Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 22. juuli 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Millist e-lugerit valida – Kindle Touch, Kindle Paperwhite või Kindle Voyage? :: Digitest

Millist e-lugerit valida – Kindle Touch, Kindle Paperwhite või Kindle Voyage?
Erki Oras

E-luger on nagu lakmuspaber – kui näed kedagi seda kasutamas, siis võid olla kindel, et tegu on intelligentse ja vaimuvalge inimesega, kellega on rääkida enamat kui vaid ilmast või 50-st halli varjundist. Kindlasti pole kõigil raamatusõpradel E-lugerit, kuid kõik E-lugeri omanikud on kindlasti keskmisest suuremad raamatusõbrad.

E-lugerite valik meie kaubandusvõrgus mitmekülgsusega ei hiilga. Mitmekülgsuse all tuleb eeskätt silmas pidada erinevaid tootjaid, sest funktsionaalsuses neil väga suuri erinevusi ei olegi, peale paari põhilise. Aga nendest lähemalt allpool.

E-lugerite maailmas domineerib vaieldamatult online raamatumüügigigant Amazon oma Kindle ja selle erinevate mudelitega. Tema järel kappavad Kobo ja Sony, kelle kannul omakorda  liduvad erinevad odavtootjad. Ingliskeelses maailmas pakub turuliidritele jätkuvalt peavalu ja raamatufirma Barnes & Noble E-luger Nook, kuid madalale Maarjamaale selle esindajaid eriti eksinud ei ole.

Järgnevas arvustuses tuleb juttu E-lugerite koorekihist ehk siis täpsemalt  Amazon Kindle e-lugerite evolutsioonist – tavalisest ehk Kindle Touch’ist kuni Kindle Voyage’ini.

 

Pakend ja välimus

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-14

 Vasakult: Kindle Touch, Kinde Paperwhite ja Kindle Voyage.

Amazon pakib oma lugerid nagu kõrgema klassi tooteid. Pakendid on soliidselt mustad, kergelt erinevate graafiliste elementidega vastavalt tootemudelile.

Pakendis on E-luger, USB-ühenduskaabel ning iroonilisele kombel ka nö paberimajandus st kasutusjuhend jms klassikalisel paberkandjal.

Suhteliselt sarnased on esmapilgul ka kõik kolm E-lugerit – ühesugused mustad ristkülikud, mille erinevused ilmnevad alles lähemal silmitsemisel. Kindle Touch ja Paperwhite on sama suured, ainult Paperwhite’il on pisut enam ekraanipinda. Pesamuna Voyage on teistest gabariitidelt väikseim, samas on tema ekraan võrdse suurisega Paperwhite’i omaga. Erinevalt teistest mudelitest aga on Voyage’i ekraan raamiga ühel tasapinnal, mis muudab lugeri välimuse vaieldamatult elegantsemaks (ja mugavamalt puhastatavaks). Kindle Voyage võib veel tagaküljel uhkustada suure ja mugava sisselülitamisnupuga, mitte pisikese nupukesega ekraani alumisel küljel.

Erinevalt teistest mudelitest aga on Voyage’i ekraan raamiga ühel tasapinnal, mis muudab lugeri välimuse vaieldamatult elegantsemaks

Lugerite tagaküljed erinevad juba rohkem. Kui algsel mudelil on plastikust tagakülg, siis nii Paperwhite’i kui Voyage’i tagakülg on meeldivalt kummeeritud, Voyage’i tagaküle ülaosa eputab veel uhke ja läikiva musta plastpaneeliga (millele meelsasti kogunevad sõrmejäljed). Lisaks on Voyage’i tagakülg moodsalt tahuline.

Kui tavaline Kindle oma plastikust tagakülje ja pisut kopsakama figuuri tõttu jätab pisut retroliku mulje, siis selle kummised ja kompaktsed ’järeltulijad’ on igati moekad nii vaadates, kui käega katsudes.

Kuigi disainierinevused ei tundu märkimisväärsed, on need kasutuses siiski tuntavad. Sellest aga allpool.

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-15

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-10

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-11

 

Kasutamine

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-50

 

Kindle pole mitte asjata muutunud maailma kõige populaarsemaks lugeriks. Mõistagi on siin suur roll mängida Amazoni hiiglaslikul raamatuvalikul, kuid olen kindel, et üpris suur osa Kindle’i kasutajatest on ennast antud korporatsiooni raamaturiiulitest lahti murdnud. Kasvõi tänu sellisele suurepärasele tarkvarale nagu Calibre, mis lubab Kindle’i lugeritesse laadida raamatuid ka mujalt, kui Amazoni lettidelt. Kui aus olla, siis olen mina Amazonist ostnud vaid ühe raamatu ning seegi oli klassikalisel paberkandjal.

Tarkvara on kõigil kolmel kõnealusel mudelil täpselt sama, piisavalt intuitiivne ja lihtne, samas võimalusterohke. Võimalusterohke tähendab eeskätt wifi-ühendust. Wifi-ühendus omakorda aga tähendab mugavat võimalust osta nö käigupealt raamatuid (mõistagi Amazoni kaubamajast) ning leida Wikipedia abil tekstis olevate sõnade tähendust. Ma ei hakka siin ära tooma täpset kasutusõpetust, sest iga uus Kindle tutvustab oma omanikule sisselülitades kõiki oma võimalusi. Lisaks on lugeri mälus põhjalik ja üksikasjaline kasutusõpetus.

Sisselülitades pakub Kindle võimalust sisse logida ka oma sotsiaalvõrgustiku kaudu. Lisaks võimalust siduda oma luger raamatusõprade võrgustikuga GoodReads.  Moodsamatele mudelitele on installeeritud ka veebilehitsejad, kuid nende kasutamisest ma pigem loobuks. Kindlasti on lugeriomanikul käepärast ka mõni telefon, nuhvel, tahvel või muu seade, millest on interneti võludele märkimisväärselt mugavam ligipääs.

Kindle valikus on ka 3G võimekusega mudelid, kuid mina isiklikult E-lugeri juures pideva võrguühenduse järgi vajadust ei tunne.

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-12

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-16

 

Riistvara

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-9

Märksa olulisemad on aga raudvaralised erinevused, millest põhilised on puutetundlikus ja taustavalgus. Kui puutetundlikus tundub tänapäevaste elektrooniliste vidinate juures endastmõistetav, siis taustavalgusega on hoopis teine tera. Enamus E-lugeritest pole paraku selle luksusega varustatud, taustavalguse järgi võib ära tunda E-lugerite eliiti. Taustavalgusega lugerid on hindamatud näiteks perekonnainimestele, kes armastavad voodis lugeda. Parajaks reguleeritud taustavalgus nimelt lubab rahulikult, ilma voodinaabrit segamata kirjasõna nautida.

Minu käes olnud kolmest lugerist olid taustavalgusega varustatud Paperwhite ja Voyage, Touch on sellest luksusest ilma jäetud.

Minu käes olnud kolmest lugerist olid taustavalgusega varustatud Paperwhite ja Voyage, Touch on sellest luksusest ilma jäetud.

Mis aga puutetundlikkusse puutub, siis tuleb hoiatada, et e-tindiga ekraanilt ei maksa oodata samasugust tundlikkust nagu tüüpilise tahvelarvuti või nutitelefoni puhul. Samuti pole näiteks Paperwhite’i ekraani nii sile nagu me oleme harjunud kasutama telefonide juures. Vähemalt võrreldes teiste mudelitega oli Paperwhite’i ekraani märgatavalt karusem.

Üllataval kombel hakkas kasutusmugavuse juures olulist rolli mängima ekraani raam. Loogiliselt hoiab enamus kasutajastest E-lugerit näpuvahel hodes seda alumisest servast. Well, kõige mõnusam alaserv osutus olevat kõige odavamal st Kindle Touch’il.

Kuigi Touch ja Paperwhite on samade mõõtudega, on Amazon millegipärast nihutanud Paperwhite’i ekraani rohkem lugeri keskele, mistõttu lugeri alaserv on mõnevõrra kahanenud. Mitte küll märkimisväärselt, aga siiski pean mina seda pigem disainiveaks. Samuti tundus mulle ebamugavam Voyage’i raamiga ühetasane ekraan. Kindlasti on see moodsam ja nägusam, kuid nii võib lugemistuhinas näpp märkamatult puutetundlikule ekraanile eksida ja seal segadust tekitada.

Amazon on pannud Voyage’i külgmistele servadele ka puutetundlikud nupud e-raamatute lehitsemiseks, kuid mingit praktilist funktsiooni ma nendele ei leidnud.

Naastes uuesti korraks lugerite tagakülgede juurde, siis kuigi Kindle Touchi külm ning plastine tagakülg polnud just otseselt libe, siis Paperwhite’i ja Voyage’i kummine ümbris oli käe all väga mõnus katsuda.

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-19

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-20

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-18

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-17

Voyage lugeri külgedel on kriipsuga tähistatud alad. Järgmisele/eelmisele lehele saab liikuda kriipsu kohalt e-lugerist kinni haarates ja seda natuke pigistades.

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-3
amazon-kindle-e-lugerid-digitest-4
amazon-kindle-e-lugerid-digitest-2

 

Plussid ja miinused

Enne oma lõpparvamust tooksin ma üksteisega võrreldes välja kõigi kolme E-lugeri plussid ja miinused.

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-24

Kindle Touch

  • Miinused: taustavalguse puudumine, plastist odavavõitu ja külm tagakülg, veebibrauseri puudumine
  • Plussid: mõnusalt lai alaserv, konkurentsitult soodne hind

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-22

Kindle Paperwhite

  • Miinused: kitsam alaserv, tagakülje kummikattele kipuvad kogunema sõrmejäljed
  • Plussid: taustavalgus, veebilehitseja olemasolu, mugav kummist tagakülg, meeldivalt kompaktne

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-23

Kindle Voyage

  • Miinused: kitsavõitu alaserv, näpujäljed kogunevad tagaküljele
  • Plussid: taustavalgus, kompaktne, veebilehitseja olemasolu

 

Kokkuvõtteks

amazon-kindle-e-lugerid-digitest-700

Minu lemmik antud triost oli Kindle Paperwhite oma mõnusalt kummise tagakülje, kompaktse oleku, mugavalt eenduva raami ja mõistagi taustavalgustusega. Nagu öeldud, on just viimane minu jaoks olulise tähtsusega, sest tihti jääbki lugemiseks aega vaid enne uinumist ning, et oma voodinaabri und tuleb austada, siis lülitan ma mõistagi öölambi välja.

Kindle Touch’i soovitaksin aga inimesele, kes võib või peab lugema ka aktiivsemal st päevasel ajal ning taustavalgust kui pererahu kindlustajat ei vaja. Eriti hea võiks see olla näiteks üliõpilasele, kes saaks seda kasutada oma õppetöö juures. Silmasõbraliku E-tindi positiivne mõju tulebki kõige paremini välja just suurte lugemiskoguste juures.

Kindle Voyage’i võib aga soovitada inimesele, kes on harjunud kasutama just seda kõige-kõigemat varustust. Kõige moodsamat, kõige edevamat, kõige kallimat. Isiklikult eelistaksin seda kindlasti Kindle Touch’ile, kuid võrreldes Paperwhite’iga mina isiklikult antud mudelil ühtegi eelist ei näe. Maitse üle aga teatavasti ei vaielda.