Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 4. märts 2024

Rulli end üles

Üles

2 kommentaari

Prestigio Multipad 2 Ultra Duo 8.0 3G – iPadi koopia, millega saab ka helistada :: Digitest

Prestigio Multipad 2 Ultra Duo 8.0 3G – iPadi koopia, millega saab ka helistada
Erki Oras

Vahel juhtub siiski, et ühes peres on kaks last, kes erinevad üksteisest nagu öö ja päev. Sama lugu on juhtunud ilmselt ka Prestigio tahvelarvutite perekonnas. Alles see oli, kui Prestigio Multipad 8.0 Note pani mind tõsiselt kukalt kratsima. Suur, raske, must ja nii edasi. Seega hakkasin Prestigio Multipad 2 tahvelarvuti ümbert kilet harutama tõsise eelarvamusega, et ega sealt head nahka ei tule. Pakendit avades ja aparaati sisse lülitades olu mu üllatus seda suurem.

Väike, valge, kerge, elegantne. Ühesõnaga oma ’venna’ või ’õe’ täielik vastand. Raskem küll, kui näiteks iPad mini, kuid kaugelt kergem Prestigio Multipad 8.0 Note’ist. Tundsin, kuidas inspiratsioonilaine haaras mind oma harjale ja viis…kuhugi. Igatahes mingisse toredasse kohta.

 

Pakend

 

prestigio-multipad-2-ultra-duo-pmp7280-2

Pakend on igati soliidne ning usaldustäratav. Seda avades selgub rõõmustav tõsiasi, et taas kord on Prestigio ületanud veidi oma konkurente – tahvel karbis on paigutatud nägusasse puna- valgesse või õigupoolest valge-punasesse kunstnahast taskusse. Pakend pole küll sama praktiline kui Prestigio Note’i oma, kuid seda nägusam. Kasutamisel selgub, et tasku on samuti nutifunktsiooniga so tahvli ekraan läheb taskusse sisestamisel unerežiimile, taskust välja võttes aga ärkab ekraan automaagiliselt unest. Jälle üks punkt Prestigio kasuks.

prestigio-multipad-2-ultra-duo-pmp7280-3

Sellega aga lisavarustus praktiliselt piirdubki. Mõistagi kuulub komplekti ka laadija ning lisaks veel lühike USB-kaabel.

 

Tahvel

prestigio-multipad-2-ultra-duo-pmp7280-9

10″ iPad vs Prestigio MultiPad

Koostekvaliteet on 5+, ühtegi halba sõna pole öelda. Vägisi tulevad silme ette Apple’i  populaarsed tahvelarvutid. Välimuselt meenutabki tahvel pigem minivarianti klassikalisest iPad’ist kui iPad mini. Kuigi pikkuse-kõrguse poolest on Multipad2 ja iPad mini praktiliselt võrdsed, siis Multipadil on ekraan igakülgselt ümbritsetud laiema servaga, millest on mugav kinni hoida. See muudab Multipad2 oma konkurendist jässakamaks.  iPadiga sarnasust suurendab veelgi klaasist esi-, hõbedane metallist (alumiinium?) tagakülg ja ümarad nurgad.

prestigio-multipad-2-ultra-duo-pmp7280-11

prestigio-multipad-2-ultra-duo-pmp7280-12

Ekraan on terav ja särav, erinevalt jällegi Prestigio Note’ist, viies mõtted pigem õunamaailma kui Prestigio enda suunas. Vahemärkusena võiks mainida, et minu arvates kipuvad matid ja kahvatud ekraanid olema androiditahvlitele pigem iseloomulikud (va Samsung). Tegelikult on ekraani ikka sedavõrd hea, et võiks isegi veelkord öelda, et ekraan on ikka päris hea, selge ja terav.

Erinevalt Prestigio Note’ist (ja jällegi pigem sarnanedes ipäädiga) Multipad 2 sisendite väljundite hulgaga ei hiilga – kõrvaklapi auk ning sisend USB kaabli jaoks. Hõbedase plastkatte varju jäävad kohad mälu- ja SIM-kaardi jaoks.

prestigio-multipad-2-ultra-duo-pmp7280-14

 

Tarkvara

 

PILT5

Hoolimata pretensioonikast firmanimest on firma endapoolne tarkvaralisandus Android 4.0-ile sulhteliselt pretensioonitu so märkamatu. Selles suhtes võiks vabalt Prestigiole taas ühe plusspunkti anda. Tänu igasuguse bloatware’i puudumisele toimub kõik meeldivalt sujuvalt.

Ometi leidsin ühe väikese põhjuse isegi solvumiseks. Vähemalt rahvuslikus plaanis. Kui tahvli esmasel sisselülitamisel pakuti keelevalikut, siis eesti keelt nende hulgas ei olnud. Muidu poleks asi ehk nii hull, aga seda, et nimekirjas olid läti ja leedu keeled, siis seda ma muidugi Prestigiole andeks ei anna. Ning jään oma liistude ehk siis Apple’i tahvlite juurde pidama. Säh sulle, Prestigio, take that!

PILT1

Android 4.0 versioon on ehk tehnofriigile jälle põhjus nina kirtsutada, kuid tavalisele tahvlikasutajale ei tohiks see küll vähimatki piinlikkust valmistada. Kui Prestigio Note leidis oma lühikese kasutusaja jooksul üles ja laadis allaka tarkvaratäienduse, siis Multipad 2 oli rahul sellega, mis tal kaasas oli. Samas polnud Multipad 2-ga wifiprobleeme nagu Note’iga.

 

Telefon

Helistamisvõimalus on see, mis eristab Prestigio Multipad 2 teistest tahvlitest. Mis sest, et tavatelefonid ise kipuvad juba ise tahvli mõõte omandama. Üks mu naiskolleege, kes soetas endale Samsung Note selle 5-tollise ekraani pärast on sellest alates otsinud endale veel suurema ekraaniga telefoni. Arvan, et 8-tolline ekraan peaks ehk olema talle vast piisav.

PILT2

Eks helistamisvõimalusega tahvleid ole olnud varemgi nt Asus PhonePad jms. Siiski on seal alati peidus olnud mingi tingimus või tehniline kiiks juures. Ning pääsenud sellest pole ka Prestigio Multipad 2. Nimelt ei saa seda kasutada nagu tavalist telefoni. St tal puudub sisseehitatud kuular ja vastaspoole hääl tuleb kõlaritest. See muudab muidugi tahvli telefonina kasutamise avalikes kohtades või seltskonnas keeruliseks so intiimseid detaile oma juttu ilmselt põimida ei tasuks.

Kõlarist kostuv vastaskõneleja hääl on aga pisut summutatud, plekine ja mitte eriti meeldiv, erinedes diametraalselt näiteks samast kõlarist tuleva muusikaga.

Proovides telefoni kasutada aga peakomplektiga, sain peaaegu müstilie kogemuse osaliseks. Ühendades tahvliga pahaaimamatult iPhone jaoks mõeldud peakomplekti ma sellega helistada ei saanud. Helistades tahvliga telefonile katkes kõne peale paari kutsuvat signaali, sama toimus vastupidisel korral so telefonilt tahvlile helistades. Aga mitte see polnud müstiline. Peale paari helistamiskatset hakkas minu klappides kõlama kena klassikaline muusika. Vähe sellest, klappide eemaldamisel hakkas muusika kõlama tahvli kõlaritest. Vähe sellest, uurimisel ei avastanud ma ühtegi avatud rakendust, mis oleks võinud olla heliülekande süüdlane.

Ühendades tahvliga aga androidiga telefonidele mõeldud peakomplekti, töötas kõik kenasti. Ühesõnaga saab tahvlit kasutada tavalise telefonina aga siis sõltub kõik juba peakomplektist.

 

Heli

Selge, terav, kergelt plekise järelmaitsega kirjeldaks seda ilmselt mõni veinikirjanik. Plekine järelmaitse õnneks ei domineeri, pigem on tegu väikeste vajakajäämistega heliskaala sagedusribas. Valjem ja puhtam kui Prestigio Note’il, kuid õunatahvlite ning isegi samsungitega rinda pistma ei pääse.  Tümpsu sellega muidugi kuulata ei õnnestu või kui siis näiteks Dr. Dre kõrvaklappidega (neid komplektis ei ole). Kokkuvõttes oli heli minusugusele melomaanikalduvustega taadile talutav, kuid mitte nauditav.

Märksa paremini ilmselt on lood filmidega, kus muusika kvaliteet alati suurt rolli ei mängi. Siis aga kannatavad mõistagi heliefektid.

Täiesti talutav oli ka helitugevus. See tähendab, et mitte liiga vaikne, aga (isegi) Elmari tantsuõhtut selle abil siiski ei korralda, susisahin ja sammude tümpsumine ähvardavad heli summutada.

 

Kaamera

prestigio-multipad-2-ultra-duo-pmp7280-15

Kuigi Multipad 2 on varustatud kaameraga ning see siin on Photpointi blogi, ei peatuks ma siiski ülemäära pikalt tahvli pildistamisvõimalusel. Selles suhtes tunduvad olevat kõik Prestigio nutiseadmed olevat löödud nagu ühe vitsaga – pildid on tuhmid ja elutud. Kuigi vaadates näiteks noorte tütarlaste  (kes võiksid olla selle seadme sihtgrupp) pildistamismaitset ja –eelistusi, siis võiksid viimased selle tasemega täiesti rahule jääda. Seda enam, et Multipad 2 kaameratarkvara pakub peale pildistamise koheselt võimalust seda pilti kõikvõimalike teiste rakenduste abil jagada ja/või tuunida. Samas pakkus ohtralt pildimudimis- ja sättimisvõimalusi ka kaamera enda tarkvara.

PILT4

Siin juures panab aga kukalt sügama, et kuigi tarkvaralised võimalused on suuremad, siis pildi resolutsioon absurdselt madal, kõigest 2 Mp, mis on tõenäoliselt madalam kõigist tänapäeva nutiseadmetest. Samas aga Note’i, mille kaamera tarkvara on Multipad 2 omast märgatavalt askeetlikum,  piltide resolutsioon on üle kahe korra kõrgem Multipad 2 omast. Tavalise talupojaloogikaga seda vastuoksust ma seletada ei suutnud.

 

Kasutamine

prestigio-multipad-99

prestigio-multipad-100

Kasutusmugavuselt asetaks Prestigio Multipad 2 kuhugi iPadi ja Prestigio 8.0 Note’i vahepeale. Pigem isegi rohkem sinna iPadi poole. Särav ekraan, nobe protsessor ja graafika tagasid täiesti meeldiva kasutuskogemuse. Ekraan reageeris meeldivalt tundlikult, viivitusi praktiliselt ette ei tulnud, aga hardcore vidinafriiki muidugi ära ei petaks. Probleeme polnud ka populaarsemate mängude või kasvõi filmidega.

PILT3

Kuna kõik rakendused töötasid nagu ludinal, siis siin millelgi peatuda nagu polekski. Ainuke küsimärk oligi see kentsakas telefonifunktsioon. Hoolimata oma eelmainitud kolleegist ei suuda ma siiski ettekujutada, kellel võiks vaja minna 8-tollise ekraaniga telefoni. Ehk vaid juhul, kui sellega soovitakse varjata ennast näiteks päikese või kaaskodanike eest. Kui rääkida aga õunafirma kopeerimisest, siis ühe naljaka detailina võiks siin mainida laadija juures kasutatava USB-juhtme pikkust või siis õigemini lühidust. See on ka üks väheseid kohti, kus Multipad 2 jääb alla Prestigio Note’ile. Teiseks on ilmselt väljundite vähesus so nt HDMI väljundi puudumine.

Üks koht, kus ekraan ennast  valulikult tunda andis oli päikesepaiste, mis muutis tahvli kasutamise praktiliselt võimatuks. Seega kui on soovite endale seltsilist randa päevitama minnes, siis võtke parem ligi mõni raamat.

 

Plussid ja miinused

prestigio-multipad-2-ultra-duo-pmp7280-6

 

+ Koostekvaliteet
+ Ekraan
+ Nutiümbris
+ Jõudlus
+ Kaameratarkvara

– Ekraan päikesevalguses
– Madal kaamera resolutsioon
– HDMI väljundi puudumine
– Lühike USB-kaabel laadimiseks
– Eesti keele diskrimineerimine tahvli häälestamisel

 

Kokkuvõtteks

prestigio-multipad-2-ultra-duo-pmp7280-17

Prestigio Multipad 2 Ultra Duo 8.0 3G kohal kõrgub silmnähtav iPadi vari. Arvestades viimase positsiooni tahvlimaailmas pole see aga ju põrmugi paha. Korralik koostekvaliteet, hea pilt ning enam-vähem normaalne heli vähem kui 200 euro eest on enam kui hea diil. Seda enam, et minul ei õnnestunud Multipadi oma lühikese kasutusaja jooksul kokku/kinni jooksutada.

Kui mul isiklikult tekiks miskipärast vajadus endale soetada Androidiga tahvelarvuti, siis poleks Multipad 2 potentsiaalsete variantide hulgas põrmugi mitte viimasel kohal. Põhiliseks miinuseks oleks aga viletsavõitu kaamera. Isegi siis, kui sellega pildistamist kuigi tihti ette ei tuleks.

Prestigio MultiPad 2 Ultra Duo 8.0 3G Photopointis: 179€