Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Wii Balance Board – treening läbi mängu :: Digitest

Balance Board pealtvaates

Milline näeb välja tõeline mängusõber? Paratamatult tekib esimesena silme ette pilt rasvunud ja loiult diivanil lamavast tüübist, kes lihaselise pöidlaga suunurgast Cheetose puru ära pühib. Akente ette on tõmmatud tumedad ja paksud kardinad sest pimedus varjab sajandeid koristamata kodu. Tema päevakavas on vaid üks liikumist vajav tegevus: poes energiajoogi järel käimine.

See on üks meedia poolt loodud valearusaami, mis ei vasta õnneks tõele. Mängumaailm on arenenud hoopis vastupidi: mängijad liigutavad ennast ehk isegi rohkem, kui nad seda mängimata teeks. Seda tänu Wiile ja Wii Balance Boardile.

Wii Balance Board kuulutati välja 2007. aastal mängu „Wii Fit“ lisatarvikuna.  Mäng „Wii Fit“ võimaldab arvutada kehamassiindeksit ja selle juhendamisel saab sooritada erinevaid harjutusi, mis jagunevad aeroobseks trenniks, jõutrenniks, tasakaalumängudeks ja joogaks. 2009. aastal anti välja „Wii Fit“ teine versioon – „Wii Fit Plus,“ millega koos Balance Boardi edasipidi müüakse.

Hoolimata sellest, et Balance Boardi saab osta vaid koos „Wii Fit“ mängudega, ei ole tasakaalulaud lisatarvik ainult ühele mängule. Balance Boardi tugi on olemas mitmetel erineva kategooria mängudel, sealhulgas ka neil, mille põhisuunitlus ei ole treening – Balance Boardiga saab mängida isegi Tetrist!

Balance Board altvaates

Tasakaalulaua disain viitab tervislikule elustiilile: see näeb välja nagu suur vannitoakaal. Kui tüüpilisel vannitoakaalul on sees üks mehhanism, mille tööks on pinnale avalduvat survet mõõta, siis Balance Boardil on neid neli. Tänu sellele saab Balance Board aru, kus asub mängija raskuskese: kas ta kallutab ennast paremale või vasakule, ette või taha. Tasakaalulaua ees asub sisse- väljalülitusnupp, mis on mugavalt suur ja lihtne varbaga vajutada, ilma et peaks kummarduma.

Balance Board meelitab inimesi ennast liigutama läbi mängu. Mängimisel seatakse eesmärgid ja hea soorituse eest saab auhinna: uue harjutuse, uue avatari jmt. Ühel hetkel saavad auhinnad siiski otsa ja treeningu jätkamiseks võib tekkida vajadus uue mängu järgi, sest präänikut on ju vaja!

Wii Balance Board on suurepärane treeningvahend kuid sellesse tuleks suhtuda ettevaatlikusega. Näiteks võib „Wii Fit“ mängija üle- või alakaaluliseks tembeldada, ilma et see tegelikult tõele vastaks. Enamikes mängudes on treener, kes harjutused ette näitab, aga ei ole kedagi, kes kontrollib, et liigutusi õigesti sooritatakse. Ülepingutamine ja vigastused on kogenematul trennitegijal kerged tulema. Intensiivse treeningu saamiseks ei tasuks lootma jääda hulknurkadest meisterdatud treenerile vaid pöörduda lihast ja luust versiooni poole. Virtuaalsed treenerid on head kaaslased siis, kui on sooviks natuke liigutada: nad on olemas isegi kell neli hommikul ja valmis juhendama.

Balance Board on hea võimalus vanematele, et saada kasu lapsele kingitud mängukonsoolist. Kui vanemad kaklusmängudest ja muust lapsele meelepärasest suurt lugu ei pea, siis leiavad ema-isa kindlasti midagi tasakaalulauale mõeldud mängude seast. See on hea alternatiiv, kui spordikeskuses ei taha käia, aga üksinda hommikuvõimlemiseks ei jätku motivatsiooni. Balance Boardi mängud annavad treenimiseks vajaliku motivatsiooni ja teevad harjutused mänguliseks. Samuti tekib võistlusmoment: kellel on rohkem punkte, kes on mängus kaugemale jõudnud jne. Kas see ka parema vormi annab, oleneb inimesest endast, aga liikumisrõõmu osaliseks saavad kõik.

Balance Boardi ümber saab panna silikoonkatte, mida on olemas erinevates värvides

Balance Boardi plussid

  • eraldiostetav silikoonkate libisemise vähendamiseks
  • asendab vannitoakaalu
  • mitmekülgne mängude valik
  • ei vaja hoiustamiseks palju ruumi: selle saab paigutada telekalaua või diivani alla

Balance Boardi miinused

  • mängukonsooli taha saab korraga ühendada vaid ühe tasakaalulaua
  • ei asenda Wii juhtpulti: menüü sirvimiseks on vaja kasutada Wiimote’i
  • olenevalt harjutuste iseloomust vajab palju ruumi
  • kasutab nelja AA-tüüpi vooluallikat