigio luksusliku plastiselt ja hõbedaselt särava imagoga. Nii et ärge kogu raha kaamera peale huugama pange, vaid säästke pisut ka korraliku mälukaardi jaoks. Sest ilma mälukaardita pole selle kaameraga suurt midagi teha, sisemine mälu kaameral puudub.

Kaamera on varustatud hõbedaselt särava metallaasaga. Aasa kasutades võib a) kaamera mingi trossiga nt armatuurlaua külge kinnitada, et nt pikanäpumees seda järelvalveta autost nii kergelt kätte ei saaks b) nägusa paelakese abil kaamera endale kaela riputada või randme külge kinnitada. Viimane variant eeldab, et et kaamerat kasutatakse ka väljaspool sõiduvahendit.

_MG_4808-7

_MG_4810-8

_MG_4811-9

_MG_4824-14

 

Kasutamine

 

RTFM e Loe Seda Neetud Kasutusjuhist. See muudab asjad ilmselt märgatavalt kergemaks, sest kaamera enda kasutajaliides intuitiivsusega ei hiilga. Kohati jääb ka eestikeelne kasutusõpetus oma väljendusoskusega jänni, kuid vähemalt pole seal kasutatud Google’i kuulsat tõlkekvaliteeti.

Pisut vinguda tahaks kaamera füüsiliste nuppude peale, mis on pisikesed nagu seasilmad ja kaamera pinnaga pea ühetasased. See muudab õige nupu leidmise ja kasutamise ebamugavaks. Reaalsuses tähendab see ilmselt seda, et näiteks töörežiimi muutmiseks tuleb kaamera aluselt maha võtta. Või siis vähemalt auto seisma jätta.

Aga kui iminapaga alus ise kinnitub esiklaasile suhteliselt kenasti, siis kaamera alusele kinnitamisel tuleb usaldada rohkem oma intuitsiooni, sest mingit konkreetset klõpsu ehk naksu ei käi. Kaamerat fikseerivad kinnitusklambrid olid minu maitse jaoks jällegi liiga plastised, muretsesin, et mõnda neist ära ei murra oma maskuliinsete, jämedate ja töntside sõrmedega. Aga ilmselt piisava praktika korral hakkaks see kõik käima suhteliselt ludinal ning küllap õpiksid ka sõrmed aja jooksul õigeid nuppe leidma.

Kuigi kaameraga tuleb kaasa ka aku, siis on ilmselt mõttekam pikemate sõitude korral ühendada RoadRunner komplektis oleva kaabli abil auto sigaretisüütajaga. Lisaks stabiilsele toitele muudab see lihtsamaks ka kasutamise – kaamera käivitub automaagiliselt iga kord kui käivitatakse mootor ja lülitub välja samuti koos mootoriga. Sellisel režiimil võib kaamera praktiliselt unustada seniks, kuni seda reaalselt vaja läheb so avarii vms korral. Isegi mälukaarti ei pea vahepeal tühjendama, sest kaardi täitudes asub kaamera asjalikult lihtsalt vanemaid lindistusi üle lindistama. Muuseas, eelmainitud ühenduskaabel on sedavõrd pikk, et vähemalt keskmises sõiduautos võib selle kaamera kinnitada kasvõi katusele või kapotile. Komplektis olevate AV- ning HDMI-kaabli abil aga saab kaamera ühendada televiisoriga ning elada läbitud kilomeetreid taas läbi 1080p resolutsioonis.

RoadRunner 511 võib kelkida ka pildistamisrežiimiga, pakkudes võimalust teha kuni 14 Mp fotosid. Tehtud piltide kvaliteet aga jääb vähemalt minu maitse jaoks nõrgaks isegi Facebook’is jagamiseks. Pigem sobivad need siiski ehtima mingeid ametlikke dokumente.

_MG_4828-17

_MG_4829-18

_MG_4832-19

_MG_4823-13

 

Prooviklipp

Lisan siia oma adrenaliiniküllase lindistuse elust Eesti teedel. Tehtud loomulikult RoadRunner 511-ga.

 

 

Kokkuvõtteks

_MG_4857-27

Kokkuvõtteks võib öelda, et tegu on päris asjaliku atribuudiga, mis täidab kenasti oma põhifunktsiooni. Võib ju öelda, et milleks 14 Mp fotod või Full HD video, aga vähemalt viimase jaoks on ilmselt funktsioon olemas. Kuidas siis muidu jõuaksid juutuubi täisresolutsiooniga videod lustlikest liiklusõnnetustest ja muust seikluslikust, mis maanteel või linnatänavatel aset võib leida.

Prestigio autokaamera Road Runner 511 Photopointis: 129€