Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 7. dets. 2024

Rulli end üles

Üles

2 kommentaari

LED televiisori ja Smart TV ülevaade – LG LA860V :: Digitest

LED televiisori ja Smart TV ülevaade – LG LA860V
Lauri Veerde

Elektroonikapoes pakutav telerite lai valik tõmbab ka asjatundlikumal huvilisel juhtme korralikult umbe. Seetõttu võtame siin vaatluse alla ainult ühe teleri. Sellise, mis võiks huvi pakkuda päris paljudele uue televiisori otsijatele. LG LA860V on äsja Eestis poelettidele tulnud LED-teler. See on LG Full HD LED-telerite tippmudel, mida on saada neljas erinevas suuruses paneelidega: 60”, 55”, 47” ning 42”.

LG LA860V telerist on LG valikus kallimad ainult 4K lahutusvõimega LM960V telerid ning nõgusa OLED paneeliga EA980W. Kui viimaste hinnaklass ulatub kaugelt üle Eesti keskmise tarbija taluvuspiiri, siis LG LA860V on selline teler, mida paljud endale juba lubada saavad. 47” mudeli hinnaks on 1309€, suuremad mudelid on sealt edasi juba järk-järgult kallimad.

Muidugi pole see teab mis soodne hind, kuid tuleb meeles pidada et tegemist on ikkagi Full HD telerite lipulaevaga ning seetõttu pole LG siin ka funktsionaalsuse poolest koonerdanud. Teleril on LG Smart TV funktsionaalsus ja Cinema 3D võimekus. Uus kahetuumaline protsessor peaks rakendusi ja videoid senisest särtsakamalt ekraanile kuvama. Ilusa disainiga alustugi ja peaaegu äärest-ääreni LCD-paneel muudavad teleri välimuse kenaks. Teleriga tuleb kaasa Magic Remote pult, millel on sisseehitatud mikrofon häälkäskluste jaoks. Vaatame, kuidas see kõik päris elus toimib.

 

LG LA860V olulisemad tehnilised andmed
 Ekraanidiagonaal  60”, 55”, 47” ja 42”. Siin ülevaates vaatame 42″ mudelit
 Ekraani lahutusvõime ja külgede suhe  1920×1080 pikslit (Full HD); 16:9
 Kaadrisagedus  800 Hz
 Ekraani muud parameetrid  Ekraani servades on LED-taustvalgustus, pind on läikega, maks. vaatenurk on 178°
Protsessor Kahetuumaline
 Mängib failiformate:  JPEG, MP3, WMA, WAV, MPEG-2, MPEG-4, AVI, DivX,
 Heli  Kaks 12W kõlarit + bassikõlar. Virtual Surround Plus heliparandus
 3D  Cinema 3D funktsionaalsus. Kaasas 4 paari tavalisi ja 2 Dual Play 3D prille.
 Ühenduspesad suunaga küljele  4 HDMI 1.4 pesa; 1 USB 3.0 pesa; 2 USB 2.0 pesa; Cl kaardipesa.
 Ühenduspesad suunaga alla  2 RF sisendit, Scart sisend, Komponendi sisend (Y, Pb, Pr) + Audio, Komposiitsisend (CVBS + heli), PC heli sisend, Optiline väljund, LAN võrgupesa, 3,5mm audioväljund.
 Juhtmevaba ühendus  WiFi, NFC,
 Mõõtmed (koos jalaga)  26.2 kg
 Kaal (koos jalaga)  1229 x 788 x 316 mm

 

Mis on karbis?

 

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-28

Telerit pakendist lahti harutades tuleb selle külge kruvida jalg (kui ei soovi ekraani näiteks sellise kinnitusega otse seinale kinnitada). Lisaks jalale on teleri juures veel:

  • Scart pistiku adapter,
  • komponentvideo adapter,
  • kaablivits,
  • Near Field Connection kleeps,
  • 4 paari 3D prille,
  • 2 paari Dual Play 3D prille,
  • Magic remote
  • Tavaline juhtpult.
  • Mahukas kasutusjuhendiraamat kus korralikult sees ka eestikeelne peatükk.

 

Disain ja ühenduspesad

 

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-12

See on ilus teler. Hõbedane, täielikult plastikust tugijalg on elegantse välimusega ja loob illusiooni, nagu hõljuks ekraan laua kohal. Jala all on neli väikest rattakest ning seetõttu on telerit väga lihtne laual vaatajate suunas keerata. Väljalülitatuna tundub, nagu ulatuks LCD-paneel servast servani ilma raamita. Sisse lülitades aga minimaalne, umbes senitmeetri laiune raam paneeli ja teleri äärte vahel siiski on. Allääres eredalt hiilgava LG logo heledust saab soovi korral menüüst maha keerata.

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-20

Teleri tagaosas, paremal pool on 8 juhtnuppu. Ülalt saab välja tõmmata kaamera ning vasakul pool on ühenduspesad. Toitekaabel sisestatakse teleri keskel asuvasse toitepesasse.

_MG_1926

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-24

 

 

Juhtpuldid Magic Remote, nutitelefon ja tavaline pult

 

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-18

 

Magic Remote juhtpuldil on selline huvitav mõjuvõim, et kui seda juba kord proovinud oled, siis teisi pulte enam pihku ei taha. Magic Remote teeb võimalikuks teleri juhtimise sarnaselt arvuti juhtimisele. Kui kasutaja seda pulti pisut raputab, ilmub ekraanile matsakas kursor, mida siis pulti käes liigutades ekraanil liigutada saab. Nii on võimalik menüüdes – eriti Smart TV äppide ja seadistuste rägastikus – kiirelt ja lihtsalt ringi liikuda.

Puldil on küll vähe nuppe, kuid nende väheste abil saab sooritada vaat et enamiku tavapärastest toimingutest. Puldi saab isegi seadistada nõnda, et see oskaks juhtida digiboksi. Nii võid end leida olukorrast, kus mitu nädalat teisi pulte enam vaja puutuda ei olegi. Magic Remote puldil on ka mikrofon – oskab ju LA860V aru saada inglisekeelsetest häälkäsklustest. Samuti on puldi paremal küljel nupp, millest saab sisse lülitada taustvalgustuse. Kui millegi kallal nuriseda, siis vast selle, et puldile ei ole mahtunud eraldi nuppu sisendi valimiseks.

LA860V juhtimiseks saab kasutada ka nutitelefoni. Selleks tuleb rakendustepoest alla laadida tasuta äpp nimega LG TV Remote (Android; iOS). See rakendus muudab sinu nutitelefoni televiisori touchpad’ iks – näpuga nutitelefoni ekraanil vedades saad nüüd liigutada teleriekraanil olevat kursorit. Rakenduse avaekraanil on põhilised nupud – iseäranis mugav on siit aktiveerida Smart TV rakendusi. Samuti on siin ka olemas otsenupp sisendi valmimseks.

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-19

 

 

 

Pildikvaliteet

 

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-15
lg-teler-la860v-arvustus-digitest-16

 

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-25

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-26

Vaikimisi on teler pildirežiimis “Vivid”. Kaupluses võib see ju klientide pilgu püüdmiseks väga hea olla, kuid igapäevaseks vaatamiseks see ei sobi. Värvid on silmakarjuvalt kärtsud, heledus on põhjas ja ületeravustatud kontuurid häirivad. Eks see on võib-olla ka maitse asi, kuid mina eelistan igatahes kinolikumat-mahedamat pilti ning seetõttu soovitan teleri peamenüüst “Picture Mode” valikute alt määrata esimese asjana “Expret 1″ seadistus.

LA860V LCD-paneel on selgelt LG parimate seast. Ekraanil olevat näeb hästi ka üsna kitsa nurga alt vaadates – odavatele paneelidele iseloomulikku tuhmumist siin pole vaat et mitte üldse – justkui oleks tegu IPS-tüüpi ekraaniga. Kodumaiste telekanalite pilt on 47” teleri ekraanil veel peaaegu talutav – mida suurem ekraan, seda halvemaks see kvaliteet muutub. Samuti on näha, et LG algoritmid venitavad VGA-mõõdus pildi päris kenasti suurele ekraanile laiali. Siin-seal nähtud soodsamate telerite esitlusvõime on palju hullem. Full HD videopilt on suurepärane. Midagi pole ette heita tonaalsusele, kontrastsusele ja ka varjualad on piisavalt tumedad.

1080p Full HD videot saab teleriekraanile kuvada esimese hooga näiteks kasvõi näiteks mõne Smart TV rakenduse kaudu. Ilmselt on kõige populaarsemaks valikuks seal YouTube. Suurema pildiga videot saab muidugi telerisse lasta ka Blu-Ray mängijalt või otse kõvaketta pealt. Ühendades kõvaketta teleriga tunneb teler selle uue sisendina ära ja küsib, kas soovite selle aktiveerida. Pärast kõvaketta valimist saab sellel olevates kaustades navigeerida nii, nagu tavalises arvutis. Kõvakettalt saab ekraanile kuvada nii pilte kui ka videoid.

 

 

Smart TV

 

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-3

 

 

Pultide peal olevat majamärgiga nuppu vajutades jõuab telerinautleja LG Smart TV maailma. Väljendiga “Smart TV” tähistatakse üleüldiselt teleri võimekust ühenduda internetiga ning pakkuda internetipõhist meelelahutust – seda nii internetipõhiste videokeskkondade kui ka mitmesuguste rakenduste näol.

Mida siis Smart TV-ga teha saab? Esmalt võimaldab see vaadata internetipõhiste videokeskkondade sisu. Kahjuks on nende keskkondade valik siin Euroopa idapiiril vene keelt mitte valdava inimese jaoks üsna kitsas. Esimese vahekaardi “Premium” all on reas venekeelse sisuga “Megogo HD”, “Tvigle”, “Zoomby”… Mis sest et seal võiks olla hoopis Netflix, Vudu jne. Hädast aitab välja aga vana hea YouTube ning erinevad VPN teenused.

Tänu Magic remote puldile on Smart TV ning rakenduste keskkonnas oluliselt mõnusam ringi liikuda kui tavalise puldiga. Teksti sisestamine muidugi – näiteks YouTube’ist mingit videot otsides või kuhugi sisse logides – on siiski väga piinarikas. Tarkvarameistridki teavad seda ning paljudes kohtades on leitud meetodeid, kuidas teksti sisestamisest pääseda. YouTube’is näiteks ei pea videote leidmiseks ja mängima panemiseks üldse teleriekraanil puldiga navigeerima. Kui oled YouTube’i enda kontoga sisse loginud, saad oma süle- või tahvelarvutis aktiveerida telerirežiimi. Nüüd on võimalik diivanil lesides arvutis mugavalt videoid leida ning need suunatakse mängima hoopis teleriekraanil.

photo 1
photo 4
photo 3

 

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-5

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-4

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-6

Lisaks videokeskkondadele võimaldab Smart TV kasutada mitmesuguseid teleri jaoks optimeeritud rakendusi. Mõned populaarsemad neist on ilmselt spetsiaalselt teleri jaoks tehtud. Näiteks saab LG LA860V teleriga sisse logida Facebooki, tsättida Skype’ is ja lugeda Postimeest.

Teised rakendused – iseäranis tasuta mängud ning mitmesugused lifestyle-sisuga äpid tunduvad, nagu kiirelt suurele ekraanile skaleeritud Android nutitelefonide rakendused. Pealiskaudse sisuga ning primaarse ja koleda kasutajaliidesega. Smart TV rakenduste poolel on veel palju arenemisruumi.

LG LA860V on minu esimene kokkupuude Smart TV-ga üldse. Ning peab ütlema, et ma ei ole rahul. Mind häirib kõige rohkem viivitus ja aeglus, mida LG teler näitab üles erinevate rakenduste vahel liikumisel. Mõnikord ei saa aru, kas pult ikka töötab või teler lihtsalt läägib. Ma olen harjunud, et tahvelarvutil YouTube’ i ikooni puutudes avaneb programm momentaalselt. Olen harjunud, et nutitelefoniski ei ole rakenduselt rakendusele liikudes viivitusi ja seisakuid. LG telerite tippmudel aga näitab mulle rakendust avades mitu sekundit LG Smart TV logo ja seejärel veel mitu sekundit rakenduse enda logo… Andke andeks, aga mulle tundub et 2013 aastal ei ole see normaalne ning et siin on LG Smart TV teleritel veel palju arenguruumi. Just navigeerimise sujuvuse osas.

Kindlasti peab siinkohal märkima, et kuna ma ei ole kokku puutunud teiste tootjate Smart TV lahendustega, siis ei saa ma öelda, et LG teler kuidagipidi teistest halvem oleks. Võib täiesti olla, et teistel on asi veelgi hullem ja LG teler on nutitelerite kontekstis üks parimaid. Kindlasti on paljud minust ses osas targemad ning saavad oma kommentaari jätta ülevaate lõppu :)

lg-teler-la860v-arvustus-digitest-7
lg-teler-la860v-arvustus-digitest-9

 

Cinema 3D

 

LG Cinema 3D on nn passiivse loomuga 3D. Prillid, mida 3D efekti loomiseks kasutatakse, töötavad polarisatsioonipõhimõttel ning on seetõttu õhemad, kergemad, mugavamad ja ka odavamad kui näiteks Sony kasutatavad aktiivprillid. Tänu sellele on neid teleriga kaasas ka heldelt 4 paari. Võrreldes aktiivse 3D-ga on passiivse 3D pakutav pilt vähem teravam ja halod on kergemad tekkima. Kodukasutuseks on see aga üldkokkuvõttes siiski sobivam standard.

Esimese 3D maigu saab teleri vastne ostja kätte Smart TV avaekraanil olevalt 3D vahekaardilt. Seal on valik 3D videoid mis end otse internetist telerisse striimivad. Ilmselt suure andmeedastuskiiruse tõttu ei suuda 8 Mbit/s (reaalne kiirus) internet neid videoid väga hästi maha mängida kuid esimese 3D elamuse saab siit siiski kätte.

Teler võimaldab ka tavalist pilti 3D pildiks muundada. Nagu arvata võib, on 3D efekt sel puhul aga üsna minimaalne ning ei tasu seetõttu läbi pimendavate prillide vaatamist ära.

 

Kokkuvõtteks

99-lg-teler-la860v-arvustus-digitest-99

LG LA860V on tippklassi teler tippklassi välimuse ning omadustega. Siit saab vaadata tavalist televisiooniprogrammi, see mängib kõvakettalt või mälupulgalt tõrkumata levinud failiformaate, selle suurele ilusate värvidega ekraanile saab kuvada FullHD videoid YouTube’ ist ja fotosid enda lauaarvutist. Rakenduste nimistus on mängud, Skype, Facebook ning maasikaks magusal koogilõigul on 3D, mis toimib väga hästi. Kõike seda on mugav Magic remote puldiga juhtida.

Teleri suurimaks miinuseks on ilmselgelt selle hind. 47″ mudel maksab 1309€. Sellest hinnast soodsamaid telereid on ju turul palju. Kui sul ei ole vaja sisseehitatud kaamerat ja kitsaste äärtega ilusat disaini, siis võid ju ka nende poole vaadata. Kui sul aga need eurod teleri peale kulutada on, siis vaata LG LA860V kindlasti ka oma silmaga üle.