Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 4. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Munamäe šerpa – Pentax RZ18 :: Digitest

Margus Männik

Fotograafia on lahe hobi. Ainus häda, et kõik see kraam, mis tundub vajalik olema, maksab hirmsasti ja on tülikas kaasas vedada. Või siis mitte…

Loomulikult tuleb võrreldes peegelkaamerasüsteemiga võimaluste ja kvaliteedi latti omajagu madalamale lasta, kuid olegem ausad – paljudele pildistajatele pole aastaid aega võttev foto-Everesti vallutamine reaalne eesmärk, laupäevalõunasest retkest Munamäele piisab täiesti.

Justnimelt neile on loodud Pentax RZ18 pakkumaks väikeste kulude ja vaevaga nauditavat pildistamiselamust.

Pentax RZ18 olulisemad tehnilised andmed

  • Pildisensor 1/2.33″ diagonaaliga CCD sensor, 16Mpix, sisseehitatud stabilisaator (SR), tundlikkus ISO 80 kuni 6400
  • Objektiiv 4.5-81mm (25-450mm ekv), f/3.5-5.9, 12 läätse 11 grupis, vähim teravustuskaugus 4cm (supermakro reziimis)
  • Teravustamine 9-punktiline kontrastituvastusega AF. Näo, naeratuse ja silmapilgutuse tuvastus, makrorežiim (10cm), supermakrorežiim (4cm)
  • Katik 1/2000…1/4 s, kuni 4 s öövõttel
  • Särimõõtmine multi-segment, kesk-kaalutud või punktmõõtmine
  • Särikompensatsioon +/- 2 EV
  • LCD ekraan 3”-tolline TFT LCD, 460000 pildipunkti
  • Välklamp sisseehitatud välkalmp, tööala max. 4.3m
  • Failivormingud            Foto JPEG, max 4608×3456 pikslit.
  • Video AVI (Motion JPEG), max 1280×720, 30fps
  • Mälukaart sisemälu 96MB, SD/SDHC/SDXC mälukaart, Eye-Fi tugi
  • Liidesed USB 2.0, AV väljund (PAL/NTSC)
  • Vooluallikas liitium-ioonaku D-LI92 liitiumaku (CIPA testis 240 võtet)
  • Mõõtmed ja kaal 108x60x34.5mm, 191g koos aku ja mälukaardiga.

 

Pentax RZ18 objektiiv

Uue Pentaxi kompaktkaamera nurgakiviks on vaieldamatult 18-kordse fookuskauguse muutmise ulatusega objektiiv. Reeglina kipub säärane optika kombineeruma vaid väikese peegelkaamera mõõtu kaamerakeredega, mis taskusse kuidagi mahtuda ei taha. Välja lülitatud RZ18 on samas vaid 3.5 sentimeetri paksune ning esmapilgul tundub suisa uskumatu, kuidas sellisest „võileivast” saab välja sõita filmikaameraterminites 450mm objektiiv. Kusjuures seesama objektiiv pakub samas ka väga tublit 25mm (ekv) lainurkvaadet.

Kuigi tegu on ülikompaktse süsteemiga, koosneb see tervelt 11 läätsegrupist. Moonutuste vähendamiseks on 4 läätse asfäärilised – jutt nagu ei käikski soodsa hinnaga kompaktkaamerast vaid tuhatkond eurot maksvast peegelkaamera vahetusoptikast.  Valgusjõud pole muidugi nii hea, kui „suurtel vendadel”, varieerudes optika venitamisel f/3.5 kuni f/5.9 piires. Eriti teleasendis pole seda just palju, kuid üldjuhul saab hakkama. Pigem võiks muretseda selle pärast, kuidas pea poolemeetrise fookuskauguse juures käsi ei väriseks, kuid sellegi eest on hoolitsetud – Pentaxile kohaselt leidub RZ18 keres SR stabilisaator.

Kass on fototehnika testimisel tänuväärne abiline – tal on palju karvu, mille abil pildi teravust hinnata. Pentaxi superzoomi oleks patt uduseks nimetada. (ISO320, f=61mm ekv, f/4.6, 1/60s)

Veel soovitaksin ma unustada digisuumi – see suudab salvestatava kujutise vaid kehvemaks muuta. Kõigel on piirid ning Pentax RZ18 objektiivi suurim fookuskaugus on juba niigi muljetavaldav – kasutage seda! Lainurgaasenditki pole mõtet karta ega vältida, kuigi teravus, eriti lähivõttel, on pisut kehvam kui pikemate fookuskauguste korral. Kujutise geomeetrilised moonutused on samas üllatavalt madalad ning vinjeteeruminegi ei kollita.

Sama rand läbi Pentax RZ18 objektiivi suurima lainurga (ISO160, f=25mm ekv, f/3.5, 1/125s)…

… ja pikima teleasendi (ISO640, f=450mm ekv, f/5.9, 1/125s). Milleks meile veel mingi digizoom???

Pentax RZ18 sensor ja ekraan

Objektiivist tahapoole liikudes jõuame sensorini. 16 megapikslit, 1/2.33 tolline diagonaal ja ohhoo, CCD-tehnoloogia! Ausalt öeldes pole enam tükimal ajal ühtki säärast tavapäraste CMOS-sensorite kõrval kohanud. Vähemalt teoreetiliselt peaks see andma paremad müraparameetrid, eriti arvutitöötlusel kasutatavate algoritmidega. Veel pisut tagapool… lõpeb kaamera ära. Ekraaniga. 3 tolli ja 460 tuhat pildipunkti. Munamäele ronimiseks enam kui küllaldane.

 

Pentax RZ18 koostekvaliteet

Mõned ajad tagasi tähendas 200-eurone hind reeglina odavat plastmasskarpi paari-kolmeläätselise objektiiviga. No hea küll, mõni võis rohkem ka olla… Pentax RZ18 korpuse plastiku võiks aga isegi mõne kergema alumiiniumisulamiga segamini ajada. Kaamera on käes tugev ning isegi pikalt väljasõitev objektiiv käitub igati konkreetselt. Muide, isegi pikimas asendis optika ei kukuta lauale asetatud aparaati ninali! Muidugi ei tohi unustada, et tegu pole löögi-külma-vee-kõigekindla riistapuuga ning eriti just seesama objektiiv ei armasta, kui teda mingi väline jõud suruma või painutama kipub. Haamriks RZ18 ei kõlba, vaatame parem, kuidas on lood pildistamisega.

Pentax RZ18 särirežiimid ja motiivprogrammid

Juba esimesed „suvaklõpsud” värskelt pakendist võetud kaameraga tundusid igati julgustavad. Vaatamata sellele, et kõik seadistused valis automaatika, polnud tulemustele eriti midagi ette heita ei värvide ega teravuse poolest. „Auto Pict” piirab seadistuste hulga miinimumini ning kuna ei säri- ega avaprioriteedist ei tasu unistadagi, siis eelistasin ma pildistamisel „P” ehk programm-reziimi. Saab vähemalt tundlikkust ja särikompensatsioonigi näppida. Iseenesest ei saa automaatika tööle eriti midagi ette heita – probleeme tekib pigem olukordades, kus ka (pool)kogenematu kasutaja ei suudaks mõistlikku korrektsiooni kasutada.

Pilvealuse ja peegelduva valgusega stseenidel kipub paljude kaamerate värvitasakaal paigast nihkuma, kuid RZ18 automaatika saab kenasti hakkama. (ISO160, f=61mm ekv, f/4.6, 1/1600s)

Lisaks eelmainitutele leidub veel pea 20 motiivprogrammi erinevates olukordades hakkamasaamiseks. Soovi korral võib kaameral lasta ka mitut kaadrit lainurkvõtteks või panoraamiks kokku sättida ning loomulikult ei puudu video tegemise võimalus. Kes viitsib natuke menüüdes nuuskida, leiab sealt portsu digitaalseid filtreidki.

Vähimat pildistamisdistantsi pakub supermakrorežiim, mille korral objektiivi fookuskaugus on minimaalne. Kujutise teravusele see kahjuks just kõige paremini ei mõju. (ISO160, f=25mm ekv, f/3.5, 1/50s)

Pentax RZ18 teravustamine

Päevavalguses on teravustamise kiirus ja täpsus väga head ning hämaraski hindaksin ma AF tööd täiesti talutavaks. Kui tunnete, et midagi oleks nagu valesti, tasub esmalt kontrollida, ega näo- või naeratusetuvastus pole sisse lülitatud – halbades valgusoludes võivad need funktsioonid RZ18 (ja ilmselt ka suurema osa teisi kaameraid) ootamatult uimaseks teha.

Pentax RZ18 pildikvaliteet

Üsna mitmel korral leidsin ma end nuputamast, et ega kaamera äkki kasutaja teadamata tarkvaraliselt pilte ei paranda… kui see ka nii peaks olema, siis teeb ta seda igatahes edukalt ja nobedalt. Üldse tundub, et uimaste fotokate aeg on ümber saanud. Kui veel mõned aastad tagasi oli pahatihti kompaktkaamerate komistuskiviks „startimise” kiirus, siis Pentax RZ18 kulub enese töökorda seadmiseks vaid pisut üle sekundi.

Suurim „agadeta” kasutatav tundlikkus on minu silma jaoks ISO800 – soodsa digikompakti kohta igati tubli. Sellest kõrgema tundlikkuse valimisel tuleb hiljem üpris tõsiselt tegeleda järeltöötlusega mürade vähendamiseks (mida säärase kaamera omanik ilmselt vabatahtlikult ei tee) ning ka detailsus ja värviülekanne kannatavad märgatavalt.

Sama stseen erinevate tundlikkuste juures. Minu silma jaoks jookseb hea ja kurja piir ISO800 juures:

ISO 160 ISO 200
ISO 400 ISO 800
ISO 1600 ISO 3200
ISO 6400

Laiutame käsi? Pole millegi kallal norida? Ega eriti pole jah… (ISO160, f=165mm ekv, f/5.3, 1/400s)

Mõne asja kallal tahaks siiski ka norida. Mürade osas valmistas CCD-sensor mulle kerge pettumuse, ma ootasin paremat tulemust. Vähemalt ISO160 tundlikkusel oleksin ma küllaldase valguse puhul oodanud täiesti müravaba sinist taevast, kuid nii see kahjuks pole.

Tõsisem etteheide on mul Pentax RZ18 välklambile, õigemini selle totrale paigutusele kaamerakerel. No kuulge – kui aparaati vähegi tugevamalt käes hoida, siis jääb ju sõrm täpselt välgu ette! Insenerina võin ma hea tahtmise korral isegi mõista, miks nimetet ava just sellise koha peal on, kuid fotograafina ma lihtsalt ei viitsi pidevalt kontrollida, kas tellitud sähvakas ikka pääseb stseeni valgustama või lõpetavad footonid oma liikumise minu näpus.

Kokkuvõtteks

Selline riistapuu siis see Pentax RZ18. Vaatamata mõnedele häirivatele detailidele on minu üldmulje sellest kaamerast igati positiivne. Võimekas objektiiv ja üpris kõrgel tundlikkuselgi väheste müradega ning stabiliseeritud sensor võimaldavad väikese vaevaga teha fotosid, mis veel mõned aastad tagasi olid kättesaadavad vaid professionaalse tehnika omanikele. RZ18 annab ilusa pilditulemuse ning on lihtne kasutada ka täielikule algajale. Suurem hulk käsiseadistusi võimaldaks veelgi enamat, kuid praeguselgi kujul on tegemist igati tähelepanuväärse pisikaameraga, mida võib südametunnistuse piinadeta soovitada lähedasele sõbralegi.

Pentax Optio RZ18 Photopointis: 199.00 EUR