Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 4. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Konksud ja viled – Panasonic Lumix FT3 :: Digitest

Veekindel digikaamera on miski, mis igal endast lugupidaval kaameratootjal võiks olemas olla. kasvõi selleks, et siis saab korrakski kaamera juures rääkida millestki muust kui megapikslitest. Tähtsust omandavad näitajad, mida teistel kaameratel olemaski ei ole.  Panasonic seab selles eksklusiivses rallietapis stardijoonele kaamera nimega Lumix DMC-FT3.

Veepinna saab jätta kaksteist meetrit pea kohale, maapinda võib tutvustada vabalangemise teel kahe meetri kauguselt. Kraadiklaasile tõmmatakse punane joon miinus kümne juurde ja loomulikult saab tolm üle läve vaid kutsetega. Veel saab kaasa GPS vastuvõtja. Sellega on paberi peal saavutatud vägagi konkurentsivõimeline kest. Milline on aga kaamera, mis selle kooriku sees peitub?

Panasonic FT3 objektiiv

Panasonic kasutab üpriski klassikalist ehitust, kus objektiiv asub kaamera üleval paremas nurgas. Tegelikult on selle objektiivi osa taga peegel, ja optika telg jätkub suunaga alla, ning sensor asub kaamera põhjas, mitte esiläätsega paralleelselt. Panasonic enamasti optika pealt allahindlusi ei tee, ja nii on see ka FT3 puhul. Lainurkobjektiivi moonutused on madalad ja pildi ebateravuses ei saa samuti optikat süüdistada. Ainsaks miinuseks sellise objektiiviehituse puhul on aga see, et kaamerat kahe käega hoides kipub näpp pildile ronima.

Panasonic FT3 disain

Selline objektiiv võimaldab kaamera hoida võrdlemisi õhukese ilma välja sõitva objektiivita. Kaamera on tüseda pokkeri kaardipaki mõõtu, käepide on pisut väljaulatuv ja üsna toetav. Korpust ehivad isase välimusega kruvid, materialid on üldiselt siiski plastised, aga sugugi mtte ludrid. Ehk lisaks metallkorpus ainult kaalu, mis kukkumiskindlusele vastupidiselt mõjuks… Ekraan on kirgas, terav ja suur, seega on nupud väikesed ja kaamera kinnastega kasutamine nõuab harjutamist. Vähemasti suuminupud võiksid olla suuremad. Nuppude funktsioonid peab selgeks õppima sest reljeefsed värvimata sümbolid nuppudel ei ole teatud valgustingimustes eriti näha.

Panasonic FT3 ühendused

Kõik ühendused on kaamera küljel, ühe tüseda luugi taga, mille sees on massiivne kummitihend ja mis käib kinni luku ja riiviga. Peale luugi kinni surumist ja luku kinni kõpsamist saab ja vee alla minekuks peabki peale lükkama turvaluku, mis ei luba luugil avaneda ka siis kui miski peaks pealuku nuppu riivama. Luugil on ka vedru, mis muudab kaamerasse ligipääsu mugavamaks, aga nii massiivse luugi jaoks jääb see vedru kohati nõrgaks.

Luugialusest ruumist hõivab enamuse suur ja hea vastupidavusega aku. Tema kõrval on pesa SD mälukaardile, kuhu saab panna ka SDXC ülisuure mahuga kaarte. Kaardipesa piiravad USB ja microHDMI pesad. Traditsiooniliselt ei leia komplektist HDMI kaablit.

Panasonic FT3 GPS

Kaamera peal on – nii üllatav, kui see ka pole – päästik, mille kõrval on nupp sisse-välja lülitamiseks ja eraldi videopäästik, lisaks kõrgem koht mis vihjamisi võiks peita GPS antenni ja tuluke GPSi staatuse kohta.

Seni on kaamerate GPSid töötanud võrdlemisi taustal – lülitad vastuvõtja sisse ja pildistad nagu muidu. GPS info on muutunud kasulikuks alles arvuti juurde jõudes. Heal juhul on olnud võimalik menüüst välja kaevata tehtud pildi koordinaadid.

FT3 lubab aga GPS infot näidata pidevalt ekraanil. Näitab see mitte ainult koordinaate vaid ka kõrgust merepinnast, ilmakaart kuhu objektiiv suunatud ja satelliidi kellaaega, lisaks ka rõhku (kuigi see info ei tule GPS-ilt). Ekraan saab küll maru ülerahvastatud, kui kogu see info sinna kuvatud on, aga oskaja matkaja võib seda lausa navigeerimiseks kasutada.

Ainus miinus GPSi juures on see, et ta töötab vaid siis, kui ülalt vaatab vastu taevas. Kui taeva asemel on lagi, siis jäävad GPS-signaalid teisele poole lage. Sellega seoses jäi vastamata küsimuseks see, kas 12 meetrit vett on GPSi jaoks suurem või väiksem takistus kui vaks betooni. Teisalt ei julge väita et ühegi teise kompaktkaamera vastuvõtja tundlikum oleks.

Panasonic FT3 – pildistab vee all

Pistsin kaamera ka detsembrikuisesse emajõkke, mitte küll 12 meetri sügavusele vaid pigem poole, nii kaugele kui käsi ulatus. Saadud pilt oli selline:

Ebamäärases pildis pole küll süüdi kaamera, vaid emajõe sogane vesi, aga sai tõestatud, et külma vett kardan mina rohkem kui see kaamera.

Panasonic FT3 pildikvaliteet

Pildikvaliteet heas valguses on konkurentsivõimeline. Hämaramas ja kunstvalguses võib enamasti kah rahule jääda, aga aegajalt üllatab kaamera mõne ootamatult ebaterava või mürase pildiga olukorras, kus ta saab tehtud ka parema pildi. Ka välk võib objektide erineva kauguse korral mõnikord segadusse sattuda. Ühtlasi peab mainima, et vaadates pilte kaamera ekraanilt tekkis tahtmine õite halvasti kirjutada pildikvaliteedist, aga arvutist suuremalt pilte vaadates tundusid nad paremad, ehk kaamera displei ei ole pildikvaliteedi suhtes eriti õiglane.

Sellest majast ei tahtnud kaamera oma tarkusega kuidagi teravamat pilti teha.

Pildikvaliteet heas valguses
Pildikvaliteet heas valguses on igati korralik.

Võtame kokku

Kokkuvõtteks – Panasonic on valmis saanud kaamera, mille erialased oskused on igati vinged. See puhub üles ka ootused pildikvaliteedi osas, mis aga on pisut liiga keskpärane, et nendele ootustele vastata. Ei saa öelda et pildikvaliteet oleks ka halb, seda kindlasti mitte. Aga kui sa juba viid nii enda kui kaamera nii ekstreemsetesse kohtadesse, kuhu keskpärane inimene kunagi ei lähe, siis võiks sealt tagasi tuua ka üle keskmise pildi.

Samas suudab kaamera teha ka väga hämaras terava pildi. Siit on näha ka Panasonicu komme valge tasakaalu mitte eriti tugevalt korrigeerida, ning stabilisaatori tubli töö on samuti näha võrreldes teravaid seinu liigutavate inimestega.

Panasonic DMC-FT-1 Photopointis:  399 EUR