Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 25. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

3 kommentaari

Acer Aspire Timeline – viieteisttolline ajajoon :: Digitest

Madis
  • Avaldatud 18. okt. 2009
  • http://kiibiuudised.wordpess.com

Väikeste ja kergete pisisülearvutite ajastul lähevad ka suuremad rüperaalid õhemaks ja kergemaks. Acer Timeline seeria on selle ehedaks näiteks. Proovisin 15-tollist mudelit Acer Timeline seeriast, täpsemalt Acer Aspire 5810T – mõõtmeid on arvutil omajagu, aga kaal ootamatult kerge ja aku vastupidavus küllalt hea.

arvuti-acer-aspire-timeline-8Arvuti korpuse ülemine osa – ekraani taga ja ümber klaviatuuri – on soliidsest ja vastupidavast materjalist nagu äriklassi arvutitel. Timeline-seeria seda mudelit küll äriklassiks päris pidada ei saa, sest opsüsteemiks on Windows Vista Home Premium. Protsessoriks on just välja tulnud 1300 Mhz Intel Pentium SU4100 – too kasutab tavaliselt vaid kuni 10 vatti energiat ja kuulub firma väga vähe energiat tarbivate sülearvutiprotsessorite tootevalikus Celeron SU2300 ja Core 2 Duo SU7300 vahele, erinedes viimasest vaid teise taseme vahemälu (L2) hulga poolest – 2 MB 3 MB vastu.

Protsessori madalat sagedust langetatakse tavalist tööd tehes veelgi – 1200 Mhz peale, kuid kiirust proovides suudab masin end küllalt hästi näidata. Vista vähemalt alguses ei veni – seda, kui kauaks Microsofti üllitis mõistlikku jõudlust pakkuda suudab ei oska öelda.

Vista kogemuspunktid (Windows Experience Index) on samas küllalt kehvad, komistuskiviks on Inteli graafika – Aero töölaua kiirus saab hindeks vaid 3,2 punkti, 3D äri- ja mängugraafika 3,3. Ülejäänud kategooriates suudab masin enamat: protsessori eest 4,5 punkti, mäluoperatsioonide kiiruse eest 5,9 ja kõvaketta andmeedastuskiiruse eest 5,2.

Uue Inteli protsessori suureks eeliseks ongi ilmselt just andmete läbilaskekiirus protsessori ja ülejäänud komponentide vahel – 800 Mhz efektiivsusel ehk nelja 200 Mhz kanaliga toimiv andmeedastus on küllalt mõjus. Viimasel ajal olen ise küll peamiselt väikseid pisirüperaale proovinud ja näiteks 7-Zip’i lahtipakkimistestis suudab Acer lüüa pisisülearvuteid ligi kahekordse kiirusega. See avaldab küll muljet!

Klaviatuur – see torkab silma

arvuti-acer-aspire-timeline-20

Sülearvutitele harjumatult on masina laial klaviatuuril ruumi jäänud ka numbriklahvistiku tarbeks, ekraanipinda (1366 x 768) jagub ka küllaga! Need kaks parameetrit peaks eriti meele järele olema raamatupidajatele ja teistele kontorirottidele, kel palju asja Exceli tabelitesse.

Paadunud sülearvutikasutajal on esialgu aga tarvis harjumist – seal kus servas tihti kursori nooleklahvid valitsenud on laiutab nüüd suur ja ilus null, koma ja Enter. Tänu neile (numbriklaviatuurile) pole koledaid laiu servi klaviatuuri ja korpuse ääre vahel, piirdutakse mõistliku 5 mm ribaga. Samas kirjatööd tehes tuleb end veidi harjumatult tsentrist vasakule kallutada, parem käsi jääb rohkem masina keskele.

Ka puuteplaat on liikunud vasakule ja jääb tekstiklaviatuuri keskele alla. Puuteplaati on lihtne välja lülitada – selleks on nupp kohe paremal puuteplaadi kohal, LED indikaator hoiatab ka kohe kui plaat väljalülitet on.

[nggallery id=18]

Nooleklahve tihti dokumendis liiklemiseks kasutavaid inimesi üldse viimasel ajal häiritakse, nagu Asuse Seashell HA-1008 pisirüperaali puhul, nii on ka Acer oma Timeline´i kursoriklahvid poole kõrguse peale viinud – nii ei saagi arvuti teinekord aru, kas tahad üles või alla liikuda. Vähemalt on vasaku ja parema klahvi kohal tühjus – tunneb hämaras klaviatuuril paremini ära.

Mõningaid kasutajaid rõõmustab Acer Ctrl klahvi paigutamisega traditsioonilisse paika vasakus nurgas, Fn on ühe võrra paremal, mis muidugi funktsioonide kättesaamist ei hõlbusta. Jõuaks ometi arvutitootjad ühestele seisukohtadele neis asjades! Või kes teab – mõnedel kasutajatel on selline klahviasetus arvutivalikul määrava tähtsusega. Võiks saada tellida kõigil mudelitel nii ühes kui teises asendis Fn ja Ctrl klahviga klaviatuure.

Minu kätte sattunud masinal on US klaviatuur ja mõistagi puudub seega klahv vasaku tõsteklahvi (Shift) ja Z märgi vahel, seega Eesti paigutuse korral tekib programmeerijatele vajalike märkide “<” ja “>” puhul häda. Ka ei saa pimesi kätte Ctrl+Alt+Delete klahvikombinatsiooni, sest Delete pole üleval paremas nurgas.

Portidest ja paigutusest

Paremale küljele avaneb DVD-kirjutaja sahtel, lisaks on seal ruumi ühele USB pesale, traadiga võrgu juhtmeavale ja toitekaabli otsale. Vasakul küljel on arvuti ees istujale kõige lähemal kõrvaklappide ja mikrofoni avad, järgnevad kaks USB porti, HDMI väljund, vanemat tüüpi monitoriväljund VGA, jahutusrest, veel üks USB port ja lukuava.

Arvuti kaas ei lukustu kinni pannes, esiküljelt leiab vaid mälukaardilugeja ja hiiglasliku akuindikaatori – see on küllalt suur oranž lamp. Muud indikaatorid – kõvaketas, Wifi – asuvad klaviatuuri kohal paremal. Wifi saab väljalülitada sõrme Wifi indikaatorlambile asetades, seega võib seda üsna kogemata teha arvutit puhastades. Wifi nupu kõrvalt saab käitada varundamisprogrammi.

Paremas ülanurgas on DVD seadme sisestamise-väljastamise nupp – enam ei pea seda plaadimängija enda pealt otsima ja pole ohtu, et plaadimängija kotis välja tahaks süljata plaati. Samas tihti kipuks just sellest kohast otsima toitenuppu. See asub hoopis vasakul ülal nurgas.

[nggallery id=19]

Arvutis on 320 GB kõvaketas – no sellest peaks küll jaguma mitmeks ajaks. Wifi toetab lisaks B ja G võrgule ka N-seeria võrku (mustandit ikka veel – Draft-N). Põhimälu antakse kaasa suisa 3 GB (2 GB + 1 GB kividena), tavalises kontoritöös läheb selle täis saamiseks tarvis tõsiseid programmilekkeid ja pikki päevi ilma arvutit kordagi päriselt kinni panemata.

Graafikakaardiks on Inteli GMA 4500MHD, millele põhimälust võib ohverdada kuni 1224 MB mälu – mitte, et videokaart sellega midagi asjalikku teha jaksaks. Kuvasuhe on 16×9, nagu kinos! 1366 x 768 resolutsioon on asjalik, sellise 15,6-tollise ekraani peal ausalt öelda vähem välja ei kannatakski.  Päris graafikatööks ootaks sama suurusega ekraanilt juba lahutusvõimet umbes 1600×900 ehk.

Tarkvarast rääkides on ka Acer läinud Google´ga kokkuleppele, Google Desktop on juba vaikimisi masinasse otsinguteks installitud, Chrome´i veel ei anta ja õige kah. Ka on kaasas McAfee viirustõrje tarkvara, Microsoft Works ja MS Office 60 päeva prooviversioon ning muidugi hulganisti Aceri poolset tarkvara. Viimane väga silma ei riiva, ette teda ei laeta, vaid uurimiseks peab menüüst välja otsima. Olemas on Aceri enda varundusmajandaja (Backup Manager), NTI Backup Now 5 ja Media Maker 8, EgisTec MyWinLocker krüpteeritud failiseif ning hunnik Aceri väiksemaid mängukesi. Elukaaslane proovis näiteks virtuaalses kohvikus ettekandjana rabada, mina neid mängukesi põhjalikumalt proovima ei hakanud.

Timeline seeria

Aceri Timeline seeria on küllalt uus ja kõrgelennuline. Sellest seeriast võib Eesti müügivõrgus leida ka 13-tollise mudeli – tol on küll soliidsem hind, kuid ka veidi paremad andmed – väiksemale ekraanile on pressitud sama hulk piksleid kui siinkirjutaja kätte sattunud 15-tollisel mudelil.

Kaal on tulenevalt mõõtmetest vaid 1,6 kg, mis läheneb juba tõsiselt kopsakamatele pisirüperaalidele (netbookidele), siin testitud 15-tolline mudel kaalub muide 2,4 kg. Lisaks on 13-tollise mudelil kraadi parem protsessor (Core 2 Duo SU9400 1,4 Ghz) ja 4 GB mälu. Muidugi jääb väiksel masinal ruumi väheks numbriklahvistiku jaoks. Siinkirjutaja kahjuks oma silmaga seda 13 tolli mõõdus masinat näinud-katsunud siiski pole.

[nggallery id=20]

Üheks Aceri müügiargumendiks Timeline-seeria arvutite puhul on väga pikk aku vastupidavus, firma lubab suisa 8 tundi. Minu 15-tollise mudeliga tehtud katsetuste põhjal päriselt seda nüüd oodata küll ei tasu, kaablit ära unustada ei saa ja peab siiski hoidma varuks, kuid päevaste tegemistega saab küll suures osas ilma toime.

Ekstreemset videoesituse testi ma selle arvutiga tegema ei hakanud, nagunii ei saa eeldada üle 4-5 tunni video mängimist aku pealt – olgu või parim aku – ekraan on ju ka küllalt suur. Siiski väärib Aceri Timeline 15-tolline mudel tähelepanu ja võib olla heaks kantavaks tööarvutiks.

Acer Aspire Timeline 15″ AS5810TZ Photopointis: 9999,00.-

Acer Aspire Timeline 13.3″ AS3810T Photopointis: 11 999,00.-

[nggallery id=17]