Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 7. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

1 kommentaar

Vivosmart HR - sobilik tugitoolisportlasele ja fitnessgurule :: Digitest

Garmin Vivosmart HR äratab ka kõige agaramas tugitoolisoojendajas tippsportlase
Silver Pik

Nutivõrud ei saanud esimesel päeval sellist hoogu sisse, nagu rihmatootja tehtud Apple Watch nimeline nutikell või ülipopulaarse 90’date konsoolimängu uusversioon. Jah, teine neist on tegelikult paljud lõpuks liigutama pannud ning diivani mugavustsoonist välja rebinud. Sellegipoolest on nutivõrude evolutsioon ning areng käinud hoogsalt edasi, saanud hoogu ning uusi funktsioone erinevate nutikellade pealt ja… See toob meid Garmini nutivõrude teise põlvkonna – Garmin Vivosmart HR juurde.

Vivosmart HR on nutivõru, mis ühildab endas nii nutikellade, nutivõrude kui spordikellade parimad (ning ka osad halvimad) omadused ühte, pakkudes sellega kasutajatele unikaalset lahendust. Selles on olemas nii nutitelefoniga ühenduvuse võimalus – täpselt nii nagu nutivõrule kohane. Ekraan kuvab jooksvalt vajalikku infot, integreeritud pulsiandur jälgib et sa südant ilmaasjata ei valutaks või murraks, erinevad andurid käituvad personaaltreenerina lugedes kõik sammud kokku ning vajadusel tagant sundides. Loomulikult ka sisuliselt äratuskell käepeal. Mida enamat veel tahta.

vivosmart-hr-008-avapilt-2

 

Vivosmart HR võimalused ning funktsioonid

Sellest nutivõrust rääkima hakates on mõistlikum alustada just selles populaarse fitness band kategooria funktsioonidest ehk millel kõigel see silma peal hoiab. Nendeks parameetriteks on läbitud päevane vahemaa, sammud, unekvaliteet, tegevusetus/passiivsus, trepist üles käimine / alla tulek, ja pulsisagedus. Põletatud kalorid omakorda arvestatakse sisestatud kehakaalu ning eelnevate mõõteväärtuste baasil.

Teine osa selle nutivõru funktsionaalsusest lähebki osaliselt nutikellade mängumaale tänu Bluetooth 4.0 LE ühendusele, mis hoiab ühendust ka Garmin Connect tarkvaraga sinu nutitelefonis. See omakorda võimaldab mitmeid erinevaid funktsioone – tarkvaras saab valida, mis rakenduste teavitusi saab nutivõru ekraanile kuvada – näiteks kellaaja ning kuupäeva, e-kirja päise, kalendriteavitused, siseneva kõne teavituse, SMS sõnumid, erinevad sotsiaalmeediarakendused. Ma kasutasin seda isegi näiteks Slack’i sõnumite kuvamiseks ning Twitteri postituste lugemiseks. Mis veel – nutivõru vibratsioonimootorit saab isegi äratuskellana kasutada. Tõsiselt, meeldiv vibratsioon randmel äratab voodist ainult sinu üles – laiutav beebi ning teises voodi otsas olev abikaasa ei pane seda üldse tähele (erinevalt lärmavast ja vibreerivast nutitelefonist öökapil).

Kolmas tahk nutivõrust on spordikella asendamine. See tähendab seda, et lisaks randmelt pulsi mõõtmisele üritatakse treeningrežiimis kiirust ning läbitud vahemaad välja arvutada. Kallimal Vivosmart HR+ versioonil on ka integreeritud GPS vastuvõtja, mis selle arvestuse väga lihtsaks teeb, kuid selles ülevaates me pluss versioonil pikemalt ei peatu. Samamoodi on need ka mingil määral veekindlad, pidades vastu vähemalt suurt vihmasadu, peale trenni dušši all käimist või vannis ligunemist.

Ekraan E-ink puuteekraan
160 × 68 pikslit
25,3 × 10,7 mm
Sensorid Baromeeter (kõrguse mõõtmiseks)
Kiirendusmõõtja (sammude / vahemaa mõõtmiseks)
Optiline pulsiandur (kella alumisel küljel)
Ekraani kuva Kuupäev ja kellaaeg
Tegevusetus
Läbitud vahemaa
Läbitud sammud
Põletatud kalorid
Päeva eesmärk
Trepis tõus / laskumine
Nädala treeningminutid
Pulss (hetkepulss, keskmine)
Muusikarakenduse juhtimine
Aktiivsuse jälgimine Sammud
Läbitud vahemaa
Päevane aktiivsus
Unekvaliteet
Tegevusetus
Arvutatavad parameetrid
(sensoritelt saadav info
kombineeritud erinevate
algoritmidega)
Liikumise riba (kiirendusmõõtja + aeg)
Läbitud päevane vahemaa (sammud + sammu pikkus)
Jooksmise kiirus ja vahemaa (sammud + sammu pikkus)
Trepis tõus / laskumine (baromeeter)
Põletatud kalorid (sammud + pulss + kehakaal)
Unekvaliteet (kiirendusmõõtja, pulss)
Ühendused Bluetooth 4.0 LE (Garmin Connect tarkvaraga ühendamiseks
nutiseadmes või arvutis)
ANT+ (erinevate ANT+ ühendusega seadmetega ühendamiseks)
Ilmastikukindel 5 ATM / veekindel kuni 50 meetri sügavusel
Sobib kasutamiseks ujumise, snorgeldamise jms ajal
Põrutuskindel
Aku Integreeritud liitiumaku
Vastupidavus kuni 5 päeva
Laadmine spetsiaalse USB kaabliga
Mõõtmed 21 × 12,3 mm
Kaal 29,6 × 32,0 grammi
Rihma pikkus 136 – 187 mm (keskmine)
180 – 224 mm (suur)
Värvivariandid Must
Tumesinine
Tumelilla

vivosmart-hr-003-kell

 

vivosmart-hr-002-kilomeetrid

 

vivosmart-hr-004-garmin-connect

 

vivosmart-hr-007-treeningminutid

 

vivosmart-hr-005-rihm

 

Vivosmart nutivõru igapäevases kasutuses

Garmin Vivosmart nutivõrud ei ole minu jaoks võõrad – esimest Vivosmart versiooni sai mudeli väljatulekul kasutatud pea aasta, seega Vivosmart HR saabumisel oli rohkem äratundmisrõõmu kui avastamisrõõmu. Nimelt ei ole nutivõru uusversioon niivõrd revolutsioon kui evolutsioon – muutunud on lihtsalt rihma disain, lisandunud paar lisafunktsiooni ning nutivõru alla on endale pesa teinud ka optiline pulsiandur.

Igapäevast kasutusmugavust ning ka disaini vaadates ei ole Vivosmart HR üldsegi edev moevidin ning õrnema soo esindajad võivad sest pigem mööda vaadata. Kell on loomult pigem kohmakas, mittemidagiütleva välimusega, jäädes visuaalselt alla Polar A360 nutivõrule. Teine häirivam aspekt disaini juures, sarnaselt ka esimese põlvkonna Vivosmart nutivõruga, on selle kõrge profiil. Võru jääb särgi või pintsakuvarruka taha kinni, siis oled sellega oksa taga või “komistad” laua ääre vastu. Igatahes – kiirelt võib oodata ekraani väiksemat kriimustamist ning korduvat ehmatamist, kuna kusagile see jälle kinni jääb.

vivosmart-hr-009-eest

vivosmart-hr-010-sensor

Ekraan on lihtsalt loetav nii ereda päikese käes kui pilkases pimeduses – võru tuvastab käe ülestõstmise liigutuse ning taustvalgustus lülitatakse automaatselt sisse. Tegelikult asendab see nutivõru väga edukalt ka käekella, kuna ekraan on kogu aeg sees / kell ekraanil. Ekraani omakorda saab seadista nii rõht- kui püstiasendis kasutamiseks, vastavalt kasutaja soovidele. Isiklikult leidsin küll klassikalist rõhtpaigutust natuke lihtsamini hoomatavana olevat.

Päevast-päeva võru randmel hoides võid armastada või vihata seda pidevat vibreerimist, kui ühendatud nutitelefonist teavitused võrru liiguvad. Mu kallis abikaasa vaatas mind korduvalt imelikul pilgul, kui ma juba ette teadsin kes helistab – olgugi et ma ise olin küünarnukini pahtliämbris ning telefon teises toas. Samamoodi on mugav randmel ära näha ka erinevad nutiteavitused. Kasutajal on võimalus Garmin Connect rakenduses ära määrata, mis rakenduste teavitused võrule edasi kantakse ning mida mitte – niimoodi saab välistada näiteks tüütud näoraamatus jagatavad testid või suhkrulaksu tähelepanuvajadus, samas jättes alles vajalikud e-kirjade või vestlusplatvormi sõnumite eelvaated. Tegelikult saab randmel näha ka hetkeilma või lähipäevade prognoosi.

vivosmart-hr-013-sammud

vivosmart-hr-012-ilm

vivosmart-hr-015-pleier

vivosmart-hr-011-pulsiinfo

Väga mugava funktsioonina leidsin ka Vivosmart HR nutivõru äratuskella. Nimelt, varasemalt olen ikka nutitelefoni pannud väikese pehmenduse peale öökapil – seda ikka selleks, et hommikul telefon liigset põrgulärmi ei teeks ning laseks teistel edasi magada. Garmini lahendus on veel parem – ainult nutivõru vibreerib hommikul sinu randmel – mitte keegi teine ei kuule ega märka hommikust äratuskella peale sinu.

Vivosmart HR on disainitud 24/7 käepeal hoidmiseks, mistõttu on see ka vee- ja põrutuskindel. Tootja märge veekindluse kohta on 5 ATM, mis omakorda tõlgendub veekindluseks kuni 50 meetri sügavusel. Pärismaailmas omakorda tähendab see seda, et snorgeldamise või ujumise ajal, rääkimata mugavast vannist või värskendavast duššist, ei tule nutivõru käelt võtta. Alles siis, kui veesuuskadega mööda Emajõge plaanid kihutada või Punases meres sukelduma lähed, on mõistlikum nutivõru käelt võtta.

vivosmart-hr-017-kalorid

vivosmart-hr-016-vahemaa

vivosmart-hr-014-trepp

vivosmart-hr-018-aktiivsusminutid

Ääremärkusena – Vivosmart HR aku peab vastu ~ 5 ööpäeva, mis on mõned päevad vähem varasemast versioonist. Põhjuseks vast ongi pulsianduri lisamine. Samas on see ikkagi 3 päeva rohkem kui keskmisel nutikellal – igatepidi tubli tulemus.

 

Aktiivsuse & sportimise jälgimine

Nutivõru ei ole ainult nutikella asenduseks ning Garmin Vivosmart HR täidab edukalt ka spordikella funktsioone. Integreeritud kiirendusmõõtja suudab päris arvestatavalt samme lugeda ning mürafiltreerimise algoritmid on uues põlvkonnas oluliselt parendatud. Enam ei ole autoroolis võimalik Tartus pealinna sõites 2500+ sammu üles korjata, kuid arvuti taga ülevaadet kirjutades neid kogunes ikkagi 50+. Üldjuhul laias laastus saab siiski enam-vähem õige numbri päeva lõpuks.

Aktiivsuse jälgimise ning sammude lugemise juures hoitakse silma peal ka kandja passiivsusel. Selle jaoks kuvatakse isegi eraldi riba, mis tublisti kasvab kui pikalt ühele kohale jääb. Riba täis, vibreerib võru meeldivalt randmel ning käseb liigutada. Kontoritöötajatele tegelikult väga kasulik variant, sundides paberivirnade ning ekraanide vahelt püsti tõusma, andes ka hea põhjuse väljas paar kiiremat sammu teha. See omakorda muutus kiirelt harjumuseks, andes päevaks lisaenergiat. Vaadates minevikku, jälgides olevikku, määratakse ka tulevik. Garmini targad algoritmid arvestavad sinu eelnevate päevade liikumisaktiivsust ning seavad igaks uueks päevaks lati natuke kõrgemaks. Sedasi lõpetasingi peale poolteteisenädalast testperioodi 5000 sammuse eesmärgi asemel 9000 sammuse eesmärgiga. Selle juures eriti hea oli see, et kui õhtul näed ikkagi 500 sammu eesmärgist puudu, jalutad ringi ümber järve normi täitmiseks.

Nutivõru teine sensor on optiline pulsiandur võru siseküljel. Sama andurit kasutab ka korralik Fenix3 HR (multi)spordikell. Olgugi, et see ei ole kohe nii täpne, kui eraldiseisev pulsivöö ümber rinna, kuid teeb siiski arvestatava töö. Seda senikaua, kunis kell randmest eemal hoida – liiga randmele lähenedes hakkab rohkem aiateibaid kui pulssi näitama. See omakorda teeb näiteks jalgrattasõidu või kanuumatka ajal täpse info saamise keerulisemaks. Teisest küljest vaadates – selline lahendus võimaldab pulssi jälgida 24/7, samal ajal aktiivse spordi ajal, nagu näiteks jooksmine või rattasõit, vajalikku lisainfot kuvada ning omakorda pulsisagedust ANT+ kaudu teistesse seadmetesse edastada.

vivosmart-hr-019-pulsiinfo

Tulles nüüd tõsisema spordi juurde. Vivosmart HR võimaldab mingil määral ka suuremat sporti jälgida, kuid pikas perspektiivis see kõige parem ei ole. Klassikaline lähenemine ehk õhtul jooksma minek lõppeb kiirelt väga ebatäpse pulsimõõtmisega treeningu alguses – see kujunes läbivaks teemaks. Teisalt – tempo, läbitud vahemaa jms salvestamine toimib ainult siis, kui sa oled pidev jooksja ning sammu pikkus ühtlane. Minule, kes eelistab pigem ratta seljas trenni teha, on sammupikkus joostes väga varieeruv – sõltub see just kiirusest. Tulemus – läbitud vahemaa sisuliselt poolega mööda mõõtmine. Täpsema tulemuse saamiseks tuleks ikkagi vaadata HR+ versiooni poole mil GPS vastuvõtja sisse ehitatud või lausa Forerunner seeria spordikella suunas. Positiivse aspektina märgin ära, et treeningrežiimi jaoks saab ekraanivaateid Garmin Connect rakekndusest eraldi seadistada – niimoodi on jooksmise ajal vajalik info paremini hoomatav.

 

Garmin Connect nutitarkvara

Garmin Connect tarkvara on nutivõru teine pool – sealtkaudu saab teha kogu seadistuse, peenhäälestuse ning vaadata erinevat statistikat. Ühest küljest on see väga funktsionaalne ning kõikehõlmav. Teisest küljest – see ei ole üldse intuitiivne. Mul võttis ikka mitu päeva aega, et ära harjuda sellega, kust mida üles leiab ning kuhu tuleb üldse vajutada, et päeva täpne info üles leida. Kord sellega harjudes – siis saad lausa müriaadi erinevat vajalikku ja triviaalset infot enda liikumiste kohta.

vivosmart-hr-020-app

Statistika jaoks eraldatud iseenesest väga suur osa rakendusest – tagantjärgi saab vaadata enda liikumisi 7 päeva, 4 nädala või 12 kuu lõikes – niimoodi hoiad erinevatel tuulesuundadel kenasti silma peal. Ehk et – aeg enne Pokemone ning aeg peale Pokemone, näiteks.

garmin-connect-001-paev

garmin-connect-002-menyy

garmin-connect-003-sammud-diagramm

garmin-connect-004-sammud-list

garmin-connect-005-insights

Samamoodi on võimalik võrrelda enda aktiivsust sõpradega, sisuliselt võistelda omavahel ning palju muud. Siiski, isiklike andmete vaatamine, oma uneaja korrigeerimine jms on ikkagi kasulikum.

garmin-connect-006-uni-paev

garmin-connect-007-uni-nadal

garmin-connect-008-pulss-paev

garmin-connect-009-pulss-nadal

garmin-connect-010-trenn-ekraanid

Sarnaselt teiste Garmini rakendustega on tegelikult väike kana kitkuda ka Connect juures. Nutivõru unustas kahenädalalasel testperioodil kaks korda telefoni ära ning rakendus ei saanud aru, mis seadmega automaatselt peaks ühendust võtma. Kas see on tingitud sellest, et vahepeal on telefon kellast liiga kaugele sattunud või mõni muu tegur seda mõjutab – isoleeritud intsident see ei ole ning internetist leiab analoogseid juhtumeid küllaga. Ma seepärast väga häält ei tõstakski, aga iga kord kui rakendus võru “ära kaotas”, liikus nädala algus pühapäevale, kell 12 tunni formaati ning vahemaad olid miilides; nutivõru baasseadetele tehti alglaadimine. See omakorda tekitab omakorda frustratsiooni, kui korra nädalas või kuus pead nutivõru uuesti seadistama. Igatahes, loodame et Garmin ka selle ühel hetkel ära parandab tarkvarauuendusega.

garmin-connect-011-seaded

garmin-connect-012-teavitused

garmin-connect-013-muusikapleier

garmin-connect-014-ekraani-seaded

garmin-connect-015-ekraani-seaded

Lisaks kõigele eelpoolmainitule saab sama infot ANT+ vastuvõtjaga sünkroniseerida Garmin Express programmi abil (samane, mida kasutatakse ka näiteks autonavide tarkvara uuendamiseks) lauaarvuti kaudu Connect platvormi. Seda just kontekstis, kus nutitelefoni ei ole või on vaja kiirelt andmed seadme sisemälust ära saada. Sealt peegeldatakse kogu info nii veebi kui kontoga seotud nutitelefonidesse.

garmin-connect-veeb

 

Kokkuvõte

Garmin Vivosmart nutivõrude teine põlvkond toob optilise pulsianduriga ning veel mugavama nutiseadme infovahetuse integratsiooniga spordikellad ning nutikellad ühte mugavasse vormi ning kasutajale randmele. Lisaks kõigele muule aitab muutuda kasutaja veel ka aktiivsemaks. Minule, kes ma oma päevad suuresti just arvutiekraani ees kirjutades veedan, leidsin üha rohkem end ka kontori taga parklas kiiremaid samme tegemas, et ainult “riba” maha saada ning sellega päeva lõpuks hea koguse samme maha käia. Samamoodi innustas see ka päeva lõpus veel korra õue minema, et ainult saaks oma normi täis. Rääkimata nendest mugavatest nutikella aspektidest, mis lisaks tehnokraatidele pakub ka tavakasutajatele suurt kasutusmugavust igapäevaelus.

vivosmart-hr-009-eest

+ Üsna täpne liikumise ja puhkamise jälgimine
+ Mugavad nutiteavitused
+ Tõstab kiirelt motivatsiooni, paneb liigutama
+ Vibratsiooniteavitused
+ 24/7 südame jälgimine
– Keskpärane spordikell
– Sünkroniseerimise probleemid
– Kipub igale poole kinni jääma
– Ei ole moeese, rohkem meesterahvastele

Garmin Vivosmart HR ülevaadet lõplikult kokku võttes tuleb nentida, et tegelikult on see ikkagi väga hea kaaslane nii sportlikumale inimesele kui ka tavalisele kontorirotile. See aitab natuke liikumist tõsta, fitness-huvilisele igapäevasel treeninguvahelisel perioodil lisainfot anda või lihtsalt terviseteadlikul kasutajal elu mugavamaks teha. Üheks, milleks see kindlalt ei sobi, on professionaalsele sportlasele või tõsisemale harrastussportlasele treeningutel silma peal hoida – selle jaoks pole see nutivõru lihtsalt loodud. Õnneks tavakasutajale on Vivosmart HR nutivõrust rohkem kui küllaga kasu.

• Garmin Vivosmart HR nutivõrud Photopointis »

Ülevaade numbrites

Disain
7.5
Kasutusmugavus
8.5
Funktsionaalsus & täpsus
8
Ühilduvus
8
Hinna & kvaliteedi suhe
9.5
8.3

Funktsionaalne nutivõru

Garmin Vivosmart HR on funktsionaalne ning nutikas aktiivsusmonitor, mis ühendab endas mitme maailma parimad aspektid. See asendab nii käekella, spordikella, aktiivsusmonitori kui ka nutikella – kõiki neid täiesti arvestataval tasemel. Just sel seepärast paistabki Vivosmart HR sama klassi toodete seast teravalt silma.