Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 23. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

10 kommentaari

Videokaamera autosse: Omega Car DVR :: Digitest

Digitest.ee
  • Avaldatud 4. juuli 2012
  • http://www.digitest.ee/

Mõnikord võib tekkida vajadus kaamera järele, mis ei tee näituseväärilisi ilupilte ja fesitivalile sobivaid videoklippe. Kaamera järele, mille saab soodsalt kätte ja mille eesmärgiks ei ole ilutegemine, vaid millegi dokumenteerimine – näiteks autosõidu.

Siin on üks kaamera, mis on ongi valmistatud spetsiaalselt selliseid vajadusi silmas pidades. Omega Car DVR maksab 50€. Selle saab kaasasoleva kinnituse abil seada auto tuuleklaasi külge ning panna seal filmima sõidetavat teekonda. Lisaks filmimisele saab sellega teha ka lihtsaid pilte ning salvestada ainult heli.

Veel on sel kaameral olemas liikumisandur, mis alustab video salvestamist siis, kui registreerib kaadris liikumise. Seega sobib Omega Car DVR näiteks lihtsaks valvekaameraks koju või mujale (tuleb arvestada, et hämarates ja pimedates tingimustes see muidugi suurt midagi peale pimeduse ei salvesta).  Sellise soodsa hinna eest tundub Omega Car DVR päris hea diil. Vaatame, kas see seda ka on.

Mis on karbis?

Karbi peal kuulutatakse meile, et selle kaamera abil saab “dokumenteerida kõik liiklusrikkumised”. Kõige kasulikumaks osutub sellise kaamera olemasolu vast siis, kui satute avariisse, kus süüdlaseks on keegi teine. Siis saab politseile esitada tõendusmaterjalina selle kaamera filmitud videoklipi. Hiljuti juhtusin lugema ajalehest uudist, mis rääkis sellest kuidas Suurbritannias kaaluvad kindlustusfirmad kohustuslikku kaamerate paigaldamist liisinguga ostetavatesse autodesse. Mõistlik samm. Õigel ajal filmitud videoklipp võib säästa palju raha – mõnikord kindlustusfirmale, teinekord autojuhile.

Karbis on: Omega Car DVR videokaamera, laadimisadapter auto sigaretisüütajasse, AV kaabel ühendamiseks teleriga, USB-kaabel arvutiga ühendamiseks, iminapaga kinnitus auto tuuleklaasile ning kasutusjuhend.

Omega Car DVR videokaamera juhtnupud ja välimus

Esikülg. Optika on sarnane sülearvuti veebikaamerale või soodsama telefoni kaamerasilmale. Seda nii väliselt kui ka – nagu hiljem näeme – videopildi poolest.

Vasakul pool kaamerat on nupud (paremalt):

  • POWER – aparaadi sisse-välja lülitamiseks
  • MENU – menüüsse sisenemiseks/väljumiseks
  • OK – seade kinnitamiseks

Tagaküljel on SD mälukaardi pesa.

Paremal küljel on nupud ja ühendused (paremalt):

  • DOWN: filmimisel ja pildistamisel saab sellega digitaalset suumi väiksemaks seada. Menüüdes saab valida järgmist seadet
  • UP: filmimisel ja pildistamisel saab sellega digitaalset suumi suuremaks seada. Menüüdes saab valida eelmist seadet
  • MODE: Sellega saab valida režiimide: Filmimine; Pildistamine; Heli salvestamine; salvestatud sisu vaatamine; vahel. Menüüvaates valib see nupp teise menüüsaki, milles on täpsemad seaded
  • USB: Mini USB-pesa, millesse saab ühendada nii laadimisadapteri kui ka USB-kaabli.

LCD-ekraan on klapina välja tõstetav. Ülal pildil on kaamera muidugi tagurpidi. Kui kaamera parasjagu ei salvesta, siis näidatakse ekraanil, kui mitu minutit videot mälukaardile veel salvestada saab. Samuti näidatakse ekraanil aku laetuse taset ning valitud videorežiimi.

Omega Car DVR videokaamera funktsionaalsus

Menüüvalikud on erinevad vastavalt valitud režiimile (foto/video/heli). All piltidel on näidatud kõige olulisemad – videovalikud.

Peamenüüst saab seada video suurust. Siin on valikus 640×480 px, 848×480 px ja 1280×720 px valikud. Mõistlik on salvestamiseks valida kõige väiksem suurus (640×480). Teised formaadid on interpoleeritud ehk pilti lihtsalt suurendatakse digitaalselt. Seetõttu on videokvaliteet vaatamata suurematele mõõtmetele kehvem. Seda eriti just HD klipi (1280×720 px) puhul.

“Date Stamp” valikust saab seada, kas filmitud videopildi peal näidatakse kuupäeva ja  kellaaega või mitte.

“Motion Detect” lülitab liikumisanduri sisse/välja. Sisselülitatuna hakkab kaamera videot salvestama siis, kui registreerib kaadris liikumise. Video salvestamine peatatakse siis, kui liikumist kaadris mingi teatud aeg enam ei ole.

“Loop Rec” valik on tavaline valvekaamerate režiim. Kui mälukaart saab täis, hakkab kaamera kustutama esimesi videofaile ning salvestama uusi nende asemele.

“Loop Time” valik määrab, kui lühikeste klippidena video mälukaardile salvestatakse. Valikus on 2 min, 5 min ja 10 min. Kui salvestate näiteks tuni aja pikkuse sõidu, saate kaamera seada nii, et kogu sõit salvestub mälukaardile kuue 10 min pikkuse videoklipina. Nii on hiljem hea seda õiget üles leida. Koos Loop Rec valikuga on hea kasutada lühemaid salvestatud klippe, sest siis ei kustuta kaamera uusi salvestades väga pikki vanu videoid korraga ära.

Samad menüü põhiseaded jätkuvad teisel lehel. “Continue” peaks kõigi eelduste kohaselt pikendama aega, mil kaamera automaatselt välja lülitub. Täpsemate seadete vahelehelt saab seda parameetrit seada “Power Save” valiku abil 1, 3 või 5 minutit. Siin on aga valikuteks 10 ja 20 minutit. “Video Sound” valiku abil saab määratleda, kas video filmimise ajal salvestatakse ka heli või mitte.
Täpsemad seaded. Siit saamb määratleda, kas kaamera teeb nuppudele vajutades, pildistades jne häält; Millise sagedusega kaamera filmib; Kui pika aja tagant kaamera end ooterežiimis olles välja lülitab; Kui pika aja tagant ekraan välja lülitatakse.  Viimane menüükirje lubab seada kuupäeva ja kellaaega. Täpsemad seaded jätkuvad teiselt lehelt. Siin saab valida keelt, telerile vastavat videoformaati, kaamerat käima lülitades kuvatavat avapilti. Siin saab SD-kaarti vormindada ning sisse lülitada… infrapuna LED valguse? Ausalt öeldes ma ei tea mis see on, sest mingit infrapunalampi ega ka lihtsalt LED-lampi sel kaameral ei näi olevat. Võib-olla on see tarkvaraline jäänuk, mis pärineb sellesama kaamera HD versioonilt.
Täpsemate seadete viimasel lehel saab taastada kaamera algseaded ning vaadata tarkvara versiooninumbrit. Siin kolm erinevat videoformaadi valikut, millest ülal juttu tegin. Optimaalseim on neist kõige alumine ehk 640 x 480 px.

Omega Car DVR videokaamera kasutamine autos

Seadet saab laadida nii auto sigaretisüütaja pesast – üleval näha oleva kaabliga – kui ka arvuti USB pordist tavalise Mini USB kaabliga. Kui seade välja lülitatuna autos sigaretisüütajaga ühendada, saab kaamera sellest aru ning hakkab automaatselt filmima nii pikki klippe, nagu menüü “Loop Time” seadistusel määratletud on. Kui “Loop Recording” seadistusega on määratletud vanemate failide kustutamine mälukaardi täitumisel, siis rakendub ka see.

Kui kaamera on auto sigaretisüütajaga kogu aeg ühendatud, käivitub video salvestamine autot käivitades ning lakkab autot seisma jättes. Seega saab kaamerasse osta näiteks 32 GB mälukaardi ning jätta kaamera tegutsema täiesti omapäi ja automaatselt. Kui juhtub mõni avarii või huvitavamat sorti sündmus, ei jää see salvestamata lihtsalt selle pärast, et ei jõudnud või unustasite kaamera käima panna.

Automaatset salvestamist saab peatada kaamera “OK” nupule vajutades või kaamerat sisselülitatuna auto sigaretisüütajasse ühendades.

Kinnitus auto tuuleklaasi jaoks. Iminapp kinnitub väga hästi ja kindlalt tuuleklaasi külge. Kaamera asend ei ole aga kõige mugavamalt seadistatav ning plastikust keermeid tuleb hoolega keerata, et need kenasti ilma logisemata kaamerat paigal hoiaksid. Kuulpeaga kinnitus oleks siin märksa parem valik.

Kaamera ja kaamerahoidja kinnituskohta tasuks lõigata üks kummist seib. See hoiaks ilmselt kaamera korralikult kinnitatuna. Plastik vastu plastikut ei ole sugugi stabiilne variant. Kui kaamerat autost lahkudes kinnituse küljest eemaldada soovite, siis tuleb kaamerat keermest välja keerutada. Pole just kõige mugavam variant.

Ekraanil on näha kaitsekilest tingitud mullikesed.

Omega Car DVR videokvaliteet

Viimastel aastatel on trendiks arvamus, et kui mingi kaamera ei tee HD videot, siis ei kõlba see kuhugi. Mina seda arvamust ei jaga. HD standard näitab ainult seda, kui suurte mõõtmetega salvestatav video on. See ei ütle mitte midagi suure faili pildikvaliteedi kohta. Turul on palju HD suurusega videot filmivaid krõpatseid, mille pilt on halvem kui korraliku SD formaadis kaamera oma.

Kui me räägime dokumenteerimiseks vajalikust autokaamerast, siis on väga hea just selline aparaat, mis ei salvesta HD-mõõtmetes videot. Miks? Aga sellepärast, et 1280 x 720 px suurune HD video võtab mälukaardil palju enam ruumi kui 640 x 480 px SD video ning pikkade autosõitude salvestamiseks ei ole suur maht lihtsalt mõttekas.

Omega Car DVR ei filmi HD videot. See filmib 640 x 480 px suurusega videot M-JPG koodekiga, pakendatuna AVI konteinerisse ehk videoformaati. M-JPG koodek ei ole ausalt öeldes valvekaamera videopildiks kõige parem valik. Võrreldes H264 koodekiga videoga tulevad failid mahukamad ning samas halvema kvaliteediga. Siin aga paneb kõik paika seadme hind ja 50 € eest midagi muud kui M-JPG oleks ka palju tahta.

Kaamera menüüst on võimalik valida ka suuremaid formaate – üks koguni HD standardile vastav mõõt. Tark on aga jääda truuks 640 x 480 px kaadrile sest suuremad formaadid saadakse digitaalse töötlusprotsessi käigus – nende kvaliteet ei ole parem, kuid maht on suurem.

Omega Car DVR pildikvaliteet ei ole nii hea, nagu me oleme harjunud nägema näiteks uuematel kompaktkaameratel või soodsatel koduvideokaameratel. Selle pildi ilu jääb alla ka uuemate mobiiltelefonide videole. Aga valvekaamera pilt ei pea ja ei saagi olla võrreldav tavakaamerate omaga. Videokvaliteedist olulisem sellise kaamera juures on see, kas kaamera olulisel hetkel töötab või ei.

Omega Car DVR videopilt on rahuldav – arvestades seda, et see on intensiivselt kokku pakitud pilt. Kaheminutiline 640 x 480 px video Canoni kompaktkaameral on umbes 500 MB suurune. Omega Car DVR kaheminutiline klipp võtab mälukaardil ruumi aga vaid 137 MB. Seega mahutab Omega videokaamera mälukaardile ka pikema autosõidu – 16 GB kaardile mahub 260 minutit videot. See video ei pea ja ei saagi olla tippkvaliteediga vaid pelgalt näitama kaadris toimuvat.

Videonäide 1. 640 x 480 px režiim (salvestatud ilma helita):

Videonäide 2. 848 x 480 px režiim:

Videonäide 3. 1280 x 720 px režiim:

Kokkuvõte

Plussid

  • Soodne hind
  • Automatiseeritud salvestamine (Loop recording, Loop time)
  • Liikumisandur
  • Võimalus salvestada arvutisse

Miinused

  • Hämaras tuleb video must kui öö
  • Iminapaga hoidik tuuleklaasile on liiga kipakas

Omega Car DVR videokaamera odavast plastikust kest varjab palju kasulikke funktsioone, mis valvekaamera jaoks väga olulised on. Video salvestamine kahe, viie või kümneminutiliste klippide kaupa ning vanematele failidele pealesalvestamine mälukaardi täitumisel on omadused, mis selle kaamera mugavalt kasutatavaks teevad. Üksainuke tõrvatilk sel aparaadil muidugi on – hämaras ja pimedas on ka videopilt päris pime.

Omega Car DVR vajalikkus tuleb tõeliselt ilmsiks siis, kui on vaja tõestada avarii toimumise üksikasju. 50€ investeering võib sel hetkel mitmekümnekordselt tasutud saada.

Omega Car DVR videokaamera Photopointis: 49.99€