Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 27. mai 2024

Rulli end üles

Üles

5 kommentaari

Chromecast teeb tavatelerist nutiteleri :: Digitest

Google Chromecast lisab nuti sinu teleri ette
Silver Pik

Google avas esimese põlvkonna Chromecast voogedastajat esitledes Pandora laeka ning alanud revolutsioon kestab tänase päevani. Nutitelerid muutuvad nutimaks, vähemnutikatele pannakse lisavidinaid taha funktsionaalsuse tõstmiseks ning erinevaid meediapleiereid on turule tulnud ei rohkem ega vähem kui müriaad. Samamoodi on väikestest voogedastusseadmetest ning Android-pulkadest välja kasvanud terve uus tootekategooria – pulkarvutid.

Eelmisel aastal tutvustas Google oma teise põlvkonna Chromecast voogedastajat. Ajal, mil Pandora laegas oli vägagi lahti, jäädi oma esialgsele tooteloogikale kindlaks – võimalikult lihtne ning soodne vidin teleri taha ning ülejäänud funktsionaalsus tuleb kontrollseadmest. Kuidas kõik see õigustab end ära 2016. aasta kontekstis – seda saate kohe teada.

Google-Chromecast-DT-008-kylg

 

Chromecast – mis imeasi see veel on?

Google Chromecast on pisikene HDMI liidesega voogedastuse (striimimise) seade, mis ühendatakse HDMI sisendiga ekraani taha. Teisest otsast ühendad microUSB pessa toite ning oledki omadega mäel – tavalisest ekraanist tehakse nutiekraan. Teatud piirini.

Erinevalt pulkarvutitest või erinevatest meediapleieritest on Google Chromecast tegelikult riistvaraliselt väga lihtne seadeldis. Kõige õigem oleks selle kohta vist tegelikult öelda voogedastusseade, kuna sisuliselt millegi muuga see ei tegelegi. microUSB pesa Chromecast küljes on ainult toite andmiseks. Sisemuses on aga korralik WiFi raadio peidetud ning teises otsas 1080p väljundiga 10 cm lame HDMI kaabel. Ei ole ühtegi puldi sisendit või pesa lisaseadmete ühendamiseks – ikka võimalikult lihtsas vormis.

Google-Chromecast-DT-002-Pakendi-sisu

Võtame Chromecast’i kasutusele

Chromecast esmane seadistamine on imelihtne – ühenda see teleri taha, lülita vooluvõrku ning mine nutiseadmega kuvatud veebilehele. Esimeste sammudega tuleb Chromecast voogedastajale tutvustada kohaliku WiFi võrgu salasõna ning kui see valmis ja viimane tarkvaraversioon automaatselt alla laetud – siis ongi kõik. Sellest hetkest alates on Chromecast valmis sinult infot vastu võtma.

Chromecast kasutamine – kuidas toimib, mida saab?

Chromecast ise tegelikult iseseisvalt ei teegi midagi. Juhtimiseks on vaja mõnda muud seadet, mis sellele käske jagab. Selleks võib olla Chromecast rakendus Android või iOS seadmel või hoopis Chromecast laiendus Windowsi operatsioonisüteemil töötaval Chrome veebilehitsejal.

IMG_0754

Google-Chromecast-DT-007-kaablid

Google-Chromecast-DT-004-pordid-koos

Google-Chromecast-DT-005-hdmi

Nutiseadmel kasutamine on tegelikult imelihtne – kui Chromecast rakendus juba paigaldatud (seadistamisel sai seda ju teha), siis tuleb lihtsalt ühilduvas rakenduses Cast (edasta) nupule vajutada ning nimekirjast sobiv vastuvõtja valida. Kui sul koduvõrgus rohkem kui üks Chromecast seade, siis infot saadeta suvalisele ekraanile. Suurimaks miinuseks on samas see, et programm peab ühilduma Chromecast API’ga. Suurtegijatel on see tugi olemas – Spotify, äsja Maarjamaale laienenud Netflix, Twitch kuid ka Google enda teenused – Google Play Music, Play Movies, YouTube või isegi Google Docs võimaldavad pildi suunamist väikeselt ekraanilt suurele. Kui suunamine ära tehtud, võid näiteks YouTube rakenduse telefoniekraanilt ära peita, kuna Chromecast võtab ühenduse üle ning saab info otse internetist, mitte sinu seadme kaudu.

IMG_0760

IMG_0766

IMG_0777

Uus Chromecast tõi kaasa ka väärtuslikke uuendusi. Versioon kaks, mis peidab endas 802.11ac raadiot, võimaldab kasutada ka 5 GHz sagedusel kiiret WiFi’t. Kui esialgsel versioonil oli ainult üks antenn, siis 2015. aasta variandil on neid sisse peidetud lausa kolm. See ning uus Fast Play algoritm teevad videote esmase kuvamise suurel ekraanil kiiremaks ning vähendab ka vahepealseid hangumisi.

Soovides edastada nutiseadmest rohkem sisu, kui mõned teenusplatvormid, kohtume väikeste takistustega. Ühest küljest on pea igal arendajal liidestada oma rakendus Chromecast API’iga, kuid vähesed on seda teinud. Vähe sellest – veel vähem neist toimivad normaalselt. Näiteks Angry Birds Friends ei olnudki ma võimeline suurele ekraanile kuvama. Õnneks saab kohalikku meediat – pilte, videoid või muusikat väga kergelt Chromecast’i suunata. Teisest küljest – kasutades vähegi uuemat Android seadet, saab sarnaselt Miracastile peegeldada kogu ekraanil toimuv telerisse koos heliga. Kõige paremini toimib see loomulikult Nexus seeria seadmetega, kuid keskklassist ülespoole olevad seadmed tulevad antud ülesandega kenasti toime.

IMG_0775

IMG_0770

IMG_0780

Chromecast ning tavaarvuti käivad samuti käsikäes. Nimelt on Chrome veebilehitsejal olemas Chromecast rakendus, mis võimaldab terve Chrome akna telerisse suunata. See omakorda annab teleri funktsionaalsusele uued mõõtmed – sirvi veebi suurel ekraanil ka suurema seltskonnaga, loe e-kirju, kirjuta kodutööd Google Drive’s – valik on juba sinu. Tegelikult saab ka kohalikul kettal olevaid H.264 (MP4 konteineris) videoid veebilehitsejas avada ning sedasi suurele ekraanile kuvada.

Chromecas-Digitest-GIF-720

Kasulikud lisad

Chromecast on paari väga mugava lisafunktsiooniga. Esiteks toetab see HDMI-CEC protokolli, mis omakorda võimaldab vastava toega teleri automaatselt unerežiimist äratada. Seda ikka eeldusel, et Chromecast ise jääb sisselülitatud staatusesse. Lisaks võimaldab see protokoll Chromecasti osasid rakendusi juhtida läbi teleripuldi, nagu näiteks Google Play Music programmis laulude vahetamine. Selle funktsionaalsus varieerub teenusplatvormiti ning kõik telerid ei pruugi puldilt tulevaid käske edasi saata.

Teine asi, mis mul väga meeldis – Chromecast võtab Flickrist suvalised silmailu pakkuvad või kasutaja enda pildid ning ooterežiimis paneb need telerile taustaks. Kui filmi just ei vaata, siis naudi lihtsalt ilusaid vaateid.

IMG_0766

Kolmas aspekt, mis väga meeldib (kuid sõltub suuresti teenusplatvormist). Näiteks olen köögis kooki küpsetamas ning panen Spotify telefonist mängima. Kook ahjus, aeg tuppa liikuda. Võtan telefoni ning lasen selle esitlusloendi teleri kaudu suurtesse kõlaritesse mängima. Katkestusteta. Lapsed soovivad multikaid vaadata? Võtan arvutis Spotify ette ning valin väljundiks kohaliku seadme – ning ongi heli kõrvaklappides. Ning sealt hiljem telerisse või telefoni tagasi. Täpselt nii mugavalt saab süsteeme omavahel integreerida ning katkestusteta kasutada.

 

Lähimad konkurendid

Chromecast’i suurim konkurent on tegelikult nutikas televiisor. Kui teleril on integreeritud WiFi Direct / Miracast / WiDi tugi ning kasutad viimase kolme aasta jooksul valmistatud sülearvutit (Windows 8 ja 10 soovituslikult) – siis väga suure tõenäosusega saad oma sülearvuti ekraani koos heliga juhtmevabalt telerisse peegeldada. Siis küll kahjuks sülearvuti hõivatud.

Teine variant on niinimetud nutitelerid – kui lisaks suurele ekraanile on sel Android operatsioonisüsteem või spetsiaalne Spotify / Netflix vms programmid olemas – miks küll eraldi vidinat vaja. Samamoodi võimaldab DLNA voogedastada sobivat meediat otse suurde seadmesse – seda siis arvuti või nutiseadme mälus oleva materjali puhul.

Kui teler ei ole piisavalt nuti ning otsid võimekamat varianti, siis valikuid on mitmeid. Erinevad meediapleierid, nagu Apple TV, Roku (väga Eestis saadaval pole) jms pakuvad vaieldamatult suuremat valikut sisu osas ning teevad töö iseseisvalt. 110 erinevat Android operatsioonisüsteemil baseeruvat meediapleierit, mis küll kõvasti kallimad, annavad samamoodi suurema funktsionaalsuse. Viimase poole aastaga ülipopulaarseks saanud pulkarvutid toovad aga raskekaallased sinu koju – eriti veel uusimad Inteli Cherry Trail arhitektuuril baseeruvad seadmed, mis teevad telerist täismõõtu ning võimeka Windows 10 arvuti.

 

Kokkuvõte

Chromecast on vaieldamatult üks väga huvitav vidin. Olgugi, et sel puuduvad eelpool mainitud konkurentide suur funktsionaalsus, on sellise soodsa hinna eest seadet küllaga. Sest tõele näkku vaadates: sisuliselt igaühel on mingi nutiseade kodus olemas, millega antud voogedastajat kasutada. Mis veel – isegi, kui sa ei ole Netflix varajane kasutaja või Google Play videoplatvormi fänn, siis pelgalt YouTube mugavalt suurele ekraanile toomine on üks suur eelis. Ning mida kõike annab läbi Chrome ekraanipeegelduse valmis teha.

chromecast-kokkuvote

+Väga soodne
+ Ühildub paljude populaarsete teenustega
+ Ekraani peegeldus nutiseadmest / Chrome lehitsejast
+ 802.11 ac WiFi
– Ei toeta 4K väljundit
– Puudub pult
– Liiga vähe toetatud mänge

Chromecast tekitab lõppkokkuvõttes selliseid vastandlikke emotsioone. See on tegelikult ka väga mugav platvorm, kuid teatud aspektides tiba piiratud. Ma vaataks sellele natuke teisiti, kui see hakkaks DLNA’d toetama või näiteks Elion lisaks minuTV äpile Chromecasti toe. Teisest küljest – lükata süleriekraanil olev Chrome pilt suurele ekraanile ning vaadata Digitesti ülevaateid otse telerist. Igatahes, mitte-nutist saab täiesti nuti. Ning kui sa oled vähegi mugavust hindav, võid pika HDMI kaabli teleri ning arvuti vahelt ära võtta ja nurka visata. Chromecast teeb selle töö ning palju muud isegi paremini ära.

Google Chromecast 2015 Photopointis 54,99 €