Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Digitest | 4. okt. 2024

Rulli end üles

Üles

Kommentaare pole

Olympus OM-D E-M10 III :: Digitest

Olympus OM-D E-M10 III
Maris
  • Avaldatud 20. nov. 2017

Kui Olympus OM-D E-M10 Mark II poelettidele jõudis, muutus see kiirelt populaarseks kaameraks. Nüüd, 2 aastat hiljem, on Olympus turule toonud väikeste uuendustega mudeli OM-D E-M10 Mark III. Sellel on uuem protsessor (TruePic VIII), rohkem autofookuspunkte (Mark III mudelil on 121, Mark II oli 81) ning 4K video. Korpuse ülemine ja alumine osa on plastikust, ent korpuse peal olevad juhtnupud ja rattad on metallist ja pisut suuremad kui eelmisel mudelil. Käepide on pisut suurem kui eelkäijal ja istub tänu sellele käes päris mugavalt. Välisel vaatlusel jätab igati asjaliku mulje. Olympus OM-D E-M10 III on saadaval nii musta kui hõbedase viimistlusega.

 

TÄHTSAMAD TEHNILISED ANDMED

 

  • Sensor – Live MOS Four Thirds 17,3 × 13,0 mm
  • Efektiivseid megapiksleid 16,1
  • Suurim pildimõõt pikslites 4608 × 3456
  • ISO tundlikkuse ulatus 100 – 25 600
  • Pildistabilisaator – sensori nihutusel põhinev 5-teljeline
  • Stabilisaatori võimekus 4 stoppi
  • Teravustamissensor TTL kontrastituvastusega autofookus
  • Teravustamispunkte 121
  • Säriajad – 1/4000 – 60 sek
  • 1/16 000 – 30 sek (elektrooniline katik)
  • Ekraan – kallutatav ja puutetundlik 3’’ LCD
  • Mälukaardi pesade arv 1
  • Mälukaart SD, SDHC, SDXC
  • Kõrgus 83,6 (mm)
  • Laius 121,5 (mm)
  • Sügavus 49,5 (mm)
  • Kaal (koos aku ja mälukaardiga) 410 g

 

REAALSES KASUTUSES

Säriaeg 1/400 sek | Ava f/4,3 | Tundlikkus ISO 200

Olympus OM-D E-M10 III kaamera puhul peab alustama juttu võrratust stabilisaatorist. Tänu 5-suunalisele stabilisaatorile saad kasutada väga madalaid säriaegu hämaras pildistades ja võid olla kindel, et pilt tuleb selge isegi ilma statiivita. Näiteks 1/4 sekundit säriaeg on täitsa piisav, et saada terav foto. Isegi 1/2 sekundit säriajaga võid saada kaamerat käes hoides selge pildi.

Kaamera peal olevalt pildirežiimide valikukettalt leiab lisaks tavapärastele M, S, A, P ka AP (advanced photo), mis võimaldab kiire ligipääsu eriliste režiimide valimiseks.

 

 

Huvitavamad neist on Live Composite, mis teeb pika säriajaga foto, salvestades fotole vaid muutuvat valgust, nt autotuled tänaval või ilutulestik, vältides sedasi kogu pildi ülevalgustamist.

Live Time režiim laseb pika säriajaga foto tegemisel ekraanilt jälgida progressi. Näiteks pildistades tähti, vajutad pildi tegemiseks päästikunuppu ning seejärel saad vaadata ekraanilt, kuidas kaamera pildi jaoks valgust kogub ja kui oled tulemusega rahul, vajutad taaskord päästikule ja pilt on valmis.

Keystone Compensation režiim laseb kaameras enne pildi tegemist perspektiivi moonutusi korrigeerida, see on hea arhitektuuri pildistamisel. Kahjuks pole AP režiimidel võimalik kaamera sätteid manuaalselt seadistada. Näiteks Silent Shutter režiimiga pildistades omad kontrolli ainult ISO väärtuse üle.

 

 

Säriaeg 1/400 sek | Ava f/5,6 | Tundlikkus ISO 200

 

Nuppude asetus kaamera peal on väga mugav. ON/OFF lüliti kõrval on nupp, millega pääseb kiirelt ligi kõigi põhiasjade juurde. M, A, S, P režiimides kuvab see ekraanile erinevad pildistamise sätted. AP peal saab sellele vajutades vahetada AP režiime. Art režiimil laseb valida pildile lisatavaid värvifiltreid jne. Päästikunupu kõrval on Fn2 nupp, mis omab 2x digitaalse telekonverteri funktsiooni.

Testis olnud Olympus OM-D E-M10 III kaamera tuli koos kitobjektiiviga 14-42, millel on elektrooniline suum. Esimest korda kasutades tundub ilmselt veider kõigile, kes harjunud, et objektiiviga suumides jääb objektiiv sellesse asendisse, kuhu sa ta suumid, mitte ei pööra tagasi algasendisse. Kaamera menüüst saad valida sobiva kiiruse elektroonilise suumi jaoks (valida saad kolme kiiruse vahel).

Säriaeg 1/13 sek | Ava f/5.6 | Tundlikkus ISO 1600

 

Auto- või poolautomaatrežiimil (avaprioriteet ja säriajaprioriteet), kipub kaamera mõnikord pilti üle valgustama. Hämaras pildistades kipub automaatrežiim jällegi vahepeal alasäritama. Hämaras paneb kaamera auto režiimil ISO põhja, ava väärtuse enamasti maksimaalse ja säriaega väga aeglaseks automaatselt ei pane. Seetõttu on väga hämaras parem kasutada manuaalrežiimi, sest siis saad panna ise aeglasema säriaja, et pilt liiga alasäritatud poleks ning udususe pärast muretsema ei pea, sest stabilisaator tagab nagunii selge pildi ka väga aeglase säriajaga.

Teravustamine on Olympus OM-D E-M10 III kaameral kiire ja täpne. Kaamera teravustab isegi pimedas üllatavalt kiirelt. Küll aga saab nuriseda natuke ülejäänud toimingute kiiruse üle. See Olympus on vahepeal tülikalt aeglane. Kui teed mõned sekundid videot ja tahad selle videoklipi lõpetada ja seejärel pilti teha, võid pildist ilma jääda, sest selleks hetkeks kui kaamera end pärast filmimise lõpetamist uuesti pildistamiseks valmis seab, on hetk möödunud. Mida pikemat videoklippi lõpetad, seda kauem kaamera mõtleb. Muidugi on see arusaadav, sest videofailid on suurema mahuga, ent ka kaamera sisse- ja väljalülitamine võiks käia sel Olympusel pisut kiiremini. Kui kaamera on sisse lülitatud, ent seisab veidi aega kasutamata, läheb see nö stand by olekusse, ehk ekraanilt kustub pilt ja objektiiv läheb kaamera sisse. Äärmiselt veider näib asjaolu, et kui sa nüüd selle stand by oleku ajal otsustad kaamera üldse välja lülitada, liigub objektiiv uuesti pildistamisasendisse ja seejärel tagasi kompaktseks kokku. Ja seda iga kord ja üsna aeglaselt. Väga ülearune liigutus tundub.

Teravustamine on Olympus OM-D E-M10 III kaameral kiire ja täpne. Küll aga saab nuriseda natuke ülejäänud toimingute kiiruse üle.

Pisut ebamugavusi valmistab ka automaatne live view’lt pildiotsijasse üleminek olukorras, kus pildiotsija esine on kaetud. Kui juhuslikult jääb pildiotsija ette käsi või juuksed, lülitab ta juba ekraanilt end ümber. Seda juhtub vahepeal ka siis kui kaamera ja ekraani ette jäänud objekti vahe tundub olevat piisavalt suur. Kaamera ei lähe automaatselt ekraanivaatest pildiotsijasse olukorras, kus ekraan on kallutatud. See on muidugi suur pluss.

Olympus OM-D E-M10 Mark III kaameral on WiFi, seega saad selle ühendada oma nutitelefoniga ja seejärel telefonist kaamerat juhtida või hoopis juba tehtud pilte telefoni saata. Esimesel kasutamisel pead telefoni kaameraga ühendama kaamera ekraanil kuvatavat QR koodi skänneerides. Kui juba korra on ühendatud, siis igal järgmisel korral toimub ühendamine automaatselt, piisab vaid kaamera ekraanil “WiFi” peale vajutamisest.

Olympus OM-D E-M10 Mark III kaamera võimaldab teha 4K videot. Tänu stabilisaatorile on video liikumine ülisujuv ka siis kui filmid kõndimise pealt. Filmima saab kaamerat panna igal ajal, olenemata hetkel kasutatavast režiimist, vajutades punast nuppu video alustamiseks ja sama nuppu video lõpetamiseks. Kui soovid manuaalselt seada ava ja säri video jaoks, pead režiimiketta viima video peale. Kusjuures on pisut veider, et videorežiimis ei saa kaamerat filmima panna päästikunupuga, vaid peab kasutama ikkagi eraldi punast video nuppu. Aga sellega harjub kiirelt.

Olympus OM-D E-M10 III aku kestvuseks lubatakse CIPA testi järgi 330 kaadrit. Ma sain testiperioodil igal laadimiskorral teha umbes 400 – 500 pilti. Aku laetuse indikaator tühjeneb aeglaselt algul poole peale ja seejärel ootamatult kiirelt veerandile.

Hämaras paneb kaamera auto režiimil ISO põhja, ava väärtuse enamasti maksimaalse ja säriaega väga aeglaseks automaatselt ei pane. Seetõttu on väga hämaras parem kasutada manuaalrežiimi.

Olympus OM-D E-M10 III kaameral on 121 teravustamispunkti. Teravustamispunkti valimise võimalused on kogu kaadri ulatuses, 9 punktine ala või üks punkt. Kui kasutad kadreerimiseks ekraani, mitte pildiotsijat, saad tänu puutetundlikule ekraanile valida eriti kiirelt soovitud teravustamispunkti.

Olympus OM-D E-M10 III kaameral on viisteist kunstilist filtrit, lisandunud on uus Bleach Bypass filter, mis teeb fotod hallikas-siniseks.

 

 

PILDIKVALITEET

Kõik ülevaates olevad pildid on tehtud komplektobjektiiviga M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ. Pildid on detailsed ja heade värvidega. Kontrastsetes valgustingimustes pildistades võiks dünaamiline ulatus olla pisut parem. Looduses pildistades on enamasti taevas olevad pilved veidi ülevalgustatud. Kui teha pilt sedasi, et taevas ei ole ülevalgustatud, on maapind jällegi liiga tume. Kaameral on HDR režiim, mis teeb suurema dünaamilise ulatusega pilte (ehk heleda ja tumeda kontrast pole nii suur, ent need HDR pildid kipuvad olema natuke liiga tuhmid). Õnneks on Olympus OM-D E-M10 Mark III kaameraga võimalik pildistada Raw faile ja hiljem fototöötlusega nii ülevalgustatud kui varjualadelt detalid tagasi tuua. (Kõik ülevaates olevad fotod on pildistatud jpg failidena ja lisatud postitusele otse kaamerast, ilma töötluseta)

Kui päike paistab objektiivi, jäävad fotole igasugu erinevad moonutused: suured lillakad värvilaigud ja väiksed värvilised täpid. Seega ereda päiksega peab olema pisut ettevaatlik otse päiksesse pildistades. Väga hea on aga asjaolu, et kromaatilist aberratsiooni (roosakas-lillad kontrastsed äärealad) ei esine üldse. (Valgusmoonutused ja kromaatiline aberratsioon sõltub objektiivist, seega kui kasutad sama kaamera ees teisi Olympuse objektiive, võib olla tulemus erinev)

Hämaras pildistamiseks on Olympus OM-D E-M10 Mark III kaamera väga hea. ISO 3200 on pilt üsna selge. Muidugi kõrgemate ISO väärtuste juures hakkab pilt vaikselt akvarellmaali meenutama, aga samas kui sa väga suuri seinapilte ei hakka trükkima, siis arvutis vaatamiseks ja tavamõõdus fotode trükkimiseks on ka ISO 6400 väga hea kvaliteediga. ISO 10 000 ja 25 600 tasub kasutada vaid äärmisel vajadusel. Kui pildistad automaatrežiimil, ei lase kaamera automaatika säriaega väga madalale, vaid pigem tõstab ISO väärtust, kuigi võttes arvesse sisseehitatud stabilisaatori võimekust, võiks kaamera automaatrežiim vabalt aeglasema säriaja ja madalama ISO-ga lubada piltide tegemist.

Säriaeg 1/60 sek | Ava f/5.5 | Tundlikkus ISO 4000

Säriaeg 1/15 sek | Ava f/5.6 | Tundlikkus ISO 6400

 

Plussid ja miinused

+ Väga võimekas 5-suunaline stabilisaator
+ Mugav nuppude asetus
+ Kompaktsus
+ Kerge kaal
+ 121 teravustamispunkti, mis katavad kogu ekraani
+ Advanced Photo režiimid
+ WiFi
+ Puutetundlik, kallutatav ekraan

– Puudub ilmastikukindlus
– Vahepeal teeb asju aeglaselt

 

KOKKUVÕTE

Olympus OM-D E-M10 Mark III on huvitav kaamera. Seda on väga kerge kasutada, seega sobib ideaalselt ka algajatele. Kaamera korpusel olevate juhtnuppudega pääseb ligi kõigele vajalikule ja saab kiirelt pildistamise parameetreid muuta, ilma et peaks menüü sügavustes otsima asju. Oma hinda on ta igati väärt: suurepärane stabilisaator, 121 teravustamispunkti, puutetundlik ja kallutatav ekraan, automaatsed, manuaalsed ja Advanced Photo režiimid ja palju muud huvitavat.

Väga oluline on selle Olympuse hübriidkaamera puhul mainida, et kui oled harjunud peegelkaameraga pildistama, tundub see tõeliselt pisike ja koos õhukese ED 14-42 EZ objektiiviga on see ideaalne reisile kaasa võtmiseks. Olympus OM-D E-M10 III mahub peopesa peale ja kaalub vaid 410 grammi! (pluss objektiivi kaal). Kogu testiperioodi oli see kaamera minuga kaasas reisil ja mitu korda tabasin end mõttelt, küll on hea, et see nii kompaktne ja kerge on. Mahtus hõlpsalt kotti ja ka mitu tundi järjest kaelas kandes ei väsitanud kaela. 

Kui praegusel ajal on enamus inimestel taskus väga häid pilte tegevad mobiiltelefonid, kas siis tasub osta eraldi kaamerat igapäevaseks kasutamiseks? Jaa, tasub küll. Nutitelefonidest rääkimata, teeb hämaras pildistades Olympus silmad ette ka enamustele teistele fotokaameratele. Just sellepärast, et tänu ülivõimekale stabilisaatorile saad kaamerat käes hoides teha väga lühikese säriajaga pilte ja ei pea ISO väärtust kõrgeks ajamagi. Ma ei kujuta eriti ette olukorda, kus ma oma peegelkaamera säriaja hämaras alla 1/160 sekundit laseks. Olympus OM-D E-M10 Mark III kaameral võid aga vabalt teha 1/4 sek säriajaga pilte. See Olympus on väga hea reisikaamera, hinna ja kvaliteedi suhe on paigas.

 

Veel näidisfotosid

Säriaeg 1/4000 sek | Ava f/5,6 | Tundlikkus ISO 1000

Säriaeg 1/13 sek | Ava f/4,5 | Tundlikkus ISO 1000

Säriaeg 1/3200 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 200

Säriaeg 1/60 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 1250

Säriaeg 1/30 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 1000

Säriaeg 1/1600 sek | Ava f/4,8 | Tundlikkus ISO 200

Säriaeg 1/2500 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 200

Säriaeg 1/2500 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 200

Säriaeg 1/1250 sek | Ava f/5,6 | Tundlikkus ISO 200

Säriaeg 1/1250 sek | Ava f/3,5 | Tundlikkus ISO 200

Säriaeg 1/200 sek | Ava f/5,6 | Tundlikkus ISO 200

Säriaeg 1/5 sek | Ava f/3.5 | Tundlikkus ISO 1000

Säriaeg 1/5 sek | Ava f/3.5 | Tundlikkus ISO 1250

Säriaeg 1/80 sek | Ava f/5.6 | Tundlikkus ISO 320

Säriaeg 1/250 sek | Ava f/10 | Tundlikkus ISO 200

Säriaeg 1/640 sek | Ava f/5,6 | Tundlikkus ISO 200

Säriaeg 1/3200 sek | Ava f/5,6 | Tundlikkus ISO 200