Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 4. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Nikon P330 digikaamera paneb mobiiltelefonid häbenema :: Digitest

Nikon P330 digikaamera paneb mobiiltelefonid häbenema
Janno Lepind

Veel mõned aastad tagasi oli kaameraturul väikeste kaamerate segmendis tühi koht – nimelt puudusid nõudlikule amatöörile või professionaalsele fotograafile mõeldud rinnataskukaamerad. Kompaktid olid kas liiga suured ning pakkusid ainult marginaalselt paremat pildikvaliteeti tavaliste taskukaameratega võrreldes või olidki tavalised taskukaamerad, mis ei omanud praktiliselt mitte mingisugust manuaalset kontrolli ning millega sai teha adekvaatset väljatrükki kuni topelt-postkaart formaati.

Tänaseks on saanud korraliku, asjatundjale ja kasvõi elukutseliselegi sobiliku kaameraga hakkama praktiliselt kõik kaameratootjad. Valikut on palju ja sellest tulenevalt valiku langetamine keerulisem kui varem. Nikon on just hiljuti uuendanud oma P (Performance) seeria kompakti, andes uuele mudelile võrreldes eelkäijaga suurema, kuid madalama resolutsiooniga sensori ning RAW formaadi – muudatused, mis tõstavad uue P330 rinnataskukaamerate tippklassi.

 

Kaamerast üldiselt

Nikon-Coolpix-P330-top

Uus P330 on kompaktne kaamera igas selle mõiste parimas mõttes – mõõtudelt mahub ta vabalt nii rinna- kui püksitaskusse ning kaalult ei ole raskem, kui lihtsamad kompaktkaamerad või nii mõnedki nutitelefonid.

Kaamera korpus on robustne, eesolev kummiäär on hästi paigutatud ning sellest tulenevalt on kaamerat kasvõi ühe käega mugav hoida. Hästi on ka paigutatud nupud, kasutada on antud lausa kaks reguleerimisratast ning välgu väljatõstmiseks on eraldi mehhaaniline lüliti.

Kaamera eespool olev funktsiooninupp on seadistatav, kuid sellest räägin pisut hiljem. Ekraan on selge ning ootuspärases 3“ mõõdus. 24-120mm fookusvahemik on praktiline, andes võimaluse pildistada kitsastest tänavatest kuni õlad-pea tüüpi portreedeni ning avavahemik f1.8-f5.6 koos suure sensori ja stabilisaatoriga võimaldavad pilti teha kasvõi öösel tänaval. Lisatud on ka juba standardiks muutumas GPS, kuid autori arvates oleks WiFi olnud praktilisem.

nikon-coolpix-p330-angle-black-big

50612 copy copy

Nikon Coolpix P330 pildikvaliteet

DSCN0023

Kompaktkaamera standardi järgi suur ning tänapäeva mõistes madala resolutsiooniga (teisisõnu hõre) sensor koos tähendavad, et tegemist on õnnestunud sensoriga. Pildid on müravabad kuni ISO 400 ning mul ei oleks absoluutselt hirmu topelt-postkaarti välja trükkida ISO 1600 juures.

Pildid on müravabad kuni ISO 400 ning mul ei oleks absoluutselt hirmu topelt-postkaarti välja trükkida ISO 1600 juures.

12Mp sensor koos kvaliteetse optikaga võimaldab muretult välja trükkida A4 formaadis pilte mis oma kvaliteedilt ei jää oluliselt alla peegelkaameraga tehtud piltidele. Ning kvaliteetne see optika on – detailihulk ületab ootused ning jaotus on ühtlane ja värviabberatsioone on vähe.

Kompaktkaamerale omaselt on kontrast kõrge ning see omakorda tähendab, et dünaamiline ulatus (üleminek heledatelt tumedatele aladele) on piiratud. Värvid tunduvad täpsed ning valgetasakaal usaldatav. Üldiselt, pildikvaliteedi osas saabki seda kaamerat vaid kiita, kuna pildikvaliteet kompaktkaamera puhul on alati kompromiss suuruse/kaasaskantavuse ning väljatrüki kvaliteedi vahel ja kui rinnataskukaamera võib teha kvaliteetse A4 trüki enamikus valgusoludes, siis mida saab talle ette heita?

Implementeeritud välk on oma juhtarvult adekvaatne ning Nikonile omaselt usaldusväärne. Nagu teistel kompaktkaameratel on RAW formaadis moonutused ja vinjeteerumine suured, kuid need on korrigeeritavad pilditöötlusprogrammides.

DSCN0036

 

Kasutamisest

Nikon P330 kasutamine tekitas hulga vastakaid emotsioone. Mulle meeldis väga eelpool mainitud kahe valikuratta paigutus, kuid kui sa ei kasuta manuaalrežiimi, siis on pealmine ratas põhimõtteliselt kasutu – hea oleks olnud, kui selle ratta funktsionaalsust saaks menüüst seadistada.

Kuigi kaameral on suur hulk nuppe on puudu minu arust olulisim seadistustest – ISO. Kuna kaameral on funktsiooninupp, siis mina paigutasin ISO valimise sinna alla, kuid isegi siis oli ISO vahetamine käigu pealt kohmakas, vajades tagumise valikuratta opereerimist koos nupuvajutusega. Kui ma peaksin kaamerat pikemalt kasutama, siis ma jätaksin ISO automaatseks ning kasutaksin funktsiooninuppu mõneks muuks funktsiooniks.

DSCN0033

DSCN0011

Kuigi kaamera autofookus on võrreldes harilike kompaktkaameratega kiire, olen ma siiski näinud kiiremini teravustavaid kompaktkaameraid. Kuna fookus on reeglina täpne, siis ma selle kallal ei nuriseks, kuid pildi (eriti RAW formaadis pildi) kaardile kirjutamise kiirus on aeglane ning võib tekitada olukorra, kus 4-5 sekundit (RAW puhul) pilti teha ei saa. See tundub olevat kinni puhvri suuruses ning usutavalt on vähem probleemne kasutades väga kiireid kaarte või jpeg fine seadistust. RAW failid on suured, 25 ja enam megabaiti.

Mulle meeldis väga ka eelpool mainitud mehhaaniline lüliti välgu väljatõstmiseks – kuigi P330 välk on täpsem, kui kompaktkaamera välgud harilikult, siis ma eelistaksin ikkagi ise valida millal too otsutab välja hüpata.

Veel väike üks etteheide tuleb akulaadija suunal – kuna aku, mis kaameraga kaasas on, teeb kirjade järgi ca. 200 pilti (minu kogemusel pigem rohkem, kuid ma teen enamuses välguta ning ei vaata liialt kaamerast tehtud pilte) siis paljud reisihuvilised ostavad tõenäoliselt lisaaku ning kuna laadija on USB põhine, siis peab aku laadimiseks kaameras olema.

Palju plusspunkte võib anda stabilisaatori eest mis lubab nii pisikest kaamerat pildistada peegelkaamerale omastel säriaegadel. Automaatika on väga täpne. Esmakasutusel tundus sisse-väljalülitus tülikalt käivat, nõudes tihti mitut vajutust, kuid kasutamise käigus harjusin vajutama küünega. Sedatüüpi etteheidet saaks teha ka teistele sama klassi kaameratele ning usutavasti on taskukaamera puhul pigem oluline, et ta taskus käima ei läheks.

 

Kokkuvõte

DSCN0032

Sarnaselt teiste suurte tootjate peenematele taskukaameratele on see kaamera rohkem, kui summa tema osadest. P330 pildikvaliteet ületas mu ootusi tugevalt ning seda emotsiooni kinnistas kaamera kompaktsus ning elegantne lihtsus. Kokkuvõtvalt, see kaamera sobib täpselt juba turul olevate kaamerate vahele – Panasonic LX7 kompaktkaamerast on ta väiksem, Sony RX100 aparaadist on ta odavam ning Canon S110 kaamerast kohmakam kasutada, kuid pildikvaliteedilt pisut parem. Ja nii ta tundubki, pigem evolutsiooniline kui revolutsiooniline kaamera.

Nikon Coolpix P330 must Photopointis: 399€

Nikon Coolpix P330 valge Photopointis: 399€