Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 18. juuni 2024

Rulli end üles

Üles

8 kommentaari

Prestigio autokaamerad RoadRunner 300 vs RoadRunner 520GPS :: Digitest

Prestigio autokaamerad RoadRunner 300 vs RoadRunner 520GPS
Lauri Veerde

Ehk oled sinagi näinud videoklippe otse sõitva auto nina all juhtunud liiklusõnnetusest või mõnest muust huvitavast seigast. Sellised videod on tavaliselt filmitud sellise vidinaga, millel nimeks autokaamera – sellisega, nagu on ka selles ülevaates üles astuvad Prestigio RoadRunner 300 ja RoadRunner 520GPS.

Säärased kaamerad seatakse iminapaga kinnitusega auto tuuleklaasi siseküljele ning nõnda nad seal siis vaikselt filmivad nii et ükski autosõidu ajal sinu vaateväljas olev sündmus salvestamata ei jääks. Näiteks filmiti nõnda üles kuulus video Venemaal 2013. aasta alguses alla sadanud meteoriidist (vaata videot siit). Eriti kasulikuks võivad need kaamerad osutuda aga mitte meteoriitide ja võõraste autode kokkupõrgete puhul, vaid siis, kui sulle endale keegi otsa sõitma peaks. Siis ei ole vaja politseiga vaielda, et kes kustpoolt tuli ja kui kiiresti sõitis. Piisab ainult videopilt ette näidata ning kõik on selge.

Hea hinna ja kvaliteedi suhtega tahvelarvutite poolest tuntust kogunud Prestigio valikus on sel kevadel ka sellised autokaamerad. Neid on seal päris palju, selles ülevaates vaatleme me aga lähemalt kahte sellist. Üks soodsam – kõigest 79€ maksev Road Runner 300. Teine pea poole kallim, 149€ maksev Road Runner 520 GPS. Ülevaate lõpuks peaks sul olema selge arusaam, miks ja kas tasub 520 GPS mudeli eest maksta 70€ rohkem. Ehk teeb ka soodsam aparaat vajaliku töö eeskujulikult ära? Vaatame lähemalt.

Prestigio RoadRunner 300 vs RoadRunner 520GPS – olulisemad tehnilised andmed

RoadRunner 300 RoadRunner 520GPS
 02prestigio-soidusalvesti-road-runner-300-41354  prestigio-soidusalvesti-road-runner-520-gps-44834
Sensor 1.3 MP CMOS 5 MP CMOS
Objektiivi vaatenurk 120° 135°
LCD-ekraan 2″ värviline 4:3 suhtega 2″ värviline 4:3 suhtega
Video formaadid 1280 x 720 px (30 fps) 848 x 480 px (30 fps) 640 x 360 px (30 fps) 1920 x 1080 px (30 fps) 1280 x 720 px (60 fps) 1280 x 720 px (30 fps) 848 x 480 px (30 fps)
Koodek Motion JPEG H.264 (MPEG 4 Part 10)
1080p videot 8GB kaardile 120 min
1080p videot 8GB kaardile 120 min 120 min
Režiimid Video, foto, helisalvestus Video, foto
Aku kestvus kuni 240 min kuni 20 min
Hind 79€ 149€

Nagu tabelist näha, on hinna poolest kallim Road Runner 520 GPS ka paremate tehniliste näitajatega. Suurema megapikslinäitajaga sensor viitab paremale pildikvaliteedile ning laiem vaatenurk tähendab, et kaadrisse jääb pisut rohkem sündmusi. 720p HD videole lisaks on 520 GPS võimeline filmima ka 1080P Full HD videoklippi. Prestigio andmete kohaselt mahub aga seda Full HD videot 8GB mälukardile täpselt sama palju nagu mõõtmetelt väiksemat HD videot. See tähendab, et suurema video kvaliteeti on muudetud väiksemaks nõnda, et see video ei täidaks kohe kogu mälukaarti.

Selle peale tekib rida küsimusi – näiteks et “Kas siis sellise autokaamera puhul Full HD üldse mõttekas on, sest siin on ju oluline, et video oleks optimaalselt väiksemahuline?” ja “Kui palju siis see Full HD pilt HD pildist parem on, kui üldse?”. Nendele küsimustele saame vastuse allpool, videokvaliteedi peatükis.

Aku vastupidavuse näitajad võivad esmalt tekitada mulje, et tabeli autor on midagi sassi ajanud. Tegelikult asjalood nõnda ongi. RoadRunner 520 GPS peab autos põhimõtteliselt olema kogu aeg sigaretisüütajasse ühendatud, kuna selle aku peab ilma konstantse toiteta vastu vaid 20 minutit.

Komplektsus. Mis on karbis?

prestigio-autokaamerad-2

Prestigio RoadRunner 300. Karbis on: Eestikeelne kasutusjuhend, RoadRunner 300, liitiumaku, USB-mini kaabel, laadimisadapter auto sigaretisüütaja pesasse, iminapaga kinnitus auto tuuleklaasile.

prestigio-autokaamerad-1

Prestigio RoadRunner 500 GPS. Karbis on: Eestikeelne kasutusjuhend, HDMI kaabel, CD-plaat tarkvaraga “GPS Video Player”, kleeppinnaga plastik GPS-mooduli kinnitamiseks, GPS-moodul,  RoadRunner 500GPS, USB-mini kaabel, iminapaga kinnitus auto tuuleklaasile, AV kaabel ja laadimisadapter auto sigaretisüütaja pesasse.

Kaamerad väljast – nupud, ühendused ja koostekvaliteet

prestigio-autokaamerad-902

Vasakul RoadRunner 520 GPS, paremal RoadRunner 300

Huvitaval kombel tundub kaameraid kätte võttes, et hoopis RoadRunner 300 (paremal) peaks olema see kallima hinnaga. Sest see on metallist korpusega ning pihus mõnusalt kaalukas. 520 GPS tundub seevastu väga kerge ja õhukese plastikust seintega seade. Muidugi tuleb see kerge kaal pisemast ja kergemast akust, sest magu mäletame, peab RoadRunner 300 aku vastu enam kui 10x kauem kui RoadRunner 520 GPS aku.

Prestigio RoadRunner 300 tuuleklaasikinnitus tundub tõsisem ja toekam. See ongi tõsisem ja toekam – täpselt nagu kaamera korpuski. Nagu pildilt näha, on RoadRunner 300 kinnitusel kaks lukustusrõngast ja kinnitust saab liigutada kolmes suunas. 520 GPS mudelil saab lukustada ainult horisontaalsuuna – vertikaalsuund jääb lahti ja kallutada kaamerat üldse ei saa.

Mõlemad kinnitused on aga väga head selle poolest, et kaameraid on lihtne ja kiire kinnituste seest eemaldada ilma et peaks kiskuma kogu raami klaasi küljest ära või peaks hakkama kaamerat raami küljest lahti kruvima.

prestigio-autokaamerad-900

prestigio-autokaamerad-904

Prestigio RoadRunner 520 GPS kaamera (vasakul) objektiiv ulatub korpusest kaugemale välja. Võib loota, et selline suurem konstruktsioon tähendab ka paremat optilist pildikvaliteeti. Ülaservas on 520 GPS kaameral kolm nuppu. Esimene režiimi vahetamiseks (video, foto, taasesitusrežiim), teine menüüsse sisenemiseks, kolmas helisalvestuse keelamiseks. RoadRunner 300 kaameral ülaservas nuppe ei ole.

prestigio-autokaamerad-903

Paremal pool on mõlemal kaameral mini USB port. Selle kaudu käib kaamera laadimine ning ühendamine arvutiga failide laadimiseks. Lisaks on siin küljel HDMI pesa – videote vaatamiseks suurel ekraanil. 520 GPS kaameral – nagu mäletame – on selle tarvis ka HDMi kaabel komplektis. RoadRunner 300 kaameral tuleb see soovi korral lisaks osta.

prestigio-autokaamerad-905

Vasakul pool on 520 GPS mudelil ühenduspesa GPS mooduli ühendamiseks. RoadRunner 300 mudelil sellel küljel pesi ei ole. Küll on aga siin tummine aas, mille külge saab kinnitada randmepaela. Miks siia randmepaela kinnitama peaks, seda ma tõepoolest ei oska öelda.

prestigio-autokaamerad-907

Micro SD mälukaardid sisestatakse mõlemale kaamerale altpoolt. 520 GPS mudelil on mälukaardipesa avatuna allküljel ning akut sellel eemaldada ei saa. RoadRunner 300 kaameral on allosas suur ja lai luuk, mille all on nii aku kui ka Micro SD mälukaardipesa. Aku on 500 MAh mahtuvusega.

prestigio-autokaamerad-906

Ekraanide kohta tagaküljel ütleb Prestigio oma tooteandmetes, et mõlemad on 2″ ja värvilised. Visuaalselt on aga rohkem näha. RoadRunner 520 GPS ekraan (vasakul) on selgelt parema detailsuse ja teravusega, RoadRunner 300 ekraan näitab videopilti üsna piksliselt. Selliste autokaamerate juures ei ole ekraani ülim lahutusvõime muidugi kõige olulisem. Sellegipoolest on teravam ekraan parem kui pikslisem.

Prestigio RoadRunner 520 GPS kaameral on lisaks kolmele nupule ülaservas ka neli nuppu tagaküljel. Kõige ülemisest saab kaamerat mõnesekundilise vajutusega sisse-välja lülitada. Kaks keskmist nuppu on menüüvalikutes üles-alla liikumiseks ning alumine on valikute kinnitamiseks. Kui kõige ülemist nuppu kaamera töötades korraks vajutada, kuvatakse ekraanile GPS info.

Prestigio RoadRunner 300 kaamera tagaküljel on viis nuppu. Pisikese kaamera kohta päris hästti vajutatavad. Ülemisest saab menüüvalikutes üles liikuda ja salvestusrežiimides öörežiimi sisse-välja lülitada. Ülalt teine nupp on menüüvalikute kinnitamiseks ning salvestusrežiimides salvestamise alustamiseks. Kolmas nupp on menüüdes alla liikumiseks. Kui videot salvestades sellele vajutada, saab hetkel salvestatava video kustutamise eest kaitsta. Neljas nupp on kaamera sisse-välja lülitamiseks ja režiimide vahetamiseks (videosalvestus, pildistamine, audiosalvestus, taasesitamine). Kõige alumisele nupule vajutades siseneme menüüvalikutesse.

Kui RoadRunner 300 kokku jookseb, siis tuleb sellel seadme taaskäivitamiseks aku eemaldada. RoadRunner 520 GPS seadmel on selleks puhuks tagaküljel pisike augukene, kuhu nõelaga susates kaamera end välja ja sisse tagasi lülitab.

Kasutajaliides

Mõlema kaamera puhul ei pea videot käsitsi salvestama panema. Kui kaamera on autos ühendatud auto sigaretisüütajasse, alustab see video filmimist siis, kui auto käima pannakse ning peatab salvestamise siis, kui auto seisma pannakse. Mõlema seadme menüüst saab valida, kui pikkade klippidena video kaardile salvestatakse. Kui mälukaart täis saab, kustutab kaamera automaatselt kõige vanema video ning salvestab selle asemele uue. Siinjuures on oluline, et kasutaja saab mingit teatud videot kustutamise eest kaitsta. Olles just salvestanud midagi vajalikku, saab video lukumärgiga tähistada ning nõnda salvestamist jätkata ilma, et kaamera seda teatud videot ära kustutaks.

Mõlema kaamera juures on üsna lihtne teostada põhilisi valikuid vagu režiimide vahetus, filmimise alustamine/lõpetamine, pildistamine, pildistatud ja filmitud materjali vaatamine jne. Prestigio RoadRunner 300 kaameral on nende toimingute jaoks küll kaks nuppu vähem, kuid nagu selgub, ei muuda see neid toiminguid sugugi halvemini teostatavaks. Mitmele nupule on lihtsalt antud kaks või enam funktsiooni.

Kui meil on aga vaja siseneda menüüvalikutesse, siis erinevad need kaks kaamerat teineteisest nagu ööja päev.

Kui meil on aga vaja siseneda menüüvalikutesse, siis erinevad need kaks kaamerat teineteisest nagu öö ja päev. 500 GPS menüü on koostatud väga intuitiivseks. Väga lihtne on sealt leida õigeid seadistusi ning neid muuta. RoadRunner 300 menüü on aga täielik õudusunenägu. Selle toimimise loogika adumiseks läheb jupp aega ning õigete seadete üles leidmiseks kaks juppi.

Kui kasutaja on parasjagu filmirežiimis ja vajutab menüünuppu, kuvatakse talle filmirežiimi seaded. Veelkord menüünuppu vajutades kuvatakse talle üldseaded. Kolmandat korda menüünuppu vajutades saab menüü ekraanilt eemaldada.

Kui kasutaja on parasjagu fotorežiimis ja vajutab menüünuppu, kuvatakse talle fotorežiimi seaded. Veelkord menüünuppu vajutades kuvatakse talle üldseaded. Kolmandat korda menüünuppu vajutades saab menüü ekraanilt eemaldada. Nõnda kuvatakse iga režiimi seade menüü eraldi siis, kui kasutaja siseneb menüüsse just selle režiimi alt.

RoadRunner 500 GPS kaamera seadistusvõimslused on märksa paindlikumad, kui tema soodsamal kaaslasel. Iseküsimus on muidugi, kui palju neid seadistusvõimalusi ka reaalses elus vaja läheb. Ei kujuta hästi ette, et keegi hakkaks selle kaamera puhul menüüst särikompensatsiooni peennäälestama ning arvan, et automaatseaded võiksid selle puhul ju toimida piisavalt hästi, et puuduks vajadus värvustasakaalu seadmise, ISO määramise ja pildiprogrammide “Sports”, “Portrait”, Landscape, Twilight, Snow, Beach ja Fireworks järele.

Ühe olulisema funktsionaalsuse vahena saab aga Prestigio RoadRunner 520 kaamera puhul salvestada videoklippe pikkusega 1, 3, 5 ja 10 minutit. RoadRunner 300 puhul aga vaid1, 2 ja 3 minutit. Loomulikult saab mõlema kaamera puhul lisaks ka lõikamisfunktsiooni välja lülitada. Kui see on välja lülitatud, siis kustutatakse mälukaardi täitumisel aga kogu seal ees olev video. Fotorežiimi puhul on 520 GPS kaamera nii peeneks aetud, et menüüst saab seada ka digitaalseid filtreid.

RoadRunner 520 GPS – GPS moodul

prestigio-autokaamerad-1248

RoadRunner 520 GPS mudeliga on kaasas GPS moodul. See on 4×4 cm mõõdus ruudukujuline plastikliistakas, mille saab autokaameraga ühendada selleks, et videote juurde salvestuks asukohainfo.

Mis selle asukohainfoga siis teha saab? Kaameraga on kaasas pisike CD-plaat, mille peale on kirjutatud “Documentation CD”, aga ärge seda uskuge. Tegelikult on selle CD peal päris asjalik tarkvara, mis oskab lugeda video juurde salvestatud asukohainfot ning kuvada Google kaardil nii päris täpse trajektoori kui ka sõidukiiruse. See programm – GVPlayer nimeks – näitab ka filmimise kuupäeva, kellaaega, pikkust, ja mahtu.

roadrunner-gps

Videokvaliteet. 720p 30 fps. Valges

RoadRunner 520GPS pildikvaliteet on  ka päikeselise päeva korral selgelt parem. Siiski ei jää RoadRunner 300 videopilt kallima kaamera omast palju maha. Funktsionaalsuse mõttes teeb see vaat et kallimale silmad ettegi.

autokaamerad-1

Vasakul RoadRunner 300, Paremal RoadRunner 520 GPS. Mõlemad on režiimil 720p 30fps

RoadRunner 300 videopilt on saanud kaamerasisese järeltöötlusprotsessi käigus üsna agressiivse teravustamise osaliseks. Tavalise video- või fotokaamera puhul oleks see selgaks miinuseks. Autokaamera puhul on see aga pigem plussiks, sest siin on ju kõige olulisem mitte videopildi esteetilisus vaid dokumentatsioon. Oluline on, et oleks võimalikult selgelt näha kogu info – liiklusmärkidest kuni autonumbriteni. Ning peab ütlema, et RoadRunner 300 videopildilt on detailid tõepoolest paremini näha.

autokaamerad-2

Vasakul RoadRunner 300, Paremal RoadRunner 520 GPS. Mõlemad on režiimil 720p 30fps

Muus osas on RoadRunner 300 videopilt kehvem. Ülaloleval vasakpoolsel pildil on sinakas taevas digimürast pruuniks muutunud ja sinisest värvist pole suurt midagi järel. Samuti on värvuse üleminek kihiline, mitte sujuv nagu parempoolsel pildil RoadRunner 520 GPS puhul. Lisaks mõõdab RoadRunner GPS säri nii, et kaader oleks pisut heledam. Selle tulemusena on ka ereda päikesevalguse korral siiski ka maapinnal detailid eristatavad. Selliseid juhuseid on ju küllalt, mil päike autojuhile silma paistab ja just seetõttu õnnetused juhtuma kipuvad. Sellises olukorras saab 520 GPS paremini hakkama.

Videokvaliteet. 720p 30 fps. Hämaras

Pole vaja just härra Spielbergi kompetentsi, et näha kahe videoklipi erinevusi. Prestigio 520 GPS videopilt on hämaras oluliselt selgem ning nii vastutulevad autod, puud, majas kui ka liiklusmärgid on heledamad ja paremini näha. Seda annaks ehk parandada, kui RoadRunner 300 kaameral oleks võimalik lisada särikompensatsiooni. Seda võimalust soodsamal mudelil aga ei ole.

Videokvaliteet. 1080p (Full HD) 30fps Hämaras

Kokkuvõte

prestigio-autokaamerad-3

Taas tuleb ka selle ülevaate lõpuks tõdeda, et mida sa maksad, seda sa ka saad. RoadRunner 520 GPS ainuke miinus RoadRunner 300 ees on enam kui 10x vähema vastupidavusega aku, mille tõttu peab 520 GPS autos kogu aeg sigaretisüütajasse ühendatud olema. Kui soovid videote juurde ka GPS-infot salvestada, siis peab teisele poole ühendama veel GPS-vastuvõtja. Nõnda mõlemalt poolt väljuvad kaablid varjavad vaatevälja rohkem, kui võiks.

Teine ja kolmas miinus on RoadRunner 520 GPS kaameral tegelikult ka, aga need on pisikesed. Esimeseks on krõpatsina tunduv korpus, teiseks pehmem ja pisem tuuleklaasikinnitus.

Igas muus aspektis on 520 GPS oma soodsamast suguvennast selgelt üle. Sel on komplektis mõnusam, pika kaabliga autolaadija, HDMI kaabel ja AV kaabel. Kaasasoleva GPS-mooduli abil salvestab see videote juurde asukohainfo, mida saab pärast kaasapandud programmi abil Google-kaardilt vaadata. Prestigio 520 GPS seadme juhtimine on lihtsam, menüüd on selgemad (määratult palju selgemad!) ja erinevate seadete ja valikute rohkus on üllatav.

Kuid mis kõige olulisem – Prestigio 520 GPS autokaamera videokvaliteet on parem – ning seda eriti pimedal ajal filmides. Muidugi ajab ka RoadRunner 300 GPS asja ära ja päeval on sellega filmitud video detailid massiivse teravustamisprotsessi tõttu ehk pareminigi näha. Kui sul aga on need 70€ juurde panna, siis on RoadRunner 520 GPS kahtlemata parem valik.

Prestigio RoadRunner 300 Photopointis: 79€

Prestigio RoadRunner 520 GPS Photopointis: 149€