Gopro Fusion 360° kaamera – pärast 2,5 kuud kasutamist :: Digitest
Juba tegelikult möödunud sügise alguses tutvustas GoPro maailmale Fusionit – GoPro laiatarbe 360 kaamerat. Esimesed GoPro Fusion kaamerad nende kodulehe kaudu saadeti välja novembris ning Eestisse jõudsid esimesed letile aprillis.
Põhjus, miks kaamerad ei tulnud kohe müüki, on ka põhjus, miks Fusion erineb paljudest teistest 360 kaameratest – OverCapture tarkvara ei olnud täielikult valmis. Antud tarkvara võimaldab 360 materjalist võtta välja mitte-360 video ehk teha ta tavaliseks videoks. Ei pea kasutama mitmeid kaameraid, et saada kõike peale. Ei pea kaamerat suunama, vaid valid ise hiljem sobivad kaadrid.
GoPro ei ole esimene, kes selle peale on tulnud või seda teinud (näiteks Rylo 360 kaameral ja ka Ricoh Theta V kaameral on ka selline tarkvara), kuid nad on suutnud selle teha populaarseks tänu heale brändingule ning koos väga kvaliteetse pildiga olen ma avastanud ennast Fusionit kasutamas rohkem kui ma kunagi oleks arvanud. Ja peale 2,5 kuud kasutamist saan rääkida ta headest ja veadest.
Gopro Fusion
Kui kirjeldada kellelegi GoPro Fusionit ja öelda, et see on lihtsalt 360 kaamera, siis on see eksitav. Ta on palju muud. Näiteks suudab ta läbi nutika optika lahenduse (asümeetriliselt asetsevad läätsed) kaotada ära pulga, mille otsas ta on. See jätab mulje nagu Sinuga oleks kaasas autonoomne droon, kes Sind filmib. Asümmetrilised läätsed on ka head parema „õmbluse“ jaoks ja see toimib suurepäraselt.
Näiteks suudab Fusion läbi nutika optika lahenduse kaotada ära pulga, mille otsas ta on. See jätab mulje nagu Sinuga oleks kaasas autonoomne droon, kes Sind filmib.
Kaameraga tuleb kaasa käsistatiiv ehk Fusion Grip, nagu GoPro seda nimetab. See on super lisa antud kaamerale, kuna ta on täpselt õige pikkusega, eriti kui tõmmata ta pikaks lahti. Just selle pikkusega suudab ta pulga ära kaotada, jättes samas Su käe nö rusikasse. Grip käib ka lahti kolmjalaks ning on mõnusalt kummise pinnaga.
Samuti on kaameral suur aku. Umbes 2 Hero6 akut ning on samamoodi vahetatav. Järjest saab ühe akuga umbes 70 minutit filmida (oleneb muidugi väga paljudest teguritest nagu seaded, temperatuur jms). Siiski soovitan mitte jutti pikalt salvestada. Miks? Sellest natuke hiljem.
Fusion ise võrreldes oma rivaalidega nagu Garmin Virb 360, Ricoh Theta või Rylo on suurem ning kõrgem, mis otseselt pole just miinus, kuid kui ta kinnitada näiteks kiivri peale, siis näed ikkagi päris totter välja.
Küll aga on GoPro Fusion ise ülesehituselt nagu Hero6 või Hero5 või isegi uus Hero. Kaks nuppu, sobib enamikele lisadele ja kinnitustele, robustne, veekindel ja väike LCD ekraan ees. Suurt puutetundlikku displeid tal pole, kuna ta filmib niikuinii kõik peale – pole, mida kadreerida. Kaks nuppu töötavad hästi ning LCD kaudu saab navigeerida 2 nupuga ilusti mööda menüüd. Kes mäletavad, siis vanemad GoPro kaamerad täpselt nii toimisidki. Samuti on tal ka häälkäsklused, mis on küll inglise keeles (saab panna ka vene keele), kuid toimivad väga hästi ja on väljasirutatud pulga otsas oleva kaamera juhtimiseks päris mõnusad.
Tegelikult ei erinegi Fusioniga filmimine tavalise GoProga filmimisest, kui välja arvata, et kaamerat ei pea suunama – kõik jääb peale. Ja see on teoorias lihtsam kui päriselt, sest oled ju harjunud millegi poole kaamera suunama. Küll aga peab siiski meeles pidama, et kui soovid midagi või kedagi filmida, siis maksab ikkagi üks lääts selle poole hoida, eriti esimene (see pool, kus ka display on), sest kui näiteks panna 360 materjal YouTube üles, on see koht automaatselt ees. Samuti suunates üks lääts subjektile, ei ole subjekti peal õmblusjooni, mis olenevalt tingimustest võivad esineda.
Tegelikult ei erinegi Fusioniga filmimine tavalise GoProga filmimisest, kui välja arvata, et kaamerat ei pea suunama – kõik jääb peale.
Rääkides läätsedest, siis erinevalt tavalisest GoPro kaamerast, kus objektiivil on kaitsev lääts peal, on Fusioni objektiivid „paljad“ ja mitte vahetatavad. Ehk nad on haprad ja õrnad ning kriimustustele väga vastuvõtlikud. Peab meeles pidama mitte panna läätse vastu pinda kui kaamera maha paned näiteks, sest garantii kriimustusi (või katki minekut) läätsel ei kata. Samas tuleb kaameraga kaasa kaitsev kotike, kuhu on mõistlik kaamera alati panna, kui seda parasjagu ei kasuta. Ja minu Fusioni läätsed näevad peale 2,5 kuud täiesti puhtad välja.
Erinevalt oma konkurentidest otsustas GoPro, et rohkem on parem ja seetõttu vajab Fusion kahte microSD kaarti – 1 kummagi läätse jaoks. Ja tegelikult ma ei ole veel aru saanud, miks seda vaja oli, sest siit kohast hakkabki pihta see osa, mis selle kaamera juures on miinuseks. Iseenesest pole 2 mälukaarti midagi erilist – enamus kaameratel (mitte seikluskaameratel) on selline võimalus. Kuid antud juhul ei ole see tagavaraks või et saad ise otsustada kummale salvestad. See on selleks, et ühest objektiivist salvestada üks pool 360 materjalist ja teisele kaardile teine pool.
Video läbi arvuti – GoPro Fusion Studio tarkvara abil
360° video: ringi vaadates lohista hiirega video peal, maksimaalse kvaliteedi jaoks lülita alt paremallt sisse 4K režiim.
Paraku on vaja need kaks poolt ka kokku panna, et saada üks 360 pilt ning selleks on olemas Fusion Studio nimeline tarkvara (PC ja Mac), mis tegelikult ongi, vähemalt minu silmis, ainus reaalne pudelikael antud toote juures.
Tarkvara põhiprobleemiks on kiirus, õigemini selle puudumine. Fusioni kumbki lääts salvestab 4K resolutsioonis, mis läbi piksli/resolutsiooni matemaatika annab meile 5.2K (tegelikult 5.7K, aga kaamera renderdab selle 5.2K), mis tähendab, et 1 minutiline fail on umbes 1,3gb.
Tarkvara põhiprobleemiks on kiirus, õigemini selle puudumine.
Kui see fail stichida maksimaalse resolutsiooniga (näiteks ProRes) Fusion stuudios, saab umbes 4,5gb ühe salvestatud minuti kohta, mis tähendab, et ühe minutilise klipi kokkupanemisele kulub Fusion Studiol ca 20-30 minutit.
Seetõttu mainisin ka enne, et ei maksa Fusioniga pikki klippe filmida, sest need on väga mahukad ning veel mahukamad tarkvaral kokku panna.
Muidugi ei pea õmblema neid kõige kõrgemasse resolutsiooni ja samuti aitab oluliselt kiirendada protsessi see, kui tõmbad kõigepealt failid mälukaartidelt arvutisse, mitte ei pane kaamerat juhmega taha. Aga üldjoontes peab ikkagi arvestama, et see võtab aega (märgin siinkohal ära, et kasutusel on olnud Macbook Pro). Paned õhtul failid ööseks stichima ja loodad, et arvuti kinni ei jookse.
Aga üldjoontes peab ikkagi arvestama, et klippide kokkupanek võtab aega. Paned õhtul failid ööseks stichima ja loodad, et arvuti kinni ei jookse.
Kui stichitud failid olemas, saab näiteks Adobe Premiere’s kasutada pluginaid, mis lasevad Sul väga mõnusalt teha erinevaid pildi liikumisi ja zoomida sujuvalt sisse ja välja. See on selline rohkem professionaalidele suunatud osa.
Tulevikus võiks GoPro teha nii, et kaamera toodab ise valmis kokku õmmeldud failid (üks madala resolutsiooniga preview jaoks ja teine kõrge ning toorem fail), mida saaks otse Premiere või Final Cut’i tõsta. Aga kui Sul on aega ja kannatust, siis tulemus on juba praegu üle ootuste kvaliteetne. Õmblusjälgi tavaoludes on väga raske näha.
360° videost Fusion Studio abil tehtud tavaline tasapinnaline video – Full HD lahutusvõimega.
360° videost Fusion Studio abil tehtud tavaline tasapinnaline video – 4K lahutusvõimega.
Fusion Grip kaotab tänu asümeetriliselt asetsevatele läätsedele pildilt ära, mis jätab mulje nagu oleks pilt tehtud drooniga – käsi all lihtsalt rusikas. Mida kaugemal on kaamera (pikemaks välja tõmmatud grip), seda parem efekt jääb. Samuti on raske aru saadaõmblusjoontest. Pilt võetud otse telefoni. 360 kaameratega väga omane teha „tiny planet“ pilte. Küll muutub see aga üksluiseks. Sel juhul saab teha ka tavalise „GoPro-stiilis“ fotosid.
Video läbi telefoni
360° videost nutitelefonis QuikStory abil tehtud tavaline tasapinnaline video – Full HD lahutusvõimega.
Kuigi Fusion teeb väga kvaliteetseid 18MP (5376×2688) fotosid nii tiff kui ka jpeg formaadis, siis mingit kindlat pilti 360 ruumist välja võttes, jääb pilt ikkagi vägaGoPro’le omaselt „kalasilmne“. Samuti parima tervause saamiseks on mõistlik olla kaamerast 1-2 meetri kaugusel.
Kui aga ei soovi maksimaalset resolutsiooni ega öö otsa faile oodata, siis on olemas GoPro mobiilirakenduses ka OverCapture. Ja see töötab laitmatult.
Kui aga ei soovi maksimaalset resolutsiooni ega öö otsa faile oodata, siis on olemas GoPro mobiilirakenduses ka OverCapture. Ja see töötab laitmatult.
Okei, tasub ära märkida, et telefon peab olema hea, uus ja soovitatavalt i-tähega hakkava nimega, sest Androidile on siiani olnud natuke puudulik see ning mõne Androidi telefoniga ei soovi Fusion üldse ühilduda.
Sa pead küll faili alla laadima (telefonis peab olema ruumi), kuid seejärel saad võtta oma 360 materjalist välja kõik vajaliku või laadida oma kolmkuus materjal otse Facebooki või YouTube näiteks.
GoPro app’is endas saab ühendada Fusioni ära ja juhtida kaamerat, näha previewd (mitte ära ehmatada, preview on palju kehvema resolutsiooniga kui päris valmis fail), muuta seadeid, uuendada vajadusel tarkvara jpm.
OverCapture teeb telefonis Sinu 5,2K materjalist täisHD faili ja siiani pole kordagi veel tundund, et see oleks kuidagi kehv. Samuti ei lase FB või IG Sul postitada väga hea resolutsiooniga faile – IG võtab sellest fullHD’st kõvasti maha näiteks).
OverCapture teeb telefonis Sinu 5,2K materjalist täisHD faili ja siiani pole kordagi veel tundund, et see oleks kuidagi kehv.
Video on küll 30 kaadrit sekundis (3K seade puhul 60), kuid ainult kõrgema resolutsiooni puhul saad kasutada OverCapture’t täies mahus. Samuti on video fantastilise stabilisatsiooniga. See on ikka nii sujuv pilt, et raske on isegi uskuda, et filmisid käest või millegi küljest.
360° videost nutitelefonis OverCapture abil tehtud tavaline tasapinnaline video – Full HD lahutusvõimega.
360° videost nutitelefonis OverCapture abil tehtud tavaline tasapinnaline video – Full HD lahutusvõimega.
Kokkuvõtteks
Kes võiks siis olla need, kellele Fusion mõeldud on? Ma arvan, et Fusion võiks olla igaühele, kes soovib saada unikaalseid vaatenurki, mis tava GoPro’ga pole võimalikud või on palju raskemini kättesaadavad. Näiteks kui tead, et on vaja mõlemas suunas filmida. Või soovid filmida, nagu keegi jälitaks Sind – nö Angel View nagu GoPro seda kutsub (vt surfi klippi). Või siis kui sa oled juba GoPro ökosüsteemis sees, on see äge lisa Sinu arsenali.
Selge see, et tegemist ei ole pealtnäha odava kaameraga, kuid arvestades kõike, mis selle kaameraga kaasa tuleb, on see päris hea pakkumine ning 360 kaamerate maailmas on täna talle raske leida konkurenti. Muidugi ei ole ta perfektne, kuid tegelikult on kõik kitsaskohad parandatavad tarkvara uuendustega. Kaamera ise on viimase peal.