Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. mai 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Aftershokz Aeropex kõrvaklapid on kõrvade vabastajad :: Digitest

Aftershokz Aeropex kõrvaklapid on kõrvade vabastajad
Erki Oras

Ülimalt eksootilise nimega Aftershokz Aeropex kõrvaklappe saab tegelikult kõrvaklappideks nimetada teatava mööndusega, sest erinevalt tavalistest kõrvaklappidest ei käi need kõrva, sisse, kõrva peale või üle kõrva, vaid kõrva kõrvale.

Olen sellistest heliedastusseadmetest teatava umbusuga lugenud ja nende pilte näinud, kuid enda käte vahel sellist hoidnud veel ei olnud. Seega olin Aeropexi karpi avades oma umbusust hoolimata üpris põnevil. Ning hoolimata oma erakordselt naeruväärsest nimetusest (kui eesti keelest lähtuda) oligi neil klappidel varrukas mõned tugevad trumbid.

 

Välimus

Minu ootuseid hakkab juba tasapisi üles kerima kvaliteetne, paksemast papist pakend ja rikkalik lisavarustus. Kui vutlar on kvaliteetsete klappide puhul normaalne, siis millised kõrvaklapid võiksid veel kelkida kahe laadimiskaabliga? Ja isegi kõrvatroppidega? Minule ei meenu küll ühtegi sellist mudelit ja ma tean klapimaailmast ühte, kui teist.

Juhtmevabad kõrvaklapid Aftershokz Aeropex

Mõistagi on sellisel lisavarustusel ka loogiline seletus. Laadimiskaabel pole paraku tavaline USB, vaid üsna erilise otsikuga, et kaabli purunedes või kadudes on klapiomanik üsna nukras olukorras. Kõrvatroppe läheb vaja väliste helide isoleerimiseks muusika kuulamisel.

Juhtmevabad kõrvaklapid Aftershokz Aeropex

Kõrvaklapid ise näevad välja üsna õhulised, kuid käe all tunduvad üpris vintsked – silikoonist ümbriskott seevastu on käe all üsna löts, ehkki oma vormi hoiab hästi. Kui reeglina on klapid, kas kangast või kunstnahast ümbristes, siis nendega võrreldes on silikoon üsna uudne ja värske lahendus – ehkki tõenäoliselt ei paku see oluliselt rohkem kaitset kui riidest kaitsekott. Küll aga võib see kergemini mustust koguda.  

 

Heli

Kõrvaklappide puhul on heli esmatähtis – vähemalt viimase ajani, sest üha enam konkureerib helikvaliteediga ka kasutusmugavus. Ehkki Aeropexide puhul kipub just viimane domineerima, siis pole lood lootusetud ka heliga.

Juhtmevabad kõrvaklapid Aftershokz Aeropex

Kõige suuremaks puuduseks on muidugi praktiliselt puuduv bass, aga selles tuleb süüdistada nende lähikõrva- või kõrvakõrvalklappide ehitust ja tööpõhimõtet. Eriti kui mängida bassiküllast muusikat, siis andis bass ennast tunda pigem vibratsioonina kõrvade kõrval. Proovisin kasutada klappidega kaasas olnud kõrvaklappe, kuid need muutsid helikvaliteedi üsna talumatuks – tuhmiks ja mudaseks.

Küll aga sai Aeropex kenakesti hakkama vokaalmuusika, jazzi ja valikuliselt ka klassikalise muusikaga. Klappide helipilt on avar, kerge ja õhuline, kuid mõistagi mitte eriti detailne. Audiogurmaanidele pole Aeropexidel pakkuda kuigi palju, aga need pole ka sedasorti muusikaedastajad, mida nautida õhtul kamina ees kallist single malt viskit mekutades. Pigem sobivad need ühistransporti ja linnatänavale, jõusaali või metsarajale.

 

Kasutamine

Siin saab Aftershokz Aeropex  minu käest maksimumpunktid. Põhimõtteliselt oleks tegu nagu prillidega, mis istuvad kasutaja kuklal. Sangad käivad ümber kõrva isegi paremini kui mistahes prillidel, mida ma proovinud olen – selliseid klappe maha raputada on praktiliselt võimatu.

Juhtmevabad kõrvaklapid Aftershokz Aeropex

Harjusin nendega kiiresti ja mingi aja pärast ma praktiliselt enam ei tundnudki, et mul on klapid peas. Kui ma koju jõudes tavaliselt klapid peast võtan, siis tihti ununesid Aeropexid mulle veel pikaks ajaks pähe. Samuti ei seganud need klapid ka prillide kasutamist, sest mõlemad ’sangad’ istusid sõbralikult teineteise kõrval. Muidugi pole ma kindel, kuidas mu kõrva taha sobiksid kolmandaks veel näiteks maski sangad…

Aeropexid on õnneks varustatud füüsiliste nuppudega, mitte puutetundlikega nagu viimase aja trend on. Nuppude kasutamisega harjub kiiresti, kuigi multifunktsionaalne nupp vasakul klapil pole just kõige parem, mida ma kasutanud olen. Küll aga käib kiiresti ja mugavalt helitugevuse reguleerimine.

Juhtmevabad kõrvaklapid Aftershokz Aeropex

Nende juhtmevabade kõrvaklappide akuga mul polnud kordagi probleeme, ehkki unustasin need korduvalt endalt sisselülitatud režiimis pikemaks ajaks pähe.

Kõige ebamugavam asi nende klappide puhul on nende toppimine vutlarisse. Kuna klapid on ise kergelt kummise kattega, siis kipub silikoon nende külge pigem kleepuma.

Kõige rohkem aga meeldis mulle nende klappide juures see, et ma võisin südamerahuga kuulata muusikat igas olukorras. Kui inimesed üldiselt kipuvad solvuma või vähemalt viltu vaatama, kui nendega suheldes klappe peas hoida, siis Aeropexidega sellist probleemi ei tekkinud. Mõistagi pidi muusika helitase olema piisavalt madal, et mitte suhtlemist segada, kuid tihti tabasin ma ennast sellelt, et kuigi vestluspartneri jutt oli täiesti selge, siis oli mu tähelepanu pööratud pigem muusikale. Häbi, häbi…

Objektiivsuse huvides pean aga mainima, et aeg-ajalt kippus ühendus klappide ja heliallika vahel hakkima – eriti väljas liikudes. See ei olnud piisavalt häiriv, et klappidest täiesti mööda vaadata, kuid vähemalt korra või paar päevas see siiski aset leidis. Klappide mugavus ületas kordades selle väikese ebakoha.

 

Kokkuvõtteks

Hoolimata oma uudishimust olen ma alalhoidlik mees ja eelistan hästi läbiproovitud tehnoloogiaid ja asju. Aftershokz Aeropexide tööpõhimõte võiks põhjusega kuuluda pigem mingite kurioosumite ja ekstsentriliste lahenduste hulka. Ehkki seda sorti kõrvaklappe on tehtud teisigi, siis pole need siiski kuigi laialdast populaarsust võitnud. Ometi aga kuuluvad need Aeropexid selliste klappide hulka, millest mul on raske lahkuda.

Juhtmevabad kõrvaklapid Aftershokz Aeropex

Tänu neile jäid mu töölauale lebama nii varasem lemmik, Bose ’laulev krae’, kui ka Master & Dynamics MW07. Lahjematest pillidest rääkimata. Erinevalt Bose Soundwear’ist ei seganud nendest tulev muusika mind ümbritsevaid inimesi, samas olid mu kõrvad vabad nagu Bose’t kasutades. Teiseks istusid need klapid mul peas kindlamalt, kui ükski teine kõrvaklapp seda kunagi teinud on ning sellisest omadusest on raske mööda vaadata.

Muidugi on mul kahju, et klappide helikvaliteet pole piisavalt kõrge, kuid arvestades seda keskkonda, kus ma neid peamiselt kasutasin, ehk siis ühistransporti, siis polegi see koht muusikaliste finesside nautimiseks. Pigem andsid Aeropexid minu argipäevale meeldiva taustamuusika, mille järgi tänaval oma samme seada.

Kui sulle meeldib kuulata muusikat nii, et sa ei pea endale midagi kõrva toppima või et su kõrvad mingite plastkoonuste all higistavad, siis on Aftershokz Aeropex lihtsalt suurepärane valik. Seda isegi hoolimata oma mitte just kõige soodsamast, aga ka mitte kõige kallimast hinnast.    

 

Aftershokz Aeropex juhtmevabad kõrvaklapid on müügil Photopointis »