Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 10. sept. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Peaaegu parimad Bose QuietComfort Ultra kõrvaklapid

Peaaegu parimad Bose QuietComfort Ultra kõrvaklapid
Erki Oras

Kuigi audiofiilid, kelleks ma ka ennast teatud mööndustega pean, peavad Boset üldiselt naljanumbriks, siis on minul selle ettevõttega mitmeid positiivseid kogemusi.

Nimelt on mul veel praegugi kaks Bose toodet, millest ühte ma ka regulaarselt kasutan. Tegu ei ole küll otseselt kõrvaklappidega, vaid pigem kõlaritega – Bose Soundlink Mini II ja Bose Soundwear Companion (ehk laulev krae, mille kohta ma samuti arvustuse olen kirjutanud). Soundlink Mini II vaimustas mind siiski oma helikvaliteediga võrreldes kõlari suurusega. Soundwear Companion aga oma üldise kontseptsiooniga, mis oli segu kõlarist ja kõrvaklappidest.

Bose QuietComfort Ultra mind tegelikult ei vaimustanud, aga samas ei valmistanud need mulle ka pettumust. Kui ma näiteks oma Fyne Audio F1-5 kõlareid võrdlen rohkem muusikainstrumendi, kui kõlariga, siis QuietComfort Ultra puhul on tegu pigem tubli tööriistaga. Selleks arvamuseks on mul omad põhjused, aga kõigest õiges järjekorras.

 

Bose QuietComfort Ultra välimus

Bose pole oma toodete (vähemalt kõrvaklappide) disainile olulist tähelepanu osutanud, kui mitte Bose 700 mudelit mitte arvestada. Viimaste disain oli vähemalt minu arvates üsna õnnestunud ja eristuv teistega (sh ka konkurentide) võrreldes.

Bose QC Ultra välimus on seevastu üsna mittemidagiütlev – must, hallide (ok, titaanikarva) detailidega – tugev Harju keskmine. Selguse huvides pean mainima, et müügil on ka ka beežis ja valges värvitoonis mudelid.

Bose QuietComfort Ultra kõrvaklapid

Üks olulisemaid asju, millega Bose disainerid nende kõrvaklappide puhul on vaeva näinud, on ilmselt nende klappide suurus – või õigemini nende kompaktsus.

Kuigi esmapilgul tundub olevat tegu kõrvapealsete klappidega, siis tegelikult mahuvad isegi minu ülemõõdulise peakolu juures kõrvad täpselt nende klappide alla – üllataval kombel isegi mütsi kandes.

Lisaks on kompaktsus kasuks kõrvaklappide transpordil, mille jaoks on kaasas ka samasugune õhuke vutlar. Igatahes võrreldes Apple AirPods Max mudeliga on Bose QC Ultra meeldivalt väikesemõõduline.

Kompaktsusega kaasneb ka meeldivalt kerge kaal, mis võimaldab neid klappe ka pikemalt peas hoida. Küll aga ei meeldi mulle nende klappide naha (või kunstnahaga) kaetud kõrvapadjad, mis põhjustavad higistamist juba üsna lühiajalise kasutamise juures. See on ilmselt aga minu individuaalne probleem.

Suure boonusena (kui viimaseid disainitrende arvestades) on Bose QuietComfort Ultra varustatud paari füüsilise nupuga, mis vähemalt minu jaoks muudab nende kasutamise märksa mugavamaks, kui igasugune puutetundlik kraam.

Bose QuietComfort Ultra kõrvaklapid

Samas ei saa ma aru, miks on need füüsilised nupud tehtud (vähemalt minu jaoks) liiga pisikesed. Ometi oleks ju piisavalt ruumi mitu korda suuremate nuppude jaoks, mida oleks lihtsam instinktiivselt leida ja kasutada.

Plussina tooksin jälle välja, et kui helitugevuse reguleerimine on antud klappide puhul puutetundlik, siis on klappidel meeldiv reljeefne joon, mida mööda sõrmega liikudes saab helitugevust muuta.

 

Bose nutiseadme rakendus

Siin võin vaid kiidusõnu jagada, sest Bose rakendused on alati olnud piisavalt intuitiivsed ja võimalusterohked. Just selline meeldiv tasakaal ja sealjuures kena ning minimalistliku kasutajaliidesega.

Bose App” ei taha kasutajale asja keeruliseks muuta ning seetõttu on näiteks ekvalaiseri osa rakenduses jagatud põhimõtteliselt kolmeks – muuta saab madalaid, keskmisi ja kõrgeid sagedusi.

Bose QuietComfort Ultra kõrvaklapid

Bose QuietComfort Ultra kõrvaklapid

Esmapilgul primitiivne, kuid see ongi õige, sest seda kasutab 99,99% kasutajatest. Tegelikult kahtlustan, et 99% kasutajatest pruugib rakendust nagunii ainult üks kord, kui nad oma klappe nö esmakordselt häälestavad.

 

QuicetComfort Ultra mürasummutus

Kunagi küsiti viiuldaja Yehudi Menuhhini käest, mida ta arvab vene viiuldajast Igor Oistrahhist. „Ta on vaieldamatult teine viiuldaja maailmas,“ arvas Menuhhin „kuid neid esimesi on väga palju.“

Sellest mõttest tulenevalt on tegelikult on üsna keeruline välja valida ka maailma parima mürasummutusega kõrvaklappe, sest tehniline tase on erinevate firmade vahel võrdsustunud.

Bose QuietComfort Ultra kõrvaklapid

Vähemalt ei suuda tavakasutaja enam eristada, kas kõige parema summutusega on Sony, Apple, Technics või Bose nime kandvad kõrvaklapid. Ja olgem ausad, nende klappide nimekiri on tegelikkuses palju pikem.

Igatahes, kui nende klappide mürasummutusega on kõik kombes, siis see nö tähelepanu (awareness) režiim (ehk siis taustamüra jälgimine) jääb alla nii Apple AirPods Maxile kui ka Technics AZ80 IEM-klappidele.

Paraku ei ole mul olnud võimalust võrrelda Bose QC Ultra mürasummutust Sony WH-1000XM5 klappidega, mis peaksid olema nende põhikonkurendid. Samas olen kindel, et mingeid tavakasutajale märgatavaid vahesid olla ei tohiks.

 

Bose QuicetComfort Ultra helikvaliteet

Heli on vaieldamatult üks olulisemaid faktoreid kõrvaklappide puhul, kuid veendunud melomaanina ei pakkunud Bose QC Ultra mulle oma heliga erilist elamust.

Pigem oli tegu igati adekvaatse esitusega, mis minu jaoks suurendas nende juhtmevabade kõrvaklappide sarnasust tööriistaga.

Bose QuietComfort Ultra kõrvaklapid

Nende Bose kõrvaklappide puhul pole tegu mitte elamuse, vaid funktsionaalsusega, aga seda mõistagi minu jaoks. 99,99% kasutajatest ei pea nende klappide heli kuulates pettuma. Pigem isegi vastupidi – nad võivad kuulda detaile, mida nad varem kuulnud ehk ei olegi. 

 

Bose QuicetComfort Ultra kasutamine

Kerged, kompaktsed ja praktiliselt märkamatud. Meeldiv sünergia füüsiliste klahvide ja puutetundlikkuse vahel ehk kokkuvõttes pole üldse paha.

Võib-olla polnud kõige intuitiivsem käigu pealt erinevate seadmete vahetamine st telefonist arvutisse ja sealt tahvelarvutisse ümberlülitumine – vähemalt võrreldes Apple AirPods Maxiga.

Igatahes kasutamisrežiimide vahetamine lihtsa nupulevahetusega kulges sujuvalt ja see on vähemalt minu jaoks üks olulisemaid funktsioone nende klappid puhul. Ainult, et see nupp võiks olla omajagu suurem ja eristuvam.

Kokkuvõttes olid minu jaoks nende klappide puhul kõige häirivamaks naha(kunstnahaga) kaetud klapipadjad, mis põhjustasid higistamist juba üsna lühida kuulamise peale. Kuid nagu ma juba eelnevalt mainisin, siis on tegu minu individuaalse eelistusega. 

Bose QuietComfort Ultra kõrvaklapid

Üheks näitajaks analoogiliste klappide puhul on kindlasti aku vastupidavus. Kuigi ma siin akut kunagi täiesti tühjaks ei lasknud, siis ometi märkasin aku mõnevõrra kiiremat tühjenemist, kui minu isiklike klappide puhul (Apple AirPods Max, Technics AZ80).

Ometi ei mängi see ajavahe minu kasutuse juures olulist rolli ning tegelikult on siin liiga palju erinevaid faktoreid, et mingeid konkreetseid järeldusi teha. Kindlasti on tegu tugeva Harju keskmise või isegi veidi parema tulemusega.

 

Kokkuvõtteks

Mul on raske tuua välja midagi väga eristuvat Bose QuietComfort Ultra klappide juures, aga võib-olla just nende teatav neutraalsus ja silmatorkamatus ongi nende tugevaks jooneks.

Nii heli kvaliteedi, kui ka mürasummutuse poolest ei erine need kuigivõrd oma lähimatest konkurentidest millegi muu, kui firmamärgi poolest.

QuietComfort Ultra kõrvaklapid sobivad ehk kõige paremini inimesele, kes vajab kvaliteeti ja usaldusväärsust ilma edvistamise ning silmatorkamiseta. Inimesele, kes ei vaja enda tõestamiseks erinevaid asju või kaubamärke, vaid kes teab, mida ta tahab ja kuidas seda saavutada.

Bose QuietComfort Ultra kõrvaklapid

Bose QuietComfort Ultra kõrvaklapid pole kindlasti kõige soodsamate seast, kuid korralik kvaliteetne “”tööriist” ei tulegi sulle ju odavalt kätte.