Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 19. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

GoPro Hero4 Session - omapärane kuubik videosalvestuseks :: Digitest

GoPro Hero4 Session – omapärane täiendus hõbedastele kaameratele
Silver Pik

GoPro Hero4 Session on üks omapärane kaamera, mida ma esmalt pidasin Polaroid Cube ning Hero4 Silver’i vallatu öö tulemiks. Oh ei, ma eksisin ikka tublisti – Hero4 Session on endale saanud lihtsalt kuubikujulise korpuse – sisu on GoPro mis GoPro. Eks see ole esimene samm teiste tootjate vastu, kes pakuvad väiksemaid, kergemaid ning veekindlamaid kaameraid väiksemas korpuses. Omaette küsimus on küll see, kas ja kuipalju Hero4 session kannatab võrdlust Sony Action Cam Mini või samasse hinnaklassi jääva Hero4 Silver’iga võrreldes. Eks nii mõndagit saate sellest ülevaatest kohe kohe lähemalt teada.

 

Põhilised numbrid

Ei ole ühtegi ülevaadet numbriteta, seetõttu me need ka siia kirja paneme. Võrdlusmomendiks panen juurde ka Hero4 Silver parameetrid.

Hero4 Session Hero4 Silver
Salvestusmeedium microSDHC/microSDXC microSDHC/microSDXC
4K videosalvestus 3840×2160 12,5p
2,7K videosalvestus 2704×1520 24p
FullHD videosalvestus 1920×1080 50p/48p/25p/24p 1920×1080 50p/48p/25p/24p
HD videosalvestus 1280×720 50p/25p 1280×720 50p/25p
Aegluubis video 1280×720 100p
848×480 100p
1280×960 100p
1280×720 100p
848×480 240p
Foto lahutusvõime 8 megapikslit 12 megapikslit
Sensor 1/3,2″ CMOS 1/2,3″ CMOS
Objektiiv f/2.8 avaga & 170° vaatenurgaga f/2.8 avaga & 170° vaatenurgaga
Mikrofon 2× monomikrofoni Monomikrofon
Sarivõte 10 kaadrit/sek 30 kaadrit/sek
Ekraan Pisike infoekraan Värviline puutetundlik
Pisike infoekraan
Ühendused WiFi
microUSB
WiFi
Bluetooth
miniUSB (USB, AV, välised seadmed)
microHDMI
Vooluallikas 1030 mAh integreeritud 1160 mAh vahetatav
Aku vastupidavus 1h 30min 1h 30min
Ilmastikukindlus Kuni 10 meetrit lisakorpuseta Kuni 40 meetrit lisakorpusega
Mõõtmed 35×35×35 mm 41×59×30 mm
Kaal 74 g 84 g

GoPro mõõtmed ning kaalud on toodud lisakorpuseta – veekindel Hero4 Silver on natuke rohkem kui natuke suurem ning raskem võrreldes Hero4 Session kaameraga.

IMG_3582

 

Toote disain

Korra või kaks või kolm sai juba öeldud, et tegu on kuubikuga. Kuubikuga ses mõistes et kõik küljed on sel kaameral võrdsed – 35 millimeetrise küljepikkusega. Ülevalpool on näha, et võrreldes harjumuspärase GoPro disainiga on Hero4 session ikkagi väiksem, samas ka paksem.

Väikese disainiga kaasnevad omad head ja vead – jah, kaamera on niivõrd kompaktne, et seda saab kinnitada pea kõikjale – kasvõi Gorilla Tape teibiga ratta porilaua külge. Samas on väiksema disaini pärast ka kaamera sensorit nuditud – suuremate vendade 1/2,3″ sensori asemel on hoopis väiksem 1/3,2″ sensor.

IMG_3576
IMG_3579

Tulenevalt toote kuubikudisainist, on ka kaameral olev “kasulik pind” piiratud – enam ei saa nii palju erinevaid nuppe, ekraane jms lisasid korpusele mahutada. Kaamera eesmisel küljel on objektiiv ning nurgas väike mikrofon. Tagumise külje jaoks on jäetud üks nupp kahest, mis sel kaameral kasutusel – info / WiFi sidumine. Lisaks on seal teine mikrofon – et saada tuulevaba heliriba / kaameramehe kommentaarid videopildile juurde.

IMG_3584

IMG_3594

IMG_3587

Ühele küljele on kolinud üks pisipisi nupujupike, mis avab ukse mälukaardi ning microUSB pesa juurde. Jah, sel kaameral puudub eemaldatav aku, mis annab teatud positiivse ning negatiivse aspekti. Positiivne on see, et korpuse mõõtmed saab teha sedasi väiksemad / mahutada sisse suurem aku. Negatiivseks aspektiks saab olema just aku vastupidavus. Kui teiste Hero4 kaameratega haarad kaasa tagavaraakud, siis Hero4 Session puhul plaanid sisse pausid ja laed kaamerat või võtad kaasa rohkem kui ühe Hero4 Session’i. Viimane võib tunduda natuke nüri, seega esimene variant jääb päevakorda. Samas vaata positiivsemast küljest – su telefoni autolaadija, akupank jms lisaseadmed, mis niikuinii koguaeg käeulatuses on, saavad hädavajalikku särtsu ka seikluskaamerasse sisendada.

Ühe külje peal on peidetud suur salvestamise nupp ning pisike ekraan – seda võib tinglikult juba nimetada kaamera pealmiseks küljeks. Tinglikult seetõttu, et Hero4 Session jaoks tegelikult vahet pole, mis külje peale sa selle paned – sisemine asendisensor saab aru, kuspool pilved on ning kuspool on võimalik mustaks saada ning sõltuvalt sellest keerab ka videopildi õigeks (kaamera ei keera videopilti küljele ning video suund fikseeritakse võtte alguses ära). Ekraan on iseenesest lihtne – kuvab ära töörežiimi, seadme hetkestaatuse ning aku seisu. Egas rohkemat polegi vaja, kuna kõik muu käib ikkagi läbi nutiseadme. Lisaks, selle nupu kasutamisest räägime lähemalt juba järgmises lõigus.

 

Kaamera kasutamine

Toote disain paneb paika Hero4 Session kaamera kasutamise – nii seadistus kui kadreerimise eelvaade saab võimalikuks ainult siis, kui kaamera ühendada nutiseadmega. Selleks on vaja iOS või Android operatsioonisüsteemiga nutitelefoni või tahvelarvutit ning GoPro App rakendust.

Esmane ühendamine võttis mind mitu korda pead vangutama, kuna juhendi järgi ei olnud võimalik Hero4 Session kaamerat minu HTC nutitelefoniga ära paaritada. Peale poolt tundi pusimist ning lõpuks käsitsi WiFi võrku sisse logides oli ühendus olemas. Ka hilisemad automaatpaaritamised ei tahtnud esimese hooga õnnestuda, kuid kõik see lahenes aja jooksul, GoPro App rakenduste uuendustega. Tänasel päeval õnneks ei tohiks kasutajal sel kohal probleeme olla.

Mis antud kaamera puhul kohe üldse ei meeldinud (kuid samas osadele kasutajatele kindlalt ka meelepärane on) – kaamera sätete ning võtterežiimide vahetus käis kõik läbi nutitelefoni. Ühest küljest pole see halb – kui sul on kaamera kiivril või näiteks riietele kinnitatud, siis kiires möllus ei pea eales muretsema selle pärast, et midagi kogematta muudad. Mis aga miinuseks kujunes – kui sa ratta seljas või kitsas kanuus oled, siis videorežiimist fotorežiimi lülitamine tähendas nutiseadme väljakaevamist. Ning see ei ole alati kõige mugavam lahendus.

Natuke häirima jäi ka kohati aeglane ühendus kaamera ja nutitelefoni vahel (HTC One M8 GPE, seega ei saa olla nüüd ka telefoni viga), kuid internetiavarustes kirjutati ka sellest, et piltide laadimine ning režiimi vahetamine võib olla aeglase(ma) mälukaardi süü. Viimast nüüd enam kommenteerida ei oska – komplektis olev SanDisk’i kaart ning enda Silicon Power’i kaart mõlemad tegid samamoodi tööd. Võibolla oli jälle tarkvara viga… Igatahes, loota, et ka kõige kiiremal hetkel saab režiim vahetatud või pildivaatamisest videosalvestusse saad piisava kiirusega – ära sellele kindel ole.

Kasutamine ei ole ainult ekraani ühendamine sensoriga. Küsimus on ka selles, mis võimalusi kaamera pakub. Mugavus jällegi on see, et piisab ainult kaamera sisselülitamisest ning suurele nupule vajutamisest – kaamera ongi juba filmimisrežiimis. Samas hoides seda nuppu paar sekundit all ning kaamera juba salvestab fotosid time-lapse režiimis – sedasi kuni nupuvajutuseni või aku tühjaks saamiseni.

Samas soovitan soojalt kõigile, kes soovivad oma GoPro Hero4 Session kaamerat kasutada tihedamini kui korra kuus, võtta kasutusele GoPro Smart Remote kaugjuhtimispult. Sest see teeb kasutamise kiiremaks ning lihtsamaks.

Kaamera kasutamisest veel niipalju, et fotode kvaliteet on harju keskmise nutiseadmega samal tasemel. Igapäevaste piltide tegemiseks on mõistlikum just nutiseade taskust välja kraapida ning sellega pilt teha. Samas time-lapse videote loomiseks on jällegi Hero4 Session mõistlikum variant. Mõned näidispildid antud kaamerast (automaatrežiimis, hindava särimõõtmisega; järeltöötluses minimaalne korrektsioon).

DCIM100GOPRO
DCIM100GOPRO

Video kvaliteet

Suurim nurinakoht selle kaamera jaoks tegelikult saigi video kvaliteet. Ka 330 eurose soodushinna (algne hind 429 eurot) juures ootaks kvaliteeti natuke rohkem, kui kuubik pakub. Detailidest (sõnamäng, köh köh) kohe ka lähemalt.

Vaadates videot telefoni või tahvelarvuti ekraanil, tundub kõik täitsa tip-top kvaliteetne. Samamoodi võib rahule jääda ka YouTube keskkonda laetud videoid poolekraanil vaadates. Kriitiliseks muutume siis, kui antud kaamera videoid hakkame vaatama suurel ekraanil – olgu selleks siis 27″ arvuti monitor või suur televiisor seina peal. Siis paistab silma just erinevad probleemid detailsuse ning video pakkimisega. Kiiremalt liikuvatel kaadritel on probleeme detailsuse hoidmisega ning kiirematel valgusmuutustel ei kohane kaamera piisavalt kiiresti, jättes kaadrid kas ala- või ülesärisse. Samas tekib probleeme ka hämaras filmides ning pildistades, mistõttu muutub digitaalne müra kiirelt nähtavaks.

Lisaks muutus väga kiirelt probleemiks ka videostabilisaatori puudumine. Teisisõnu – toorest videot arvutis või teleris vaadates väriseb see rohkem kui silm välja kannatab. Samas ei ole stabilisaatori puudumine vähe kannatlikumale kasutajale ka probleem – iga teine videotöötlusprogramm võimaldab stabilisatsiooni lisamist järeltöötluses ning isegi YouTube keskkonda üleslaadides on see võimalus olemas.

Siiski, suureks boonuseks antud kaameraga on see, et sa ei pea eraldi veekindlat korpust ümber panema. Soovid kaamera vette visata? Aga palun, ole lihtsalt mees ja mine sel hiljem ka järgi.

Jah, Hero4 Session on varustatud ka Auto Low Light režiimiga, kuid see ainult langetab kaadrisagedust, kompenseerimaks säriaja pikenemist nõrgas valguses. Teisisõnu, õhtuhämaruses ning siseruumides ei tasu sama pildikvaliteeti, nagu see on päise päeva ajal, oodata.

Helikvaliteet on sel kaameral kaheti võetav. Hero4 Session on varustatud kahe mikrofoniga, üks kaamera ees, teine kaamera taga ning kaamera valib automaatselt väiksema müraga mikrofoni, kuid. Kuid probleemiks saab suure tuulega heliriba püüdmine – automaatne tuulekohina vähendamine tekitab imelikku vilinat, mis ajapikku võib häirivaks muutuda. Lisaks, tulles kaameraga veest välja või sõites kanuuga kärestikust alla, võtab mikrofonidel paar sekundit aega, et vesi välja saada. See omakorda põhjustab selge heliriba naasmises viivist. Soovides kasutada eraldi välist mikrofoni tuleb aga kuubikust loobuda ning pöörduda suure venna poole.

 

Kokkuvõte

GoPro nüüdseks eelviimane sünnitis – Hero4 Session tekitas kahetisi emotsioone. Kui vaadata seikluskaamerate turgu, siis Session täidab suuremate vendade poolt täidetud augu. Selle ruudukujulise augu, kuhu mahub üks kompaktne ning lisakorpuseta ilmastikukindel seikluskaamera. Loomulikul on see ka nii Hero4 Black ning nüüd ka Hero4 Silver kaamerast soodsam. Teisalt, vaatame faktidele näkku – ka Sony on suur tegija seikluskaamerate turul ning sama raha eest saab ülisaleda AS200VR mudeli või veel väiksema HDR-AZ1 seikluskaamera. Mitte, et Hero4 Session oleks halb kaamera, seda kindlalt mitte. Lihtsalt turul on väga palju teisi konkurentsivõimelisi pakkumisi.

Teisalt on mul kohe välja tuua ka müriaad erinevaid põhjuseid, miks endale Hero4 Session valida. Üheks neist on see, et Session ühildub teiste GoPro tarvikutega ning pultidega. Erinevaid tarvikuid on, nagu me kõik teame, saadaval päris igaks olukorraks.

Plussid ja miinused

+ Ülikompaktne, mugav disain
+ Madala profiiliga
+ Mugav ooterežiim
+ Veekindel eraldi korpuseta
+ Kvaliteetne helisalvestus
– Hind
– Video kvaliteet jätab soovida
– Puudub ekraan
– WiFi ühendus kohati liiga kohmakas

Hero4 Session, teisisõnu, on sobiv just sellele kasutajale, kes tegelikult tahab lihtsalt oma rattasõidud, kanuumatkad, lollused tagaaias jms mugavalt talletada ilma, et peaks keerulise kaameraga jändama. Kasutajale, kel ei meeldi üksikuid piksleid videovoos piiluda ning pigem eelistab nautida üldplaani. Eriti veel peale viimast hinnalangust, kus Hero 4 Session kaamera saab kätte lausa 229 euro eest.

NB: Kaks päeva peale postituse avalikustamist langetas GoPro selle ülevaate keskmes oleva Hero4 Session kaamerat veel 100 euro võrra, jättes letihinnaks 229 eurot. Antud kontekstis vaadates on Hero4 Session juba väga hea hinnaga.