Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. mai 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

HD Pentax DA 70mm f/2.4 Limited - kompaktne ja kvaliteetne portreeobjektiiv :: Digitest

HD Pentax DA 70mm f/2.4 Limited – kompaktne ja kvaliteetne portreeobjektiiv
Maris
  • Avaldatud 2. mai 2017

Pentaxi HD seeria optika on tundud oma optilise kvaliteedi poolest. High Definition vääristus tagab imeilusad värvid ja terava joonise. Võtame vaatluse alla HD Pentax DA 70mm f/2.4 Limited objektiivi, mis on lisaks silmapaistev oma kompaktsuse poolest. Kas see toru võiks olla ka Sinu fotokotis?

TÄHTSAMAD TEHNILISED ANDMED

Sobib Pentax poolkaader peegelkaameratele
Pentax KAF bajonetiga
Fookuskaugus: 70 mm
(35 mm ekvivalendina 105 mm)
Maksimaalne ava: f/2.4
Minimaalne ava: f/22
Optiline konstruktsioon: 6 elementi 5 grupis
Diafragma labade arv: 9
Pildistabilisaator: puudub
(Pentaxil on keresisene stabilisaator)
Ilmastikukindlus: puudub
Lähim teravustamiskaugus: 70 cm
Maksimaalne suurendus: 0,12×
Läbimõõt: 63 mm
Pikkus: 26 mm
Kaal: 147 g
Filtrikeere: 49 mm

 

Reaalses kasutuses

HD Pentax DA 70mm f/2.4 Limited objektiiv on üleni metallist. Kõik numbrid ja tähised on objektiivile graveeritud. Pealevaatamisel jätab väga hea mulje. Käes hoides on tunda, et see on tehtud kvaliteetsest materjalist, ent ometigi on see ülikerge.

Ma olen üsna vaimustunud sellest kui kompaktne antud objektiiv on. Sest kuigi väiksemate mõõtemetega objektiive leidub kõigi tootjate valikus, kipuvad need olema tavaliselt pigem lainurgad. Aga see on 70 mm (35 mm ekvivalendina 105 mm), mis teeb sellest hea objektiivi portreede pildistamiseks. HD seerias on see kõige kompaktsem teleobjektiiv. Päiksevarjuki saad ettepoole tõmmata ning kui üldse ei taha seda kasutada, saad selle objektiivilt ära keerata.  Kui varjuk ära võtta, on objektiivi pikkuseks 26 mm, koos varjukiga on umbes 44 mm.

Varjuki võib objektiivi küljest ära keerata. Selleks, et objektiivikorgi saaks peale panna, tuleb siiski hiljem varjuk tagasi objektiivi ette panna, kuna kate kinnitub selle külge

Teravustamisrõngas liigub üsna kergelt ja seda saab keerata umbes 120 kraadi. Kuna HD Pentax DA 70mm f/2.4 Limited objektiiv on nii kompaktne, on teravustamisrõngas ka üsna kitsas ja selle manuaalselt liigutamine võib alguses pisut harjumatu olla, aga sellega harjub peagi. Väike miinus objektiivi puhul on, et teravustamisel liigub objektiivi esiosa umbes 1 cm ettepoole, seega muutes teravustamispunkti, muutub veidi ka kadreering.

Objektiivis on kasutusel Pentaxi Quick Shift tehnoloogia, mis tähendab, et saad teravustamisrõngast manuaalselt liigutada ka siis kui kaamera on automaatsel teravustamisel.

Tänu kompaktsusele ja kergele kaalule on HD Pentax DA 70mm f/2.4 Limited objektiivi mugav kaasas kanda. Enim kasutust leiab ilmselt portreede tegemisel, sest kitsas vaatenurk ei tekita moonutusi ja f/2.4 ava eraldab pildistatava taustast. Muidugi võid seda kasutada ka kõige muu pildistamiseks. Kuna lähim teravustamiskaugus on antud objektiivil 70 cm, siis päris lähivõtteid sellega teha ei saa, aga muus osas piiranguid pole.

Säriaeg 1/640 sek | Ava f/2,8 | Tundlikkus ISO 200. Värve on töödeldud, teravust lisatud ei ole.

Säriaeg 1/1250 sek | Ava f/2,8 | Tundlikkus ISO 800. Lähemale HD Pentax DA 70mm f/2.4 Limited objektiiviga pildistatavale minna ei saa.

PILDIKVALITEET

HD Pentax DA 70mm f/2.4 Limited objektiiv on väga terav. Ka lahtise avaga pildistades jääb objekt fotol üliterav. Objektiivi läätsed on kaetud HD vääristusega, mis vähendab sisepeegelduste ja varikujutiste teket. Samuti muudab HD vääristus fotod kontrastsemaks. Objektiivi esimene element on kaetud lisaks ka SP vääristusega, mis tõrjub mustust. Selle objektiiviga tehtud fotod on tõesti väga heade värvidega, teravad ja kontrastsed.

Vinjetti on õrnalt näha ava f/2.4 juures. Ava f/3.2 juures on vinjett vaevumärgatav ja f/3.5 on juba puhas. Kui sa just ei pildista ühetoonilisi pilte lahtise avaga, siis ei ole nurkade tumenemist üldse märgata.

Kromaatiline aberratsioon jääb aga silma igal pool, kus võimalik. Kontrastsetel äärealadel on roosakas-lillad piirid. Kui pildistad näiteks tänaval ja kaadrisse jääb sisselülitatud esituledega auto, siis tulede ümber on väga silmapaistvad roosad ääred. Põhimõtteliselt ongi kromaatiline aberratsioon antud objektiivi ainus miinus, ent õnneks saab selle töötlusprogrammis eemaldada.

Säriaeg 1/400 sek | Ava f/2,8 | Tundlikkus ISO 200. Pilti on töödeldud, teravust lisatud ei ole.

KOKKUVÕTE

+ kompaktsus
+ kerge kaal
+ väga terav joonis
+ vinjetti peaaegu pole
+ värvid on ilusad
+ Pentaxi Quick Shift tehnoloogia
– kromaatiline aberratsioon
– objektiivi esiosa liigub teravustamisel
– ei ole ilmastikukindel

HD Pentax DA 70mm f/2.4 Limited objektiiv on hea valik kõigile, kellele meeldib kitsama vaatenurgaga pilte teha. Tänu kergele kaalule ja väikestele mõõtmetele on seda hea kaasas kanda. Reisil olles ja kogu päeva kaamerat kaasas kandes on iga gramm oluline ja niisamagi linnapeal jalutades on mugav kui kaamera kotti väga raskeks ei tee. See on teleobjektiivi kohta ikka ülimalt kompaktne. Ja niivõrd terav. Muidugi oleks vahva kui ava oleks veel valgusjõulisem, aga selle hinna, kaalu ja mõõtmete juures on see ikka üks hea objektiiv. Enne ostmist võid selle Photopointist rentida, siis saad ise veenduda, kas see on miski, mida sul vaja on.

HD Pentax DA 70mm f/2.4 Limited objektiivid Photopointis »

Kõik Pentaxi objektiivid Photopointis »

NÄIDISFOTOD

Ülevaade numbrites

Pildikvaliteet
9.5
Koostekvaliteet
9.5
Kasutamismugavus
9.5
Autofookus
9
Hinna ja kvaliteedi suhe
9.5
9.4

Kvaliteetne kompaktne teleobjektiiv

Hea objektiiv kõigile Pentaxi kasutajatele, kes soovivad kerget ja kompaktset teleobjektiivi ning peavad oluliseks kõrget optilist kvaliteeti. HD Pentax DA 70mm f/2.4 Limited objektiiviga tulevad teravad ja heade värvidega fotod.