Razer Kraken Pro – sügavate helilainete mereelukas :: Digitest
Üle maailma tuntud musta-roheliste mängutarvikute tootja Razer ei anna mängurite meeltele armu ning põrutab jätkuvalt turule seadmeid, mis peaksid mängukogemuse meile võimalikult lähedale tooma. Või vastupidi. Sedapuhku valmistan teile kohe alguses pettumuse: järjekordne digitesti artikkel ei kuulu innovatiivsete mõnupulkade ega ka taibukate hiirte kategooriasse. Selleks on vanad head kõrvaklapid: väidetavalt kõige mugavam mängimiseks mõeldud peakomplekt Razer Kraken Pro.
Meremütoloogiast tuntud nimega peakomplekt on saadaval rohelises ja mustas kuues. Siinkohal võtsin digitestimiseks kätte täisealiste versiooni. Karbi sisu on minimaalne: kõrvaklapid ise, 2 m jagaja kaabel ning väike kogus vanapaberit. Nagu Razeri puhul ikka, väärib tootepakendi avamisprotsess omaette ülevaadet. Kuid liigume edasi ning laseme selle merekoletise valla.
Tehnilisemast küljest
Tegelikult on Kraken kõrvaklappe lausa neli erinevat versiooni: kahes värvis ning mikrofoniga Kraken Pro ja ilma Kraken. Mikrofoni ühendus käib sama juhtme kaudu, mida on vajaduse korral võimalik kaasas oleva harukaabli abil ära jaotada kaheks tavaliseks 3,5 mm pistikuks (kõrvaklapid + mikrofon).
Kõrvaklapid |
Mikrofon |
Sagedusdiaspoon: 20 – 20000 Hz | Sagedusdiaspoon: 100 – 10000 Hz |
Takistus: 32 Ω – ei vaja eriliselt võimsat sisendit, piisab ka mobiilist või MP3 mängijast | Signaali-müra suhe: 52 dB |
Tundlikkus: 110 ± 4dB – piisavalt võimas, et normaalse kuulmise juures 100% helitugevust vältida | Tundlikkus (1kHz, 1V/Pa): -40±3 dB |
Sisendvõimsus: 50 mW | Tüüp: ühesuunaline |
Elemendid: 40 mm, neodüümist magnetitega | |
Kaabli pikkus: 1,3 m + 2 m pikenduskaabel (2×3,5mm pistikutega) | |
Kaal: umbes 293 g – oma kaalukategooria keskmine | |
Ühendus: 3,5 mm pistik (kaks-ühes pistik) |
Välimus
Maailma suurima kaheksajala nimekaim ei meenuta esimest mitte ühestki küljest, küll aga on tegu hübriidiga. Razer võttis kahe eelneva põlvkonna peakomplektide paremad osad ja liitis need üheks. Peatugi on pärit Razer Electra ning klapid ise Razer Orca komplektidelt:
Klappe on võimalik kompaktsema transportimise nimel kokku “voltida”. Erilist võitu siit ei tule, kuid asi seegi, tekib ruumi mingi muu kasuliku vidina jaoks.
Peatoe sisemise voodri ja musta nahkimitatsiooni õmblus on tõenäoliselt esimene koht, mis pikema kasutamise peale väsimuse märke näitab.
Klappide kinnitus on tugevast ja paksust plastikust, ei logise ja tundub soliidne. Koos kinnisega on kokku 14 kõrguse asendit. Olgu teil koolieeliku või korraliku afroga pea, sobiva leiab nende seast igal juhul.
Razer Kraken Pro on hetkel tootja ainus peakomplekt, mis pakub täiesti paindlikku mikrofoni, mis mitte ainult ei paindu igas suunas, vaid püsib ka sama hästi paigal.
Klapid ise on välimusele vaatamata “lahtise” ehitusega. See tähendab, et kõlar ei ole välimisest keskkonnast erilisel moel isoleeritud. Selline ehitus laseb kõrvadel “hingata” ning ei pane higistama isegi mitmetunniste mängusessioonide jooksul. Padjandid on aga piisavalt tihedalt vastu pead, et ka keskmisest valjema heli “välja lekkimist” takistada.
Kui välimuse alla arvata ka kandja pead, siis on mõnel juhul tulemus kergelt koomiline.
Näiteks minu piklikuma kujuga koljul moodustavad Kraken’id niivõrd laia monstrumi, et silmanurgast paistab tume klapi nurk. Ka peeglisse vaadates ei tundu selline välimus just kõige loomulikum. Õnneks tootja ei väidagi, et see oleks atraktiivseim peakomplekt maailmas.
Helikaabel on kummeeritud silikoniga ning täisnurgaga pistikuga. Lahtise juhtmega kotis loksudes pole see nädala aja jooksul kordagi sõlme läinud, kuna kaabel pigem keskmise paksusega.
Kas Razer Kraken Pro on ka mugav peakomplekt?
Siinkohal on absoluutse ja objektiivse järelduse tegemine raskendatud. Mulle istus Kraken suurepäraselt, nii kaalu (mõned grammid alla 300 g), tiheduse kui ka klappide asetuse koha pealt. Kõrvad mahtusid padjandite sisse ning ei pigistanud, ka kõlar ise oli kõrvast parajalt kaugel. Klappide õhu läbilaskvus on suurepärane ning kannatab vabalt mitmeid tunde higistamata kõrvamõnu nautida.
Kuid nagu inimkehade puhul ikka, oleme kõik erinevad ning võimalusel tuleks kantavad tarvikud enne ostu ära proovida.
Heli
Mängudes
Proovisin Razer Kraken’it esmalt sõjalisel tandril (Battlefield 3). Njaa, plahvatused ja püssipaugud ei toimunud mitte ainult digitaalses ruumis, vaid ka minu peas. Nimelt piisab heli kirjeldamiseks vaid paarist sõnast: bass ning bass. Vahepeal sekka ka kõrgemaid sagedusi, kuid mitte oluliselt palju. Kogu helipilt on tunduvalt tummisem ja sügavam, kahjuks lööb bass vahepeal üle ka keskmised sagedused, mis on justkui tünnis summutatud. Kõrgsageduslikud helilained on teravad, kuid samas piisavalt selged.
Järgmisena proovisin Kraken’it rahulikumas olustikus – erinevad GTA versioonid ning The Elder Scrolls V: Skyrim. Üldiselt sama olukord: võimendatud madalad helid ning äärmiselt tagasihoidlikud keskmised sagedused, seda eriti kõne või instrumentaalsema muusika puhul. Kapjade põrkumine maapinnaga ning sisepõlemismootori hääl on muljetavaldavad.
Muusika
Keskmiste sageduste “mudasus” tulebki kõige rohkem ilmsiks just muusika kuulamise korral. Jazz või rokkmuusika puhul võiksid instrumentide hääled olla paremini eristatavad, jällegi domineerib kõikehõlmav bass. Õnneks saab appi võtta ekvalaiseri ja olukorda natukenegi parandada. Kraken kõrvaklappide suurim trump on aga kahtlemata elektroonilise muusika vallas. Deep house ja trumm&bass kõlavad täpselt minu maitse järgi, lühilainelised helid on bassiga võrdsel tasemel. Madalate võnkesageduste fännid peaksid rahule jääma.
Ei tasu oodata stuudiomonitoride, Sennheiser või Audio-Technica taset, sest need ei olegi mõeldud omavahel konkureerima. Kraken’id on täiesti piisavad elektroonilise muusika austajale, audiofiilid võivad aga eemale hoida.
Filmid
Kõne ja igapäevaste helide kujutamine ei ole ülevaate kangelase eriala. Sellele vaatamata saab “kaheksajalg” viisakalt hakkama – samuti nagu ka mängudes, on heliefektide sügavam pool esiplaanil ning teravamad karjed või klaasi purunemine ei jää ebaloomulikuks.
Paar korda olen võtnud abiks ekvalaiseri näppimise, et tasakaalustada keskmisi ja madalamaid helisid. Razer Surround pakub seda võimalust, toimib hästi ja selgelt, isegi salvestab kõik heliseaded “pilve” (vajalik Synapse konto), et sõbra (või töö-) arvutis ei peaks käsitsi helidraiverist midagi kruttima.
Otsus
- Mugavus igas aspektis
- Korralik koostekvaliteet, tugevad kinnitused
- Väga võimsad kõlari elemendid
- Suurepärane bass ja kõrged helisagedused
- Laseb kõrvadel “hingata”
- Mugavalt peidetav mikrofon
- Piiratud dünaamiline ulatus, bass lööb kesksagedused tuimaks
- Veidi kobakam disain
- Helisignaali reguleerimise puudumine
Razer võtab jätkuvalt kuulda oma lojaalsete kasutajate ja klientide arvamust ning seda on tunda ka Kraken peakomplekti puhul. On ju tegu eelmise põlvkonna klappide täiustatud kombinatsiooniga. Razer Kraken ei püüa kõigile meeldida ja seda on eriti hästi tunda helikvaliteedis. Summutatud kesksagedus ja pähe kargav bass ei ole igaühele. Kvaliteetsemaks läheb jutt juba välimuse ja koostekvaliteedi juures. Samas hinnaklassis on raske leida mugavamat ja stiilsemat peakomplekti, mis ei tunduks peas mänguasjana.