Nupukad Turtle Beach Stealth 700 Gen 3 kõrvaklapid e-sportlastele
Vidinafännina mulle igasugused uued tehnoloogiad väga meeldivad, kui neid kasutatakse õigel ajal ja õiges kohas.
Turtle Beach on küll oma uute kõrvaklappidega astunud sammukese ajas tagasi, aga mulle see tegelikult väga meeldib.
Puutetundlikus on ju tore asi küll, aga minul ajab vahel kopsu üle maksa. Et mitte väljenduda karmimalt. Tundub, et tehnoloogiana pole see lihtsalt veel täiesti valmis. Viipa ja kaabi ja koputa nii et s… magus, aga seadmed ei tee teist nägugi. Võehh!
Õnneks on Turtle Beachil olnud piisavalt sellist talupojatarkust, et oma tipptasemel Stealth 700 Gen 3 kõrvaklappide juures puutetundlikkust mitte kasutada. Ja mina plaksutan selle peale mõlema käega. Miks? Sellest räägin lähemalt juba juba allpool.
Turtle Beach Stealth 700 Gen 3 välimus
Minu kätte sattunud III generatsiooni Turtle Beach Stealth 700 kõrvaklappidel on üpris haruldane värvikombinatsioon – must, sinine ja pronks. Siit lugedes ei tundu selline kombo üldse millegi erilisena, kuid reaalsuses jätab see üsnagi eksklusiivse mulje.
Eriti just sellise sügava koobaltsinise ja pronksitooni koosmäng tekitab tunde, et need klapid on hoopis teisest (ja kõrgemast) hinnaklassist. Paraku plastnupud ning -rullikud korpusel toovad vaataja nobedasti taas maa peale tagasi.
Ja neid nuppe-rullikuid pole põrmugi vähe – 4 nuppu ja 3 rullikut! See on ilmselt vähemalt Euroopa, kui mitte maailmarekord. Väärikust lisab aga igasuguste värviliste LED-tulukeste puudumine, mida muidu mänguriklappidele helde käega külge väänatakse. Kokkuvõttes on tunne, et need klapid on mõeldudki just täiskasvanutele. Kas just vanuselt, aga vähemalt mõttemaailmalt.
Ahjaa, LED-idest me päris mööda ei pääse, 2,4 GHz-ise Crossplay ühenduse jaoks mõeldud saatjal on LED-valgustus, mis näitab eri värvi valgusega mikrofoni töörežiimi. Kui sellega ära harjuda, siis võib see pikas perspektiivis isegi kasulikuks osutuda. Samuti vilgub pidevalt ka klappide Power-nupp, kuid teeb seda vaoshoitult nii kasutaja, kui ka juuresolijate jaoks.
Minu jaoks annab antud klappidele plusspunkte ka see, et mikrofon on diskreetselt klapikorpusesse ära peidetud – nii pole nendega väga piinlik ka kasvõi tänavale minna.
Ehkki mina ise olen selleks liiga tagasihoidlik, et nii suurte klappidega avalikkuse ette ilmuda, sest visuaalselt on need klapid siiski üpris pirakad.
Turtle Beach “Swarm II” rakendus
Tarkvaraga on Turtle Beach teinud mingeid kummalisi otsuseid. Pole vahet, kas kasutad neid klappe arvuti, Xboxi või pleikkariga, oma telefoni pead sa “Swarm II” rakenduse ka kohe kindlasti alla laadima.
Mitte, et mul midagi otseselt selle vastu oleks, aga pigem võinuks see jääda vabatahtlikuks. Äkki ma ei soovi neid klappe koos telefoniga kasutada (ehkki see on ebatõenäoline), aga võib-olla mul polegi nutitelefoni (mis on ilmselt hoopis ebareaalne). Aga noh, kas meil on demokraatlik ühiskond või mitte? Igatahes funktsionaalsuselt arvuti- ja telefonirakendused omavahel ei erine. Hea seegi.
Swarm II enda peamiseks väärtuseks pean mina isiklikult 10-ribalise ekvalaiseri olemasolu. Mängudele see olulist lisaväärtust ei anna, kuid see-eest saab selle abil tuunida muusikat omale kõrvasõbralikumaks ning oma eelistusi ka salvestada. Ja see on suur pluss!
Swarm II tarkvaraga saab veel sisselülitada Superhuman-režiimi, tuunida ka mikrofoni tööd ning muuta vähemalt ühe rulliku ja nupu funktsionaalsust. Paraku on seal pakutav valik veelgi palju väiksem kui näiteks iPhone’i lisanupul, aga põhimõtteliselt ikkagi kiiduväärt võimalus.
Tarkvara juures häiris mind veidi see, et klapid sisselülitudes automaatselt rakendusega ei liitu, vaid seda tuleb teha eraldi, manuaalselt. Tundub nagu väga 20.sajand olevat selline asi.
Tegelikult oli kerge kamm ka arvutiga ühendamiselt st seda pidi tegema manuaalselt. Tänapäeval ootaks ikkagi seda, et seadmed omavahel juba nutikalt ja automaagiliselt ühenduvad.
Soovida jätab veidi ka rakenduse intuitiivsus. Erinevad funktsioonid on jaotatud erinevate alajaotuste vahel, mis muudab selle kasutamise kohmakamaks. Oleks ju tore, kui saaks kõik vajamineva koondada kenasti ühele töölauale – olgu siis telefonis või arvutis.
Stealth 700 Gen 3 helikvaliteet
Ehkki mänguriklappide puhul võiks ju sellisest teemast diskreetselt kõrvale vaadata, sest on ju need oma olemuselt pigem sidepidamisvahend, kui midagi audiofiilile hingelähedast.
Kui videomängude heliefektide esitamisega saab hakkama ka pime mäger, siis muusika edastamiseks on vaja midagi märksa komplitseeritumat. Turtle Beach on antud kõrvaklappide juures kasutanud 60mm (!) Eclipse kõrvakõlareid. Ja hea heli on enamasti korrelatsioonis ka kõlarite suurusega.
Võhikutele teadmiseks, et ka tipptasemel audiofiili kõrvaklappides on kõigest 50mm kõrvakõlarid. Selle tulemusena võin öelda, et vähemalt mänguriklappide seast on Stealth 700 Gen 3 ilmselt parimad ka muusika kuulamiseks.
Juhtmevabadusest hoolimata oli ühendus arvuti või telefoniga tugev ja stabiilne, ilma läägita.
Mikrofoni heli kiitsid mu vestluspartnerid. Juutuubist arvustusi vaadates jäi kõrva, et paljud pidasid just nende klappide mikrofoni oma klassi parimaks.
Turtle Beach Stealth 700 kasutamine
Ehkki tegu on vaieldamatult e-sportlatele loodud kõrvaklappide eliidiga, siis jäid minus ometi mõned pisiasjad kripeldama.
Nii nagu öeldud juba eelnevalt, siis oli minu jaoks kõige jaburam see, et klappide ühendamiseks arvutiga tuli need eelnevalt ühendada telefoniga ja kogu edasine tarkvara värskendamine jms käis kõik juba läbi telefoni. Õnneks oli see vaid ühekordne protseduur, aga segadust tekitas ikkagi.
Stealth 700 Gen 3 üheks vaieldamatuks eeliseks tuleb pidada just füüsiliste nuppude ja rullikute olemasolu, et mitte öelda rohkust. Ja see rohkus tekitab teatava õppimisfaasi, et eristada kõigi nende nuppude-rullikute omadusi. Samuti võib kriitilistes olukordades kergesti (vähemalt esialgu) tekkida väike segadus, et millele nüüd täpselt vajutama peaks.
Teiseks on Turtle Beach paigutanud need nupud praktiliselt samale pinnale klapikorpusega, mis raskendab nende ülesleidmis -vähemalt minu pahklike töömehesõrmedega. Pikemal kasutamisel tekib ilmselt nö käemälu, mis vajaliku nupu ka pimesi üles leiab, aga selle tekkimiseks jäi mu testperiood pisut lühikeseks.
Seda enam, et minu elu- ja mängustiili juures neid nuppe kuigi tihti vajutama ei pidanudki. Küll aga peaks selline võimaluste rohkus aitama näiteks vanemal inimesel võidelda kognitiivsete häiretega.
Rõõmustav oli, et klappide padjad olid valmistatud kahest materjalist – kunstnahast ja kangast. Eriti meeldiv, et kasutaja naha vastu puutus just see kangast osa, sest kunstnahk ja ka tavaline nahk panevad vähemalt minu kõrvad üpris kiiresti higistama ja tekitavad soovi klappidest võimalikult kiiresti vabaneda. Stealth 700 Gen 3 mudeliga seda probleemi ei tekkinud.
Tore oli ka see, et Stealth 700 Gen 3 klapid istusid väga mugavalt ka minu keskmisest märgatavalt suuremas peas ka pikemat aega.
Mitmed kaasarvustajad juutuubis kiitsid klappide passiivset mürasummutust. Mina selle kiidulauluga paraku ühineda ei saa, sest vaiksematel hetkedel kuulsin läbi nende isegi oma lauaarvuti töömüra. Seda muidugi vaid siis, kui arvutist endast mingeid helisid ei tulnud.
Mitmeid kordi (kui aus olla siis tegelikult pidevalt) rõõmustas mind Stealth 700-t kasutades Crossplay, kus sain mõnusalt reguleerida mänguheli ja samal ajal mängiva muusika tugevuse suhet. Vaieldamatult mugav oli ka keset mängu vastata telefonikõnedele ilma klappe peast võtmata.
Mis ma kokkuvõtteks arvan?
Turtle Beach Stealth 700 Gen 3 on vaieldamatult parimad e-sportlaste kõrvaklapid, mida ma oma väga-väga pika arvustajakarjääri jooksul olen testinud.
Enam kui rikkalik funktsionaalsus, parim heli mänguriklappide kohta, stiile välimus ja korralik koostekvaliteet – mida enamat seda sorti klappidelt nõuda võiks? Ehkki segadusseajavat oli esialgu piisavalt, siis olen kindel, et pikemal kasutusel need selginevad ja jääb vaid kasutusrõõm.
Kui mul endal oleks mänguriklappe vaja, siis oleksin ma umbes 98% kindel, et eelistaksin just seda klapimudelit, hoolimata, et sellega ka kerge õppimisfaas kaasas käiks. Kindlasti on neil üks parimaid hinna, funktsionaalsuse ja kvaliteedi suhteid, mis hetkel on saadaval!