Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 14. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Coros Apex GPS-spordikella ülevaade :: Digitest

Coros Apex on muljetavaldava akuga GPS-spordikell
Kadi Huizinga

Alles 2018. aastal oma esimese spordikellaga välja tulnud Coros on spordikellade maailma hiidude kõrval veel üsna vähetuntud tegija, kuid pole põhjust miks see ei võiks lähiajal muutuda.

Coros Apex GPS-spordikell pühendub täielikult treeningute jälgimisele ning selleks on kella sisse pakitud kõik vajalikud sensorid, et jooksu-, ratta-, ujumis- ja triatlonientusiastidel oleks põhjalik ülevaade oma treenitusest ja treeningutest. Kuidas saab Coros Apex hakkama maailmas, kus vanad kalad nagu Garmin ja Polar on juba vormi ette näidanud, uurimegi lähemalt.

 

Disain

Kuigi Coros Apex on läbi ja lõhki spordikell, ei kajastu see koheselt kella disainis. Miskipärast, kui ma mõtlen spordikell, siis mul kerkib silme ette kohe mõni kobakas kummist Polar M-seeria mudel.. aga Coros Apex korpuse metalsed detailid annavad sellele rohkem igapäevaselt kantava nutikella välimuse, sarnaselt Garmin fenix seeria spordikelladele.

Coros Apex

Kell on saadaval kahes erinevas suuruses: 46 mm ja 42 mm. Minu randmel käis Coros Apex 42 mm mudel, mis on täpselt sama suur, kui mu Garmin fenix 6s Pro spordikell. Mõlemad Apex’i mudelid on valmistatud tipptasemel materjalidest, mis tekitavad kohe sellise tunde, et kell peab vastu igasugustele treeningutele. Selleks puhuks on Apex varustatud ka 10 ATM veekindlusega ja sobib ujumistreeninguteks nii basseinis kui ka avavetes.

Coros Apex

Garmin fenix 6s Pro (vasakul) vs Coros Apex 42mm (paremal)

Apex 42 mm on varustatud 1,1-tollise (46 mm mudelil 1,2-tolline) LCD ekraaniga ning see ei ole puutetundlik. Sest kes jaksab trennis higiste sõrmedega puutetundliku ekraaniga jageleda? Mina mitte. Selle asemel toimub kella menüüs navigeerimine kahe füüsilise nupu kaudu, kusjuures üks neist nuppudest on sarnane neile, mida ennemuiste sai kasutatud kella üleskeeramiseks. Viimast saab mõnusalt keerutada, et mugavalt läbi kellakuvade orienteeruda ja seda vajutades avaneb ka treeningrežiimide menüü.

Coros Apex

Coros Apex külgvaade, taustal Garmin fenix 6s Pro.

Tulles Garmini viienupulise süsteemi pealt, pidin esialgu Coros’ega natuke jagelema, et üldse aru saada, mis liigutustega, mida teha saab.. Aga kui see meelde jääb, on kella menüüs sirvimine väga lihtne ja pööratav nupuke saab isegi armsaks ja tahaks Garminile ka sellist.

Kella hoiab randme ümber silikoonist rihm, mis tundub naha vastas täitsa meeldiv. Kellarihma saab hõlpsalt vahetada mistahes 20 mm kellarihma vastu (46 mm mudelil 22 mm rihm), kui tahad vastavalt sündmusele või meeleolule teistsugust värvi või teisest materjalist rihma kasutada.

Coros Apex

Mis aga on eriti muljetavaldav, on Apex’i akukestvus – 42 mm mudel lubab tavakasutuses kesta kuni 24 päeva järjest (46 mm mudel tervelt 30 päeva). Võrdluseks kestab Garmini tippmudel fenix 6 Pro “vaid” 14 päeva. GPSi kasutades on Apex’ist võimalik välja pigistada kuni 25 tundi järjestikust treeningu salvestamist ning lülitades sisse UltraMax GPS režiimi, saab selle pikendada lausa 80 tunnini. See tähendab, et isegi kui salvestad sageli GPS-treeninguid, saad kindlasti paariks nädalaks unustada, kus kella laadimiskaabel üldse on.

Ekraan Värviline 1,1″ LCD ekraan
218 × 218 pikslit
42 × 42 mm
Taustvalgustus
Sapphire Glass
Sensorid Optiline pulsiandur
Baromeetriline altimeeter
Kiirendusmõõtja
Asendisensor
Kompass
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Sammud
Põletatud kalorid
Trepiastmed
Running Performance
Fatigue
Recovery
Jooksuminutid
Pulss (hetkepulss, min/max, keskmine)
Kõrgus
Temperatuur
Õhurõhk
Päikesetõusu & -loojangu aeg
Nutitelefoni märguanded
Nutitelefoni märguanded Kõned
SMS
E-mail
Kalender
Rakendused
Sotsiaalmeedia
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Trepiastmed
Põletatud kalorid
Unekvaliteet
Ühendused Bluetooth
ANT+
Ilmastikukindel 10 ATM
Sobib ujumiseks
Aku Integreeritud liitiumaku
24 päeva tavakasutuses
25 tundi treeninguaega GPSiga
80 tundi UltraMax GPS režiimis
Laadmine spetsiaalse kaabliga
Mõõtmed 42 × 42 × 11,75 mm
Kaal 49 grammi
Rihma pikkus Universaalne suurus
Värvivariandid must
valge
lilla

Coros Apex Coros Apex Coros Apex Coros Apex Coros Apex

Spordifunktsioonid

Coros Apex on täielikult pühendunud klassikaliste treeningute nagu jooksmise, rattasõidu ja ujumise jälgimisele, kuid valikus on lisaks ka mõned talispordialad nagu murdmaasuusatamine ja lumelauatamine ning ka mägironimine ja matkamine. Viimaste jaoks saab kella laadida ka eelvalmistatud GPS-marsruute, et rajal olles kella järgi lihtsam orienteeruda oleks. Samuti on Apex’il ka eraldi triatlonirežiim.

Ilmselt ei suuda see treeningrežiimide valik konkureerida näiteks Polari üle 130 treeninguga, aga siiski on põhiline olemas.

Coros Apex

Coros Apex

Coros Apex

Tänu kella võimsale akule sobib see ideaalselt ka matkakellaks ja täpselt sellena ma Apexit esmalt ka kasutasin. Kella saab üles laadida gpx-faile ja selle abil matkaradadel navigeerida. Kell ütleb rajal Sulle ette, kuhu ja millal pöörama pead, nii et pole äraeksimise võimalustki.

Seiklejate meeleheaks on kellal samuti integreeritud baromeetriline altimeeter, termomeeter ja kompass.

Coros Apex

Coros Apex

Matkapäeva planeerimisel tuli kasuks ka see, et kell hoiab Sind kursis päikesetõusu- ja loojangu aegadega.

Coros Apex

Aga peamiselt on Coros Apex loodud ikkagi jooksjatele ning selleks puhuks on sel mitmed režiimid erinevate jooksustiilide jaoks (run, indoor run, trail run, track run), kellaga saab teha treeningplaane ning see hindab Su sooritust.

Coros Apex

Kell hindab Su sooritust peale iga jooksu.

Coros Apex

Treeningajaloo põhjal ennustab see ka Su võimalikke võistlusaegu.

Coros Apex

Coros Apex

Muidugi ei hülga Apex Sind ka peale treeningut ning tahab aidata paremini taastuda. Kell kasutab treeningajalugu ja pingutusi ja ütleb, kui väsinud Su keha veel on ja kas oled valmis järgmiseks treeninguks.

Coros Apex

Coros Apex

Coros Apex

Kellal on muidugi GPS-võimekus ning et eriti täpne marsruut kinni püüda saab saab kella seada GPS+GLONASS korraga kasutama. Ainult GPSi kasutades oli Coros Apex läbitud vahemaaga veidi heldem kui Garmin fenix 6s Pro.  

Coros Apex

Jooks Coros Apex’iga

Coros Apex

ja sama jooks Garmin fenix 6s Pro’ga.

Kuid samas mõõtis nii keskmise kui kõrgeima pulsi Garminiga üsna samas taktis.

Coros Apex

Jooksu detailid Coros Apexi’ga

Coros Apex

Detailid Garmin fenix 6s Proga.

Üks asi, mida ma Coros’ele ette heidaks on see, et samal ajal kui Garmin hoiab silma peal Su puhkeasendi pulsil, kuna see on hea südame treenituse indikaator, kuvab Coros Apex aga miskipärast hoopis keskmist pulssi. Keskmine pulss võib aga erinevatel päevadel kõvasti varieeruda, sõltuvalt, kas teed suure pingutusega trenni või võtad rahulikult.

Coros Apex

Kell mõõdab pulssi terve päeva ja öö kestel mitte ainult trennis.

Aktiivsuse jälgimine ja nutipagas

Coros Apex on, tõsi, täielik spordikell, kuid treeningtundidest väljaspool hoiab see silma peal ka igapäevasel aktiivusel. Täpsemalt loeb see üles kõik sammud, põletatud kalorid ja ronitud trepiastmed ning jälgib ka unekvaliteeti. Tegemist ei ole muidugi Garmin ja Fitbiti nutikellade tasemel jälgimisega ja Coros ei hoia pilku peal Su tervisenäitajatel. Kuid, mida Coros mõõdab, seda mõõdab ta täpselt ning ma ei pannud tähele suuri erinevusi samaaegselt kantud Garmin fenix 6s loetud sammudes.

Coros Apex

Kui kella ekraanilt saab vaid väikse kokkuvõtte päeva aktiivsusest, siis Coros telefonirakenduses saab palju põhjalikuma ülevaate aktiivsuse jaotumisest.

Coros Apex

Ühe päeva sammude jaotus.

Coros Apex

Ühe päeva kalorikulu.

Coros Apex

Ööune analüüs.

Coros Apex

Kell jälgib ka päeva aktiivsuse jaotust.

Mis puutub aga nutifunktsioonidesse, siis siin on Coros väga tagasihoidlik. Kell toob randmele nutitelefoni märguanded – teavitusi saab otse kella ekraanilt lugeda, ilma et peaks kohe telefoni järele haarama. Samas, kui Sa päris iga märguannet näha ei taha, siis oma eelistusi saab rakendusest täpsemalt seadistada.

Ma ei teagi, kas see nutikella funktsioonide alla käib just, aga ma ei tahtnud vaid ühe asjaga piirduda (see juba ütleb kella nutipagasi kohta nii mõndagi).. Igatahes saab kella ka erinevaid ekraanikuvasid laadida, et vastavalt tujule või kellarihmale ka ekraan kokkusobituvaks teha. 

Coros Apex

Coros Apex

Rakendus

Rohkem infot, kui kella ekraanile mahub, saab uurida Coros’e endanimelisest telefonirakendusest.

Coros Apex

Coros Apex

Coros Apex

See on tõesti andmetest pungil, et saaksid tõsiselt oma treeningutesse sukelduda. Lisaks tavapärasele esilehele, saad vaadata oma treeningajalugu ja milliseid medaleid vahepeal oled saanud ning korrastada ka kella treeningrežiimide andmevälju just selliseks nagu Sulle meeldib.

Coros Apex

Coros Apex

Coros Apex

Kokkuvõte

Coros Apex

Coros Apex mitte ainult ei näe hea välja, vaid ka on päriselt hea spordikell. Selle funktsioonipagas on Garmini ja Polari tippmudelitega võrreldes ehk tagasihoidlikum, kuid seeläbi ongi Apex hea valik neile, keda uhked tervisejälgimise funktsioonid ja nutividinad külmaks jätavad. Mida Apex teeb, teeb ta täpselt ja selle akukestvus on tõsiselt muljetavaldav. Coros Apex kahtlemata tõestab, et lihtsuses peitub võlu.
+ Kena disain
+ Muljetavaldav akukestvus
– Vähe nutifunktsioone
– Aktiivsuse ja tervise jälgimine väga algeline võrreldes Garmini, Polari, Fitbitiga