Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. mai 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Reaalselt hea pildiga – Samsungi nõgusa ekraaniga 65″ UHD teler JS9002 :: Digitest

Reaalselt hea pildiga – Samsungi nõgusa ekraaniga 65″ UHD teler JS9002
Lauri Veerde

Alustame tundest. Alguses oli see päris häiriv. Silme ees on suur lahmakas ekraan ja sellel olev pilt on nii terav ja dünaamiline, et silm paneb tahtmatult tähele ka kõige pisemaid liikumisi. Samsungi suurelt kaardus teleriekraanilt UHD lahutusvõimega filmi vaadates ei ole tunne, nagu vaataks telekat. Ei ole ka tunne, nagu istuks kinos. Alguses ei saagi aru, mis tunne see selline on, mis telekat tavapäraselt rahuliku olemisega vaadata ei lase.

Hiljem, õue astudes jõuab aga kohale, et… see on reaalsuse tunne. Täitsa tõsiselt ja ilma liialdamata, sest tänaval sõidavad autod ja puude küljes kõiguvad lehed päris samamoodi, nagu hiljuti teleriekraanil. Mitte “ebareaalselt hea” pole see pilt vaid “reaalselt hea”.

Seesama tunne ongi vast olulisim, mis mulle Samsung JS9002 teleriga koos veedetud ajast jäi. Vaatame nüüd aga konkreetsemalt milline on Samsungi ja ilmselt kogu elektroonikamaailma kõige vingem teler aastal 2015.

 

 

Kineskoobi tagasitulek

UE65JS9002TXXH-343632-1

Siin ülevaates kirjeldatav JS9002 on Samsungi kolmanda generatsiooni Ultra HD lahutusvõimega teler. See on järeltulija 2014. aasta algul esitletud maailma esimesele kaardus ekraaniga UHD LED telerile HU9000 ja kuulub Samsungi kõige uhkemasse ja uuenduslikumasse 9-ndasse teleriseeriasse. Selle ekraan näitab pilti UHD standardile vääriliselt 3840×2160 piksliga – see on 4 korda rohkem piksleid kui Full HD.

Pärast kõiki neid iseloomustusi on seda telerit väga ülekohtune võrrelda kineskoopteleriga – kuid just see võrdlus telerit karbist välja võttes minust tahtmatult tekkis. Sest nõgusa ekraani tõttu on see LCD-teleri kohta tavatult paks ja muidugi ka raske. Erinevalt näiteks üliõhukesse äärmusesse kalduvatest Sony 2015. aasta lameekraaniga teleritest. 30 kg lahmaka Samsungi karbist välja võtmiseks ja üles seadmiseks oleks hea koju varuda kaks meest.

Nõgusa ekraani tõttu on see LCD-teleri kohta tavatult paks ja muidugi ka raske.

Paksus ja kaal aga Samsungi telerile miinusmärki ei too, sest kord seinale kinnitatuna või lauale asetatuna ei ole nendel iseloomujoontel enam tähtsust. Siis saab kogu tähelepanu endale ekraanilt paistev.

Samsung-teler-digitest-1

UE65JS9002TXXH-50237-0

 

 

Teler nagu lauaarvuti

Samsung-teler-digitest-15

Selle telerimonitori tagaküljel on ainult kaks ühenduspesa. Parempoolsesse ühendub toitekaabel ja vasakusse One Connect kaabel, mis ühendab teleriga One Connect Box karbi. Viimases on kõik pordid ja teleri protsessor.

 

Samsungi 9nda seeria telerid on juba teist aastat nagu lauaarvutid. Kui tavaliselt on teleriekraani korpuse sisse integreeritud ühenduspesad koos protsessori, toiteploki ja muu sinna juurde kuuluvaga, siis selle Samsungi teleri puhul asi nii tavaline pole.

Siin koosneb teler kahest eraldi osast: esiteks ekraan ja teiseks modernse ja minimalistliku välimusega “One Connect Box”. Viimane on eraldi “karp”, mille sees on protsessor ja mille kaks äärt on palistatud kõikvõimalike ühenduspesadega. See on nagu lauaarvuti arvutikast, mis on ühendatud monitori külge. Teler ise on nagu monitor ja “One Connect Box” on nagu arvutikast.

Teler ise on nagu monitor ja “One Connect Box” on nagu arvutikast.

Sellisel lähenemisel on kaks positiivset tulemit. Esiteks mugavus. Teleri külge tuleb kinnitada vaid kaks kaablit: One Connection kaabel (ühendab One Connection Box’i teleriga) ja toitekaabel. Kõik muud HDMI ja audio jne kaablid saab peita One Connection karbiga kusagile allapoole ja lisakaablite ühendamine on enamjaolt lihtsam.

Teiseks positiivseks tulemiks on see, et teler on nn tulevikukindlam. Vähemalt teoorias saab tulevikus ekraani alles jätta ja One Connection Box karbi vajadusel vahetada välja uue, moodsamate ühenduspesade või võimsama protsessori jne parameetritega isendi vastu. Tundub päris mõistlik (teooria).

Samsung-teler-digitest-11

Samsung-teler-digitest-12

Samsung-teler-digitest-13

 

 

Nõgus või sirge?

Samsung-teler-digitest-2

Ilmselgelt kõige esimesena püüab selle teleri juures pilku nõgus ekraan. Esiteks on see lihtsalt efektne ja kui sulle meeldib tähelepanu, siis selle teleri abil sa seda kõigilt oma külalistelt ka kindlasti saad.

Sellisel ekraanil võiks aga olla ka praktilisi, teleri vaatamise kogemust paremaks tegevaid omadusi. Samsungi enda sõnul on neid kohe päris mitu. Toon need siin ära ja kirjutan lühidalt igaühe all, kas vastav omadus minu arvates ka tõsiseltvõetav on.

  • Nõgusat ekraani vaadates haarab teleripilt sind rohkem endasse (ingl. k: immersive experience). Minu arvates ei ole haaravuse mõttes vahet, kas vaadata nõgusat või sirget ekraani. Kui just pingsalt nõgususele ei mõtle.
  • Nõgusat ekraani on hea vaadata nii otse teleri ees istudes kui ka rohkem külje peal olles.
    Väiksemate vaatenurkade alt – näiteks mitte otse teleri ees vaid üsna teleri ääres istudes – on kaardus ekraaniga telerit tõepoolest mugavam vaadata kui lameda ekraaniga telerit.
  • Nõgus ekraan peegeldab vähem. Kindlasti tõsi. Suurte ja läikivate ekraanide häda on ju alati olnud see, et nende ekraanilt peegelduvad nii lambivalgused kui ka aknast tulev valgus. Mida vähem kumeram (mäletate kineskoopekraanide peegeldamisvõimet?) ekraan on, seda vähem see ümbritsevat peegeldab. Nõgus ekraan vähendab drastiliselt seda nurka, millelt peegeldused teleriekraanile pääsevad. Eriti just küljelt vaadates on pilt seetõttu puhtam ja selgem.

Peab möönma, et nõgusal ekraanil on lameda ekraani ees ka praktilisi eeliseid. Need eelised pole aga enamiku inimeste jaoks ilmselt nii suured, et maksta teleri eest 2015. aastal ligi 1000 eurot enam. Sest see nõgusa ekraaniga Samsungi 65″ ekraaniga teler maksab tavalisest sirgest ligi 1000 eurot enam.

Kõige suuremaks nõgusa teleri eeliseks jääb muidugi siiski efektse välimuse eelis – seda ei suuda lame teler kuidagi üle trumbata ja selle eelise juures kaotavad tähtsuse ka euronumbrid.

 

 

4K, UHD ja pildikvaliteet

Samsung-teler-digitest-10

Eesti telekanalid suurel 4K ekraanil

Alustame selle juures kõige olulisimast. UHD/4K pilt on terav küll aga nii suure lahutusvõimega videopilti on veel vähe saada. Eestis edastavad kanalid pilti suurusega 720×576 px (kel pilt kaabli vahendusel telerisse jõuab, saab Rahvusringhäälingu kanaleid alates 2015. aasta suve lõpust nautida ka Full HD kvaliteedis).

Teler peab 720×576 px pildi kuvamiseks 3840×2160 px ekraanile ise palju piksleid juurde genereerima ja ega see tulem kuigi hea pole. Lähedalt vaadates on näha, kuidas pilt koosneb suurtest värviblokkidest ja artefaktidest. 1-2m pealt ei ole sellist pilti hea vaadata. Kuid 3m pealt on ka selline pilt tegelikult üllatavalt OK. Seega – kui sinu teler on diivanist enam kui 2 meetri kaugusel, ei ole eesti SD telekanaleid sellest Samsungi telerist halb vaadata.

4K sisu teravuse tajumine sõltub vaatamiskaugusest

Vaatamiskaugus toimib aga ka teistpidi: kui sa vaatad 4K sisu kaugemalt kui 2m, ega siis sellest pildi teravusest eriti aru ei saa küll. 4K kvaliteetsus ja teravus tuleb kõige paremini välja siis, kui vaatad telerit (umbes) lähemalt kui 2 m. 3-4 m kauguselt vaadates pole minu hinnangul suurt vahet kas 65″ ekraan on Full HD või 4K lahutusvõimega.

Seetõttu peaks teleri valikul arvestama mitte ainult teleri tehniliste omadustega vaid ka kodu iseärasusega ja konkreetsete vaatamiskaugustega.

Kust 4K sisu saab?

Samsung JS9002 teleri juures on aga oluliseks ostuargumendiks mitte tavakanaline vaatamine vaid 4K video. Seda 4K videot saab kõige lihtsamini vaadata YouTube vahendusel – seal on olemas eraldi kanal kuhu on koondatud päris hea kvaliteediga 4K videoid. Need on aga sellised klipid, mille abil saab imetleda teleri võimeid kuid mis ei paku sisulisemat elamust. Samsung on saanud aru 4K sisu vähesusest ning on seetõttu lisanud teleriga kaasa kõvaketta nimega “UHD video pack”. Selle peal on mõned täispikad filmid ja kamaluga lühiklippe, mis leevendavad esmase 4K vaatamise nälja.

Nendele kahele 4K video allikale lisaks midagi muud soovitada ongi praegu raske. Ilmselt tuleb uhke teleri omanikul endale soetamda 4K videot filmiv kaamera. See ei ole 2015 aasta keskel sugugi mitte ulme, sest sellist videokvaliteeti pakuvad mitmes kaamerad nagu näiteks Samsung NX1, Panasonic LX100, Sony RX100 IV, GoPro Hero 4 Black. Või telefonid nagu näiteks Samsung Galaxy Note 5 või droonid nagu DJI Phantom 3 Professional.

Ilmselt tuleb uhke teleri omanikul endale soetamda 4K videot filmiv kaamera. See ei ole 2015 aasta keskel sugugi mitte ulme

4K on juba jõudnud seadmetesse, mis seda formaati filmivad ja seadmetesse, mis seda näitavad. Loodetavasti jõuab ka sisu paari aastaga tehnika arengule järele.

Kui sinu teler on diivanist enam kui 2 meetri kaugusel, ei ole eesti SD telekanaleid sellest Samsungi telerist halb vaadata.

Samsung-teler-digitest-17

Vaatamiskaugus toimib aga ka teistpidi: kui sa vaatad 4K sisu kaugemalt kui 2m, ega siis sellest pildi teravusest eriti aru ei saa küll.

Samsung-teler-digitest-14Samsungi 4K teleritega kaasas olev 4K videote ja filmide kõvaketas.

 

 

 

Kokkuvõtteks

samsungi-teler

 

Samsungi nõgusast 65″ JS9002 telerist uuenduslikumat ja uhkemat ei leia. Selles ekraanis on koos kogu Samsungi aastakümnete pikkune tootearendus. See on disaini ja tehnoloogia tippsaavutus aastal 2015, mis suudab teatud tingimustel pakkuda kinopildile võrdväärset elamust.

Pragmaatilisemale Eesti inimesele on seda telerit raske soovitada. Jääb ju selle hind Eesti tehnikakauplustes pisut alla 4000€. Samas kui hinna kaks peamist argumenti: 4K ja nõgus ekraan, on pigem küsitava praktilise väärtusega. Pigem siis võtta juba Samsungi suur lame 4K teler või siis hoopis Full HD… Kes aga raha ei loe ja oma avarasse betoon-funk kodusse ilusat ja efektselt telerit otsib, jääb Samsungi pakutuga kindlasti rahule.