Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 24. apr. 2024

Rulli end üles

Üles

2 kommentaari

Manfrotto soodsad friktsiooniga kuulpead 496 Compact, 496RC2 Compact ja 498RC2 Midi :: Digitest

Valle Kapstas
  • Avaldatud 13. märts 2010
  • http://foto.vallekapstas.com

Ostsin endale korraliku süsinikkiust Velbon Sherpa Pro CF-640 statiivi. Juurde vaatasin soodsa ja küllaltki täpse Manfrotto 804RC2 3D kinopea. Olen eelnimetatud komplektiga küll väga rahul kuid vahel kimbutab üks häda – 3D kinopeaga toimetamine pole just kõige kiirem tegevus. Iga suunda tuleb oma kangist eraldi reguleerida. Samuti pole pea ka just kõige kompaktsem. Õnneks reisides saab kangid (mis enamiku ruumist võtavad) pea küljest lahti keerata.

Kiiremates situatsioonides, kus käest pildistada ei saa ja monopodist ka abi pole, oleks lahenduseks kuulpea. Väga-väga väle kuulpea on Manfrotto 322RC2. Kui aga täpne (ja niigi kobakas) pea on olemas, ei tundu see parim lahendus olevat. Eriti nüüd kus Manfrotto tõi turule uued pisikesed kuulpead, millel kõigil nüüdsest ka friktsiooni funktsioon on!

Proovisin järele kolm uut Manfrotto soodsat friktsiooniga kuulpead 496 Compact, 496RC2 Compact ja 498RC2 Midi, mis võiksid sobida kompaktseks täienduseks fotokotti, kui tahaks natukene kiiremini statiivi peal kaamerat keerutada. Suuremad ja väiksemad variandid jätsin siinkohal välja. Sihtgrupiks valitud peadele on väiksemate ja suuremate peegelkaamerate omanikud.

Manfrotto 498RC2 Midi


See pea vastab esitatud kriteeriumitele hädavaevu, kuna on tegelikult juba üsna suur (kõrgus 12,5 cm), raske (610 g) ja mitte ka nii odav.

Erinevalt väiksematest peadest on 498RC2 Midi pöörlemine eraldi kangist lukustatav. See on kasulik juhul, kui on soovi kadreeringut pisut külgsuunas nihutada ilma ülejäänud kaadrit paigast ajamata. Kasutamiskiirusele mõjub see aga pärssivalt.

RC2 väikese kiirkinnitusplaadi (200PL-14) süsteem on väga mõnus, mugav ja praktiline. Plaadi võib kaamera alla jätta ilma, et see ülemäära segaks. Kes väga palju suuremaid teleobjektiive kasutada soovib, siis on võimalik valida ka Manfrotto 498RC4 Midi kuulpea, mille 410PL plaadil saab ka raskuskeset veidi nihutada. Kaamera alla jättes hakkaks see aga ilmselt üsna palju segama.

Odavama ja kergema alternatiivi sellele peale saaks 498 Midi näol kuid minu jaoks on kiirkinnitusplaadi puudumine parajaks miinuseks, kuna kaamera pea peale kruvimine on üsna tülikas ning iga kord peab eemaldamiseks ja taaskinnitamiseks selle protsessi uuesti ette võtma…

[+] RC2 kiirkinnitussüsteem; täpsem (kraadiskaala, eraldi pöörlemise lukustus).

[-] Suurem ja raskem; mitte nii kiire (tänu pöörlemise lukustusele); mitte enam nii soodne.

[nggallery id=53]

Manfrotto 496RC2 Compact


See kuulpea on juba soodsam, väiksem (kõrgus 10 cm) ja kergem (420 g). Hinnaklass on sama kui minu olemasoleval 3D kinopeal, mis on vägagi aktsepteeritav.

Eraldi pöörlemist lukustada ei saa, kuid kiire kasutamise poolest on see igati suur pluss. Nõnda saab ühe (ja ainsa) lukusti avamisega keerata nii pead kui seda kallutada külgedele ja ette-taha (kumbagi suunda kallutamiseks tuleb pead pöörata). Klapib hästi.

Kuigi on olemas ka veel väiksemaid ja odavamaid samalaadseid päid, on see üsnagi mõnus kompromiss peegelkaamera kasutajatele.

[+] RC2 kiirkinnitussüsteem; kiire kasutada; soodne; kerge; mõistliku suurusega.

[-] Kadreeringu leidmine kohati keerulisem; puudub kraadiskaala.

[nggallery id=54]

Manfrotto 496 Compact


Kuigi ma ei näe ennast kasutamas ilma kiirkinnitusplaadita pead, on sellel ka oma teatav võlu. Olles piisavalt toekas, on see pea RC2 kinnitussüsteemi võrra väiksem (kõrgus 9 cm) ja kergem (vaid 320 g). Selle tõttu proovisin järele.

Kellele kaal ja suurus tõesti väga määravad on, võivad vabalt ka selle pea poole vaadata. RC4 suure plaadiga kinnitussüsteemiga versiooni Compact-klassis ei pakuta.

[+] Kiire kasutada;  veel soodsam; veel kergem; mõistliku suurusega.

[-] Kadreeringu leidmine kohati keerulisem; puudub kraadiskaala; puudub kiirkinnitusplaat (!).

[nggallery id=55]

Friktsioon

Juba pealkirjast alates olen seletanud järjekindlalt friktsioonist. Kes veel ei tea, küsib kindlasti mis imeloom too on. Tegemist on pea lukustist eraldi asuva pisikese keeratava nupukese-hoovakesega, millega saab reguleerida kuulpea liikumise takistust.

Milleks see hea on? Raskema tehnika korral võib kadreerimine kogu kupatuse kaalu võrra keerulisemaks osutuda. Friktsioon pakub sellistel puhkudel pisut abi seatava takistuse näol. Ning friktsioon ei ole päris seesama, kui lihtsalt lukustushoova õige pisut avamine. Viimati mainitud juhul kipub hõõrdumine ikkagi ebaühtlane olema. Friktsiooni puhul on takistus ühtlane kogu liikumisteekonna vältel.

Samuti saab friktsiooni abil suure koguka teleobjektiiviga objekti taga ajada ilma pead vahepeal lukustamata. Friktsiooni takistus on enamjaolt piisav, et kaamera klõpsu tegemiseks korraks paigal hoida. See on tohutuks abiks, kui kiiresti pildistada vaja on (ja kaamera ette kogukas valge tele keeratud on).

Eriti suur on praeguste uute Manfrotto kuulpeade puhul uudis sellepärast, et varem oli friktsioon saadaval vaid suurtel ja kallitel kuulpeadel. Nüüd on see uutel ka väiksematel peadel (vt nt. Manfrotto 494 Mini)!

Kokkuvõtteks

Kuigi kõik proovitud pead on omamoodi mõnusad, valiksin mina endale kiireks kasutamiseks teiseks peaks Manfrotto 496RC2 Compact kuulpea. Ühtmoodi mõnusad olid kõik kolm nii lühemate kui pikemate objektiividega (va. 498RC2 Midi, mis oma pöörlemise lukustusega pisut aeglasem-kohmakam oli) aga selle hinna-suuruse-raskuse-funktsioonide suhe tundub minu jaoks kõige sobivam.

Ilma pöörlemise lukustuseta saab seda kiirelt kasutada, 496RC2 Compact on üsna kerge ning kiirkinnitusplaat võimaldab mugavalt kaamera statiivi pealt korraks maha võtta. Eriti suureks plussiks on minu jaoks ka see, et mu 804RC2 3D kuulpea kasutab samuti RC2 kiirkinnitamise süsteemi. Tänu sellele on võimalik mõlema peaga kasutada sama kiirkinnitusplaati ilma seda vahepeal kaamera alt lahti kruvimata.

Manfrotto 498RC2 Midi Photopointis: 1799.-
Manfrotto 496RC2 Compact Photopointis: 1199.-
Manfrotto 496 Compact Photopointis: 999.-

Digitesti testivõitja: Manfrotto 496RC2 Compact